Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Talat, Katıldığı Tv Programında İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi

2. Cumhurbaşkanı Talat, Katıldığı Tv Programında İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakerelerde Kıbrıs Türk tarafının "sin de gulle geçsin" şeklinde tutum izlediğini öne sürerek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun aslında çözüm olmayacağının duyurulmasını ve herkesin kendi yoluna gitmesini istediğini savundu.

 
 
2. Cumhurbaşkanı Talat, Katıldığı Tv Programında İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakerelerde Kıbrıs Türk tarafının "sin de gulle geçsin" şeklinde tutum izlediğini öne sürerek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun aslında çözüm olmayacağının duyurulmasını ve herkesin kendi yoluna gitmesini istediğini savundu.

Talat, nüfus sayımının gereksiz ve anlamsız olduğunu da öne sürerek, 2006'da yapılan nüfus sayımının muhaceret kayıtlarıyla birlikte değerlendirilmesiyle nüfusun ortaya çıkabileceğini söyledi.


Talat, "İktidarın nüfus sayımı yapacağını açıklaması, nüfus akışını kamufle etmeye yönelik bir göz boyama girişimidir" dedi.


TC Yardım Heyeti'nin raporunu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı, raporun doğru ve yanlışlarının olabileceğini ama esasen yöntemde yanlışlıklar bulunduğunu söyledi.


Yeşilırmak kapısının açılmasında Türk tarafına Güney'den elektrik verilmesi konusuna açıklık getiren Talat, bu konuda "kazan kazan" ilkesinden hareket edildiğini belirtti.


Talat, Ramazan nedeniyle yardım paketlerinin kamuoyu önünde dağıtılmasını da eleştirdi.


2. Cumhurbaşkanı Talat, dün akşam SİM TV'de katıldığı programda iç ve dış konular üzerinde görüşlerini açıkladı.


Ofisinden yapılan açıklamaya göre 2. Cumhurbaşkanı Talat, BRT'nin yayınları konusundaki kendisine yöneltilen bir soruya karşılık, BRT'nin her zaman "sahibinin sesi" konumunda olduğunu, sadece kendisinin cumhurbaşkanlığı ve CTP'nin hükümet döneminde çok sesliliğe önem verildiğini savunarak, BRT'deki programlara fazla katılmadığını, arasının iyi olmadığını kaydetti.


"BRT benim için kötü bir yer oldu" diyen Talat, "Bizim de hatalarımız oldu. Doğru dürüst bir yasa yapamadık" diyerek, kendi dönemlerinde çağdaşlaştırılan BRT'nin o noktadan sonra geriye gidemeyeceğini düşündüklerini ama durumun böyle olmadığını belirtti.


İftar yemeklerinin medyada yer almasını eleştiren ve bunun kamuoyu önünde olmaması gerektiğini, hele de yoksul insanlara kamuoyu önünde yardım paketleri verilmemesi gerektiğini kaydeden Talat, bunun o insanların onurunu kırıcı olduğunu söyledi. Talat, kendi dönemlerinde yardım paketlerinin Sosyal Yardım Dairesi aracılığı ile verildiğini ve bunların basına verilmediğini vurgulayarak, yardımların yapılmasını, ancak insanların rencide edilmemesi gerektiğini kaydetti. Talat, bu tür olayların haber değeri olmadığını, reklam aracı yapılmaması gerektiğini ifade etti.


RAPOR


Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti tarafından hazırlanan rapor hakkındaki soruları da yanıtlayan Mehmet Ali Talat, raporu içerik açısından değerlendirmenin doğru olacağını söyledi ve içeriğinde doğru şeylerin olduğu gibi sorumlulukları eksik olarak ifade eden birçok bölüm de bulunduğunu söyledi.


Raporda en kötü yıllara işaret edildiğini, bunun da 2003 ve 2009 olduğunu belirten 2. Cumhurbaşkanı Talat, bu dönemlerin de UBP dönemi olduğunu kaydetti. Tedbirler konusunda Talat, 2009'da tedbir alınır gibi yapıldığını sonra geri çekildiğini belirterek, KTHY'nin batmasını hatırlattı ve bunun Eroğlu'nun seçilmesi için yapıldığını savundu. Daha sonra tedbirlerin alındığını, alınmasaydı hükümetin çökeceğini; alınan tedbirlerin doğruları ve yanlışları olabileceğini kaydeden Talat, "Türkiye her bir şeyi yönetiyormuş gibi bir imaj yaratmamalıydı" dedi.


"İKTİDAR HER KÖTÜ ŞEYİ TC'YE MAL EDİYOR"


2. Cumhurbaşkanı Talat, "şu anda iktidarda olanların yapılan her kötü şeyi Türkiye'ye mal ettiklerinin, bu tutumlarını daha önce de sürdürdüklerinin bilindiğini" kaydetti. Talat, tedbirlerin sendikalarla ve siyasi partilerle birlikte hazırlanmasının önemine değindi.


Talat, raporda içerikte her şeyin doğru bile olsa yöntemlerin yanlış olduğunu, bunun da gelecekte Türkiye ile KKTC ilişkilerine olumsuz etkiler yapabileceğini anlattı.


ELEKTRİK


2. Cumhurbaşkanı Talat, kendi dönemlerinde Erenköy'e Güney'den elektrik verildiği yönündeki bir soruya açıklık getirerek, Yeşilırmak kapısının açılması konusunda iki tarafın da bir şeyler kazanması gerektiği üzerinde durduklarını hatırlatarak, diğer kapılardan farklı olarak Yeşilırmak'tan Erenköy'e gidecek olanların KKTC toprağından KKTC toprağına seyahat edecekleri görüşünü savunduklarını kaydetti.


Rum tarafının petrol taşımacılığına itiraz ettiğini belirten Talat, o zaman Güney'den elektrik alınmasının söz konusu olduğunu, bunu da Rum tarafının kabul ettiğini, kendilerinin de petrolden vazgeçtiğini anlattı. Talat, Yeşilırmak yolunun da çift şerit olması konusunda anlaşıldığını ve Kıbrıs Türk tarafının niye bunu gündeme getirmediğini ve ilgili yerlere baskı yapmadığını sordu.


SİGORTALAR


Sigortalar konusunda görüşü sorulan 2. Cumhurbaşkanı, söz konusu raporda dönemin TC hükümetlerinin erken emekliliği nasıl kabul ettiklerinin eleştirisinin de yapılması gerektiğini belirterek, sigortalıların durumunun kötü olduğunu kaydetti.


KIBRIS SORUNU... "HERHANGİ BİR EVRAK GELMEDİ"


Kıbrıs sorunu üzerinde kendisine herhangi bir evrakın bugüne kadar gelmediğini söyleyen Talat, Kıbrıs Rum tarafının çözümü çok arzulamadığının bilindiğini söyledi. Kendi dönemlerinde çözüm için canla başla çalışıldığını belirten Talat, şimdi "sin da gulle geçsin" şeklinde bir tutum olduğunu savundu.


Talat, BM Genel Sekreteri'nin raporunun okunduğunda her iki tarafa da eşit yaklaştığının, bunun da Türk tarafının üstünlüğünün kaybolduğunu gösterdiğini savundu. Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun uluslararası konferansın toplanmasını ve BM Genel Sekreteri'nin de çözüm olacak mı olmayacak mı konusunda karar vermesini istediğini söylediğine dikkat çekerek, Eroğlu'nun aslında çözüm olmayacağının duyurulmasını ve herkesin kendi yoluna gitmesini istediğini iddia etti. Talat, halbuki kendi dönemlerinde çözüm için baskı uyguladıklarını ifade etti.


Güç paylaşımı konusundaki bir soru üzerine Talat, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun egemenlik konusunda İsviçre Modeli egemenliği "kurucu devletler federal anayasanın çizdiği çerçeve dahilinde egemendirler" şeklinde ifade ettiğini belirterek, bunun anlamsız bir öneri olduğunu öne sürdü.


Talat, buna karşılık egemenliğin iki toplumdan kaynaklanacağı talebinin geri çekildiğini belirtti. 2. Cumhurbaşkanı, "anayasa egemenliği kısıtlarsa bu nasıl bir egemenliktir?" diye sordu.


PETROL


Petrol konusunu ne kadar ciddiye aldığı yönündeki bir soru üzerine Talat, Rum tarafının AB'ye girdikten sonra imajını düzelttiğini ve bununla birlikte pervasızlaştığını belirtti. 2. Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas'ın içte meydana gelen kaosla birlikte kendisine bir tepki doğduğuna ve bu tepkileri petrol konusuyla birlikte savuşturmaya çalıştığına dikkat çekti.


GÖÇ


2. Cumhurbaşkanı başka bir soru üzerine, bugün içinde bulunulan ortamda KKTC'den göçün tekrar başladığını ve bunun nedeninin de çözümsüzlük olduğunu kaydetti. "Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının bile göç ettiklerini" belirten Talat, Kıbrıslı Türklerin erime sürecinde olduğunu savundu.


"NÜFUS SAYIMI GEREKSİZ"


Nüfus sayımı konusuna da değinen 2. Cumhurbaşkanı Talat, "Bu gereksiz, anlamsız ve bir işe yaramayacak" dedi. Ülkeye giriş ve çıkışların kayıtlı olduğunu söyleyen Talat, zaten 2006'da sayım yapıldığını ve bugünkü nüfusun muhaceretle birlikte ortaya çıkarılabileceğini anlattı. Talat, "İktidarın nüfus sayımı yapacağını açıklaması nüfus akışını kamufle etmeye yönelik bir göz boyama girişimidir" iddiasında bulundu.


(GÜL/SEL)


 
25 Ağustos 2011 Perşembe 20:58
Okunma: 683
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu