Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu 8 Ekonomik Örgütün Yetkililerini Kabul Etti

Eroğlu 8 Ekonomik Örgütün Yetkililerini Kabul Etti

Örgütler Eroğlu'ndan Poliçeler (Değişiklik) Yasası'nı Meclise İade Etmesini İstedi.

 
 
 Eroğlu 8 Ekonomik Örgütün Yetkililerini Kabul Etti
EROĞLU: "YASAYI HUKUKİ VE EKONOMİK YÖNDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ"


ÇERKEZ: "YASA İŞ HAYATINI NEGATİF ETKİLEYECEK"


Lefkoşa, 28 Mayıs 13 (T.A.K.): Aralarında Ticaret ve Sanayi Odalarının da bulunduğu 8 ekonomik örgüt, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'ndan Poliçeler (Değişiklik) Yasası'nı Meclise iade etmesini istedi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Poliçeler (Değişiklik) Yasası'nı ayrıntılı olarak hukuki ve ekonomik yönden değerlendireceğini belirtti.


Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Genç İşadamları Derneği, Genç Profesyoneller, Taşocakları Birliği, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği ve Kıbrıs Türk İşadamları Derneği yetkililerinden oluşan heyeti kabul etti.


Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, borç-alacak ilişkilerini düzenleyen Poliçeler (Değişiklik) Yasası'nın iş hayatını negatif etkileyeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'ndan yasayı imzalamayarak bir daha görüşülmek üzere meclise geri göndermesini istedi.


ÇERKEZ


Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, kabulde 8 sivil toplum örgütü adına Cumhurbaşkanı Eroğlu'na görüşlerini aktararak bir de dosya sundu.


20 Mayıs tarihinde hükümete karşı güvensizlik önergesi verildiği ve erken seçim tarihinin görüşüleceği gün, Poliçeler (Değişiklik) Yasasının Cumhuriyet Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildiğini hatırlatan Çerkez, "Borç-alacak ilişiklerini düzenleyen tüm mevzuatın bütünlüklü olarak bir arada gözden geçirilmesi ve toplumu ve iş hayatını çok olumsuz yönde etkileyen bu borç-alacak ilişkilerinin düzene sokulması gerekmektedir" dedi.


İşadamları olarak, borç-alacak ilişkilerinde kesin bir çözüm için etkin bir icra sistemi, tapu sisteminin düzeltilmesi, ticaret mahkemeleri ve tahkim kurulu oluşturulması, bankalar yasasının güncellenmesi, etkin kredi kayıt sistemi ve benzeri düzenlemelerin aynı zamanda ve bütünlüklü bir şekilde yapılması gerektiği görüşünde olduklarını ifade eden Çerkez, Cumhuriyet Meclisi'nin, işadamlarının temsilcisi ilgili sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini dikkate alarak yasaları bir bütünlük içerisinde aynı anda yasalaştırması gerektiğini kaydetti.


Borç-alacak ilişkilerini düzenleyen ilgili tüm yasaların bütünlüklü hazırlanmaması, işadamlarının temsilcilerinin görüşlerinin dikkate alınmaması, erken seçim kararı alınmasıyla birlikte diğer ilgili yasa çalışmalarını yapacak bir meclisin olmamasının, mevcut yapısıyla ekonomiyi olumsuz yönde etkileyerek, sosyal sorunlara ve alacakların gayrı resmi yöntemlerle toplanmasına vesile olacağını savunan Çerkez, Poliçeler Yasası'nın Cumhuriyet Meclisi'ne iade edilmesini istedi.


Bu yasanın iş hayatını negatif etkileyeceğine işaret eden Çerkez, borçlu olan kişiler için mahkemenin belirlediği ödeme programına uymaması halinde hapislik cezasının kalkmasının çekleri güven vermeyen birer kağıt parçası haline getirmekte olduğunu, bunun da ekonomiyi etkileyeceğini söyledi.


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, yasayı henüz değerlendirme fırsatı bulamadığını ancak iş çevreleri bu kadar tedirginse ayrıntılı olarak hukuki ve ekonomik açıdan değerlendireceklerini belirtti.


Uyarıları için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ekonomiyle ilgili 4-5 yasanın bütünlüklü olarak değerlendirilip birlikte geçirilip gönderilmesi gerekirken bunun yapılmadığına işaret etti.


Eroğlu, yasanın acele geçirildiğini de ifade etti.

 
28 Mayıs 2013 Salı 16:22
Okunma: 1147
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu