Ana Sayfa » Kıbrıs » Talat, İç Ve Dış Gelişmeleri Değerlendirdi

Talat, İç Ve Dış Gelişmeleri Değerlendirdi

"çözüm, Kıbrıs Türk Halkını, Uluslararası Hukukla Buluşturmanın Yanı Sıra Ekonominin De Normal Çarklarıyla Çalışmasını Sağlayacak Asgari Zemini Yaratacaktır".

 
 
 Talat, İç Ve Dış Gelişmeleri Değerlendirdi
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümünün her derde deva olmayabileceğini ancak bunun, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi  Kıbrıs Türk halkını, uluslararası hukukla buluşturmanın yanı sıra ekonominin de normal çarklarıyla çalışmasını sağlayacak asgari zemini yaratacağını kaydetti.


Ofisinden verilen bilgiye göre, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  Kıbrıs sorununa giderek ilgisizliğin arttığı yolundaki bir soru üzerine, "İnsanın neresi ağrırsa canı oradadır" sözünü hatırlatarak, buna işsizliği, geçim sıkıntısını, borç açmazını örnek verdi, ancak en önemli meselenin yine Kıbrıs meselesi olduğunu söyledi.


Talat, Kıbrıs sorununun çözümünün her derde deva olmayabileceğini ancak bunun, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Kıbrıs Türk halkını, uluslararası hukukla buluşturmanın yanı sıra ekonominin de normal çarklarıyla çalışmasını sağlayacak asgari zemini yaratacağını kaydetti.


Talat,  Kıbrıs Türk halkının iradesini  ortaya konulmasına ilişkin bir soruya karşılık; "Kendi güvenliğinizi sağlayamıyorsanız ve bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ihtiyaç duyuyorsanız, bu alanda nasıl bağımsız hareket edeceksiniz" diye sordu.


Talat, bütçe konusunda da, "Eğer bağımsız bir bütçe oluşturamazsanız ve Türkiye'den yardım alıyorsanız, 'Türkiye bize karışamaz' diyemezsiniz" dedi. Talat, bütün bunların nedeninin de elbette Kıbrıs sorunu olduğunu söyledi.


MORAL ÜSTÜNLÜK MESELESİ


Talat, Kıbrıs Türkü'nün çok ciddi bir eşikte olduğunu belirterek, BM'nin raporunda iki tarafa da sorumluluk yüklenmesi halinde moral üstünlüğünün kaybedileceğini savundu.


Talat, esasında, moral üstünlüğün 2010'da kaybedilme sürecine girildiğini iddia ederek, "Önümüzdeki günlerde yaşayacaklarımız sadece eskiye dönüşün faturasını unutanlara ve unutturanlara zarar vermeyecek, tüm halkımızı mağdur edecektir; bu nedenle genel sekreterin değerlendirmesine kadar yerimizde oturup beklemememiz, geç kalmadan harekete geçmemiz gerekir; en hareketli olmamız gereken zamanda atalet içinde olmamalıyız" şeklinde konuştu.


LAF OLA


Talat, görüşme sürecinin 2008'de başladığını ancak Rum tarafının görüşmeleri yavaştan aldığını, buna karşılık Türk tarafının ise hızlı hareket ederek, Rum tarafını sürüklediğini söyledi. Talat, 2010 seçimlerinden sonra ise iki tarafın da görüşmeleri laf ola yürüttükleri izleniminin uluslararası camiada egemen hale geldiğini savundu.


ELEŞTİRİLER


"Talat da geldi ama çözüm olmadı" şeklinde gelen eleştirileri de değerlendiren Talat, kendi dönemlerinde, birçok başlık yanı sıra yönetim ve güç paylaşımı gibi, Kıbrıs sorununun özünü oluşturan en önemli konuda bile anlaşma noktasına çok yaklaşıldığına dikkat çekti.


Talat şöyle konuştu:


"Birçok yakınlaşma kağıdı hazırlanmıştı ve doludizgin çalışan Türk tarafı uluslararası toplumun güvenini korumaktaydı; bu yolla önümüzde yeterli zaman olsaydı Rum tarafını çözüme zorlayabileceğimize inanıyordum, ancak halkımızın iradesi başka bir çizgiyi onayladı ve bugün 'Talat da olsaydı durum değişmezdi demek' en azından bir illüzyon yaratma çabası olabilir"


MÜLKİYETİN ESİRİ


"Ben Kıbrıs sorununu mal-mülkün esiri yapmayı doğru bulmuyorum.  Mal dünyalıktır" diyen Talat, halbuki Kıbrıs sorununun çözümünün bütün nesilleri ilgilendirdiğini kaydetti. Talat, mülkiyetin bir devletin oluşumunda önemli olduğunu ancak düzenlenebileceğini söyledi.


Talat, Kıbrıs sorununun bu şekilde ilanihaye gitmeyeceği şeklindeki görüşlerin doğru olduğunu ancak bunun çaresinin Türk tarafının canını dişine takarak mücadele etmesinde yattığını kaydetti.


B PLANI


Talat B Planları konusunda ise, bunların radikal konuları içermesi veya KKTC'yi uluslararası alanda daha ileriye götürecek planlar olması halinde, ancak uygun koşullarda lehte olabileceğini söyledi.


BM NE YAPMALI?


2. Cumhurbaşkanı Talat;  "1 Temmuza kadar bir şey olmayacağı anlaşıldığına göre BM'nin yapması gereken, Barış Gücünün görev yönergesini ve konunun diğer tüm unsurlarını da değerlendirmeye alarak, görüşmelere Rum tarafındaki seçimlerden sonra dönüleceğini açıklaması ve bunun da bir takvim çerçevesinde olacağını ilan etmesi gerekir; o zaman bunu herkes düşünecektir" dedi.


DOLUM TESİSİ


İç konulardaki bazı hususları da değerlendiren Talat, dolum tesisi konusunda, bunun olmayacak duaya amin demek olduğunu söyledi ve petrol dolum tesisinin bu ülkede çalışamayacağını ta başından söylediğini kaydetti. Çevreye olumsuz etkilerinin ise zaten ilgili çevrelerce ortaya konduğunu anlattı.


(KAR/HÖ)


 
6 Nisan 2012 Cuma 19:11
Okunma: 726
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu