Ana Sayfa » Türkiye » Başbuğ Tutuklandı

Başbuğ Tutuklandı

Başbuğ, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı, Terör Örgütü Kurmaktan Ve Yönetmekten Tutuklandı. Takdir Yüce Türk Milletinindir'' Başbuğ'un Avukatı, Müvekkilinin Yüce Divan'da Yargılanmasını Talep Etti

 
 
 Başbuğ Tutuklandı

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ "Örgüt Yöneticiliği'' Ve ''cebir Ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya Veya Görevlerini Yapmasını Kısmen Veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs'' Suçlarından Tutuklandı.
beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, Soruşturmayı Yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız Tarafından ''şüpheli'' Sıfatıyla İfadesi Alınan Başbuğ, 7 Saat Süren Savcılık Sorgusunun Ardından İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi Kararıyla Tutuklanıp, Silivri Cezaevine Götürüldü.
emekli Orgeneral Başbuğ, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinden Çıkarılırken Gazetecilere Yaptığı Kısa Açıklamada, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı, Terör Örgütü Kurmaktan Ve Yönetmekten Tutuklandı. Takdir Yüce Türk Milletinindir'' Dedi.
başbuğ Suçlamaları Reddetti
eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, Mahkeme Sorgusunda Suçlamaları Reddettiği Öğrenildi.
emekli Orgeneral Başbuğ'un Mahkemede Verdiği İfadede, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 26. Genelkurmay Başkanı Olarak 'silahlı Terör Örgütü Kurmak Ve Yönetmekle' Suçlanmasının Trajikomik Olduğunu'' Belirttiği Kaydedildi.
başbuğ'un, ''bu Suçu Reddediyorum. Bu Suçla İtham Edilen Kişi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 26. Genelkurmay Başkanıdır. Bunu Tarihe Not Olarak Düşmekte Yarar Görüyorum. Ben, Genelkurmay Başkanı Olarak Tsk'nın Komutanıyım, Ki Bu Tsk, Dünyanın En Güçlü Ordularından Biridir. Böyle Bir Orduya Komutanlık Eden Bir Kişinin, 'silahlı Terör Örgütü Kurmak Ve Yönetmekle' Suçlanması, Gerçekten Trajikomik Diyebiliriz'' Dediği Öğrenildi.
ilker Başbuğ'un, Genelkurmay 2. Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı Ve 2008-2010 Yılları Arasında Da Genelkurmay Başkanı Olarak Atanmasının, Şu Anki Siyasi İktidar Tarafından Yapıldığını Hatırlatarak, Bu Görevi Yaptığı Yıllar İçinde Çeşitli Vesilelerle Cumhurbaşkanı Ve Başbakan İle Çalışmaları Olduğunu, Milli Güvenlik Kurulunun Bir Üyesi Olarak, Hükümetin Bakanlarıyla Da Birlikte Çalıştıklarını Aktardığı Kaydedildi.
''silahlı Terör Örgütü Kurma Ve Yönetme'' Suçlamasının Çok Üzücü Ve Anlaşılması Zor Olduğunu Belirten Başbuğ'un, Böyle Bir Suçlamanın, Silahlı Kuvvetlere, Ülkeye, Devlete Şerefiyle Ve Onuruyla Görev Vermiş Biri İçin Çok Ağır Bir İddia Olduğunu Söylediği De İfade Edildi.
''bu İddianın Bu Şekilde Dile Getirilmesi Benim İçin En Ağır Ceza''-
başbuğ'un, ''bu İddianın Bu Şekilde Dile Getirilmesi Bile Benim İçin En Ağır Cezadır. Bundan Sonra Ne Ceza Verilirse Verilsin, Bu Beni Daha Fazla Üzmez. Benim Görevim Esnasında Böyle Bir Şey Varsa Gereken Yapılmalıydı'' İfadelerini Kullandığı Öğrenildi.
''internet Andıcı'' Başlığı Altında, İnternet Sitelerinde Çıkan Yazılar Ve 1-2 Haber İle Genelkurmay'ın İtham Edildiğini Söyleyen Başbuğ'un, ''1-2 Basın Açıklaması Ve 1-2 İnternet Sitesi Haberiyle Hükümeti Yıkmakla İtham Ediliyorsam, Bu Çok Acıdır. Benim Böyle Kötü Bir Amacım Olsa, 700 Bin Kişilik Gücü Elinde Tutan Bir Komutan Olarak Bunu Yapmanın Başka Yolları Olabilirdi. Görev Hayatım Boyunca Her Zaman Kanunların Ve Anayasanın Çizgisinde Oldum. Ancak Bugün İddia Edilen Suçlar Ve Bu Suçlamaya Giden Değerlendirmeler, Dosyadan Vakıf Olduğumuz Üzere Benim Dönemimle İlgili İnternet Siteleriyle Bir İlgim Olmadığı Da Savunmalarımda Mevcuttur'' İfadelerini Kullandığı Da Kaydedildi.
''sizler Tarihe Not Düşeceksiniz''-
başbuğ'un, ''andıç, Bir Karargahtaki Faaliyetleri Başlatan Bir Eylemdir. Bu Andıç İle 4 Sitenin Kurulması İşlemi Başlamıştır, Ancak Bu Sitelerin Aktif Hale Gelmesi İçin Andıç Yeterli Olmaz. Bunun Olması İçin Uygulama Emri Yayınlanması Gerekir, Ancak Bu Konuda Öyle Bir Şey De Söz Konusu Olmamıştır. Üzerime Atılı Suçlamayı Kabul Etmiyorum. Serbest Bırakılmamı Talep Ediyorum'' Dediği De Öğrenildi.
emekli Orgeneral Başbuğ'un, Sözlerini, ''son Olarak, Bir Genelkurmay Başkanının, Bir Terör Örgütü Kurmak Ve Yönetmekle Suçlanması, Bu Bana Verilecek En Büyük Cezadır. Bunun Bu Şekilde Söylenmesi Bile Verilecek En Büyük Cezadır. Bundan Daha Büyük Cezanın Olabileceğini Ben Düşünmüyorum. Takdir Mahkemenizindir. Bizler Gelip Geçiciyiz, Ancak Sizler Tarihe Not Düşeceksiniz'' Şeklinde Tamamladığı Kaydedildi.
avukattan ''yüce Divan'' Talebi
öte Yandan, İlker Başbuğ'un Ardından Söz Alan Avukatı İlkay Sezer'in İse Başbuğ'a Yöneltilen Suçlamalara İlişkin Savunmasını Yaptıktan Sonra  Anayasa'nın 148. Maddesinde Yapılan Değişikliği Gerekçe Göstererek, Müvekkili Başbuğ'un Yüce Divan'da Yargılanmasını Talep Ettiği Öğrenildi.
eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Avukatı İlkay Sezer, Tutuklama Sonrasında Gazetecilere Yaptığı Açıklamada Tutukluluğa İtiraz Edeceklerini Söyledi. Sezer, Müvekkiline, Cebir Ve Şiddete Dayalı Bir Eylem Sorulmadığını Düşündüğünü Kaydetti.
avukat Sezer, Şöyle Devam Etti:
''(Başbuğ), 'internet Siteleri Ve Basın Açıklamalarıyla Mı Ben Bu Suçu İşledim' Diye Düşünüyor. 700 Bin Kişilik Orduya Komuta Etmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı, Bu Suçlamanın Çok Ağır Bir Suçlama Olduğunu Düşünüyor. Yıllarca Beraber Çalıştığı, Kendisini Atayan Ve Normal Emeklilik Süresine Kadar Görevde Kalmasında Bir Sakınca Görmeyen Hükümetin, Ki Yaklaşık 7 Yıllık Bir Çalışma Süresi Var, Çeşitli Görevlerde, Onların Görmediği Bir Suçu Ve Eylemi 30 Aralık 2011 Günü Mahkemenin Yapmış Olduğu Suç Duyurusuyla, Pazartesiden İtibaren 4 Gün İçinde Cumhuriyet Savcısının Tutuklamayı Gerektirir Bir Soruşturmaya Dönüştürmüş Olmasını Da Şaşkınlıkla Karşıladık.''
bir Gazetecinin, ''internet Andıcı Belgesiyle İlgili 'k.arz' Hususu Soruldu Mu, Görmüş Mü?'' Şeklindeki Sorusu Üzerine Sezer, ''tabii, Bunlar Beklenen Şeylerdi Zaten. Bu Konuda Kısıtlama Kararı Var. Yani Bununla İlgili Çok Net, Çok Açık, Sayfalarca Süren Açıklamalarda Bulundu. Ama Savcı Bey Böyle Takdir Etti'' Dedi.
bir Gazetecinin, ''irtica İle Mücadele Eylem Planı Soruldu Mu?'' Sorusunu Da Sezer, Şöyle Yanıtladı:
''şimdi Onun Sorulması Normaldir. Yani Dosyada Zaten O Var. Ama Bunun Müvekkille İlişkilendirilebilecek Hiçbir Tarafı Yok. Dava Dosyasında Da Bu Yok. En Son Yapılan 29 Aralık 2011 Tarihli Duruşma Tutanaklarını Okursanız, Müvekkilin Bu Belgelerde Neresinde İmzası Var, Neresinde Onayı Var, Çok Ciddi Beyanlar Var, Beyanlarına İtibar Edilen Ve Tutuksuz Yargılanan Bir Binbaşımız Var. Kimse 'ben İmzasını Gördüm' Demedi Ki. Hatta Duruşma Savcısı Da 'ben Kendisinin İmzasını Hiçbir Yerde Görmedim' Dedi. Bu Haldeyken, Suçlama Bu Şekilde.''
''50 Civarında Soru Soruldu''
savcılığa İfade Veren Müvekkili İlker Başbuğ'a 50 Civarında Soru Sorulduğunu Anlatan Sezer, Gazetecilerin Yeniden Sorduğu, ''komutana Arz'' Meselesine İlişkin De ''onu Gayet Açık Bir Şekilde Kendisi Söyledi'' Diye Konuştu.
avukat Sezer, ''başbuğ'un Moralinin Nasıl Olduğu?'' Sorusuna Karşılık Da ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı Olarak, Hakkında Böyle Bir Tedbir Uygulanan İlk Genelkurmay Başkanı. Çok Ağır Bir Suçlama Olduğunu, Bu Haliyle Kabul Edilemez Olduğunu, Biraz Önce Duruşmada Hakim Beye De Söyledi'' İfadesini Kullandı.
bir Gazetecinin, ''böyle Bir Şey Olacağını Düşünüyor Muydu, Aklında Böyle Bir Şey Var Mıydı?'' Diye Sorduğu Sezer, Şunları Söyledi:
''bu Kadar Yıllık Devlet Tecrübesine Sahip Birisinin, Hakkında Ne Şekilde Karar Alınabileceğine Dair Olasılıkları Düşünmemesi Mümkün Değil. Ama Buna Rağmen Müvekkilim, Pazartesi Günü Benden, Buraya Gelip Cumhuriyet Savcılığıyla, Gelişine İlişkin Konuyu Koordine Etmemi İstedi. Kesinlikle Bu Soruşturmayla İlgili İfade Verip Vermeme Konusunda Bir Tereddütü Olmadı. Nitekim Biz Geldiğimizde Soruşturma Savcılığı Zaten Gününü Belirlemişti, Günü Öğrendik Ve Başka Bir Davete De Aslında  Gerek Olmaksızın Bugün Öğleden Sonra Buraya Geldik.''
''kağıt Parçası Ve 'boru' Sözlerinden Pişman Mı?''
avukat İlkay Sezer, Bir Gazetecinin, ''siz Müvekkilinizle Konuşmuşsunuzdur. Geçmişe Dair Sözleriyle İlgili Çok Eleştiride Bulunuldu Sayın Başbuğ'a. Bununla İlgili Bir Şey Söyledi Mi Size? İşte, 'kağıt Parçasıdır, Borudur', Bir Pişmanlığı Var Mı Acaba?'' Sorusunu Da Şöyle Yanıtladı:
''o Konularla İlgili Kendisine Sorulan Sorulara Samimiyetle Cevap Verdi. Neden Bunları Söylediğini, Gerekçesinin Ne Olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı Olması Sebebiyle Emir Komuta Ettiği İnsanların Psikolojik Yapısını Bildiğini, Bunlarla İlgili İyi Niyetli Yapılmış Açıklamalar Olduğunu, Hepsini Tek Tek Söyledi. Burada Başka Bir Amacın Olmadığını Söyledi. Ben De Cebir Ve Şiddete Dayalı Bir Soru Sorulduğunu Hatırlamıyorum.''
 
6 Ocak 2012 Cuma 10:37
Okunma: 522
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)