Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat "hükümet Ortaklarının Hükümet Ederken Birbirlerinden Ayrı Hareket Etmesi Ciddi Bir Sorun"

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat "hükümet Ortaklarının Hükümet Ederken Birbirlerinden Ayrı Hareket Etmesi Ciddi Bir Sorun"

"Kıbrıs Sorununda Tek Pürüz Siyasi İrade Eksikliği".

 
 
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat

Lefkoşa, 23 Mart 14 (T.A.K): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, hükümet ortaklarının hükümet ederken birbirlerinden ayrı hareket etmesinin ciddi bir sorun olduğunu belirtti ve bütünlüklü bir politikanın olması gerektiğini anlattı. Talat, Kıbrıs sorununun çözümünde ise tek pürüzün liderlerde siyasi irade eksikliği olduğunu belirtti.

Talat, bu durumun sebebinin siyasi kültürün yanı sıra hükümet kurma koşulları olduğunu, örneğin ülkede hükümetin 15 günde kurulma mecburiyeti olduğunu ifade etti.  Talat, bu çerçevede, partilerin hükümet kurmak için nefes nefese koştuğunu ve iki günde de hükümet programının oluşturulduğunu belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, ülkede meydana gelen adli olaylar hakkındaki görüşü sorulan Talat, suçluların ve suç örgütlerinin yoğun bir şekilde çalıştığına dikkat çekerek, polisin bunları yakalamasının son derece önemli olduğunu söyledi. Polis örgütünün çeşitlenen suçlar konusunda eğitilmesinin ve ihtisaslaşmasının gereği üzerinde duran Talat, mali polisin kurulmasının ihtisaslaşma yönünde bir adım olduğunu ifade ederek, bazı konularda da ihtisas mahkemelerinin kurulmasının bir ihtiyaç olabileceğini kaydetti.

Bilişim alanında işlenen suçların bugüne kadar suç olarak kabul edilmediği örneğini veren Talat, bu konudaki yasanın halen Meclis gündeminde olduğunu söyledi.

EKSİK YASALAR ÇIKMALI

Adaletin tecellisi konusunda sıkıntılar olduğunu belirten Talat, kendisinin Cumhurbaşkanlığı'na gelmesinden hemen önce Cumhurbaşkanlığı'nda bir yolsuzluk yapıldığının ortaya çıktığını, ancak kendi dönemi boyunca ve bugün Eroğlu döneminin dört yılında soruşturmanın halen sonuca ulaşamadığını anlattı. Konunun Savcılıkla, Sayıştay arasındaki bir anlaşmazlıktan kaynaklandığını belirten Talat, Cumhuriyet Meclisi'ni işaret ederek, eksik yasaların bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

GİRNE KENTİ VE "BÜYÜK GÜNAH"

Seçim süreci yaşanırken nasıl bir Girne hayal ettiğinin sorulması üzerine Talat, Girne'ye karşı Eroğlu'nun Başbakanlığı döneminde Bakanlar Kurulu tarafından büyük bir günah işlendiğini kaydetti ve Girne'deki kat sınırının önce kaldırıldığını, büyük tepkiler üzerine ise on katla sınırlandırıldığını anlattı.

Şu anda Girne'nin berbat durumda olduğunu belirten Talat, insanların nefes alamaz duruma geldiğini kaydetti ve ileride doğacak başta kanalizasyon sorunlarına dikkat çekerek; "belki de Girne'ye yeniden sil baştan kanalizasyon şebekesi kurulması gerekecek" dedi.

"ŞİMDİKİ KOŞULLAR VE PÜRÜZ"

Kıbrıs'la ilgili sorular üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, geçmiş Annan Planı sürecini anlattı ve Rumların çeşitli nedenlerle bu plana hayır dediğini, şimdiki sürecin ise farklı olduğunu söyledi. Şimdi, gaz konusunun da gündemde olduğunu belirten Talat, Kıbrıs Rum ekonomisinin de çöktüğüne dikkat çekti.  Bu durumda doğalgazın en rasyonel şekilde değerlendirilmesi ve ekonominin ayağa kaldırılması için Kıbrıs sorununun çözümünün gerektiğini söyleyen Talat, bu gerçekler karşısında Rum halkının görüşlerinin değişmeye başladığını belirtti.

Şimdiki koşullarda, Annan planı döneminde olduğu gibi, uluslararası faktörün devrede olduğunu, Türkiye'nin çözümü desteklediğini ifade eden Talat, AB ve ABD'nin de desteğine dikkat çekerek, bu çerçevede tek pürüz kaldığını söyledi.

Talat, bu pürüzün de liderlikler seviyesinde siyasi irade eksikliği olduğunu, bu hususun en azından süreci hızlandırma konusunda açıkça görüldüğünü kaydetti.

"ÇÖZÜM OLURSA"

Çözüm olması halinde Kıbrıs Türk tarafının kazanımlarının sorulması üzerine Talat, çok kısa olarak, Kıbrıs Türkü'nün uluslararası hukuk içine gireceğini ve günlük hayatının değişeceğini, ülkeye çok daha çağdaş bir düzen geleceğini söyledi.  Bunların yanında ekonominin ivme kazanacağını, Maraş'ın ve ara bölgelerin açılacağını, yeni inşaatların başlayacağını ve güneye de kuzeye de büyük yatırımlar akacağını anlattı.

Turizmde de büyük gelişmeler olacağına dikkat çeken Talat, sınırların idari sınır olacağını hatırlatarak, kuzeyin daha bakir olmasından dolayı turistlerin kuzeyi tercih etmekten kaçınmayacaklarını vurguladı.

(AK/HÖ)

 
23 Mart 2014 Pazar 14:49
Okunma: 2016
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)