Ana Sayfa » Kıbrıs » 11 Temmuz Basın Günü...

11 Temmuz Basın Günü...

içişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Kıbrıs Türk Basını Demokratik Hayatın Vazgeçilmez Unsurlarından Biridir"

 
 
11 Temmuz Basın Günü...
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kamu hizmeti ifa eden ve halkın haber almasını sağlayan Kıbrıs Türk basınının; demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurguladı ve bakanlık olarak basın örgütlerinin en büyük beklentilerinden biri olan "Basın Yasası" konusunda başlattıkları çalışmanın sonuna gelindiğini bildirdi.  

Çavuşoğlu, 11 Temmuz Basın Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, hür ve tarafsız basının, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu ifade ederek, basın çalışanlarının çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi arzusunda olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta yayınlanan ilk Türkçe gazete "Saded"in basın hayatına atıldığı ilk gün olan 11 Temmuz 1889'dan günümüze kadar Kıbrıs Türk basınının Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi ile kendi devletini kurma sürecinde büyük öneme ve etkiye sahip olduğunu belirtti.

Çalışma şartlarının zorluklarına rağmen, fedakarca çalışarak, sürekli güçlenen, büyüyen ve doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştirmeye çalışan basının, dünya basınında da ayrı bir misyona sahip olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk basınında görev yapan emekçi insanların, gelişen teknolojiyi de kullanarak, "izolasyonlar altında ezilmesi için çalışılan" KKTC'nin sesi olduklarını ifade etti.

"BASIN YASASINDA SONA GELİNDİ"

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlık olarak kamuoyunun ve basın örgütlerinin en büyük beklentilerinden biri olan  "Basın Yasası" konusunda başlattıkları çalışmanın sonuna gelindiğini de belirterek, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 8 ay önce bakanlık bünyesinde kurduğumuz Basın Yasası Komisyonu bu yasa ile ilgili çalışmaşlar yapmıştır. Bu komisyonda, hukukçular, üniversitelerimizden temsilciler, basın örgütü temsilcileri ve bakanlığımızdan görevli arkadaşlar yer aldı.

Bakanlığımızdaki bu çalışma tamamlanmıştır. İlgili komisyonumuz son olarak bu çalışmayı Başsavcılık ve Merkezi Mevzuat Dairesi'ne göndermiştir. Yeni yasama yılında 'Basın Etiği Yasası' ismi ile bu yasayı yüce meclisimize sevk edeceğiz. Bu vesile ile bu çalışmaya katkı koyan başta gazeteciler örgütlerine ve üniversite temsilcileri ile tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür etmek isterim."

"YAŞAMA SAYGILI HABERCİLİKTEN ASLA UZAKLAŞILMAMALI"

Çavuşoğlu, çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanmasının, iyi işleyen bir medya yapısıyla mümkün olabileceğini ifade ederek, "Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından hayati önemdedir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en önemli ve etkili mesleklerinin başında gelmektedir. Ancak, basınımız da görevini icra ederken, basın etik kurallarını daima kendine kılavuz edinmelidir. İlkeli, kamu vicdanına ve toplumsal yaşama saygılı habercilik anlayışından asla uzaklaşmamalıdır" dedi.

Bugüne kadar görevi başında veya görevi dolayısıyla yaşamını yitiren gazetecileri saygıyla anan Çavuşoğlu, tüm basın çalışanlarına başarılar diledi ve basın gününü kutladı.

KIBRIS TÜRK TELEVİZYONLAR BİRLİĞİ'NİN BASIN GÜNÜ MESAJI

Öte yandan Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği Geçici Başkanı Ali Özmen Safa da, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlanarak, ülkede yayın yapan televizyon kuruluşlarını olarak 11 Temmuz Basın Günü'nü onurla, gururla ama buruk bir şekilde kutladıklarını kaydetti.

Safa, "Onurluyuz, çünkü ülkemizde çok sesliliğe ve demokrasiye katkı yapmaya devam ediyoruz. Gururluyuz, çünkü bütün zorluklara rağmen halkımızın sesini içte ve dışta duyurmayı sürdürüyoruz. Ama aynı zamanda buruğuz, çünkü iç ve dış kaynaklı haksız rekabet karşısında ezilmeye devam ediyoruz" dedi.

Yaptıkları bütün çağrılara, uyarılara ve çözüm yollarını önermelerine rağmen haksız rekabet koşullarını ortadan kaldırmaya ve demokrasinin sigortası durumundaki yayın kuruluşlarına nefes aldıracak adımların atılmadığını savunan Safa, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği olarak 120 yılı aşkın bir geçmişe sahip Kıbrıs Türk basınını daha iyi noktalara taşımak için bütün gücümüzle çalışmaya ve sorunların çözümünü zorlamaya devam edeceğiz.

Basın Günü'nde yaldızlı sözler yerine, basınımıza değer verildiğini anlatan icraatlar görmek istediğimizi bir kez daha hatırlatır, bütün camiamızın Basın Günü'nü kutlarız."

(EMR/HÖ)


TAK
 
11 Temmuz 2012 Çarşamba 17:43
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu