Ana Sayfa » Kıbrıs » 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı

eroğlu: "2012 Yılından İtibaren Önümüzde Yepyeni Ufuklar Belirecek"

 
 
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Başladı
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mevcut sıkıntıların da aşılacağı ve 2012 yılından itibaren Kıbrıs Türk halkının önünde yepyeni ufuklar belireceğini söyledi. Eroğlu,"Yeter ki birlik içinde olalım; kısır çekişmeler, günlük sıkıntılar, siyasi tartışmalar aramızdaki güçlü bağları zayıflatmasın, toplumsal dinamizmimizi bozmasın" dedi  

Eroğlu, New York görüşmesi öncesi duruma göre artık daha belirgin bir süreç içerisinde olunduğuna işaret ederek "Bizim çabamız bu sürecin başarıyla son bulmasıdır. Eğer Birleşmiş Milletlerin de belirttiği gibi 'end game' yani 'son oyun' noktasına geliyorsak, biz bunun 'mutlu son' olmasını ama böyle olamayacaksa Kıbrıs Türk Halkının belirsizlik ortamından kurtarılmasını istiyoruz. Sonu gelmez ucu açık bir sürecin mağduru ve tutsağı olmak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türkü'nün  Rumlardan daha fazla antlaşma yanlısı olduğunu çünkü mağdur olan taraf olduğunu belirten Eroğlu, "Ama hiç kimse bizi çaresiz, seçeneksiz sanmasın" dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, " ortadan kalksın, blöf olsun, tarihe bir şaka yapılsın" diye ilan edilmediğini; yaşasın, yücelsin ve sonsuza kadar Kıbrıs Türk halkının özgürlük, egemenlik hakkının simgesi olsun diye ilan edildiğini vurguladı.

RESMİ KUTLAMALAR BAŞLADI

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı resmi kutlamaları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun saat 12.00'de Bayrak Radyo Televizyon Kurumu radyo ve televizyonundan yaptığı konuşmayla başladı. Aynı saatte 21 pare top atışı da yapıldı.

EROĞLU'NUN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, halkın Cumhuriyet Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, "sizleri, Bayram coşkusunu doya doya yaşamaya, 1950'li yıllarda başlayan şanlı bir mücadelenin sonucunda Devlet olgusuna erişmekten ve bu Devleti yaşatma, yüceltme mücadelesini halen sürdürmekten dolayı duyduğunuz gururu göğsünüzü gere gere ifade etmeye davet ediyorum" diye seslendi.

Kıbrıs Türk halkı için, Türkiye ile birlikte gerçekleştirilen 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı'nın, karanlıktan aydınlığa geçiş, 15 Kasım 1983 Devlet ilanının da, ortaya çıkan coğrafya ve güvenlik ortamında kendi kendini yönetme kararlılığının vurgulanması olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

"Kıbrıs Türk Halkı için Anavatan Türkiye ile birlikte gerçekleştirilen 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı karanlıktan aydınlığa geçiş,15 Kasım 1983 Devlet ilanı da ortaya çıkan coğrafya ve güvenlik ortamında kendi kendimizi yönetme kararlılığımızın vurgulanmasıdır.

1571'de Kıbrıs'ta başlayan Türk varlığı 1878'den itibaren içine düştüğü sıkıntılı günlerde hep yeniden kendi kendinin efendisi olmayı, özgürlüğü düşünmüştü.

Bu nedenledir ki Büyük Önder Mustafa Kemal'in Millet'le birlikte verdiği Kurtuluş Savaşı Kıbrıs Türkleri tarafından heyecan ve ilgi ile takip edilmiştir.

Kıbrıs Türk Halkı'nın 15 Kasım 1983'e ve hatta bugünlere kadar uzanan mücadelesinde çağdaş gelişmeler ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti'nin izlediği yolun büyük etkileri olduğu kuşkusuzdur."

"TARİHİMİZİ MUTLAKA ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM..."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına "Tarihimizi mutlaka öğrenelim, öğretelim, araştıralım, anlatalım, anlattıralım" diye çağrı yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün çok özverili bir mücadele ve Türkiye'nin tarihi öneme sahip desteği, yardımları ile bugünlere geldiğini vurguladı. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs Türkleri Rumları Ada'dan atma, Kıbrıs'ı Türkleştirme gibi bir emelle mücadele etmemiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk tarafının Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Federe Devleti ile ortaya koyduğu tavra aldırmayan bizleri 1974 öncesine götürmekte ısrar edenlere kesin bir yanıt, pek çok açıdan kararlılığımızın ortaya konulması olayıdır.

"KKTC 1960'IN EŞİT KURUCU ORTAĞININ HAKLARININ DOĞAL BİR SONUCU..."

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1960 sisteminde eşit kurucu ortak olan Kıbrıs Türk Halkının 'egemen eşitliğinin', self-determinasyon hakkının doğal bir sonucudur. Kıbrıs Türk Halkının kendi kendini yönetme hakkı ile egemenliği birisinin bunu kendisine bahşetmesinden bağımsız olarak kendiliğinden vardır. 1960 Antlaşmalarıyla Kıbrıs Türk Halkının eşit kurucu ortak statüsü resmen kayda geçirilmiştir. Ancak Rum tarafının ve Yunanistan'ın tahammülsüzlüğü nedeniyle bize bu statüyü ve hakları çok görenler ortaklık Cumhuriyetini gasp etmişlerdir.

1960 ortaklığından atılan ve her manada etnik ayrımcılığa ve etnik temizliğe maruz bırakılan Kıbrıs Türk Halkı, temsili hükümet sıfatını yitiren sadece Rumlardan müteşekkil anti-demokratik yapı karşısında self-determinasyon hakkını, sadece içeride değil, Rumların tek-yanlı olarak yarattıkları durum karşısında ortaya çıkan şartları uluslararası alanda da kullanmış ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan etmiştir."

"KKTC 'BLÖF OLSUN, TARİHE BİR ŞAKA YAPALIM' DİYE İLAN EDİLMEDİ..."

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, " ortadan kalksın, blöf olsun, tarihe bir şaka yapılsın" diye ilan edilmediğini; yaşasın, yücelsin ve sonsuza kadar Kıbrıs Türk halkının özgürlük, egemenlik hakkının simgesi olsun diye ilan edildiğini vurguladı. Eroğlu şöyle konuştu:

"Ben hep söyledim, söylemeye de devam ediyorum; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, " ortadan kalksın, blöf olsun, tarihe bir şaka yapalım" diye ilan edilmiş değil, yaşasın, yücelsin ve sonsuza kadar Kıbrıs Türk Halkı'nın özgürlük, egemenlik hakkının simgesi olsun diye ilan edilmiştir.

Ben o kararı alan Meclis'in bir üyesi olmaktan hep gurur duydum.

Kıbrıs Türk Halkı her zaman kendi Devletini kurduğu için kendisi ile gurur duymalıdır.

Anavatan Türkiye'nin Kıbrıs Türkleri'ne sağladığı destekle, yeni bir Türk Devleti'nin kurulmuş olması da son derece gurur verici bir olaydır.

Ben, gerek Kıbrıs Türk Halkı'nın gerek Anadolu'daki kardeşlerimizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından ve yaşayıp yücelmesini görmekten gurur duyduklarından eminim.

15 Kasım 1983 Cumhuriyetimizin ilanında ortaya konulan bağımsızlık bildirgesi Ada'daki gerçeklerin bilinciyle hazırlanmıştı ve Kıbrıs Türk Halkı'nın barışçı, antlaşmadan yana tutumunu yansıtıyordu."

"KKTC'NİN İLANINDA DA ANLAŞMA KAPILARI AÇIK TUTULMUŞTU"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanında da Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanında olduğu gibi Rum komşularla bir antlaşamaya kapıların açık tutulduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Buna rağmen Rum tarafı Cumhuriyet ilanımıza karşı çıktı, karşı çıkmaya da devam ediyor. Neden karşı çıktılar ve neden hala Kıbrıs Türk Halkı'nın bir Devlet sahibi olmasına, egemenliğini ortaya koymasına karşı çıkıyorlar?" siye sordu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Tartışmasız gerçek, devletimize karşı çıkanların 1974 öncesine dönüşü hayal ediyor oldukları ve her manada işgal ederek bir Rum devletine dönüştürdükleri Kıbrıs Cumhuriyetini bize empoze edebileceklerine inanıyor olmalarıdır. Buna hala inanıyor olmaları aslında son derece ibret vericidir. Kıbrıs Türk Halkının mücadeleci yanını ve egemenliğine olan inancını bilenlerin bu hayali kurmaya devam etmelerini anlamak mümkün değildir" şeklinde konuştu. Hala bazı Birleşmiş Milletler üyeleri ile bazı Avrupa Birliği ülkelerinin çıkarlarının Rum tarafının Kıbrıs'taki tutumunu desteklediğini ve bu tutum üzerinden Türkiye'ye bir şekilde zarar vermeyi hedeflediklerini belirten Eroğlu,  "Bu uğurda Rum tarafına destek vererek, Rum komşularımızın bu boş hayale inanmasına yardımcı oluyorlar" dedi.

KIBRIS KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusundaki son gelişmelere de değindiği konuşmasında, 30-31 Ekim tarihlerinde New York yakınlarındaki Green Tree'de gerçekleştirilen 3'lü zirve görüşmelerinde bir kez daha iyi niyetli, yapıcı tutumlarını ortaya koyduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Söylediklerimizin özü şudur:

Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs'taki gerçeklere dayalı bir çözüme bir an önce varılması için ne yapılacaksa onların bir an önce yapılmasını istiyoruz.

Kıbrıs konusunun bilinmeyen, araştırılmayan, irdelenmeyen, üzerinde konuşulmayan tek bir noktası kalmamıştır.

Biz Rum tarafını, Rum tarafı da bizi ve neyi kabul edemeyeceğimizi iyi biliyor.

Eğer karşılıklı niyet varsa bir antlaşamaya varmak elbette mümkündür.

Eğer bir anlaşma mümkün olmuyorsa Birleşmiş Milletler ve ilgili taraflar Kıbrıs Türk Halkı'nın çözümsüzlüğün mağduru olmasını durdurmalı, bunun için somut tavır ortaya koymalıdır."

"NEW YORK ÖNCESİNEGÖRE DAHA BELİRGİN BİR SÜREÇ İÇERİSİNDEYİZ"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un kendilerini dinledikten sonra Ocak ayı ortalarından sonra aynı yerde yeni bir toplantı yapacağını açıkladığını anımsatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Şunu açıklıkla söylemek istiyorum:  New York görüşmesi öncesi duruma göre artık daha belirgin bir süreç içerisindeyiz. Sürecin sonuna geliyor olduğumuz, ortada doğal bir takvim olduğu artık kimsenin karşı çıkamayacağı birer gerçek olarak netleşmiştir. Bizim çabamız bu sürecin başarıyla son bulmasıdır. Eğer Birleşmiş Milletlerin de belirttiği gibi "end game" yani "son oyun" noktasına geliyorsak, biz bunun "mutlu son" olmasını ama böyle olamayacaksa Kıbrıs Türk Halkının belirsizlik ortamından kurtarılmasını istiyoruz. Sonu gelmez ucu açık bir sürecin mağduru ve tutsağı olmak istemiyoruz."

DOĞRUDAN GÖRÜŞMELER VE MEKİK DİPLOMASİSİ SÜRECEK

Ocak ayı ortalarına dek, yani bir sonraki New York görüşmesine dek doğrudan görüşmeler ve mekik diplomasisinin süreceğini, Genel Sekreter'in, kendilerinden bir sonraki zirveye gelinceye kadar çözüm yönündeki, uzlaşılamayan konularla ilgili yakınlaşma çabalarını artırmalarını beklediğini anlatan Eroğlu, "Biz buna varız" dedi.

Eroğlu, "Ama eğer Rum tarafı hala; 1974 öncesine dönüşü hayal ediyorsa; iki bölgeliliği, iki halk olgusunu ortadan kaldıracak düzenlemeler istiyorsa; Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçebileceğimizi, ekonomimizi, sosyal yaşantımızı, Devletimizi kendi elimizle dinamitleyeceğimize ihtimal veriyorsa bir antlaşamaya varmamız imkânsızdır" şeklinde konuştu.

"BİZDEN BEKLENEN ÇABAYI ORTAYA KOYMAYA, SORUNU ÇÖZMEYE VARIZ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri'nin kendilerinden beklediği çabayı iyi niyetle ortaya koymaya ve son aşamaya ulaşarak bu sorunu çözmeye  kararlı olduklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Artık Kıbrıs Türk halkı bakımından belirsizliğin son bulması ve bu adada onurumuzla yaşayabileceğimiz şartların devamı için biz Kıbrıs Türk tarafı olarak buna varız diyoruz.

"BİRİNCİ GÖREVİM HALKIMIN ÇIKARLARINI DÜŞÜNMEK... GERİ ADIM YOK"

Benim birinci görevim Kıbrıs Türk Halkı'nın çıkarlarını düşünmektir ve bundan asla geri adım atmayacağım.

Beni Cumhurbaşkanı seçen halkımdır ve ben halkımızın geleceğini tehlikeye atacak herhangi bir oyunun içinde olmadım, olmayacağım.

Yok eğer ortaya Devlet adamlığı gerektiren bir durum çıkacak, Ortadoğu'ya, Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine, Avrupa Birliği'nin dünyadaki yerini ve önemini artıracak bir antlaşmaya varılması için gerçeklerden hareket edilerek karşılıklı olarak bazı özverilerde bulunulacaksa, halkımızın kabul edilebileceği bir içerik ortaya çıkarsa bir antlaşmayı imzalamaya hazırım."

"BİZ RUMLARDAN DAHA FAZLA ANTLAŞMA YANLISIYIZ ÇÜNKÜ MAĞDURUZ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün Rumlardan daha fazla anlaşma yanlısı olduğunu çünkü mağdur olan taraf olduğunu da vurguladı. Eroğlu şöyle dedi:

"Biz Rumlardan daha fazla antlaşma yanlısıyız çünkü mağdur olan biziz.

Ama hiç kimse bizi çaresiz, seçeneksiz sanmasın.

Anavatan Türkiye de biz de kararlıyız. Sırf antlaşma yaptık da bize aferin densin, ya da Avrupa Birliği'nin yolu açılsın diye hakkımız, hukukumuz feda edilmeyecektir.

İLGİLİ TÜM ÜLKELERE ÇAĞRI

Burada Birleşmiş Milletler'e Avrupa Birliği'ne ve Kıbrıs konusu ile ilgili tüm ülkelere bir çağrıda bulunmak istiyorum: Eğer Kıbrıs'ta bir antlaşma istiyorsanız Rum tarafını esneklik göstererek katı pozisyonlarından vazgeçmesi için uyarın ve Kıbrıs Türk Halkı'nı statüsüz bırakarak, izolasyon baskısı altında tutmaktan vazgeçin.

Rum tarafının Ocak ayı ortalarından sonra yapılacak yeni üçlü zirveye akılcı, uzlaşıcı bir tavırla gelmesi için çaba gösterip teşvik edici adımları gecikmeksizin atın."

"28 YILDA ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİK"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 28 yılda çok önemli mesafeler kat edildiğini, Avrupa Birliği'nde, dünyada, bölgede yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler dikkate alındığında gelinen noktanın hiç de küçümsenecek bir nokta olmadığının görülebileceğini belirtirken "Daha iyi olamaz mıydı? Elbette olabilirdi. İnşallah olacak da. Ben buna hakikaten inanıyorum" dedi ve Kıbrıs Türk halkının gerek yetişmiş insan potansiyeli, gerekse çalışkanlığı ile dünyada örnek alınması gereken toplumlardan birisi olduğunu yineledi.

"2012 YILINDAN İTİBAREN ÖNÜMÜZDE YEPYENİ UFUKLAR BELİRECEK"

Turizm, ticaret ve üniversitelerin ülkenin geleceği olduğuna işaret eden Eroğlu, "Anavatan Türkiye ile el ve gönül birliği içinde mevcut sıkıntıları da aşacağımıza ve 2012 yılından itibaren önümüzde yepyeni ufuklar belireceği düşüncesindeyim. Yeter ki birlik içinde olalım" dedi. Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Yeter ki kısır çekişmeler, günlük sıkıntılar, siyasi tartışmalar aramızdaki güçlü bağları zayıflatmasın, toplumsal dinamizmimizi bozmasın.

Yeter ki birilerinin oyununa gelip de bizim için yaşamsal olan, tek destekçimiz her geçen gün daha da güçlenen, Uluslararası bir güç olduğunu perçinleyen Anavatan Türkiye ilişkilerimizi zayıflatmayalım.

"CUMHURİYETİN İLANINDA GÖREV ALAN HERKESE SEVGİ, SAYGI..."

Bu düşüncelerle başta Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş olmak üzere 15 Kasım 1983'te Cumhuriyet'in ilanında fiilen görev almış ve aramızda olan herkesi sevgiyle, saygıyla anıyor, aramızda olmayanları rahmetle yad ediyorum.

En tepeden aşağıya kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bugüne dek hizmet veren herkese en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

Bugünlere gelmemizi sağlayan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 28 yaşında.

Ne mutlu bize ki gelecek nesiller için Devletimizi yaşatıp yüceltiyoruz.

Ne mutlu bize ki geleceğe umutla bakabiliyoruz."

 
14 Kasım 2011 Pazartesi 12:48
Okunma: 1161
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu