Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu Basın Mensupları Onuruna Resepsiyon Verdi

Eroğlu Basın Mensupları Onuruna Resepsiyon Verdi

Eroğlu: "halkımızın En Önemli Talebi; Tüm İzolasyon, Ambargo Ve Kısıtlamalardan Kurtulmak Ve Haklarına Saygı Gösterilmesidir".

 
 
 Eroğlu Basın Mensupları Onuruna Resepsiyon Verdi
"İŞLER İYİ GİTMİYOR. TEPEDEN TIRNAĞA BİR REFORM GEÇİRMEMİZ LAZIM"


"BEN HÜKÜMETTE OLSAM BÖYLE BİR ZAMANDA ERKEN SEÇİMİ DÜŞÜNMEZDİM"


"BİR ÜLKENİN AYNASI MEDYADIR... HABER VE YORUMLARDA ADİL VE DÜRÜST OLUNSUN"


Lefkoşa, 27 Aralık 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusunda bugüne kadar izledikleri tutumla gelinen noktanın kendileri açısından hayal kırıklığı olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının haksız bir şekilde mağdur edildiğini, bu gidişattan memnun olmadığını ve en önemli talebinin; tüm izolasyon, ambargo ve kısıtlamalardan kurtulmak ve haklarına saygı gösterilmesi olduğunu vurguladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkede iç konularda işlerin iyi gitmediğini, tepeden tırnağa bir reform geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Birlik-beraberliğimize, manevi değerlerimize önem vermeliyiz. Birbirimizi saymalı, sevmeli, hiç bir koşulda birbirimizi hırpalama, dışlama durumuna gelmemeliyiz"  dedi.


Özgür medyanın demokrasi için vazgeçilmez olduğunu, bu ağır ve şerefli görevin ağır bir sorumluluk anlamına geldiğini ifade eden Eroğlu, herkes adına medyadan; haber ve yorumlarında adil ve dürüst olmasını, bir haberi veya yorumu yazmadan önce mutlaka iyi araştırma yapmasını istedi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün akşam Lefkoşa Merit Otel'de basın mensupları onuruna yeni yıl resepsiyonu düzenledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu geceye katılanları eşi Meral Eroğlu ile birlikte karşıladı.


Eroğlu, gecede yaptığı konuşmada, içerisinde bulunulan Milli Mücadele ve Şehitler Haftası'na değinerek,  bundan 49 yıl önce, Rum saldırılarına karşı olan direniş ve Anavatan Türkiye'nin destek ve yardımları olmasaydı, Kıbrıs Türkü için belki de dünyanın sonunun gelmiş olacağına işaret etti ve hafta dolayısıyla bunu hatırlatmayı bir görev bildiğini kaydetti.


"MEDYA ÇOK ÖNEMLİ..."


Cumhurbaşkanı Eroğlu, medyanın ülkede çok önemli bir sektör olduğunu, güvenlik, demokrasi, yargı, yasama, eğlence, kültür ve sporla bağıntılı olduğunu belirterek, "Bir ülkenin aynası medyadır" dedi.


Siyasal, sosyal, ekonomik, sportif, kültürel, sanatsal tüm etkinlikleri büyük oranda medya sayesinde takip edebildiklerini, sevinçleri, hüzünleri, başarıları, başarısızlıkları kişisel ve zümresel olarak yaşansa da medya üzerinden de paylaşıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:


"Tabii buna günümüzde bilgisayar ve internet de dâhildir. Özgür medya her şeyle ilgilidir ve her şeyi yansıtır.


Özgür medya demokrasi için vazgeçilmezdir. Medyanın özgür olması, her fikrin, her düşüncenin kendini ifade edebilmesi, daha başarılı bir devlet ve ülke yönetimi, daha gelişmiş bir toplum için en temel unsurdur.


Ama bu ağır ve şerefli görev ağır bir sorumluluk demektir.


"MAHKEMEYE BAŞVURMA HAKKIMI KULLANMAKTAN KAÇINIYORUM"


Ben medyamızdan şikâyetçi değilim, olmamaya özen gösteriyorum. Yanlış ve yalan bazı haberlere rağmen mahkemeye başvurma hakkımı kullanmaktan kaçınıyor, gün gele o yanlışın yine medya aracılığı ile düzeltilmesini beklemeyi tercih ediyorum.


"HERKES ADINA RİCAM..."


Benim sadece kendi adıma değil herkes adına ricam; haber ve yorumlarınızda adil ve dürüst olmanız, bir haberi veya yorumu yazmadan önce mutlaka iyi araştırma yapmanızdır.


Benim kapım hemen her gün gazetecilere açıktır. İsteyen gazeteci ile görüşürüm, isteyen gazeteci günlük görüşmelerim sırasında bana soru yöneltebilir. Buna rağmen bana hiç sorulmadan bazı haberler yapılıyor ve bazı gerçek dışı şeyler basında dolaşabiliyorsa sizin de sorgulamanız gereken bir durum vardır sanırım.


Medyanın kendi örgütlerinin organizasyonu ile kendi kendini denetlemesi sanırım izleyiciye, okuyucuya, dinleyiciye daha da güven verilebilmesi bakımından büyük yarar sağlayacaktır.


Ama daha önce de ifade ettiğim gibi ben genel olarak medyamızı çok canlı ve başarılı buluyor, sizleri kutluyorum.


Dilerim var olduğunu bildiğim bazı sorunlarınız da aşılır ve çok daha iyi bir medya ortamına kavuşuruz. Bu bağlamda bana da görev düşerse üzerime düşeni yapmaya hazırım."


KIBRIS KONUSU...


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 32 aydır Cumhurbaşkanlığı görevinde olduğunu, 28 aylık bir görev süresinin daha olduğunu ifade ederek, 32 aylık görev süresinde, seçilmeden önce halka hangi sözleri verdiyse onları yerine getirmeye çalıştığını vurguladı.


Eroğlu, Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinde, barışçı, adada var olan gerçeklere dayalı bir anlaşmadan yana, zorluk çıkaran değil, erken bir çözüm için öneri ortaya koyan kişi olduğunu, ancak Rum tarafından karşılık gördüğünü söyleyemeyeceğini kaydetti.


Yeni seçilecek Rum liderin, Dimitris Hristofyas'tan farklı bir tutum izlemesi ve gelecek yıl bu meseleyi bir anlaşmayla sonlandırmalarını temenni eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:


"ANASTASİADES İLE SON ZAMANLARDA OLDUKÇA FARKLI BİR ÇİZGİYE GELDİK"


"Rum Başkanlık seçimlerine giren adayları izliyoruz. Anketlerde önde görünen Sayın Nikos Anastasiades tanıdığımız, bildiğimiz bir politikacıdır. Geçmişte zaman zaman ortaya koyduğu bazı görüşler bir nebze olsun umut verici idi ancak son zamanlarda oldukça farklı bir çizgiye geldiğini görmekteyiz, duymaktayız.


Sayın Anastasiades eğer Türkiye'nin etkin garantisini ortadan kaldırmak veya sulandırmak, dönüşümlü başkanlığı reddetmek, bir kısım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşını Ada'dan atmak, bazı yerleşim birimlerimizi elimizden alıp bizlere kapanmayacak yaralar açmak için uğraşacaksa bir yere varamayacağımız aşikardır.


Yok eğer gerçekçi ve yapıcı bir yol izlerse inşallah anlaşırız.


Malas ve Lillikas'ın söylediklerini de yakından takip ediyoruz. Maalesef iki aday da Kıbrıs Türk Halkı'nın haklı istemlerinin hiç birine sıcak bakmıyor."


"2013 YILINDA KIBRIS KONUSUNDA BİR HAREKETLENME BEKLİYORUZ"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk tarafının niyetinin Kıbrıs konusunu takvimli ve sonuç getirici bir görüşme sürecinin ardından çözüme kavuşturmak olduğunu vurgulayarak, "Bu süreçte 4'lü veya 5'li, yani çok taraflı toplantı yapılmasına destek vereceğimizi de birçok kez ortaya koyduk. Kıbrıs'la ilgili taraflardan bu samimi istencimize destek olmalarını ve Rum tarafını doğru yola getirecek gerçekçi bir çizgiye gelmelerini bekliyoruz" dedi. Eroğlu şöyle devam etti:


"Ne yazık ki Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in bugüne kadar izledikleri tutumla gelinen nokta bizim için hayal kırıklığıdır.


Statüko Rum tarafınca Kıbrıs Türkleri aleyhine kullanılmakta ve Kıbrıs Türk Halkı ticari, ekonomik, sportif, siyasi olarak haksız bir şekilde mağdur edilmektedir.


Halkımız bu gidişattan memnun değildir ve en önemli talebi, tüm izolasyon, ambargo ve kısıtlamalardan kurtulmaktır.


Kıbrıs Türk halkı dünyadan haklarına saygı gösterilmesini talep etmektedir, bunun için mücadelesini sürdürmektedir."


CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN KAPILARI HALKA AÇIK


Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı'na seçilirken verdiği sözlerden birinin de Cumhurbaşkanlığı'nın kapılarının halka açık olacağı ve halkın beklentilerinin gerçekleşmesi için çaba göstereceği yönünde olduğunu anımsatarak,  bu çerçevede Halk Konseyi toplantıları ile örgütler ve sivil toplum kuruluşları ile buluştuklarını kaydetti.


Meclis'te parlamenterlere durumu anlattıklarını, siyasi partilerin üst düzey yetkilileri ile bir araya gelerek gelinen noktayı tüm açıklığı ile ortaya koyduklarını, New York'ta, Brüksel'de, Cidde'de, Stockholm'da, Cenevre'de, Berlin'de Kıbrıs konusunda temaslar yaptıklarını anlatan Eroğlu, "Keşke ambargolar olmasa ve daha çok ülkede temas imkânı bulabilsek" diye konuştu.


Anavatan Türkiye'deki yetkililerin, Kıbrıs davasını bilmeleri ve sahiplenmelerinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anavatan Türkiye'nin pek çok yerinde üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ya da belediyelerin daveti üzerine Kıbrıs konusunu anlattıklarını hatırlattı.


"İÇ KONULARDA YAŞANAN SIKINTILARIN FARKINDAYIZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuşmasında ülkedeki iç konulara da değinerek, iç konularda yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ifade ederek, konu başka mecralara çekilmesin diye sadece şu noktaların altını çizeceğini ifade etti:


"Tek bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır ve burası bizim Devletimiz, bu topraklar bizim vatanımızdır. Biz de bu Devlet'in Anayasa ile hakları ve yükümlülükleri belli olan vatandaşlarıyız. İnsan odaklı bir düzen kurmak, adaleti, refahı, güvenliği istemek, her alanda ileri gitmeyi sağlamak hepimizin ortak arzusu olduğuna göre gereğini yerine getirmekte tereddüt etmemeliyiz.


İşler iyi gitmiyor. Tepeden tırnağa bir reform geçirmemiz lazım. Anayasal değişiklikler yapılmalı, Siyasi Partiler, Seçim ve Halkoylaması Yasası değişerek günün ihtiyaçlarına yanıt verir noktalara getirilmelidir. Kamu reformuna özel bir önem vermeliyiz.


Dünya baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Üreten, ürettiğini dünya ile buluşturan bir noktada olmalıyız. Üniversiteler ve Turizm sektörlerimizle dünyaya hizmet satmaya çalışıyoruz ama daha fazla gayret göstermeliyiz ki refah seviyemiz geriye değil ileriye gitsin.


Birlik-beraberliğimize, manevi değerlerimize önem vermeliyiz.


Birbirimizi saymalı, sevmeli, hiç bir koşulda birbirimizi hırpalama, dışlama durumuna gelmemeliyiz."


"SOSYAL ETKİNLİKLERİ DESTEKLEMEYE ÇABA GÖSTERİYORUZ"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, eşi Meral Eroğlu ile birlikte imkân buldukça sosyal etkinliklerin içinde olmaya çalıştığını, spor, gençlik, kültür-sanat organizasyonlarını desteklemeye çaba gösterdiklerin ifade etti.


ESKİ VAKIFLAR SİNEMASI KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE KAZANDIRILIYOR


Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası kurulması için başlattıkları yasa çalışmalarının sonuna geldiklerini ifade ederek, eski Vakıflar Sineması'nı Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi haline getirip Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konser verebileceği bir şekle dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği konusunda arayışa başladıklarını kaydetti.


Söz konusu sinemayı konser, konferans ve sergiler düzenlenebilecek bir mekan haline getirebilmeleri durumunda ülkenin yeni bir merkez kazanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:


"İlgili arkadaşlarımız Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilk temasları yaptılar ve şimdi onlardan proje bekliyoruz.


Kültür, sanat, spor bir halkın geleceği, kendini ifade edebilmesi bakımından son derece önemli ve toplum olarak bu alanlara gereken ağırlığı vermemiz şart.


Siz değerli medyamızla bir aradayken bir başka dikkat çekmek istediğim nokta da sosyal sorumluluk projeleridir."


"ÇOCUK ODAKLI TOPLUM PROJESİ" BAŞLATILDI


Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen Sosyal Sorumluluk Projeleri çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı himayesinde eşi Meral Eroğlu'nun başkanlığını yürüttüğü; İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Yüksek Mahkeme Hukuk Dairesi, Polis Müdürlüğü, SOS Çocuk Köyü yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı hukukçularının katılımı Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği'nin katkılarıyla "Çocuk Odaklı Toplum Projesi" başlatıldığını kaydetti.


Ülkenin sosyal şartları ve ekonomik imkânları dikkate alınarak hazırlanan bu proje kapsamında öncelikle "Çocuk Merkezli Adalet Sistemi" oluşturulması için yasa değişikliği öngören tasarı hazırlandığını ifade eden Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Bunun yanında fiziksel ve cinsel istismara uğrayan çocuklara daha hassasiyetle yaklaşılmasını hedefleyen etik prensipler oluşturulmasına ve basından buna uyulmasını talep etmeye yönelik bir proje çalışması da devam ettirilmektedir.


Öte yandan çocuklara yönelik sosyal içerikli projelerin gerçekleştirilmesi için Bakanlar Kurulu'nun 22 dönümlük bir arazi tahsisi yapması da söz konusu girişimlerle sağlanmıştır.  Bu vesile ile bir kez daha imkânı olan tüm kurum-kuruluşlarımızı, örgütlerimizi, vatandaşlarımızı çocuklar, gençler ve daha ilerideki yaşlarda olanlar için sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya davet ediyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle sizlere yeni yılda sağlık ve mutluluk içinde nice nice başarılar diliyorum".


SORULAR... "BEN HÜKÜMETTE OLSAM BÖYLE BİR ZAMANDA ERKEN SEÇİMİ DÜŞÜNMEZDİM"


Ülkede sorunlar bulunduğunu, bunların çözümü için devreye girmeyi düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya karşılık Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün uzun bir sürenin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık yaptığını, güncel konuları görüştüklerini, dış gelişmeler hakkında bilgiler verdiğini, Meclis çalışmalarını değerlendirdiklerini, düşüncelerini aktardığını ifade etti.


Eroğlu, iktidar partisinin kendi içindeki sorunları çözerek, birlik ve beraberliğini sağlayıp, yeni yeni plan ve programlarla ülkede yaşanan sorunları asgariye indirebileceğine işaret etti.


"Erken seçim konusunda ne diyorsunuz?" şeklindeki bir başka soru üzerine de Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendisi hükümette olsa, böyle bir zamanda erken seçimi düşünmeyeceğini vurguladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, iktidar partisinin şu anda hükümette olduğunu ve daha 1 yıldan fazla hizmet süresi bulunduğunu, Meclis'te çoğunluğu elinde bulundurduğunu ve yapacağı yasaları rahatça geçirebileceğini ifade etti.


Eroğlu, erken seçimin; ya "iktidar yükünü kaldıramadım" ya da "güç elindeyken 30 milletvekilini 40 milletvekiline çıkarmak" düşüncesiyle yapılabileceğini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, muhalefetin her zaman erken seçim istediğini, ülkede sorunların yaşandığını, en önemli sorunlardan olan LTB ile KIB - TEK konusunda halkın endişe ettiğini ifade ederek, hükümetin bu sorunlara çare bulması gerektiğini vurguladı.


Eroğlu, bundan sonra hükümet ile daha sıkı diyalog içerisinde olacağını ifade ederek, siyasilerin de kırgınlıkları bir kenara bırakıp Meclis çalışmalarını yapması ve sorunları asgariye indirmesi gerektiğinin altını çizdi. (EMR/SEL) FOTOĞRAFLI


 
27 Aralık 2012 Perşembe 09:00
Okunma: 660
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu