Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük, K.t. Petrolleri Konusunda Açıklama Yaptı

Küçük, K.t. Petrolleri Konusunda Açıklama Yaptı

"Bilgi Eksikliği Nedeniyle Anlamını Aşan Yorumlar Yapılıyor"

 
 
 Küçük, K.t. Petrolleri Konusunda Açıklama Yaptı
Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu ve hisselerin % 48'ine sahip olan Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı üyelerinin; Kıbrıs Türk Petrolleri konusunda, tamamen ülke menfaatlerini dikkate alarak şeffaf bir şekilde hareket etmekte olduğunu vurguladı.  

Başbakan Küçük, bir süreden beridir bilgi eksikliği nedeniyle anlamını aşan yorumlar yapılması nedeniyle Kıbrıs Türk Petrolleri Limited´deki gelişmeler hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek üzere hükümet olarak bir açıklama yapmalarının artık gerekli olduğunu bildirdi.

Kıbrıs Türk Petrolleri Limited hisselerinin % 52'sinin OMV Petrol Ofisi A.Ş´ne, % 48'inin ise Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'na ait olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, "Kıbrıs Türk Petrolleri, yönetimdeki üyelerinin çoğunluğu OMV Petrol Ofisi A.Ş'ye ait profesyonelce yönetilen, azınlık hisseleri kamuya ait özel bir limited şirkettir. Böyle bir durumda ise, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı, azınlık hisselerini satışa arz etmiş olsa dahi talep ve değerini bulmasının ne kadar mümkün olup olmadığı iyi düşünülmelidir" dedi.

Böyle gerçek bir durum varken, OMV Petrol Ofisi A.Ş'nin; % 52 hissesini, yapmış oldukları anlaşma koşullarına bağlı olmak şartıyla belli bir bedelden yabancı bir şirkete satmak üzere anlaştığını, ancak şirket tüzüğünün 4. maddesi gereği, azınlık hissedarı olarak Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'nın rüchan hakkını 15 gün içerisinde bildirmesi gerektiğini kaydeden Başbakan Küçük şöyle dedi:

"OMV Petrol Ofisi A.Ş'den böyle bir bildirim gelmesi halinde Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı, azınlık hisselerine değer katabilmek ve talep yaratabilmek için rüchan hakkını kullanıp kullanmama konusunu tartışırken, bu olayın kamuoyunda duyulması ile birlikte Kıbrıs Türk Petrolleri Limited hisseleri ile ilgilenen yerli ve yabancı şirket veya işadamları süreç ve prosedür hakkında bilgi edinmişlerdir. Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'na yasal prosedüre uygun bir bildirim geldikten sonra, OMV Petrol Ofisi A.Ş yetkilileri ile 26 Ekim 2011 tarihinde Başsavcı Yardımcısı  Mv. Behiç Öztürk´ün de hazır bulunduğu bir görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'nın rüçhan hakkını kullanma isteğinin bulunduğu, ancak yabancı şirketle yapılan anlaşmanın karşılıklı olarak görüşülüp Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevzuatına uyumlaştırılarak imzalanması hususu görüşülmüş ve buna bağlı olarak da dar bir zaman dilimi olan rüchan hakkı kullanımı ve işlemlerin tamamlanması süresini (bir ay olarak) karşılıklı mutabakat çerçevesinde taraflar bir araya gelerek en geç 28 Kasım 2011 tarihine kadar sonuçlandırmaları konusunda hemfikir olmuşlardır."

Bu sürecin başlaması ile önünde kısıtlı ve tamamen takvimlendirilmiş bir süresi bulunan Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'nın; bu süreci bayram öncesi başlatmak zorunda kaldığını, aksi halde kendisine tanınan süre içerisinde bu işlemleri yerine getiremeyeceğine ve rüchan hakkını kullanamayarak menfaatlerini koruyamayacağına dikkati çeken Başbakan İrsen Küçük, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Hazırlanan şartnamede, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı, rüchan hakkından elde ettiği hisseleri ve kendine ait hisselerin bir bölümünü sattıktan sonra kendisine kalacak % 10 hisse için de, şirket tüzüğünde gerekli değişiklikler yapılarak % 48 hisse ile sahip olunan haklar geliştirilerek devam edecektir. Tüm bu süreç, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı Başkanı olarak, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn. Sunat Atun başkanlığında ve bilgisinde yürütülmüş ve Bakanlar Kurulu da bilgilendirilmiştir. Bakanlar Kurulumuz ve Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı üyeleri, bu süreci en iyi şekilde yönetmek üzere, tamamen ülke ve Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı'nın menfaatlerini dikkate alarak, şeffaf bir şekilde hareket etmektedir. Bunun tüm kamuoyu tarafından böyle bilinmesinde yarar görmekteyim."

(KAR/SEL)


TAK
 
8 Kasım 2011 Salı 12:57
Okunma: 942
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu