Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 12. Parselde İlk Sonuçlar Kasım'da... Sondaj Makinası 4 Bin Metrede

12. Parselde İlk Sonuçlar Kasım'da... Sondaj Makinası 4 Bin Metrede

Diğer Parsellerle İlgili İhale Hazırlığı Yapılıyor... Exxon, Gasprom, Bp Ve Total Da Talipliler Arasında.

 
 
12. Parselde İlk Sonuçlar Kasım'da... Sondaj Makinası 4 Bin Metrede
Lefkoşa, 16 Ekim 11 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta 12. parseldeki sondaj çalışmalarında 4 bin metreye kadar inildiği ve  kasım başında ilk sonuçların alınmasının beklendiği; diğer parsellerle ilgili ihale hazırlıklarının da devam ettiği belirtildi. Rum basınında yer alan haberlerde, Amerikan Noble şirketi yanında Exxon, Gasprom, BP ve Total gibi şirketlerin de ihalelere talip olduğu iddia edildi.


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın kısa zaman içerisinde sözde MEB içerisinde bulunan 12. parselde araştırma sondajları yapmakta olan platformu ziyaret edeceği, öte yandan diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihalelere kısa zaman içerisinde çıkılacağı ifade edildi.


Politis, "Jeopolitik Kriterler... Kıbrıs MEB'indeki İkinci Tur İhalelere Çıkıyoruz" başlıklı haberinde, Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun gazeteye açıklamada bulunarak, Hristofyas'ın platforma yapması beklenen ziyaretin "egemenlik haklarını güçlendirdiği, aynı zamanda hükümetin ikinci tur ihalelere çıkmaya hazır olduğu mesajı verdiğini" iletti.


Amerikan Noble şirketinin tahminlerine dayanarak, sondaj çalışmalarının kasım sonuna kadar tamamlanacağını ve şu ana kadarki belirtilerin cesaret verici olduğunu yazan gazete, Rum hükümetinin dış politika aşamasında doğal gazdan ortaklaşa istifade edilmesine ortak yatırım yapılma konusunda İsrail'le istişarelere devam etmekte olduğunu belirtti.


12. parseldeki yatağın ortaklaşa kullanımına ilişkin olarak ilgili bakanlıklar tarafından hazırlanan diplomatik anlaşmanın hızlı bir tempoda ilerlediğini yazan gazete, İsrailli kaynaklara dayanarak İsrail'in 12. parseldeki haklarının tüm yatağın yüzde 15'ine ulaşmasının hesaplandığını ifade etti.


Rum tarafının, MEB'deki diğer 11 parsel için kısa zaman içerisinde ikinci tur ihalelere çıkmasının beklendiğini kaydeden gazete, Ticaret Bakanlığının önünde konuya ilgi gösteren şirketlerle ilgili büyük bir liste bulunduğunu belirtti.


Hükümet Sözcüsü Stefanu'ya dayanarak, bu şirketlerin içerisinde Exxon Mobile ve Gasprom'un bulunduğunu yazan gazete, Ticaret Bakanlığı'ndan elde ettiği bilgilere dayanarak bahse konu şirketler arasında İngiliz "BP" ve Fransız "TOTAL" şirketlerinin de bulunduğunu ekledi.


Gazete, hükümet kaynaklarına dayanarak, Rum tarafının geriye kalan parsellerinde araştırmalar yapılmasıyla ilgili olarak verilecek izinlerin, ekonomik ve jeostratejik kriterlere dayanacağını vurguladı.


Türkiye'nin şu an yapmaya çalıştığı şeyin, "korku ve risk meydana getirerek" şirketlerin doğal gazın çıkarılması süreçlerine dâhil olmalarını önlemek olduğunu ileri süren gazete, bazı büyük şirketlere "şantaj yapılmak" kaydıyla bu oyunun ilk tur izinler sırasında büyük bir başarıyla oynandığını, şirketlerin bunun akabinde konuyla ilgilenmekten vazgeçtiklerini anımsattı.


RUSYA'DAN ALINACAK KREDİ VE DOĞAL GAZ


Güney Kıbrıs'ın Rusya'dan alacağı büyük miktarda krediyle doğal gaz konusunun ilişkilendirilmesi hakkında ise gazete,  Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun açıklamalarına başvurdu.


Gazeteye, "bu iki konu arasında herhangi bir bağlantı bulunmadığını" söyleyen Stefanu, "Rusların hiçbir zaman kendilerine doğal gaz verilmesi için bu krediyi koşul olarak ortaya koymadıklarını" belirtti.


Öte yandan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Rusya'yla problemin jeostratejik olduğunu ve muhtemelen Güney Kıbrıs'ın dış politikasını bağımsız bir şekilde geliştirmesi hususunda problemler yarattığını ekledi.


Fileleftheros gazetesi ise, "Doğru Bir Strateji Geliştirilmesi Olumlu İşleyebilir" başlıklı haberinde, MEB içerisinde bulunan diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihaleler konusuna yer verdi.


Gazete, bahse konu parsellerle ilgili ikinci tur ihalelere çıkılması için hazırlığın başladığını savundu.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum hükümetinin şimdiden konuyla ilgili neler yapılması gerektiği konusunda Hukuk Dairesinin yardımını istediğini yazan gazete, aynı bilgilere dayanarak Rum tarafının MEB içerisindeki diğer 11 parselle ilgili ikinci tur ihalelere çıkılmasının 12. parseldeki sondajla ilgili ilk sonuçların açıklanmasıyla çakışmasının beklendiğini haber verdi.


12. parseldeki olası hidrokarbon yataklarının kalitesi ve oranıyla ilgili ilk sonuçların 1-1,5 ay içerisinde çıkmasının beklendiğini belirten gazete, ikinci tur ihalelere 2012 yılının başında çıkılmasının planlandığını da haber verdi.


Öte yandan 12. parselle ilgili olumlu belirtilerin bir "çekim faktörü" oluşturduğunu yazan gazete; Rus, Amerikan, Fransız, Norveç, Hollanda, Çin ve İngiliz şirketlerinin dikkatlerini bu konuya yönelttiklerini ve yaklaşık 40 şirketin sismik araştırmaların sonuçlarını Rum tarafından satın almak için büyük paralar ödediklerini savundu.


Noble Energy şirketinin ikinci parselle ilgilendiğini de yazan gazete, bugüne kadar yapılan tüm hesaplamalara göre "Afrodit" olarak adlandırılan 12. parselin, MEB içerisindeki toplam doğal gazın yüzde 10'unu içerdiğini kaydetti.


Fransa'nın önümüzdeki haftalarda bölgede kendini daha fazla hissettirmesinin beklendiğini haber veren gazete, öte yandan Rusya'nın ise uçak gemisi "Kuzneçov'u" gönderdiğini ve aynı dönem içerisinde bunun da bölgede bulunacağını ekledi.


Alithia ise, "Doğal Gazla İlgili Diplomatik Ateş" başlıklı derleme haberinde, Güney Kıbrıs'ta doğal gazın sıvı hale getirilmesi için bir kara terminali inşa edilmesi konusunun İsrail, aynı zamanda Noble ve Delek şirketleri için öncelik teşkil ettiğini yazdı.


İsrail'in doğal gazın sıvılaştırılması için yapılacak kara terminalinin kendi kıyılarında inşa edilmesinin oldukça verimsiz olacağını düşündüğünü kaydeden gazete, "devletler ve şirketlerin, bölgenin kaynaklarının paylaştırılması masasında en iyi yeri nasıl kapacaklarına dair planlamalar yaptıkları" yorumunda bulundu.


SONDAJ MAKİNESİ 4 BİN METREDE... GERİYE SON BİN 800 KALDI...


Kathimerini ise, "Tasos'un Sarkozy'e Verdiği Doğal Gazla İlgili Eski Sözler" başlıklı haberinde, sondaj çalışmalarına ve diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihaleler konusuna yer verdi.


Sondaj makinesinin şu an 4 bin metre derinliğe vardığını ve doğal gaz yatakları tespit edilene kadar geriye son 1800 metrenin kaldığını dile getiren gazete, yetkili bir kaynağa dayandırarak  "Kasım ayı sonuna kadar sondajlar tamamlanmış olacak" diye yazdı.


Geriye kalan 1800 metrenin işin en zor kısmı olduğunu dile getiren bahse konu yetkili kaynak, sondaj makinesinin artık sert tabakaları delmeye başlayacağını ekledi.


MEB'deki diğer parsellerle ilgili ikinci tuz ihalelere çıkılmasının tüm parsellerle değil sadece 4 veya 5 tanesiyle alakalı olacağını kaydeden gazete, bu parsellerin yetkili bakanlar komitesi tarafından seçildiklerini belirtti.


İkinci tur ihalelerin kasım ayının ilk 10 gününe kadar ilan edilmesinin beklendiğini ifade eden gazete, geriye kalan parsellerle ilgili olarak Rum hükümetinin Rus, Fransız ve İngiliz şirketlerine öncelik tanımaya yöneldiğini belirtti.


Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, dönemin Rum Yönetimi başkanlarından Tasos Papadopulos'un Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'e verdiği söz temelinde "iyi bir parselin Fransa'nın hakkı olduğunu" düşündüğünü ekledi.


Gazete, o dönem gerçekleştirilen Papadopulos-Sarkozy görüşmesinde, Papadopulos'un Fransa'nın Kıbrıs sorununa yönelik desteğine teşekkür etmek isterken "Fransız şirketlerinin doğal gaz konusuyla ilgilenmelerini umduğunu" söylediğini anımsattı.


Haberde, bunun görüşmeyle ilgili olarak tutulan tutanaklarda kayda geçirildiğini de ekledi.


(İY/GÜR)


 
16 Ekim 2011 Pazar 19:51
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu