Ana Sayfa » Kıbrıs » 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası...

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası...

Engelliler Federasyonu Engellilerin Sorunlarına Dikkat Çekti.

 
 
10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası...

"KİMSENİN ENGELLİLERİ EVLERİNE KAPATMA HAKKI YOK"

"DEVLET ENGELLİLERİN SORUNLARINA KULAK TIKIYOR"

Lefkoşa, 10 Mayıs 12 (T.A.K): Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu devletin engellilerin sorunlarına kulak tıkadığını öne sürü, kimsenin engellileri evlerine kapatma hakkı olmadığını kaydetti ve KKTC'de engellilerin rampa ve asansör eksikliğinden dolayı devlet kurumlarına giremediğine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, 10-16 Mayıs "Dünya Engelliler Haftası" münasebetiyle bir basın toplantısı düzenleyerek, sorunları anlattı ve devlet ve hükümet yetkililerinden beklentilerini aktardı.

Engelliler Federasyonu ve bağlı sivil toplum örgütlerinin yetkilileri, basın toplantısından önce ise, sırasıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı, Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın mezarını ziyaret edip çelenk koydu.

Engelliler Federasyonu'nda yer alan basın toplantında konuşan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, KKTC'de 5500'e yakın engelli bulunduğunu söyledi ve bu kişilerin topluma kazandırılması için yıllardır mücadele verdiklerini anlattı.

KKTC'de 18 yaş altı engellilere gerekli eğitimin kısmen verilebildiğini,  18 yaş üstü engellilere özel eğitim veren 3 rehabilitasyon merkez bulunduğunu ancak merkezlerde altyapı sorunları yaşandığını, gerekli özel  eğitimcilerin ve psikologların bulunmadığını anlatan Yücetürk, merkezleri "içi boş nar"a benzetti. Yücetürk, devletin, bu sorunlarına kulak tıkadığını da savundu.

İstihdam sorunları olduğunu ifade eden Yücetürk, 6 yıldan bu yana ilk kez engelli istihdamı sağlanacağını ve 50 engellinin işe alınacağını belirterek, 6 senede 50 engellinin işe alınmasının devletin ayıbı olduğunu kaydetti. Hükümeti eleştiren Yücetürk, yasanın engelli istihdamını "emrettiğini",  istihdamların yetkililerin sevgisine ve inisiyatifine kalmadığını belirtti.

Yücetürk, özel eğitim yasasının geçirilmediği gerekçesiyle Meclisi eleştirdi ve milletvekillerine gerekli yasaları geçiremiyorlarsa istifa etmeleri çağrısında bulundu.

MELEK ÇALUDA

Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda da, konuşmasında, üyelerini desteklemek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenleyeceklerini söyledi.

Çaluda, Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi'ndeki özel gereksinimli çocukları için Pazartesi günü saat 9.30-11.30 saatleri arasında Lefkoşa Galatasaraylılar Derneği Lokali'nde bir eğlence düzenleneceğini belirtti.

Çaluda, Zihinsel Engelliler Derneğinin ayrıca Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi'nin ihtiyacı olan bir bulaşık makinesi bağışlayacağını da ifade etti.

HACIMEHMET: "KKTC ENGELLİLERİ İHMAL EDEN ÜLKELERİN BAŞINDA..."

Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet ise, konuşmasında, engelli vatandaşlarını ihmal eden ülkelerin başında KKTC'nin geldiğini ileri sürdü. Tüm insanların doğuştan gelen hakları olduğuna dikkat çeken Hacımehmet, engellilerin destekten çok duyarlılığa ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Engellileri kimsenin evine mahkum etme hakkı olmadığını vurgulayan Hacımehmet, KKTC'de engellilerin erişim ve ulaşımının çok zor hatta bazen imkansız olduğuna dikkat çekti. Bir çok bina ve devlet kurumunda engellilerin içeriye girmesine olanak tanıyacak rampa ve asansör olmadığını söyleyen Hacımehmet, ülkede sosyal sorumluluk projelerinin eksikliğini de vurguladı.

"EYLEM YAPILACAK"

Hacımehmet, bu haftadan sonra tüm bu eksikliklerin ve ihtiyaçlarının giderilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla eylem yapacaklarını duyurdu.

Türkiye'de 65 ülkenin katılımıyla kurulan Dünya Engelliler Vakfı'nın kurucu üyesi olduklarını da ifade eden Hacımehmet, bunun bir ülke tanıtımı olduğunu ve bunu sadece kendi imkanlarıyla yaptıklarını  kaydetti.

DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNDEN BEKLENTİLER

Basın toplantısında açıklanan Engelliler Federasyonu'nun devlet ve hükümet yetkililerinden beklentileri ise özetle şöyle:

"Özel Eğitim Yasa Tasarısının ve yeni dernekler yasa tasarısının yasallaşması; Özürlüleri Koruma Rehabilite ve İstihdam Yasası ile tüzüklerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi; Girne Karakum'daki 18 yaş üstü Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nin tüm ada çapındaki engellilere kesintisiz 24 saat hizmet verebilmesinin sağlanması; engelli kriterleriyle ilgili yeni bir değerlendirme tüzüğünün oluşturulması; eğitime devam eden engelli çocukların ulaşımlarını sağlayacak servislerin konulması, gerekirse yatılı bölümlerin oluşturulması; engelli istihdamlarının sağlanması; engellilerin kamuya yönelik hizmetlerden eşit şekilde yararlanmalarını engelleyen ulaşım, dolaşım ve erişim sorunlarına çözüm getirilmesi; Meclisten  geçen B.M. Engelli Hakları bildirgesinin uygulanması; yaşamlarının nakli yardım veya sosyal yardımla sürdüren engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemlerin alınması; toplu taşıma araçlarından yararlanamayan engellilerin gümrük muafiyeti, KDV, fon ve araçlardan muaf olarak kendi kullanımlarına uygun motorlu araç ithal hakkı sağlanması; Lefkoşa'da kurulacak olan 18 yaş üstü yaşam boyu rehabilitasyon merkezine devlet tarafından gerekli eleman ve maddi katkının sağlanması; K.T. Görmezler Derneği ile Spastikleri Koruma Cemiyeti'ne tahsis edilen merkez bina ve okul arsalarının tapularının verilmesi; İşitme - Konuşma engellileri için mevcut TV kanallarında özel haber programlarının hazırlanıp yayınlanmasının teşvik edilmesi" .

(ÖZ/HA) FOTOĞRAFLI

 
10 Mayıs 2012 Perşembe 14:02
Okunma: 683
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu