Ana Sayfa » Kıbrıs » 1 Mayıs Mesajları

1 Mayıs Mesajları

Lefkoşa, 30 Nisan 12 (T.a.k.): Dünyada Olduğu Gibi Kktc'de De Yarın Etkinliklerle Kutlanacak 1 Mayıs İşçi Ve Bahar Bayramı Nedeniyle Parti, Örgüt, Kurum Ve Kuruluşlar Kutlama Mesajları Yayınlıyor..

 
 
1 Mayıs Mesajları

BKP

Birleşik Kıbrıs Partisi mesajında, 1 Mayıs'ta PEO öncülüğünde sabah saat 09:30'da Lefkoşa ve Larnaka'da, 1 Mayıs Tertip Komitesi öncülüğünde ise saat 18:30'da Lefkoşa Kuğulu Park ve Sarayönü'nde düzenlenecek eylemlere parti olarak katılacaklarını açıklayarak, tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs'ta düzenlenecek eylemlere katılmaya çağırdı.

BKP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, 1 Mayıs'ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye, baskıya karşı direnişini ve mücadelesini simgelediğini belirterek, "Kıbrıs'ın emekçileri bir araya gelmesin, toplumlararası dostluk, kardeşlik ve dayanışmayı ileri götürmesin diye işçi önderlerini şiddetle susturmak dahil her türlü baskı yöntemine başvuranlar, yurdumuz Kıbrıs'ı bölmüş, parçalamış, Kıbrıslıtürk toplumunun varlık ve kimliğini yok olma noktasına taşımıştır" görüşünü savundu.

İzcan, "Ortak vatana ulaşmak için ortak mücadele bizi bekliyor. Yurdumuzun bütünlüğünü sağlayıp, tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygılı, birlikte özgürce yaşayacağı günlere ulaşmak ve sosyalizm bayrağını açmak temel amacımızdır" dedi.

KAMU-İŞ

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de mesajında, KKTC'de çalışma hayatıyla ilgili tüm yasalar, 1974 Mutlu Barış Harekatı'ndan hemen sonra oluşan yönetimlerle, zaman zaman mücadele, zaman zaman eylem ve grevlerle zaman zaman da uzlaşı ile tamamlandığını, hazırlanan bu yasaların dünya konjonktürüne yakın, ama eksiklikleri mevcut yasalar olduğunu kaydetti.

Dilek, "Ne yazık ki hem bir önceki idare ve hem de şimdiki idarenin, çalışma yasalarını ellemeleri ile, olumsuzluklardan dolayı ülkemizdeki sosyal güvenlik konuları allak bullak olmuş, yasalar uygulandıkça Toplu İş Sözleşmeleri özelliklerini yitirmiş, ülkemizdeki maaş-ücret uygulamaları çalışanları ve ayni iş yapanları bile sınıflara ayırmıştır. Çalışanlar, daha güzel yarınlar, daha iyi haklar beklerken, son 8 yıl içerisinde hakların geriletilmesiyle verimlilik ve motivasyon ortadan kalkmıştır" dedi.

Kıbrıs konusundaki müzakerelerin de sonuçsuz kalmasının Kıbrıs Türk halkının umutlarını kırdığını savunan Dilek, "2012 yılını da umutsuzlukla karşı karşıya kalan halkımız Kıbrıs Davasına adil bir çözüm bulunması, ve hem de çalışma hayatıyla ilgili mevzuat ile, sosyal güvenlik gibi konuların, Uluslararası çalışma örgütü ve Avrupa Kriterlerinin uygulanması aşamasına gelinmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

KTÖS

KTÖS Yürütme Kurulu adına mesaj yayınlayan Besim Baysal da, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmaya devam etmesinin halkın gelecek kaygısını artırırken umutları giderek azaltmakta olduğunu savundu.

Hükumeti koltuk uğruna TC tarafından dayatılan tüm politikaları uygulamaya koymakta, halkın malı olan kurumları TC sermayesine satmakta olduğunu ileri süren Baysal,  "Bu politikalar bir yandan özelleştirme, işsizlik, parasızlık, taşeronlaştırma, yoksulluk, esnek çalıştırma ile karşımıza çıkarken bir yandan da en temel sağlık hizmetlerine bile ulaşmamıza engel olmakta, eğitimi alınır satılır meta haline getirmektedir" dedi.

Ülkedeki uygulamaları eleştiren Baysal, çocuk istismarı, kadına şiddet, cinayetler ve tecavüzler sosyal ve ekonomik bozulmanın ve toplumun içe doğru patladığının göstergeleri olduğunu iddia etti.

"1 Mayıs'ta, tüm dünya işçilerinin uluslararası birlik mücadele ve dayanışma gününde hep birlikte tüm Kıbrıs emekçileri olarak bize çizilen bu sistemde daha sefil ve tutsak bir hayatı kabul etmeyeceğimizi dünyaya haykıracağız" diyen Baysal, yarın Kuğulu Park'ta saat 18:30'da toplanma çağrısı yaptı.

BÜRO-İŞ

Büro-İş Başkanı Hüseyin Z. Akyön de mesajında, hükümeti çalışanların kazanılmış haklarını almak ancak ülkeyi yönetememekle suçlayarak, "UBP iktidara gelmeden verdiği sözlerin hepsinin tersini yapmakta akaryakıta, tüp gaza ve bunun gibi birçok temel tüketim maddelerine gelen zamlara seyirci kalmaktadır" iddiasında bulundu.

MEMUR- SEN

Memur-Sen Genel Başkanı Çelebi Ilık da mesajında,  "1 Mayıs ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik,sosyal,kültürel ve siyasi şartlara göre özgürlük ve emek bayramı,barışın kurulması için bir gösteri ve çalışanların haklarını alması mücadelesinde birlik ve dayanışma günü olarak kutlanmalıdır" dedi.

Haksız kazancı, kayıt dışılığı, yoksulluğu ve adaletsizliği toplumsal gelişmenin önünde en büyük engel olarak gördüklerini kaydeden Ilık, "Her geçen gün çocuklarımıza tek miras bırakacağımız çevrenin yok olduğu, bir taraftan dağların kartal yuvası gibi delindiği, diğer taraftan beton yığınları ile güzelim doğanın bozulmasının kaygısını taşımaktayız" ifadesini kullandı.

Ilık, Kıbrıs sorununun çözümünün toplumların iradeleri yönünde yapılmasını da istedi.

BES

BES Başkanı Savaş Bozat, hükümeti "Eşit işe eşit ücret" uygulamasının tersini yapmakla suçladığı mesajında, "Toplu İş Sözleşmesi yapıyoruz uygulanmıyor.  UBP hükümetine şikayet ediyoruz, buna seyirci kalıyor. Anayasa hakkımız olan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerimizi maaşlarımızdan kesiyorlar işveren yatırmıyor. UBP hükümeti buna da seyirci kalıyor. Bunlar da yetmiyor Sosyal Sigorta primlerini yükseltiyor, İhtiyat Sandığı primlerini düşürtüyor. İşçinin bugününü zora sokup geleceğini de kısıtlıyor" dedi.

"2012 yılının dört aylık bölümünde tam bir ay grev yapıyoruz, direniyoruz yine ses çıkmıyor, çare üretilemiyor" diyen Bozat, "Tüm Emekçiler ve Emeğe Saygı Duyanlar, Sosyal Adalet ve Barış için 1 Mayıs'ta saat 18.30'da Kuğulu Parkta toplanalım ve Sarayönü Meydanına Yürüyelim" ifadesini kullandı.

İNŞAAT TAŞERONLARI

Kıbrıs Türk  İnşaat Taşeronları Birliği Basın Sözcüsü Kazım Denizci yayınladığı mesajda,  kayıt dışı çalışma zemini devam ettiği için kontrol altına alınamayan çalışma yaşamı sonucu iş bulmakta zorlanan KKTC vatandaşlarının yasal yükümlülüklerini yerine getiremez duruma düşürüldüğünü savunarak, "Uygulanan yanlış ekonomik politikalar sonucu olarak bir yanda iflaslar yaşanırken borçlarını ödeyemez duruma düşen dar gelirli esnaf, zanaatkâr ve emekçiler mahkemelerde davalarla yüz yüze kaldığı için zor günler yaşıyor" dedi.

Denizci, halkı yarınki mitinge davet etti.

HATAYLILAR BÜTÜNLEŞME VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Hataylılar Bütünleşme ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mustafa Bük 1 Mayıs mesajında, dernek olarak 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın amacı doğrultusunda kutlanması gerektiğine inandıklarını belirterek, tüm üye ve vatandaşların milli birlik ve beraberlik sınırları içerisinde hareket etmesini istedi.

(ŞEB/HA)

 
30 Nisan 2012 Pazartesi 15:11
Okunma: 681
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu