Ana Sayfa » Kıbrıs » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı...

19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı...

Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Eşi Gençlere Resepsiyon Verdi.

 
 
19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı...

EROĞLU: "ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ANAVATAN TÜRKİYE'NİN FİİLİ DESTEĞİ İLE İZOLASYONLAR KONUSUNDA KARŞILAŞTIĞIMIZ BAZI ENGELLERİN AŞILMASI İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATACAĞIZ"

"RUMLAR'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI SÜRDÜRMESİ DURUMUNDA KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLI DAVASINI DÜNYAYA ANLATACAK ÖNEMLİ FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

"KİMSE GÜÇLÜ BİR KKTC'DEN KORKMASIN"

Lefkoşa, 20 Mayıs 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önlerindeki dönemde Anavatan Türkiye'nin fiili desteği ile izolasyonlar konusunda karşılaştıkları bazı engellerin aşılması için ciddi adımlar atacaklarını, anavatanın yetkili makamlarının desteğinin her zamanki gibi arkalarında olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Rum tarafının 1 Temmuz 2012'den itibaren altı ay boyunca tek yanlı ve haksız şekilde Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı sürdürmesi durumunda bu süre zarfında Kıbrıs Türk halkının haklı davasını dünyaya anlatacak önemli faaliyetler gerçekleştireceklerini de söyleyen Eroğlu, güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden kimsenin korkmaması gerektiğini, Kıbrıs Türkleri'nin Büyük Önder Atatürk'ün "yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesine yürekten bağlı olduğunu, atacakları adımları Kıbrıs'taki durumu daha iyiye götürecek, uluslararası hukukla uyumlu şekilde tasarlama kararlılığında olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Eşi Meral Eroğlu 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla  gençlere resepsiyon verdi.

Cumhurbaşkanlığı'nda  yer alan resepsiyonda Cumhurbaşkanı Eroğlu ve eşi gençlerle sohbet etti, onlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, resepsiyonda bir de konuşma yaptı.

"HRİSTOFYAS'IN İDEALLERİNE DUYDUĞU BAĞLILIK"

Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs konusunda bir antlaşma olabilmesi için elinden geleni yaptığını ama Rum tarafının antlaşma niyeti olmadığını kaydeden Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın gelecek yılın başında yapılacak Rum Başkanlık seçiminde aday olmayacağını ilan etmesinin nedeninin ise ideallerine duyduğu bağlılık olduğunu kaydetti.

Hristofyas'ın Rum egemenliğinin tüm adaya yayılması peşinde olduğunu ifade eden Eroğlu, Rum liderin bunun için zamana ihtiyaçları olduğu inancında olduğunu da belirtti. Hristofyas'ın Avrupa Birliği'nin desteği ile hedeflerine ulaşmak, "KKTC'nin Anavatan Türkiye ile çatışmaya girmesi, kendi içinde parçalanması" gibi beklentileri olduğunu söyleyen Eroğlu, bu beklentilerin Rumların emellerine ulaşabilecekleri bir zeminin oluşması için olduğunu vurguladı..

"HRİSTOFYAS GERÇEKLER TEMELİNDE ANLAŞMADAN KAÇIYOR"

Hristofyas'ın bu nedenle adada var olan gerçekler temelinde bir antlaşmadan kaçtığını, yeniden aday olmayarak kendisine benzer düşünceleri başka şekilde masaya taşıyacak bir başka adayın önünü açtığını dile getiren Eroğlu, "Tabii bunda içeride yaşadığı ekonomik zorlukların da etkisi vardır.

Ama bekledikleri olmayacak. Biz asla Anavatan Türkiye ile ayrı düşmeyeceğiz ve asla parçalanmayacağız. Tam tersine Anavatan Türkiye ile el-ele gönül-gönüle hem ekonomik hem de siyasi olarak yepyeni ufuklara doğru yol almak kararındayız" dedi.

Var olan gerçekler dikkate alınmadan varılacak bir anlaşmanın uzun olamayacağını kaydeden Eroğlu, gençlerin 1974 öncesinde yaşananların bir benzerini yaşamamaları temennisinde bulundu.  Gençlerin o günleri yaşamamaları için yıllardan beridir uğraş verdiklerini ifade eden Eroğlu, KKTC'yi kurarken esas amaçlarının gençleri bir devlet sahibi yapmak, yarınlarının tehlikeden uzak olmasını sağlamak olduğunu belirtti.

1974 öncesini, Kıbrıs Türk halkına bir daha yaşatmayacak ve bugün var olan gerçeklerden hareket edilerek bulunacak bir çözümün Kıbrıs'ta yaşayabilecek bir çözüm olduğunu belirten Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bugünkü gerçek durum nedir? Güney'de bir devlet var, Kuzey'de de bir devlet var,

Güney'de bir halk var, Kuzey'de de bir halk var. Dilleri ve dinleri birbirlerinden farklı. Dolayısıyla bu gerçekleri esas alarak, bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, bir anlaşma yaparsak, bu anlaşma yaşayabilir, kalıcı bir anlaşma olabilir" diye konuştu.

"GENÇLERİ BURADA GÖRMEK BENİ UMUTLANDIRDI"

Eroğlu, gençleri Cumhurbaşkanlığı'nda görmenin kendisini çok mutlu ettiğini, enerjisine enerji kattığını, ülkesi,  milleti, halkı, devleti ve insanlık adına umutlandırdığını ifade etti.

Bunun KKTC'li gençlerin  iyi eğitimli, karakterli, sevecen, barışçı, çağdaş ve halkını, milletini, devletini, insanoğlunu sevmesinden kaynaklandığını söyleyen Eroğlu,  "Duruşunuz , davranışınız bunu gösteriyor, gözlerinizden bu okunuyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" hepinize, hepimize  kutlu olsun..." dedi.

Bugün bir noktadalarsa bunu hiç kuşkusuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu'da verilen Kurtuluş Savaşı'na ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına borçlu olduklarını belirten Eroğlu,  şöyle konuştu:

"Eğer o mücadele verilmese, Türkiye Cumhuriyeti kurulmasaydı her halde bugün Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye iki kardeş devlet olmayacaktı. Eğer bugün çağdaş, uygar her geçen gün büyüyen, güçlenen bölgesi ve dünya için örnek gösterilen bir Türkiye Cumhuriyeti, tüm ambargolara ve diğer sıkıntılara rağmen bölgesindeki pek çok ülkeden daha ileri noktada, geleceğe umutla yönelmiş bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varsa bu Atatürkçü düşünce sayesindedir. Biz çalıştık, çalışıyoruz, ülkemizi, Devletimizi bir yerlerden aldık bir yerlere götürüyoruz ama yavaş yavaş sıra sizlere gelmektedir" .

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün , "Ey yükselen yeni kuşak,  gelecek sizsiniz.. Cumhuriyeti biz kurduk,  onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz..." şeklindeki sözlerini hatırlatan  Cumhurbaşkanı Eroğlu, anneleri, babaları, dostları, arkadaşları, halkları,  milletleri ve  ülkelerinin gençlerden hizmet beklediğini söyledi.

Herkesin gücü yettiğince, gençlerin iyi yetişmesi, aileleri,  ülkeleri, insanlık için yararlı birer fert olabilmeleri için üzerine düşeni yapmaya çalıştığını kaydeden Eroğlu, daha ileri gitmeleri, daha refah daha mutlu yaşamaları gerektiğini belirtti.

Eroğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bunun içinse sihirli formüllere başvurmamız  değil gerçekçi olmamız ve gerekenleri gecikmeden yapmamız lazım Bir kere öncelikle devletimizin çok iyi yönetilmesi, parlamentomuzun, demokrasimizin çok iyi çalışması, siyasi partilerimizin dünyadaki gelişmelere paralel atılımcı bir anlayışla hareket etmeleri şarttır ama bunlara ek olarak bizim de gençler ve halk olarak yapmamız gerekenler var; ve en az bunlar kadar önemli olanlar var. Değerli gençler; Biz kardeşiz. Siyasi görüşlerimiz, kimi konularda farklı değerlendirmelerimiz veya farklı çözüm önerilerimiz olabilir ama bu asla kardeş olduğumuz gerçeğinden daha üstün bir unsur olamaz. Bir birimizi sevmeli, saymalıyız".

Diyalog, iyi niyet ve kendimizi ötekinin yerine koyarak düşünmek hep aklımızda olmalı ve uygulamalıyız. Çok çalışmalıyız. Çalışılmadan kazanılmaz. Milli değerlerimize, ülkemize, devletimize sahip çıkmalıyız".

Anavatan Türkiye ile karşılıklı sevgi saygıya dayalı kardeşlik temelinde ilişkileri muhakkak korumaları ve geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Eroğlu,  bunun KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti gencinin en önemli görevlerinden birisi olduğunu dile getirdi.

Gençlerin siyasetten uzak durmamaları, bilakis siyasetle daha fazla ilgilenmeleri gerektiğini  de kaydeden Eroğlu, sorunların aşılması, sıkıntıların giderilmesi için siyasi partilerle,  hükümete ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

"EĞİTİM, KÜLTÜR, SANAT, SPOR, MUHTAÇ OLANLARA YARDIM'A ÖNEM VERİN"

Gençlerin eğitime, kültür ve sanata, spora,  muhtaç olanlara yardıma, dünya ile irtibata gereken ağırlığı vermelerini de isteyen Eroğlu, Kıbrıs konusunda da açıklamalarda bulundu.

Gençlerin hayatları boyunca KKTC'nin varlığı ve devamlılığıyla uğraşacağını da dile getiren Eroğlu, "İnşallah biz Kıbrıs konusunu hallederiz da sizin gündeminizden çıkar ama herhalde gündeminizde olacağa benziyor" dedi.

(ÖZ/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
20 Mayıs 2012 Pazar 12:18
Okunma: 533
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu