Ana Sayfa » Kıbrıs » Brüksel Ziyaret'i Ve Müzakereler

Brüksel Ziyaret'i Ve Müzakereler

Avrupa Komisyonu Başkanı İzolasyonların Kaldırılması Olayını Yeniden Canlandırmak İstiyor

 
 
 Brüksel Ziyaret'i Ve Müzakereler
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun izolasyonların kaldırılması olayını yeniden gündeme alabileceği mesajını verdiğini söyledi.  

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Brüksel temaslarında, KKTC'den otobüs ve kamyonların Güney'e geçişleri konusunu da gündeme getirdiğini ifade ederek, bu konudaki uygulamanın mütekabiliyet ilkesine aykırı olduğunu belirtti ve gereken önlemler konusunu hükümetle görüşeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Brüksel'den KKTC'ye dönüşü esnasında uçakta TAK muhabirine yaptığı değerlendirmede izolasyonlar konusunda "Haziran sonuna kadar bir anlaşmaya varamazsak, Avrupa Birliği'nin yeni bir durum değerlendirmesi yapması gerekecek" dedi.

İzolasyonların kaldırılması yönünde Avrupa Komisyonu'nun 2004'te hazırladığı ancak hayata geçirilemeyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü ve buna bağlı olarak Avrupa Birliğine ağırlıklı oy uygulamasını getiren Lizbon antlaşması ile ilgili olarak Eroğlu , "Biliyorsunuz burada veto kuralları vardır. Ama Lizbon antlaşmasına göre bunu aşabiliriz şeklinde ifadeler ortaya koyanlar da vardır. Bunu zaman gösterecek" dedi.

Kıbrıs sorununu başlatanın Kıbrıslı Türkler olmadığını, buna rağmen, Türk tarafının bir antlaşma için iyi niyetle müzakerelerde yer aldığını, geçmiş tüm antlaşmalara evet diyen bir taraf olduğunu, dolayısıyla Türk tarafı üzerindeki haksız izolasyonların kaldırılması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, 2004 referandumunun ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin hazırladığı raporda izolasyonların kaldırılması gerektiğinin belirtildiğini ancak bu önerinin Rusya'nın vetosu sayesinde gerçekleştirilmediğini anlattı.

DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ YENİDEN CANLANDIRILABİLİR

Ambargoların devam ettirmedeki amacın Kıbrıs Türk tarafını antlaşmaya teşvik etmek olduğu izleniminin verildiğini, halbuki ambargoların kaldırılmasının Rum tarafını bir antlaşmaya zorlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunu Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile görüşmesinde de anlattığını belirtti.

Eroğlu, "Tekrardan canlandırırlar mı canlandırmazlar mı (Doğrudan Ticaret Tüzüğü), görüşmelerin yoğunlaştırıldığı bu zamanda harekete geçeceklerini zannetmiyorum ama özellikle Barroso bu olayı tekrardan canlandırma düşüncesinde olduğunu bize ifade etmiştir" dedi.

Eroğlu, "AB üyesi olmasıyla uzlaşmaz tavrını artıran Rum tarafının AB yetkilileri tarafından bir antlaşmaya motive edilmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Kıbrıs Rum tarafının izolasyonların devamı ile Kıbrıs Türklerinin dar boğaza girmesini bunun sonucunda müzakerelerde tüm taleplere boyun eğmesi düşüncesi içerisinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, bunu da yaptığı görüşmelerde aktardığını kaydetti.

SIKINTILI KONULAR

Eroğlu başka bir soruya karşılık da müzakerelerde, varılacak antlaşmanın AB'nin birincil hukuku olması, toprak ve mülkiyet, liderlerin seçimi, toprak ve garantiler gibi konularda  ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Eroğlu, "En çok sıkıntı çekeceğimiz konulardan biri mülkiyet ve topraktır. Tabii ki yönetimin seçimi konusunda Rumların düşünceleri ile bizim düşüncelerimiz arasında da ayrılıklar vardır" dedi.

Liderlerin seçimindeki sıkıntının BM uzmanlarının da katkılarıyla aşılabileceğini kaydeden Eroğlu, Türk tarafının BM'nin ortaya koyduğu görüşü de dikkate alarak öneri sunduğunu kaydetti.

Eroğlu, "Tabi ki Rum tarafı dönüşümlü başkanlıktan kurtulmak için Kıbrıs Türk tarafının sıcak bakmadığını bildiği 'çapraz oy' konusunda ısrar ediyor Halbuki dönüşümlü başkanlık ile çapraz oy arasında hiçbir bağlantı yoktur. Dönüşümlü başkanlık Annan Planında da vardı. Yani Birleşmiş Milletler parametresi olmuş bir konudur " dedi.

Üzerinde fikir ayrılığı yaşanan konulardan birinin de varılacak antlaşmanın AB'nin birinci hukuku olması olduğunu kaydeden Eroğlu, "AB başlığı altında tek bir konuda anlaşamıyoruz o da varılacak antlaşmanın AB'nin birincil hukuku olmasıdır" dedi.

Toprak ve henüz görüşülmeyen garantiler konusunda da anlaşmazlık bulunduğunu ifade eden Eroğlu, "Rumlar Garantilere karşı, biz garantilerin devamını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HAZİRAN SONRASI MÜZAKERELERİ SÜRDÜRMENİN NE YARARI OLABİLİR

BM'nin müzakerelerin Haziran 2012'nin ardından da devam etmesini önermesi durumunda Türk Tarafının tavrının ne olacağının sorulması üzerine Eroğlu, "Ucu açık görüşmeler 43 yıldır devam ediyor. Ucu açık görüşme istemediğimizi söylediğimiz zaman bize söylediği şu, 'nihai tarih bellidir Haziran'. Bize verdiği mesaj Haziran'da bu görüşmelerin sonu şeklindedir. 'Bu görüşmeleri sürdürmemiz' gerekir der ise onu tekrar değerlendirmemiz gerekecek. Çünkü Rum tarafının Dönem Başkanı olduğu bir zamanda müzakerelerin ne yararı olabilir? Rumlar AB Dönem Başkanı olduğunda müzakere masasında eli çok daha  güçlü olacak , o zaman her şeye hayır diyecek. Genel Sekreterin nihai takvim hazirandır sözünün arkasında duracağını düşünüyorum" dedi.

ANNAN PLANI VE MÜZAKERELER

2004'te Annan Planı ile müzakerelerin devamında ortaya çıkabilecek antlaşma metni arasındaki farkın sorulması üzerine Eroğlu, "Müzakere masasına oturan kişi olarak biz Annan Planına hayır dedik, Rum tarafı da hayır dedi ve Annan Planını zemin olarak kabul etmiyor. Dolayısıyla Kıbrıslıca bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Fark olacak tabii ki" dedi.

Eroğlu, "Ben kendi halkıma kabul ettirebileceğim Hristofyas'ın ise kendi halkına kabul ettireceği yeni bir antlaşma üzerinde çalışıyoruz" dedi.

YÖNTEM VE ZAMAN YETERLİ

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ekim ayı sonunda New York'ta yer alan üçlü görüşmede belirlenen yüz yüze görüşme ile mekik diplomasisi yönteminin hem zaman, hem de yöntem açısından Haziran'a kadar bir çözüme ulaşmak için yeterli olduğunu da vurguladı.

BRÜKSEL TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Brüksel temasları ile ilgili olarak da, görüştüğü AB yetkilileri ile,  müzakerelerde Kıbrıs Rum yönetimi ile görüş ayrılığı bulunan "varılacak antlaşmanın Avrupa Birliği'nin (AB) birincil hukuku olması" konusunun detaylı görüşme olanağı bulduklarını söyledi.

Haziran 2012'de Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığını adada çözüm bulmadan devraldığı takdirde yaşanacak sıkıntıları da aktardıklarını ifade eden Eroğlu, "Kendileri de sorun çözülmeden gerçekleşmesi halinde sıkıntı yaratacağını kabul ettiklerini bize ifade ettiler" dedi.

Eroğlu, adada çözüm bulunmadan Kıbrıs Rum Yönetiminin AB Dönem Başkanlığını devralmasının, sorunlu bir ülkenin dönem başkanlığı almış olacağı için AB'nin prestijini olumsuz etkileyeceğini, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin AB ile ilişkilerini dondurmasının bazı AB üye ülkelerin ilişkilerinde sorun yaratacağını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının temennisinin Haziran 2012'ye kadar çözüme ulaşılması olduğunu, bu düşünceyle müzakerelere iyi niyetle katıldıklarını belirten Eroğlu, bunu Brüksel temaslarında görüştüğü yetkililere açıkça ifade ettiğini kaydetti.

Eroğlu temaslarında, AB yetkililerinin Kıbrıslı Türklerin çözüm istediğine inandığını ancak çözümün nasıl olacağı yönünde tereddütlerinin bulunduğunu gördüklerini ifade etti.

OTOBÜS VE KAMYONLARA GÜNEY'E GEÇİŞLERDE YAPILAN ENGELLEMELER DE GÖRÜŞÜLDÜ

Avrupa Komisyonu Genişlemeden sorumlu üyesi Sefan Füle ile görüşmede  Kıbrıs Türk plakalı otobüs ve kamyonların Güney Kıbrıs'a geçiş işlemlerinde Kıbrıs Rumlar tarafından çıkarılan engellemelerin de ele alındığını belirten Eroğlu, Füle'nin konuyu derinlemesine inceleyeceği ve Kıbrıs Rum Yönetimini yapılan engellemenin yanlış olduğu yönünde uyardığını söyledi.

"Biz Rum araçlarına izin verirken Kıbrıs Rumların bizim araçlara izin vermemesinin mütekabiliyet meselesine aykırıdır" diyen Eroğlu, gerekli tedbirler konusunu hükümetle görüşeceklerini kaydetti

 
24 Kasım 2011 Perşembe 10:58
Okunma: 512
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu