Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Talat: "brüksel Eyleminde Zamanlama Hatalı"

2. Cumhurbaşkanı Talat: "brüksel Eyleminde Zamanlama Hatalı"

"tek Seçim Bölgesi Olmalı, Milletvekilleri Profesyonelleşmeli".

 
 
2. Cumhurbaşkanı Talat:

Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.A.K.): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Brüksel'de sivil toplum örgütlerinin yaptığı eylemin zamanlamasının hatalı olduğunu söyledi.

Talat, eylemin Kıbrıs sorununun çöktüğü ve AB'nin Güney Kıbrıs'la her türlü işbirliğini geliştirdiği bir ortamda yapıldığını belirterek, bu açıdan da zamanın uygun olmadığı görüşünü ifade etti.

Milletvekillerinin kesinlikle profesyonel olması, başka iş yapmamaları gerektiğini söyleyen 2. Cumhurbaşkanı Talat, parlamentonun profesyonelleşmesiyle yasaların daha iyi yapılabileceğini belirtti. Talat, bölgecilik zihniyetinden de uzak olunmasını gerektiğini kaydederek tek bölge sisteminin yararlı olacağını ifade etti.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre, 2. Cumhurbaşkanı Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

"ZAMANLAMA HATASI"

Brüksel'de yapılan eylemle ilgili soruyu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eylemlerin zamanlamasının önemli olduğunu, dünyanın Kıbrıslı Türkleri haklı gördüğü ortamlarda yapılabileceğini ancak "çözümsüzlüğün sorumluluğunun Rum tarafıyla eşit oranda paylaşıldığı bugünlerde bir işe yaramayacağını" söyledi.

2. Cumhurbaşkanı Talat, söz konusu eylemin çeşitli vesilelerle KKTC Devleti tarafından düzenlendiğinin duyurulduğuna da işaret etti ve bu durumun eyleme gölge düşürdüğünü söyledi. Sivil toplum örgütlerinin eylemlerine destek çıkılabileceğini, ancak bunların "dümbür-düdük" edilmemesi gerektiğini anlatan Talat, "Maksat üzüm yemek, yani AB'nin ve dünyanın dikkatini haklılığımıza ve izolasyona çekmek olsaydı devlet desteği sır gibi saklanırdı, ancak konudan siyasi rant devşirme hedefi güdülünce hükümet eyleme sahip çıkma aymazlığına düştü" dedi.

Konu ile ilgili başka bir soru üzerine Talat, kefenli eylem yerine eylemi daha pozitif kılacak şeyler yapılmasının daha doğru olabileceğini söyledi.

"AĞLAMAYA GEREK YOK"

Rum tarafının Dönem Başkanlığını alacağının önceden bilindiğine dikkat çeken Talat, Türk tarafından tuhaf açıklamalar yapıldığını belirtti ve "ağlayıp sızlamaya gerek olmadığını çünkü bunun daha önceden bilindiğini" kaydetti.

Talat, "Rum tarafının dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz'dan sonra herkesin kendi yoluna gideceği böbürlenmesi ne oldu? Bakın bugün gelecekteki görüşmelerin nasıl olacağı hususu konuşulmaya devam ediyor. Demek ki Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıs sorunundan kurtulmak mümkün değilmiş" diye konuştu.

REKABET

Kıbrıslı Rumlarla Türklerin birbirine karşı güvensizliğinin nasıl aşılacağı yolundaki soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, KTHY'nin var olduğu dönemde "Kıbrıs Hava Yolları"yla var olan eşitliği örnek göstererek, güvenmekten çok, eşit temelde rekabet edecek güce ulaşılması gerektiğini, çalışmaları buna yoğunlaştırmak gerektiğini söyledi. Talat, iki halkın birbirine güveninin ise eşitliği pekiştirici bir etkisi olacağını anlattı.

EKONOMİK DURUM

Şu anda KKTC'deki ekonomik durumu nasıl gördüğü yolundaki bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, uygulanan paketin ekonomiyi gerilettiğini, bütçe dengelerini dahi kuramadığını belirtti. Bu dönemde maaşların artırılmadığını, böylece piyasaya düşen paranın azaldığını, esnafa ve yatırımcıya daha az destek verildiğini söyleyen Talat; ekonominin gelişmediğini, bunu iddia edenlerin gerçeği söylemediğini belirtti.

KARA PARA

Toplumdaki kara para ilişkileri hakkında bir soruyu değerlendiren Talat, bu konuda kendi dönemlerinde kara para aklayan ülkeler listesinden çıkmak için büyük çaba harcandığını ve başarıldığını kaydetti ve tekrar bu duruma düşülmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

DÜNYANIN UYARISI

2. Cumhurbaşkanı Talat, vatandaşların Kıbrıs sorunundaki görüşleri üzerine, esas yanlışa 2002 Kopenhag zirvesinde düşüldüğünü anlattı. Orada Türk tarafının anlaşmayı sonuçlandırmayı reddettiğini hatırlatan Talat, "Bize yaratılan muhteşem imkanı kendimiz reddettik" dedi. Talat, o dönemler dünya ülkelerinin ve uluslararası kuruluşların Denktaş ve Eroğlu'na bunu reddetmemeleri konusunda çeşitli uyarılar yaptıklarını, aksi durumda Rum tarafının AB'ye alınacağını söylediklerini belirtti.

İÇ SORUNLAR

Başkent belediyesindeki sorunları değerlendiren Talat, hükümetin derhal tedbir alması gerektiğini, hükümetin yeterli yetkisi olduğunu kaydetti.

Yaz aylarının sıcağına dikkat çeken Talat, çöp sorununun bu aylarda daha çok önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

"SU AKAR BİZ BAKARIZ"

Lefkoşa'daki arıtma sularının Mağusa'ya kadar ulaştığına dikkat çeken Talat, "Su akar biz bakarız" dedi. Gazimağusa Belediyesi'nin, haklı olarak, akan suyun önünü kapattığını, bundan Mesarya köylerinin etkileneceğine de vurgu yapan Talat, bu durumun hastalıklara ortam hazırlayabileceğine işaret etti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Ülkede siyasal sistemim çok ciddi zafiyeti bulunduğunu, bu nedenle başkanlık sisteminden yana olduğunu söyleyen Talat, yasama ile yürütmenin iç içe girdiğini kaydetti.

Hükümetin onayının olmadığı bir hususun yasalaşamayacağını belirten Talat, "Hani de yasama ve yürütme ayrıydı?" diye sordu.

Hükümetin önceliği olmaması nedeniyle birçok önemli yasanın yapılamadığına dikkat çeken Talat, birçok kentte, birçok apartman ve evin kanalizasyona bağlı olmadığını söyleyerek bu konuda yapılması gerekenin yasa değil, sadece bir tüzük olduğunu ancak bunun bile bir türlü yapılamadığını anlattı.

"VEKİLLER BAŞKA İŞ YAPMAMALI"

Bir başka soru üzerine Talat, milletvekillerinin kesinlikle profesyonel olması, başka iş yapmamaları gerektiğini söyledi. Talat, parlamentonun profesyonelleşmesi ile yasaların daha iyi yapılabileceğini belirterek, bölgecilik zihniyetinden de uzak olunmasını gerektiğini kaydetti ve tek bölge sisteminin yararlı olacağını ifade etti.

ERKEN SEÇİM

Bir başka soru üzerine erken seçim beklemediğini, bunun ancak 2013'te olabileceğini düşündüğünü söyleyen 2. Cumhurbaşkanı, ancak bu sürede her şeyin daha kötüye gideceğini kaydetti.

Talat, bu yılsonunda UBP kurultayının yapılacağını da hatırlatarak bunun için silahların kuşanıldığını, bombaların, mayınların hazırlandığını belirterek, bundan önce erken seçimi konuşmanın mümkün olmadığına inandığını söyledi.

(GÜL)

 
5 Temmuz 2012 Perşembe 15:44
Okunma: 488
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu