Ana Sayfa » Kıbrıs » 2 Kız Çocuğunun Yuvadan Kaçması

2 Kız Çocuğunun Yuvadan Kaçması

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu, Gündemde Olan Lefkoşa Çocuk Yuvası'ndan Kaçan İki Kız Çocuğunun Yaşadığı Olayın, Kendilerini Son Derece Üzdüğünü Belirterek, "Olayın Basında Meslek Etik İlkelerini De Hiçe Sayan Ve Dairemizin Bir Personeli Olan Sosyal Hizmet Uzmanı Meslektaşımız Tarafından Açıklanması, Kamuoyunun Yanlış Bilgilendirilmesi Tüm Sosyal Hizmet Çalışanlarını Rahatsız Etmiştir" Dedi. hıdıroğlu, Son Olaydan Ve Bu Olay Üzerinden Daire Çalışmalarına Dönük Yapılan "Asılsız İddia" Ve "Yanlış Bilgilendirmeden" Dolayı Daire Müdürü Olarak Kendisi Ve Tüm Çalışma Arkadaşlarının Çok Ciddi Rahatsızlık Duyduğunu İfade Ederek, Sosyal Hizmetler Dairesi'nin Bağlı Olduğu Çalışma V

 
 
2 Kız Çocuğunun Yuvadan Kaçması
sosyal Hizmet Uzmanlarının, Yaptıkları Çalışmalar Sonucunda Hazırladıkları Sosyal İnceleme Raporlarını Mahkemeye Sunabilmeleri İçin Ayrıca Bakanlar Kurulu Kararı İle Yetkilendirildiklerini Anlatan Hıdıroğlu, "Çalışma Sürecimizde, Hiçbir Sosyal Hizmet Uzmanının, Mahkeme Tarafından İstenen Sosyal İnceleme Raporlarını Mahkemeye Sunma Gibi Bir Lüksü Yoktur" Dedi.

"Mahkeme Süreci İddia Edildiği Gibi Yürümüyor"
gazetelerde Yer Alan "Sosyal Hizmet Uzmanları Mahkeme Gitmezler" İddiasının Tamamen Yanlış Olduğunu Vurgulayan Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu, Ceza Davaları Ve Aile Mahkemesi Davalarında, Mahkeme Sürecinin İddia Edildiği Gibi Yürümediğine, Gerekli Görülen Davalarda Savcılık Tarafından Dairelerine İthamnameler Gönderildiğine Vurgu Yaptı.

sosyal Hizmetler Uzmanlarının Mahkemeye Çıkarken Ve Rapor Sunarken, Hazırladığı Raporu İlgili Şube Amirine İmzalatarak Onun Bilgisinde Mahkemeye Çıktığını Anlatan Cansel Hıdıroğlu, Neticelenen Davalarda, Yargıcın Verdiği Karara Göre Uygulama Yapıldığının Altını Çizdi. dairelerinin Tüm Çalışmaları Yanında Daireye Bağlı Sosyal Hizmet Kurumları Da Bulunduğuna İşaret Eden Hıdıroğlu, Lefkoşa Çocuk Yuvası'nın Da Bu Kurumlardan Biri Olduğunu Kaydetti. Lefkoşa Çocuk Yuvası'nın Himayeye Aldıkları, Korunmaya Muhtaç Çocukların Kaldığı Yerlerden Biri Olduğunu Anlatan Hıdıroğlu, "Bu Çocuklara Kurumda Her Türlü Beslenme, Barınma Ve En Önemlisi Karşılaşmış Oldukları Her Türlü Travmatik Olayları Gidermeye, En Asgariye İndirmeye Ve Onları Topluma Yararlı Bir Birey Olarak Kazandırmaya Yönelik Çalışmalar Yapmaktayız" Dedi.

"Aşamadığımız Psikolojik Vakalarda Psikiyatristlerden Destek Almaktayız"
"Onların Her Türlü İhtiyacını Ne Kadar Karşılamaya Çalışsanız, Sevgi, İlgi Ve Alakayı Gösterseniz De Yine Öz Ebeveynlerinin Yerini Tutamayacağınız Bir Gerçektir" Şeklinde Konuşan Cansel Hıdıroğlu Şöyle Devam Etti: "Himayeye Aldığımız Bu Çocuklar, Çok Değişik Yaşlarda Olabilmektedir. Çocuklar, 1 Yaşında Olabildiği Gibi, 15 Yaşında Da Olabilmektedir. Ergen Yaştaki Bir Çocuğu Eğitmek, Küçük Yaştaki Bir Çocuğu Eğitmek Kadar Kolay Değildir. Ergen Yaştaki Bir Çocuğun Kişilik Özellikleri Büyük Oranda Şekillenmiş Olmaktadır. Hele De Riskli Davranış Sergilemeye Meyilli İse, Bu Daha Da Zorlaşmaktadır. Ancak Kesinlikle Zordur Diye Pes Etme Lüksümüz Yoktur. Azami Gayretle Sorunlarının Çözümü Yönünde Daire Uzmanlarımız Çalışmaktadır. Aşamadığımız Psikolojik Vakalarda İse Psikiyatrsitlerden De Destek Almaktayız."
"Hapishane Gibi Olduğu İddiasına Katılmıyorum"
yuvanın Fiziki Koşullarıyla İlgili Basında Yer Alan İddialara Da Değinen Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu, "Yuvanın Hapishane Gibi Olduğu Ve Çocukların Orada Mahkum Gibi Yaşadıkları" İddiasına Katılmadığını Vurguladı. basında En Çok Yer Alan "Demir Parmaklıklar" Söyleminin Zihinlerde Algılandığı Anlamda Kullanılmadığını İfade Eden Hıdıroğlu, Bugün Birçok Şahsi Evin Zemin Katında Bile Güvenlik Amacıyla Bu Şekilde Tedbirler Alındığını Söyledi.

"Her Ailede Olduğu Gibi Kurumun Da Bir Takım Kuralları Var"
çocuklara Uygulanan Katı Kurallar Ve Verilen Cezalarla İlgili İddialar Konusunda Da Hıdıroğlu, Her Ailede Olduğu Gibi, Bir Takım Kuralların Kurumlarında Da Mevcut Olduğunu, Eğitim Sisteminde Bulunan Ödül Ve Ceza Uygulamalarının, Çocuğun Sorumluluk Bilincinin Gelişmesinde Ve Bir Takım Kuralları Öğrenmesinde Bir Etken Olduğunu Kaydetti. hıdıroğlu, Kurumdaki Uygulamaların İddia Edildiği Gibi Çocukların Psiko - Sosyal Gelişimlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek Uygulamalar Olmadığına, Aksine Sorumluluk Bilincini Geliştirecek Ve Sınırlarını Belirleyecek Tarzda Olduğuna Dikkat Çekerek, Şöyle Devam Etti: "Çocuklarımızın Cep Telefonu Olmadığı İddiası Doğrudur. Yurtdışı Gezilerinde Ve Bir Günden Fazla Süren Gezilerinde Çocuklarımıza Cep Telefonu Verilmektedir. Bunun Dışında Çocuklarımız, Kurum Telefonlarından Yakınları Ve Arkadaşları İle İstedikleri Zaman Rahatlıkla Görüşme Yapabilmektedir. İnternet Konusunda Da, Yuvanın İnterneti Vardır. Çocuklar Sınav Zamanları Haricinde, İstedikleri Zaman İnternet Kullanabilmektedir." cansel Hıdıroğlu Son Olarak, Toplumun Değişen Ve Gelişen Yapısına Bağlı Olarak Sosyal Sorunların Da Arttığını, Bu Nedenle Sosyal Hizmetler Dairesi'nin; Tüm Kurumları Ve Birimleriyle İnsan Kaynakları Açısından, Özellikle Psikolog Açısından Güçlendirilmesi Gerektiğini Vurguladı. (Tuğ/sel) Fotoğraflı TAK
 
9 Şubat 2012 Perşembe 13:34
Okunma: 717
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu