Ana Sayfa » Kıbrıs » 2. Cumhurbaşkanı Talat Tv Programında Konuştu

2. Cumhurbaşkanı Talat Tv Programında Konuştu

"bm Genel Sekreterinin Raporunda Tarafların Müzakerelerle İlgili Duruşu Konusunda Ortaya Koyacağı Tutumu Önemli".

 
 
2. Cumhurbaşkanı Talat Tv Programında Konuştu
"ÜLKEDE ASAYİŞSİZLİK HAD SAFHADA"


Lefkoşa, 17 Nisan 12 (T.A.K.): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri'nin raporunda tarafların müzakerelerle ilgili duruşu konusunda ortaya koyacağı tutumun önemli olduğunu söyledi.


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Ofisi'nden verilen bilgiye göre, Talat,  katıldığı bir TV programında Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve iç olayları değerlendirdi. Ülkede "ciddi bir kaos" olduğunu da söyleyen Talat, "asayişsizlik had safhaya çıktı" dedi.


MÜZAKERELER


Talat, uluslararası bir konferansın içinde bulunulan koşullarda Kıbrıs sorununu çözemeyeceğini, böylesi bir konferansın ya çıkmazı ilan edeceğini, ya da sadece müzakerelerin devam etmesi konusunda bir çağrı yapabileceğini belirtti.


Uluslararası alanda "her iki tarafın da çözüm için hazır olmadığı" şeklinde bir hava olduğunu söyleyen Talat,  "izlenim bu olunca Genel Sekreterin raporuna da bu yansıyacak" dedi.


Raporda her iki tarafın da eşit şekilde suçlanması halinde bunun aleyhimize olacağını söyleyen Talat, Rum tarafı ile bu konuda eşitleneceğimizi ve bunun da işimize gelmediğini kaydetti.


"Olumsuz bir gelişme ile karşılaşılması halinde ne yapılmalı" şeklindeki bir soruya Talat, Türkiye'nin de desteğini alarak bugünden, uluslararası bir seferberlik başlatılması gereği üzerinde durdu.


"'End Game' hususunda söylenenlerin gereği yapılmalıdır" gibi yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini söyleyen Talat,  bundan, "çıkmaz ilan edilmesinin arzulandığı" izlenimi çıktığını söyledi ve bu tutumdan vazgeçilmesini istedi.


Rum Dışişleri Bakanı Markulli'nin "hep geriye gittik" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Talat, Rum tarafının hep böyle davrandığına işaret çekerek, buna belki "timsah gözyaşı" denilmeyeceğini ama "yavuz hırsızlık" veya "insanları ahmak yerine koymaya çalışmak" denebileceğini söyledi. Talat, Rum tarafının ilerleme olduğu günlerde de ilerleme olmadığını söylediğini hatırlattı.


"HRİSTOFYAS PAPADOPULOS'A ESİR DÜŞTÜ"


Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'la ilgili bir soruyu yanıtlayan Talat, Hristofyas'ın seçilmesi ile Rum tarafının iyi bir irade ortaya koyduğunu, ancak Hristofyas'ın kısa sürede Papadopulos'a "esir düştüğünü" belirtti.


Talat, Hristofyas'ın , takvimi ve arabulucuyu reddederek nasıl bir çözüm istediğinin anlaşılmadığını söyledi ve "Talat'la çözemedin, Eroğlu ile çözemedin, kiminle çözeceksin?" diye sordu.


Eğer Annan Planı'nda AKEL "evet" deseydi bugün Kıbrıs sorunu diye bir şey olmayacağını söyleyen Talat, DİSİ'nin evet dediğini de hatırlattı.


Kendi dönemindeki ilerlemenin ne olduğu yönündeki bir soruya karşılık Talat, "ciddi ilerleme oldu" diyerek  4 Ocak 2010 önerileriyle yönetim ve güç paylaşımını kapatmayı hedeflediklerini, mülkiyet konusunda ne Kıbrıs sorununu mülkiyetin esiri yapmanın, ne de esas sorun yapmanın doğru olduğunu söyledi ve yönetim ve güç paylaşımının önemini vurguladı.


4 Ocak paketinin müzakere edilmek üzere hazırlandığını da söyleyen 2. Cumhurbaşkanı, paketin 13 maddeden oluştuğunu ve bunlardan sadece birinin çapraz oy olduğunu söyledi. Talat, çapraz oyun paketin dışında ayrı olarak kabul edildiği yolundaki iddiaları reddetti ancak tek başına ele alındığında bile çapraz oyun federasyonu bütünleştirici özelliği bulunduğunu,çapraz oyun  sadece federal devlet başkanlığında uygulanacağını kaydetti.


TOPRAK KONUSU


Toprak konusundaki bir soruyu da değerlendiren Talat, bu konuda bugünkü ayrıntıları bilmediğini söyleyerek, Hristofyas'a birincil konunun yönetim ve güç paylaşımı olduğunu söylediğini ve öncelikle o konunun görüşüldüğünü kaydetti. 3-4 ay yönetim ve güç paylaşımını görüştükten sonra mülkiyete geçtiklerini, bu konuda Rum tarafının mallar hakkında eski sahiplerinin karar vereceği önerisini getirdiğini anlattı. Talat "onlar karar verecekse biz niye görüşüyoruz" diye sordu. Sonuçta mülk konusunda hiçbir ilerleme sağlanamadığını söyleyen Talat yine de bazı çalışmaların yapıldığını, buna göre malların kategorize edilmesine başlandığını ancak Hristofyas'ın eleştiri alınca bundan da vazgeçtiğini, böylece kendi ısrarlarıyla başlayan mülkiyet görüşmelerinden uzaklaşıldığını anlattı.


KRİTERLER


Talat, şimdiki durumda, Rum tarafının mülk konusunda bir esneklik gösterdiğini basından öğrendiğini kaydetti. Talat bu esnekliğe göre, kriterler belirlenmesinin, malların ne olacağına bu kriterler çerçevesinde bağımsız mülkiyet komisyonunun karar vermesinin önerildiğini öğrendiğini belirtti ve bunun kendilerinin de önerisi olduğunu söyledi. Talat, bu bilgi doğru ise Türk tarafının bunu tutarak ilerleme kaydetmesi gerektiğini ifade etti.


Talat, "Olması gereken budur. Mülkiyet konusunun çözülmesi için kriterlerin belirlenmesi gerekir. Bunları ilerletmek yerine 'End Game'e yapışıldı ve bu işin bitmesinin istendiği izlenimi yaratıldı" dedi.


Gali Fikirler Dizisi konusundaki görüşü sorulan Talat, Gali Fikirler Dizisinin Annan Planı'ndan daha iyi olduğu yolundaki görüşlerin doğru olmadığını, Annan Planı'nın  Gali Fikirler Dizisine dayanan ve sorunu bütünlüklü olarak çözmeyi hedefleyen bir plan olduğunu söyledi. Talat, hangi planın daha iyi olduğu yönündeki kıyaslamanın yanlış olduğunu söyledi.


"RUMLAR İÇİN ÇÖZÜM TAVİZ OLDU"


Rum tarafının AB'ye girdikten sonra çözüm ihtiyacının kalmadığını söyleyen Talat, "çözüm onlar için anlamlı olmaktan çıktı hatta çözüm bir taviz halini aldı" dedi.


"Rum tarafının AB'ye girmesiyle Kıbrıs davasını kaybettik" diyen Talat, kendi dönemlerinde yapılanın "Rum tarafını sürükleye sürükleye bir noktaya getirmek" olduğunu  anlattı. Rum tarafının çözüm ihtiyacının bize göre daha az olduğunun bilinci içinde çalışmak gerektiğini söyleyen Talat, "marifet bizdedir" dedi. Talat, Türkiye'nin artan gücünün de kullanılması gerektiğini kaydederek,  tüm olanakların çözüm için seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.


1 TEMMUZDAN SONRA


1 Temmuzdan sonraki gelişmeleri nasıl değerlendirdiği ile ilgili bir soruya karşılık 2. Cumhurbaşkanı Talat, BM Genel Sekreteri'nin raporunun belirleyici olacağını söyledi.


"Rum tarafının dönem başkanı olması ile Türkiye AB'nin yüzlerce birimi ile ilişkilerini sürdürecek ancak Dönem Başkanı olarak Rum tarafıyla temastan kaçınacak" dedi.


Bir soru üzerine Maraş konusunu da değerlendiren Talat, Kenan Evren'in Maraş hakkında "fazla aldık" dediğini hatırlattı. Maraş hikayesinin uzun olduğunu söyleyen Talat süreci anlatarak, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili kararını dikkate getirdi.


Talat, Maraş konusunun yeniden alevlendiğini belirterek, bu konuda ne kadar başarılı olunacağından kuşkulu olduğunu söyledi.


"ASAYİŞSİZLİK HAD SAFHADA"


Son olarak, ülkede "ciddi bir kaos" olduğunu söyleyen Talat, "asayişsizlik had safhaya çıktı" dedi. Adamın birinin sürekli bıçak taşıdığı yolundaki basın haberlerini hatırlatan 2. Cumhurbaşkanı Talat "Memlekette polis yok mu?" diye sordu. 


"Memlekette asayiş yok oldu; bir çocuk döve döve öldürülebiliyor" diyen Talat, hükümetin "derhal" tedbir almasının şart olduğunu; ciddi kontrollerin yapılması gerektiğini kaydetti.


Konuyla ilgili basına da eleştiri getiren Talat, "siyasilerin magazin konusu haline geldiği ve basının da bu gibi sözde haberlere büyük rağbet gösterdiği" yorumunda bulundu.


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "bu kaosun devam etmesi halinde aidiyet sorunu yaşayan, kendi devletine ve yönetimine gittikçe yabancılaşan Kıbrıs Türkü'nün, yavaş yavaş dağılarak kaybolmasından korktuğu" şeklindeki endişesini dile getirdi.


İÇ KONULAR


Petrol dolum tesisi konusunda ise Talat, uzmanların bu konuda çok konuştuklarını kaydederek, KKTC'de öncelikli sektörlerin belirlendiğini, bunların turizm ve eğitim olduğunu, bu sektörlerle petrol dolum tesisinin bağdaşmadığını söyledi.


Uluslararası siyasi ortam dikkate alındığında da petrol dolum tesisinin mantıklı olmadığını söyleyen Talat, izolasyon altında bir ülke olarak petrol dolum tesisine yatırım yapacak olanın zarar edeceğini söyledi.


(ÖK/HÖ)                                                                             


 
17 Nisan 2012 Salı 16:24
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu