Ana Sayfa » Kıbrıs » 14 Mart Tıp Bayramı Törenle Kutlandı (3)

14 Mart Tıp Bayramı Törenle Kutlandı (3)

Eroğlu: "biz Çok Olumsuz Şartlarda Hekimlik Yaptık. Geldiğimiz Noktayı Küçümsememek Lazım".

 
 
14 Mart Tıp Bayramı Törenle Kutlandı (3)
SİBER: "SAĞLIKTAKİ SORUNLARI ÇÖZMEK SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN BAŞARABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL"


YORGANCIOĞLU: "HANGİ ALANDA OLURSA OLSUN DEĞİŞİM ANCAK BİRLİKTE HAREKETLE MÜMKÜN OLABİLİR"


GÜLLE: "ACİL YENİDEN ORGANİZE EDİLECEK, 8 HEKİM GÖREV ALACAK"


Lefkoşa, 14 Mart 14 (T.A.K): 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipler Birliği'nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, zamanında hekim olarak çok olumsuz şartlarda hekimlik yaptıklarını anlattı ve gelinen noktanın küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı.


Tabipler Birliği tarafından düzenlenen Tıp Bayramı töreninde, Gazimağusa bölgesinde pratisyen hekim olarak çalıştığı yıllara değinen Eroğlu, o yıllarda laboratuar ve röntgen cihazı olmadan çalıştıklarını anlattı.


Tıptaki gelişmelerin takip edilebilmesi için hükümetlerin bütçe olanaklarını artırması gerektiğini söyleyen Eroğlu, hekimlerin şu an tam gün mesaiden söz edebildiğini, geçmişte bu uygulama gündeme getirildiğinde yapılan tartışmaları hatırlattı.


Tam güne geçilmesi için hazırlanması gereken yasalar olduğuna dikkat çeken Eroğlu, "Mühim olan insanın çalıştığı ortamda mutlu olmasıdır. Mutluysanız hastaya davranışınız da mükemmel olur. Hastalarınızın bir kısmını sadece davranışınızla tedavi edebilirsiniz" dedi, hekim hasta ilişkisinin önemine dikkat çekti.


SİBER: "SAĞLIKTAKİ SORUNLARIN ÇÖZMENİN SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN BAŞARABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL"


Meclis Başkanı Sibel Siber, sağlıktaki sorunların Kıbrıs sorunu gibi kronikleştiğini kaydederek, KKTC'nin sağlıkçıların aktif politikada yer aldığı, üst yönetimde bulunduğu ender ülkelerden olduğunu ifade ederek, "Bu sorunları çözmek sorundayız?" dedi.


Sağlıktaki sorunların çözmenin sadece Sağlık Bakanlığı'nın başarabileceği bir iş olamadığını ifade eden Siber, sağlığın devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi.


Sibel Siber, sağlıktaki sorunların Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki bacakta irdelenmesi gerektiğini belirtti.


YORGANCIOĞLU: "HANGİ ALANDA OLURSA OLSUN DEĞİŞİM ANCAK BİRLİKTE HAREKETLE MÜMKÜN OLABİLİR"


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da törendeki konuşmasında, eğitimde, sağlıkta, kamuda ve diğer alanlarda değişimin olması gerektiğinden bahsedildiğini belirtti, değişimin ancak birlikte hareketle mümkün olabileceğini kaydetti.


"Elini taşın altına koyma konusu gündeme geldiğinde herkes komşusunu işaret ediyor" diyen Yorgancıoğlu, "Her konuyla ilgili adımları birlikte atmamızı öneriyorum. İktidar, sivil toplum örgütleri ve halk olarak... Göreceğiz ki çok yakın bir gelecekte hedeflere koşar adım ulaşacağız" ifadesine yer verdi.


GÜLLE: "SAĞLIKTAKİ SİSTEMİ KURMADIĞIMIZ İÇİN..."


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlıkta sıkıntılar olduğunu söyleyerek, "Sağlıktaki sistemi kurmadığımız için elimizde çok nitelikli sağlık personeli olmasına rağmen arzuladığımız gelişimi ve sağlıktaki kaliteyi sağlayamıyoruz" dedi.


Gülle, kamu hastanelerinde disiplinli, koordineli ve birlikte çalışma anlayışının geliştirilemediğine dikkat çekerek, bu durumun kaliteli sağlık hizmetini engellediğini belirtti.


Kamu ve özel sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir bir ilişkisi olmadığını da kaydeden Bakan Gülle, bu durumunsa hem kamu hem özel sağlık hizmetlerinin gelişimini engellediğini anlattı.


"SÜRDÜRÜLEBİLİR VE VERİMLİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ OLUŞTURMAK...."


Söz edilen engellerden dolayı hastaların mağdur olduğunu ve arzulanan sağlık hizmetini almak için önemli bedeller ödediğini anlatan Bakan Gülle, "Hedefimiz kaliteli sağlık hizmetlerinin verildiği, hasta ve çalışanların memnuniyetine odaklı, adaletli, sürdürülebilir ve verimli bir sağlık sistemi oluşturmaktır" dedi.


Bu hedefe, kamu ve özel sağlık hizmetlerinin etkinleştirilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerini geliştirilmesi ve acil sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesiyle varılabileceğini ifade eden Gülle, sağlık sistemi oluşturmadaki diğer hedeflerinse etkin ilaç uygulamasının sağlanması ve hasta haklarını gözetilmesi olduğunu söyledi.


SAĞLIKTAKİ SORUNLAR ELE ALINIYOR


Kasım ayında yapılan Sağlık Çalıştayı'nı anımsatan Ahmet Gülle, varılan ortak sonuca değindi, sağlıktaki finansmanın artırılması için Genel Sağlık Sigortası'na gereksinim olduğuna dikkat çekti.


Sigortanın kamu ve özelden ayrı ayrı hizmet alarak finansman desteği, denetim, sağlığın kayıt altına girmesini sağlayacağını anlatan Gülle, bu temelde sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının düzenlenmesi, hasta hakları yasasının çıkmasına da değindi.


Çalıştay sonrasında stratejik plan çalışması yaptıklarını ifade eden Gülle, komitelerin 4 ana konuda sorunları hızla ele alacağını söyledi, bu konuları, "Genel Sağlık Sigortası," "Sağlık Çalışanları", "Standardizasyon ve Otomasyon" ile "Sağlık Bakanlığı'nın Yeniden Organize Edilmesi" olarak sırladı.


"HEDEF SAĞLIKTAKİ YASAL DÜZENLEMELERİN 2014'TE MECLİSE SEVK EDİLMESİ"


Komitelerin söz konusu konu başlıkları üzerinde önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacağını anlatan Gülle, yaklaşık 4 ay içinde sağlık çalışanlarının yaslarının, teşkilat şemalarının ve ilgili tüm yasaların elden geçirileceğini söyledi, "Hedef bu yasal düzenlemelerin 2014'te meclise sevk edilerek yasalaşmasının sağlanması, 2015'te uygulamaların başlamasıdır" dedi.


Sağlıkta sistemin oluşturulmasının yanı sıra güncel konularla da ilgilendiklerini anlatan Gülle, sağlık sektöründe son dönemde yapılan icraatlara değindi, randevulu muayene sistemin başarıyla yürüdüğünü söyledi.


"ACİL HİZMETLERİNİ YENİDEN ORGANİZE EDECEĞİZ"


Erişkin ve çocuk acillerinin birbirinden ayrıldığını anımsatan Ahmet Gülle, Türkiye'den gelen uzmanların 112 ile acil hizmetlerinin değerlendirdiğini söyledi, değerlendirme sonucunda alınan kararlara işaret ederek  "Acil hizmetlerini yeniden organize edeceğiz. 8 kişilik hekim istihdamı yapacağız" dedi.


Girne'de bir diyaliz merkezi açılacağını ifade eden Gülle, diyaliz merkezlerinde yeni yapılanmaya gidileceğini de söyledi.


"ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR"


Onkoloji konusuna yenide yapılanmaya gidildiğini vurgulayan Gülle, Türkiye Kanser Savaş Dairesi ile işbirliği yapıldığını anlatarak, kanser kayıt sisteminin kurulacağını, bu kapsamda ilgili kişilerin eğitime gönderildiğini, erken tanı uygulamalarının etkinleştirileceğini söyledi, bu alandaki kadro sayısının artırıldığını anlattı.


Onkoloji Hastanesi için 3 -5 gün içinde ihaleye çıkılacağını belirten Gülle, bu hastanenin 1 yıl içinde hayat bulmasının hedeflediğini söyledi, radyoterapi dahil bütün onkoloji birimlerinin 56 odalı, 6 yoğun bakım odalı hastanede toplanacağını söyledi.


YAŞAM ALIŞKINLARI VE HASTALIKLAR


Konuşmasında koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çeken Gülle, kanser, kalp damar ve böbrek hastalıklarında yanlış yaşam alışkanlıklarının rolüne dikkat çekti, bilinçli bir toplum yaratmak için etkin şekilde çalışacaklarını söyledi.


(RÇ/GUR)     FOTOĞRAFLI


 
14 Mart 2014 Cuma 16:11
Okunma: 529
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu