Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Talat Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Hükümete Yönelik Eleştirilerde Bulundu

2. Cumhurbaşkanı Talat Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Hükümete Yönelik Eleştirilerde Bulundu

Talat: "Kıbrıs Sorununda  Eroğlu Büyük Yanlışlıklar Yaptı Ve Sonuç Olarak Görüşmelerin Tıkanmasına Yol Açtı".

 
 
2. Cumhurbaşkanı Talat Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Hükümete Yönelik Eleştirilerde Bulundu

"EROĞLU ZATEN BUNU İSTİYORDU, TIKANIKLIK ONUN KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİYLE ÖRTÜŞÜYORDU"

"KIBRISLI TÜRKLERİN, KKTC'NİN ULUSLARARASI HUKUK İÇERİSİNDE OLMASI EROĞLU'NUN KABUSUYDU. BÖYLECE BU KABUSTAN KURTULDU"

Lefkoşa, 17 Kasım 12 (T.A.K): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ve hükümete yönelik eleştirilerde bulundu; Kıbrıs sorununda Eroğlu'nun büyük yanlışlıklar yaptığını ve sonuç olarak görüşmelerin tıkanmasına yol açtığını ileri sürdü.

Talat, "Ancak, zaten Sayın Eroğlu tam da bunu istiyordu. Tıkanıklık onun Kıbrıs sorununa ilişkin görüşleriyle örtüşüyordu. Kıbrıslı Türklerin, KKTC'nin uluslararası hukuk içerisinde olması onun kabusuydu. Böylece bu kabustan kurtuldu" diye konuştu.

Ofisinden verilen bilgiye göre, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Talat, Politis gazetesinde  "Talat dönüyor" şeklinde yayınlanan ve Cumhurbaşkanlığına hazırlandığı yolundaki haberlerin sorulması üzerine, bu tür haberlerin Türk tarafında üretildiğini belirterek, Politis'in de bu kaynaklardan yararlandığını söyledi. Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı şeklindeki  soruya Talat, şu anda seçime daha çok uzun bir süre olduğunu, bu nedenle de konunun bugün değerlendirilmesinin bir anlamının olmayacağını kaydetti.

"BÜYÜK YANLIŞLIKLAR"

Başka bir soru üzerine Talat, Eroğlu'nun büyük yanlışlıklar yaptığını savunarak,   UBP kurultayına yönelik karışmacılık yaptığını iddia etti. Talat, Eroğlu'nun bir yıl boyunca "delege avcılığı" yaptığını da ileri sürdü.

TİMVOS DAVASI

Bir başka soru üzerine de Talat, Timvios davası konusunun kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde Taşınmaz Mal Komisyonu ile Timvios arasında varılan dostane anlaşmayla bir paket haline getirildiğini anlattı. Buna göre bir kısım tazminat, bir kısım iade ve bir kısım takas uygulanacağını kaydeden Talat, Türk tarafı olarak Larnaka'daki malın sahibi konumundaki Eğitim Bakanlığını harekete geçirdiklerini ve Rum Tapu Dairesine üç kez giden Eğitim Bakanlığı temsilcisinin geri çevrildiğini anlattı.

Talat, şöyle konuştu: "Çünkü Rum tarafı takasa karşıydı. Timvios'un Rum Yönetimini AİHM'e şikayet etmesi üzerine, uzun süreçlerden sonra Rum tarafı Taşınmaz Mal Komisyonumuzun AİHM tarafından da onaylanan kararını zorlanarak da olsa kabul etti. Bizde Cumhurbaşkanı artık Sayın Eroğlu'ydu ve o da takasa karşıydı" .

Talat, bu kez de Türk temsilcinin takas işlemleri için Rum Tapu Dairesine gitmediğini ve müteaddit davetler üzerine Avrupa Konseyi kurumlarının tavsiyesi ile Rum Vasilik müessesesinin harekete geçtiğini ve Türk tarafı adına atılan imzayla takasın sonlandırıldığını anlattı. Talat, "Yasallığı tartışmalı ve şaibeli vasiliği aklayan, onurlandıran bu yaklaşım kabul edilemez" dedi.

"HÜKÜMET YOK"

İç konulardaki sorulara da yanıt veren Talat, "ülkede ne hükümet var ne liderlik" diye konuştu. Ülkede tam bir kaos olduğunu ileri süren Talat, halkın takdirinin önümüzdeki seçimlerde değişeceğine inandığını ve 2013'te de erken seçim olabileceğini söyledi.

Hükümetin aldığı kararların hiçbir işe yaramadığını da savunan 2. Cumhurbaşkanı Talat, adeta hükümetin olmadığını, kararlarını kimsenin dinlemediğini belirtti.

Hem belediyede hem elektrik konusundaki grevlerde alınan erteleme kararlarının dinlenmediğine işaret eden Talat "Demek ki hükümet kararlarına uymanın hiçbir gereği yok" iddiasında bulundu. Talat, maaşı ödenemeyen işçileri angarya çalışmaya zorlamanın anayasaya aykırı olduğunu da ifade etti.

TOPARLANIYORUZ HAREKETİ

Toparlanıyoruz Hareketi ile ilgili bir soru üzerineyse Talat, "Toparlanmak isteyenler toparlanacak" diyerek, siyasi hareketlerin demokrasiye katkı yaptığını söyledi. Talat, Cumhurbaşkanı eski Özel Temsilcisi Özersay'ın Cumhurbaşkanlığındaki konumunun görüşmeci gibi olduğunu anlatıp, hemen her  yere onun katıldığını anımsatarak bu konumda olan birinin bir hareket içine girdiğinde artık özel temsilci olarak devam edememesinin doğal olduğunu  kaydetti.

"İNSAN BAŞARILI OLANI KISKANABİLİR"

Programa  sorusu ile katılan bir izleyicinin Eroğlu'nu kıskandığı yolundaki görüşü üzerine, bunu mantıklı bir eleştiri olarak değerlendirmeyen Talat, "insan başarılı olanı kıskanabilir" dedi.

ANASTASİADES ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIRSA

Rum tarafında yaklaşan başkanlık seçimlerinin sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, DİSİ Başkanı Anastasiades'in seçilmesiyle ciddi bir çözüm çabası içerisine girmesi ve Eroğlu'nun ayak sürümesi halinde, bu durumun Kıbrıslı Türkler'e zarar vereceğini söyledi.

Kendi dönemlerinde sürükleyici tarafın Türk tarafı olduğunu söyleyen Talat, bu yüzden Anastasiades'in seçilmesi ve çözüm çabası göstermesi halinde, sürükleyici çabası olmasının beklenmediğini ileri sürdüğü Eroğlu ile Türk tarafının çok zorlanacağını ve eskiye dönülebileceğini kaydetti.Başka bir soru üzerine, Eroğlu'nun takvim konusundaki görüşlerini benimsediğini söyleyen Talat, "Ama kabarıp kabarıp küllü suyu gibi yerimize oturmamalıyız. Bu nedenle takvimi ön şart haline getirmemeliyiz" dedi.

Kıbrıs sorununun çözümüne Kıbrıs Türk tarafının ihtiyacı olduğunu söyleyen Talat, uluslararası hukuka dahil olacak olan Kıbrıs Türk halkının sorunlarını daha aza indirecek manivelayı ele geçirmiş olacağını söyledi. Talat "Başka yollara sapmaktan zinhar kaçınalım" dedi.

KARAR VERME ZAMANI

Lefkoşa Belediyesindeki sorunların çözülemediğine bir kez daha dikkat çeken Talat, Başbakan ile Cumhurbaşkanının kavgalı olduğunu,  ülkenin bu yüzden kaosa sürüklendiğini iddia etti.

Talat, bu nedenle günü geldiğinde Kıbrıs Türkünün ne istediğine karar vermesinin artık şart olduğunu vurguladı.

(ÖZ/HA)

 
17 Kasım 2012 Cumartesi 15:33
Okunma: 585
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu