Ana Sayfa » Kıbrıs » 11 Temmuz Basın Günü

11 Temmuz Basın Günü

Mutluyakalı: "Medyayı, Toplumsal Çıkarların, Çok Sesliliğin Ve Demokrasinin Unsuru Olarak Görmeye Başlamak Kaçınılmazdır"

 
 
11 Temmuz Basın Günü
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı, medyayı, özel hedeflerin ve çıkarların propaganda aracı olarak değil de, toplumsal çıkarların ve çok sesliliğin unsuru olarak görmek gerektiğini söyledi.  

Cenk Mutluyakalı, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm gazetecileri, çok önemli sorumluluk ve özveri gerektiren görevlerinde, mesai kavramı tanımadan ve ülkedeki sınırlı imkanlara rağmen mücadelelerine devam ettikleri için saygıyla selamlayıp, kutladı.

Mutluyakalı, Kıbrıs Türk basın hareketinin köklü geçmişine rağmen, "Basın Günü"nün süslü sözcüklerin ve mesajların ötesinde, sorunların bir kez daha gündeme getirilmesi için bir vesile olması gerektiğini kaydetti.

"SİYASİLERİN BASINA YÖNELİK ZİHNİYETİ ÖNEMLİ"

Cenk Mutluyakalı, basının, Kıbrıslı Türklerin gözü, kulağı ve dili olduğuna işaret ederek, "Eğer basın kurumsallaşmaz, özgür olmaz, kaliteli ve etik yayıncılık anlamında ilerlemezse, toplum 'dilsiz' kalır" dedi.

Siyasi otoritenin basına yönelik 'zihniyetinin' önemli olduğunu kaydeden Mutluyakalı, şöyle devam etti:

"Medyayı 'özel hedeflerin ve çıkarların propaganda amacı olarak kullanmak' yerine, toplumsal çıkarların ve gelişimin; ilerlemenin, çok sesliliğin ve demokrasinin unsuru olarak görmeye başlamak kaçınılmazdır."

BASIN İŞ YASASI UYGULANMIYOR

Kıbrıs Türk medyasındaki gazetecilerin gelecek güvencesinden yoksun çalıştığına işaret eden Mutluyakalı, Basın İş Yasası'nın uygulanmadığını ve yapılan denetimlerin de sadece göstermelik olduğunu savundu. Mutluyakalı, kamu dışındaki özel medyada, gazetecilerin önemli bir çoğunluğunun "asgari ücret" düzeyinde maaşlar ile neredeyse 'tatil ve izin yapmadan' çalıştırıldığını söyledi.

Mutluyakalı, kamusal yayıncılığın ise siyasetin baskısı ve yönlendirmesi altında olduğunu savunarak,  "siyasi iç çekişmelerin ve particiliğin" tarafı haline getirilen devlet televizyonunun, "özerk, demokratik, çok sesli ve kaliteli yayıncılık" üzerinden ele alınmadığını iddia etti.

"BİLGİYE ULAŞIM İMKANLARI ÖNÜNDE ENGEL"

Cenk Mutluyakalı, gazetecilerin "bilgiye ulaşma" imkanları önünde de ciddi engeller bulunduğunu ve "şeffaf bir yönetim ve bilgiye erişim"in neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Mutluyakalı, "Devlet ilan ve sponsorlukları hiçbir kriter olmadan düzenlenmekte, gazeteciler üzerinde bir baskı unsuru olarak kullanılmakta, bu yönde hiçbir düzenleme yapılmamaktadır. Basın sektörünün haksız rekabet altında ezilmesine ve yaşamının tehlikeye girmesine göz yumulmaktadır" dedi.

"BASIN ETİK KURULU OLUŞTURULMALI"

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği'nin icraat ve faaliyetlerine de değinen Mutluyakalı, Basın Yasası'nın yenilenmesi çalışmalarına fiilen katılan birliğin beklentisinin, "Basın Etik Kurulu"nun oluşturulacağı çağdaş bir yasanın hazırlanması olduğunu belirtti.

Mutluyakalı, Kıbrıs Türk Basın Tarihi'nin yayınlanması için çalışmalarını sürdüren birliğin, bu önemli projeyi de Eylül ayına kadar sonuçlandırmayı amaçladığını söyledi.

"KIBRIS TÜRK BASINININ ÇOK ÖNEMLİ KÖKLERİ VAR"

Cenk Mutluyakalı, şöyle devam etti:

"Kıbrıs'ta ilk matbaa 1878 yılında Larnaka'da kuruldu. Kıbrıs'ın ilk gazetesi olan 'Kipros/Cyprus' 29 Ağustos 1878'de İngilizce ve Rumca olarak yayınlandı. Kıbrıs'ta yayımlanan Osmanlı Türkçesi ile yazılmış ilk gazete, Aleksan Sarrafyan'ın imtiyaz sahibi olduğu 'Ümid' gazetesi oldu. 11 Temmuz 1889 yılında, bir Kıbrıslı Türk tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete Saded oldu. Kıbrıs basınının böylesi bir geçmişi, Kıbrıs Türk basın hareketinin de çok önemli kökleri vardır."

(FEZ/HÖ)


TAK
 
11 Temmuz 2012 Çarşamba 14:51
Okunma: 610
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu