Ana Sayfa » Kıbrıs » 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı

Cumhurbaşkanı Eroğlu Mesaj Yayımladı.

 
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı

"HEDEFİM ACI VE KORKU DOLU YILLARI TEKRARLATMAYACAK BİR ANLAŞMA"

"GENÇ DEVLETİMİZDE GEÇMİŞİNİ BİLEN VE GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN, BİLGİ ÜRETEN, SORUMLULUK DUYGUSU GELİŞMİŞ, ÖZGÜVENLİ, KALKINMA SÜRECİNE KATKI SAĞLAYABİLEN GENÇLER YETİŞTİRMEK TEMEL AMACIMIZ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Lefkoşa, 18 Mayıs 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin bundan sonraki şekli ve seyri ne olursa olsun, hedefinin, gençlerin geleceğini garanti altına alan, Kıbrıs'ta geçmişte yaşanan acı ve korku dolu yılların bir daha tekrarına imkân vermeyecek sağlam teminatlı bir anlaşmaya varmak olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, genç devlette; geçmişini bilen ve geleceğini düşünen, bilgi üreten, sorumluluk duygusu gelişmiş, özgüvenli, kalkınma sürecine katkı sağlayabilen gençler yetiştirmenin temel amaçları olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Eroğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, 19 Mayıs'ta Atatürk'ün Türk ulusunu yok olmaktan kurtaran şanlı bir direniş başlattığını belirterek, "Türk Ulusu'nun bağımsızlık mücadelesi; ulusal onuru için her türlü zor koşula rağmen direnenlerin, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkanların, vatanını canından üstün tutanların, birlik ve mücadele ruhu içerisinde esarete karşı koyanların yazdığı bir bağımsızlık destanıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anadolu toprakları üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti'nin o görkemli ve efsanevi mücadelenin sonucu olduğunu ifade ederek, yeni devletin kuruluş felsefesinin de o mücadele belirlendiğini kaydetti.

Anadolu'nun aydınlanmasının, birliği ve yurttaşlık bilincinin o büyük mücadeleyle başladığını ifade eden Eroğlu, Türk Ulusu'nun emperyalizme karşı verdiği ve kazandığı ilk kurtuluş savaşının, esaret altında yaşayan tüm mazlum milletlerin de mücadelesine örnek teşkil ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Atatürk önderliğinde başlayan özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin çağdaş hukuk devletinin kurulmasına uzanan süreçte de önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak, "O nedenledir ki; Türk Kurtuluş Savaşı ile gerçekleştirilen Anadolu ihtilalı sadece Türkün yeniden doğuşunun değil, Türk Ulus Devleti'nin de dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan çağımızın en büyük devrimlerinden biridir" ifadesini kullandı.

Atatürk'ün, gençliğin dinamizminin, gücünün ve idealizminin nelere muktedir olduğunun bilinciyle Türk İstiklal ve Cumhuriyeti'nin varlık ve bekasını da gençlere emanet ettiğini hatırlatan Eroğlu, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı 19 Mayıs'ı da Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlere armağan ettiğini belirtti.

GENÇLERE...

Mesajında gençlere hitap eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle dedi:

"19 Mayıs'ın ulusal egemenliğin temelini oluşturan milli mücadele ve mukavemet ruhunu çok iyi saptamış Kıbrıs Türk halkı; en zor koşullarda, Rum saldırılarına karşı 'Ya istiklal ya ölüm' diyerek 19 Mayıs ruhuyla mücadele ve mukavemet etmiş, ada üzerinde en az Rumlar kadar hak ve hukukunun olduğunu hem dünyaya hem de Rum tarafına ispat ve kabul ettirme uğraşı vermiştir. Kıbrıs Türkü; 1955'lere hatta daha gerilere kadar giden varoluş mücadelesini, Atatürk ilke ve inkılâplarından aldığı hızla 15 Kasım 1983'te kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ile taçlandırmıştır.

Cumhurbaşkanınız olarak göreve geldiğim günden beri, müzakere sürecinde; Rum muhatabımla iki ayrı halkın egemenliğine ve siyasi eşitliğine dayalı kalıcı, sürdürülebilir bir anlaşmanın tesisi için mücadele verdim. Ada üzerinde yan yana yaşayan iki halktan birinin temsilcisi olarak; dostça uzlaşılarla Rum ve Türk halklarının karşılıklı hak ve menfaatlerini gözetip garanti altına alacak kalıcı barışın arayışı içinde oldum ancak ne yazık ki Türk tarafı olarak müzakere süreci boyunca hep yapıcı davranmamıza ve masaya somut öneriler götürmemize rağmen Rum tarafı; bir anlaşma sağlanabilmesi için gerekli olumlu yanıtları vermemiş ve olumlu tutumumuz karşılık bulmamıştır.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE HEDEF...

Bundan sonraki süreçte müzakerelerin şekli ve seyri ne olursa olsun cumhurbaşkanınız olarak hedefim sizlerin geleceğini garanti altına alan, Kıbrıs'ta geçmişte yaşanan acı ve korku dolu yılların bir daha tekrarına imkân vermeyecek sağlam teminatlı bir anlaşmaya varmak olacaktır."

NASIL BİR GENÇLİK?

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, nasıl bir gençlik yetiştirmek istedikleriyle ilgili de şunları belirtti:

"Genç devletimizde; geçmişini bilen ve geleceğini düşünen, bilgi üreten, sorumluluk duygusu gelişmiş, özgüvenli, kalkınma sürecine katkı sağlayabilen gençler yetiştirmek temel amacımız olmaya devam edecektir. Sizlerin bilinçli, eleştirel bakış açısına sahip, mukavemet ve mücadele tarihini ve kültürünü özümsemiş, ülkesini ve Ulusunu seven, Atatürk ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürümeye kararlı kuşaklar olarak yetişmenizi amaçlıyoruz. Varlığınız en büyük gücümüzdür.

Yakın gelecekte önemli görevler üstlenecek olan sizler, Kıbrıs'ta sonsuza kadar eşit egemen özgür bir halk olarak yaşama yolunda önemli görev ve sorumluluklar üsleneceksiniz. Eşit ve egemen halk olarak gelecekte daha mutlu ve müreffeh yaşamanın gerektirdiği tüm plan ve projelerin mimarları olarak kendi devlet çatınız altında yaşamak için halkımızın bağımsızlığına sahip çıkmayı sürdüreceksiniz."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, gençlerin bunları gerçekleştirirken karşılaşacakları engellerle, ülkeye yönelebilecek her türlü engel, tehdit ve tehlikeler karşısında; Atatürk'ün gençliğe seslenişinin kendilerine yol gösteren tarihsel bir belge ve rehber olacağını vurguladı.

"Hiç şüphem yoktur ki, sizler bu güzel adada onurlu bir yaşam için görkemli bir varoluş ve özgürlük mücadelesi vermiş, atalarınızın mukavemet ve mücadele ruhunu taşıyan,  yüce Atatürk'ün 'bağımsızlık benim karakterimdir' özdeyişine yürekten inanan gençlersiniz" diyen Eroğlu, gençlerin bayramını kutladı.

Eroğlu, dünya durdukça Kıbrıs Türk halkının yolunu 19 Mayıs 1919 güneşinin aydınlatacağını belirterek, ondan aldıkları ışık ve kararlılıkla kendi devletlerinde, özgür ve egemen bir halk olarak yaşayacaklarına inandığını vurguladı.

(GÜL/HA)

 
18 Mayıs 2012 Cuma 08:46
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu