Ana Sayfa » Kıbrıs » ARTER: "MAĞUSA İÇİN HAZIRIZ” ARTER: "MAĞUSA İÇİN HAZIRIZ”

ARTER: "MAĞUSA İÇİN HAZIRIZ” ARTER: "MAĞUSA İÇİN HAZIRIZ”

Arter, düzenlediği ve bazı televizyonkanlları tarafından da canlı olarak yayınanan basın toplantısında, kamuoyuna projelerini ve Gazimağusa’nın değişim vizyonu için düşündüğü hedefleri anlattı. Gazimağusa Bağımsız Belediye Başkan Adayı İsmail Arter,29 Haziran seçimlerinin Gazimağusa’nın değişimi adına halk için “tam zamanı” olduğunu belirterek “Mağusa için hazırız” dedi.

 
 
 ARTER:

 

Basın toplantısına Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı DP-UG Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, UBP Genel Sekreteri Sunat Atun,UBP Milletvekilleri Hamza Ersan Saner ve  Erdal Özcenk, DP-UG Genel SekreteriHasan Taçoy, DP-UG Milletvekilleri Hakan Dinçyürek ve Fikri Ataoğlu ile UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

         Arter basın toplantısında yaptığı konuşmada Pazar  günü gerçekleşecek seçimin  Gazimağusa için önemli bir gün olduğunu belirterek : “Biz söyledik, anlattık karar Mağusa halkının” dedi.

         Süreç boyunca UBP ve DP-UG’nin yanlarında olduğunu vurgulayan Arter, diğer partilere oy veren ancak Mağusa’nın artık belediye başkanını değiştirmeye ve değişime , gelişime ihtiyaç duyduğunu bilen çok sayıda vatandaşın da  kendilerine  gönülden destek verdiğini söyledi.

Arter şöyle devam etti:

“Belediye Başkanı’na bugüne kadar yaptıkları için teşekkür ediyorum.Biz sayın başkan  ve ekibinden daha başarılı olacağımıza, belediyede yaratacağımız çağdaş yönetim anlayışı ile Mağusa’yı ileri götüreceğimize eminiz.Ben ve arkadaşlarım, Mağusa Halkı’nı da yanımıza alarak somut, uygulanabilir yeni projelerle Mağusa’yı değiştireceğiz, geliştireceğiz.Hiç bir şey yapılmadı demiyoruz ama Gazimağusa olması gereken yerde değildir.”

Var olan potansiyeli bugüne kadarki anlayışın üstüne çıkarak doğru kullanacaklarını ifade eden Arter, kenti 4 yıl içinde bugünkü ile kıyaslanmayacak kadar ileri götüreceklerini belirtti.

 

“29 HAZİRAN İTİBARİYLE 29 PROJE”

 

Uzman bir grupla geceli-gündüzlü, uzun bir süre çalışarak çok sayıda proje ürettiklerini vurgulayan Arter,projeleri hazırlarken öncelikle nasıl bir Mağusa ve nasıl bir hizmet, sorularına yanıt aradıklarını söyledi.

Arter bu konuda yanıtın ne olduğunu söylereke şöyle devam etti:

“Hızla değişen, başdöndürücü bir süratle gelişen dünyaya ayak uyduracak ,halkı, kaliteli hizmet alan, üniversiteyle, turizmcisi, tüccari, esnafı iş insanı ile işbirliği, güç birliği içinde olan bir belediyecilik anlayışı, Mağusa’da hakim kılınıcak”.

Projelerin gerçekleşebilmesi için 2 temelnokta olduyğunu ve bunların doğru finansman ile iyi bir organizasyon olduğunu dile getiren Arter, kaynakları, verimli kullanılan, rant için değil, gelişmiş ve müreffeh bir şehir için yola çıktıklarını söyledi.

         Arter: “Turizmin incisi olabilecekken bir sahil kasabasından öte gitmeyen kentimizi Akdeniz’de olması gereken yere mutlaka taşıyacağız.” dedi.

 

KENTSEL TASARIM VE İMAR PROJESİ

Basın toplantısında Gazimağusa için düşümndüğü projeleri anlatan İsmail Arter, bunlardanilkinin Kentsel Tasarım ve İmar Projesi olduğunu ve bu proje olduğunu söyleyerek şehirde faaliyet gösteren tüm meslek grupları,  sivil toplum örgütleri ve şehrin gerçek sahibi vatandaşların katılımıyla halkın ihtiyaçları göz önüne alınarak ortak akıl ile imar planı hazırlanacağını  ve hayata geçirileceğini söyledi.

 

ALTYAPI, ATIK SU  ENTEGRE VE ORGANİK TARIM PROJESİ.

Gazimağusa’nın altyapı sorunları ortadan kaldırılacak projeyle

Kanalizayon Sistemi Düzenleme Projesi uygulamaya konulacağını belirten Arter,Atık Su Sistemiyle Geri Dönüşüm Projesinin  yaşam bulacağını,Maraş Bölgesinin  Organik Tarım Turizm Merkezi Projesinin halkın hizmetine sunulacağını,yağmur Suyu Derenaj Projesinin yaşama geçeceğini söyledi.

 

YAYA GÜVENLİĞİ VE ENGELLİ DOSTU KENT PROJESİ.

İsmail Arter,dünya standartlarında yollara sahip olacak olan Gazimağusa'nın kaldırımlarının  insanların güvenle yürüyüş yapabileceği şekilde yapılacağını ve engelli dostu olacağını belirtti.

 

SALAMİS YOLU DÜZENLEME VE TRAMVAY PROJESİ.

Hayata geçirecekleri en önemli projelerden birinin Salamis yolunun  tek yönlü olacak şekilde yeniden düzenlenmesi ve tramvay projesi olduğunu söyleyen Arter, tramvayın KKTC için bir ilk olacağını ve çevre dostu proje ile hem hava kirliliğinin önleneceğini hem de trafikte büyük bir rahatlama sağlanacağını söyledi.  

 

 

ÇOK KATLI OTOPARK PROJESİ VE SU TEMİN PROJESİ

Otoparkın şehirde  sorun olmaktan çıkarılacağını belirten Arter şehrin belirli merkezlerine otoparklar yapılacağını söyledi.Arter ayrıca yeni yerleşim alanlarına su verilerek su bağlantı altyapısının tamamlanacağını söyledi.

 

TUZLA- GLAPSİDES BAĞLANTI PROJESİ VE ÇÖP REHABİLİTASYON PROJESİ.

Her bölgeye eşit hizmet verileceğini ifade eden Arter  Tuzla-Glapsides yürüyüş ve bisiklet yolu en kısa sürede bitirileceğini,ayrıca şehir içindeki tüm çöp bidonlarının  AB standartlarına yükseltileceğini ve çöplerin düzenli depolama alanlarına sevk edileceğini söyledi.

 

GLAPSİDES PLAJI REKREASYON PROJESİ VE GÜLSEREN GÖLETİ DOĞAL YAŞAM PARKI PROJESİ.

Gazimağusa’nın  Glapsides Plajından denize açılacağını ifade eden Arter Glapsides Plajı Rekreasyon Projesinin  iki yılda bitirileceğini vurguladı.Arter, Gülseren Göletinin de düzenleneceğini ve  .Doğal Yaşam Parkına dönüşeceğini belirtti

 

AĞAÇLANDIRMA PROJESİ VE EĞLENCE PARKI PROJESİ

Şehirde  doğan her çocuk için Gazimağusa'da bir ağaç dikileceğini belirten Arter, Ayluga Göleti, Aşıklar Yolu ve Çamlık Bölgesinin yaşam alanı olacağını ifade etti. Arter ayrıca inşa edecekleri 10 Bin metrekarelik eğlence parkını Gazimağusa’nın hzmetine sunacaklarıbıu söyledi.

 

HENDEK IŞIKLANDIRMA VE DÜZENLEME PROJESİ

Hendek ve Surların aydınlatılacağını bisiklet ve yürüyüş yolları ile halkın kullanımına sunulacağını ifade eden Arter: “Hendeğin doğal ve tarihi dokusu korunacak, yürüyüş ve bisiklet yolları yanında dinlence yerleri ile   halkımızın kullanımına kazandırılacaktır” dedi.

 

SURİÇİ CANLANDIRMA VE KÜLTÜR SANAT MERKEZİ PROJESİ

Gazimağusa tarih müzesi açılacağını belirten Arter,Otello Kalesinin dünyanın sayılı sanat merkezlerinden biri olacağını vurguladı.

 

GAZİMAĞUSA ULUSLARARASI YAT LİMANI PROJESİ

Arter, Gazimağusa halkının denizle buluşmasını engelleyen alanların  kaldırılarak, Gazimağusa'ya 4 yıl içinde 300 yat kapasitesine sahip ulusalararası bir yat limanı ve kordon boyu yürüyüş alanı inşa edileceğini söyledi.

 

 

MAĞUSA GELİŞİM AKADEMİSİ  VE MAĞUSA GENÇLİK MERKEZİNİN TÜM HALKA AÇILMASI PROJESİ

Kişisel gelişim, hobi ve meslek edindirme kursları düzenleneceğini söyleyen Arter, Belediyenin   şehirde  faaliyet gösteren tüm kulüplerin gelişimine eşit oranda maddi ve manevi katkı yapmasının  sağlanacağını ifade etti.

Arter ayrıca basın  toplantısında  derinya plajı düzenleme projesi. DAÜ-Tuzla kavşağı bölünmüş yol projesi,Perşembe pazarı yenileme projesi,Yeni mezbaha ve hal projesi,Aydınlık Gazimağusa projesi, Hayvan barınağı projesi,Terminali projesi, Tabela yenileme ve her  mahalleye bir park projesi ile kent konseyi gibi hazırladığı projeleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Arter, seçim süreci boyunca Mağusa’nın sorunlarını yakından bilmeye imkan tanımak amacıyla genelde katıldığı  tüm televizyon programlarının canlı ya da band yayın olarak Gazimağusa’dan yapıldığını belirterek, kalan süre içerisinde de bu sorunları yerinde görmek isteyen basın mensuplarını Gazimağusa’ya davet etti.

         İsmail Arter,basın toplantısını “Mağusa için hazırız” diyerek tamamladı ve “Mağusa halkı için artık tam zamanıdır.Mağusa’nın iyiliği, güzelliği, geleceği için değişimi için başkanın değişmesi en temel konudur” dedi.

 

 
24 Haziran 2014 Salı 12:09
Okunma: 948
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu