Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Talat Gündemi Değerlendirdi

2. Cumhurbaşkanı Talat Gündemi Değerlendirdi

Talat: "ekonomik Planda, Halkın Ulaştığı Refah Düzeyinin Düşürülmemesine Dikkat Edilmeli... Maaş Artışı Gerekli".

 
 
2. Cumhurbaşkanı Talat Gündemi Değerlendirdi

Lefkoşa, 12 Ağustos 12 (T.A.K): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ülkedeki ekonomik planlamada, halkın ulaştığı refah düzeyinin düşürülmemesine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, günün koşullarına uygun maaş artışının yapılması gerektiğini söyledi.

Talat, artış yapılırken de maaşlar arasındaki dengeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, tasarruf önlemlerine "öncelikle üst düzeyden başlanması" yolundaki görüşlere destek verdiğini kaydetti. 

Mehmet Ali Talat, ekonominin çok kötü olduğunu, her gün iş yerlerinin kapandığını ve esnafın çöktüğünü savunarak, ihalelerin artık Türkiye'de açıldığına, bunun da felaket bir şey olduğunu öne sürdü ve hükümetin bu durumu reddetmesi ve derhal para kaynağıyla diyaloga girmesi gerektiğini dile getirdi.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BRT TV'de bir programa katılarak çeşitli konuları değerlendirdi.

Talat, bir soru üzerine, hükümetin çok fazla istihdam yaptığını savunarak, bunların açıklanan protokole aykırı olarak yapıldığını iddia etti ve istihdamın ne maksatla tolere edildiğinin anlaşılamadığını belirtti.

Başbakanın parti toplantılarında daha çok istihdam yapılacağını ilan ettiğini söyleyen Talat, Türkiye'nin, protokolün tam olarak uygulanmasında ısrar ederken, bu duruma göz yummasının herhalde hükümetin her isteneni yapmasına karşılık bir "yemiş" olduğunu söyledi.

Ekonominin çok kötü olduğunu ve her gün iş yerlerinin kapandığını, esnafın çöktüğünü savunan Talat, orta ve büyük işletme sahiplerinin personel durdurmak zorunda kaldıklarını anlattı.

"KAÇANLAR YİNE KAÇIYOR"

Talat, Güney Kıbrıs'a göç eden insanların olduğunu ve güneydeki Kıbrıslı Türk nüfusunun her geçen gün artmakta olduğunu öne sürerek, "Oradaki insanlar dağlardan bayırlardan kaçıp kuzeye gelmişti, şimdi de tekrar güneye kaçıyor" dedi.

Bankalardaki mevduatın ilk kez bu dönemde azaldığını ifade eden Talat, çiftçilerin ve hayvancıların ayaklandığını, durumun çok kötüye gittiğini belirtti.

"KÜÇÜLME YAŞANIYOR"

Bir başka soruyu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, ülkede ekonomik olarak olağanüstü koşullar yaşandığını belirterek, bu koşullarda elbette olağanüstü önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Talat, diğer bütün parametreler sabit kalarak nüfusun küçülmesi halinde ekonominin de küçülebileceğinin doğru olduğunu anlatarak, hükümetin işçi izinlerinden para kazanmayı düşündüğünü, ancak bu zihniyetin yanlış olduğunu, doğru olanın kayıt dışı yaşamı sona erdirmek olması gerektiğini, bu nedenle de kayıt olmayı teşvik için formalitelerin ve harcamaların azaltılması gerektiğini belirtti.

"İHALELER BU YILA ÇEKİLSİN"

Ekonominin küçülmesinin en büyük nedenlerinden birinin de piyasaya para arzının azalması olduğunu söyleyen Talat, dünyanın her yerinde bir küçülme yaşanıyorsa gelecek yıl yapılacak ihalelerin bile bu yıla çekilerek piyasayı hareketlendirmek gerektiğini kaydetti.

Talat, bunların tersine hükümetin müteahhitlere olan borçlarını bile ödemediğini iddia ederek, protokolde özel sektörün güçlendirilmesinin de yer aldığını, ancak aksine özel sektörün zayıflatıldığını savundu.

Yine bir soruyu değerlendiren Talat, hükümetin öncelikle ekonomik bir program yapması gerektiğini ifade ederek, Yunanistan'ın bile o kaosun içinde bunu yaptığını vurguladı.

Talat, programın, çalışanların alım gücünü koruyacak, esnafı kalkındıracak ve kuzeyin güneyden daha ucuz olmasını sağlayacak bir program olması gerektiğini kaydetti.

Talat, bunun maliyetinin çıkması halinde, Türkiye'nin destek vereceğinden emin olduğunu vurguladı.

"KAPILARDAN GEÇİŞ HIZLANDIRILMALI"

Talat, bir başka soru üzerine, Lokmacı kapısında insanların ve turistlerin uzun sürelerle bekletildiğini dile getirerek, bunların artık bir tarafa bırakılması gerektiğini, kapılardan geçmenin hızlandırılmasının yolunun bulunmasının şart olduğunu belirtti.

Talat, "Çünkü bu kıtlıkta turiste ihtiyacımız var. Gelişlerini kolaylaştırmalıyız. Kendimizi, kendi kendimize ve turistlere ispat etmeyi bırakmalıyız çünkü zaten bilinmektedir" diye konuştu.

Bu konular üzerine Cumhurbaşkanı ve Başbakanla bir görüşmesinin olmadığını söyleyen Talat, "Ne soran var ne eden... Herkes kendini en akıllı zanneder" dedi.

"MAAŞ ARTIŞI GEREKLİ"

Talat, ekonomik planlamada halkın ulaştığı refah düzeyinin düşürülmemesine dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, günün koşullarına uygun maaş artışının yapılması gerektiğini ifade etti.

Talat, burada da maaşlar arasındaki dengeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, tasarruf önlemlerinde ise öncelikle üst düzeyden başlanması yolundaki görüşlere destek verdi.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs konusunda bir soruyu değerlendiren Talat, "müzakere diye bir şey olmadığını" söyleyerek, işi teknik komitelere indirdiklerini söyledi ve "Yani konu uyutuluyor" dedi.

Talat, müzakerelerin canlandırılması için Kıbrıs Türk tarafının çalışması gerektiğini ifade ederek, "Motor güç Türk tarafı olmalıdır" dedi.

Şimdiki iktidarın çözüm istemediğini, anlaşma istemediğini, bugünkü durumdan mutlu olduğunu iddia eden Talat, KKTC'nin tarihinde ilk kez ve bir tek kendi dönemlerinde çözüm isteyen bir iktidarın olduğunu savundu.

"KKTC YAŞIYOR, ÖLMEDİ GEREKLİ OLAN ÇÖZÜM"

"KKTC yaşatılacaktır" söylemlerine karşı Talat, KKTC'nin zaten yaşadığını; ölmediğini ancak gerekli olanın çözüm ve barış olduğunu belirtti.

Talat, "ısrarla sürükleyici olması gereken tarafın" Türk tarafı olduğunu anlatarak, kendi dönemlerinde bunun böyle olduğunu ancak Hristofyas'ın çok yavaş hareket ettiğini, bu nedenle de çözümü kotaramadıklarını belirtti.

Talat, kendisinin Rum tarafına "gelin 10-15 gün, gerekirse daha fazla bir yere kapanalım. Bu yurt dışında olsun. Türkiye de, Yunanistan da, BM de gelsin ve bu işi artık bitirelim" dediğini açıklayarak, bunun ne yazık ki olmadığını ifade etti.

Sonra da kuzeydeki liderlik değişimiyle sürecin çöktüğünü iddia eden Talat, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne mektup yazarak "Talat'ın bıraktığı yerden devam edeceğim" dediğini hatırlattı ve "öyle mi oldu?" diye sordu.

"RUMUN TUZU KURU"

Başka bir soru üzerine Talat, Rum tarafının tuzunun kuru olduğunu, Kıbrıs sorununda aceleci davranmadığına işaret ederek, Rum Yönetimine Anastasiades'in gelmesi halinde bu bağlamda fazla bir şey değişmeyeceğini söyledi.

Bu yüzden önemli olanın Kıbrıs Türk tarafının konu üzerinde çalışması gereğinin anlaşılması olduğunu söyleyen Talat, Anastasiades'in "Annan Planı artık yoktur" dediğini, görüşmecinin de kendisinin olmayacağını duyurduğunu hatırlatarak, konuyu sürüklemenin ancak Kıbrıs Türk tarafında çözüm isteğinin artması ile olacağını söyledi ve "bu gerçeği biz de, uluslararası toplum da asla unutmamalıdır" dedi.

(EMR/HÖ)  

 
12 Ağustos 2012 Pazar 18:02
Okunma: 569
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu