Ana Sayfa » Kıbrıs » 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü...

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü...

Özev "KKTC'de otizm Konusunda Ciddi Sıkıntılar Bulunuyor".

 
 
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü...

Lefkoşa, 31 Mart 12 (T.A.K.): Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV)  yöneticileri, "2 Nisan Dünya Otizm  Farkındalık Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de otizm konusunda ciddi sıkıntıların bulunduğuna işaret ettiler.

ERDEM BEYOĞLU

ÖZEV Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Erdem Beyoğlu, otizmin, doğuştan gelişen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörolojik tabanlı bir bozukluk olarak genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarken, bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilediğine işaret ederek; "Tüm dünyada tanılama bilimselliği kabul edilmiş gelişim değerlendirme ve ölçme kriteri DSM- IV ölçütlerine göre her 150 çocuktan birinin otizmden etkilenmiş olduğu görülüyor" dedi.

Mesajda, "Otizm bireyin iletişim ve toplumsal etkileşim becerilerini etkileyen ve yineleyici davranışların eşlik ettiği bir rahatsızlıktır. Sıklıkla konuşmalarının geri olduğu veya konuşmadıkları görülmektedir. Seslenildiğinde bakmaması, göz teması kurmaması, etrafındaki insanlarla ilgilenmemeleri ve sıklıkla yalnız olmayı tercih ettikleri gözlenmektedir. Çamaşır makinesi gibi dönen eşyalara aşırı ilgileri olduğu gibi oyuncak arabaların tekerlekleri ile oynama, kendi etraflarında dönme, parmak ucunda yürüme gibi davranış şekilleri de görülmektedir.  TV'de özellikle reklamlara ve kliplere karşı yoğun ilgileri bulunmaktadır" ifadelerine yer veren Beyoğlu, KKTC'de de Otizm konularında ciddi sıkıntılar bulunduğuna dikkati çekti.

Beyoğlu, bu konuda çeşitli etkinlikler yapılmasına karşın, toplum içerisinde yeteri kadar bilinmediğinin ortada olduğuna işaret ederek, "Halen ülkemizde Otizm'in tanınması, tanılanması ve özel eğitimi alanlarında ciddi sıkıntılar olmaktadır" dedi..

AYŞE BENGİSOY

ÖZEV Proje Yöneticisi Dr. Ayşe Bengisoy ise, bu yıl öne çıkarmak istedikleri konunun otizm ve aile olduğunu belirtti.

Ebeveyn çocuk ilişki ve iletişimde yaşanan sıkıntıların aileye önemli bir kaygı yarattığını ve ailenin problemin nerde olduğunu bulup çözebilmek için yola çıktığında otizmle karşılaşıp ilk şok evresini yaşadığını ifade eden Benginsoy "Nedenselliğini çözemediği dünya sağlık örgütünün dahi halen araştırmalara devam ettiği bu süreçte ailenin yaşadığı durumu kabul edememe suçlunun kim olduğunu bulma eşler arası çatışmanın var olduğu toplumdan  izole olarak kendi iç dünyalarında yoğun problemlerin yaşandığı bu dönemde çocuğun var olan gereksinimlerine odaklanamama, otizmin tedavisi olan özel eğitim sürecine adapte olamama gibi sıkıntılar yaşanmakta ancak var olan tanının yanı sıra çocuğun var olan performansının belirlenip gereksinimlerini ortaya çıkarmak ve bir an önce özel eğitime başlaması gerekmektedir" dedi.

Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracının, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğit olduğuna da dikkati çeken Benginsoy, bilimsel olarak erken yaştaki çocuk için kanıtlanmış yoğun eğitim süresinin haftada bireysel ve grup eğitimi olarak 40 saat olduğunu ifade etti.

ÖZEV GENEL MÜDÜRÜ ERSİN GÖRSAY

ÖZEV Genel Müdürü Ersin Görsay ise,  ÖZEV'in, KKTC'deki otizmli bireylerin ve farklı gelişen bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata tam katılımlarının sağlanması amacıyla fiilen özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veren aileler tarafından kurulmuş hayır kurumu vakıf olduğunu anımsattı.

ÖZEV'in dünyada bilimsel olarak erken yaştaki çocuk için kanıtlanmış yoğun eğitim süresi bireysel ve grup eğitimi olarak haftada en az 40 saat olması gerekliliğini farkında olup bu standartlarda  özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verdiğini anlatan Görsay,  vakfın uzman kadrosu ve çalışmaları hakkında da bilgilere yer verdi.

75 Farklı gelişen bireye fiilen özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verdiklerine dikkati çeken Görsay açıklamasını şöyle tamamladı:

"ÖZEV Aile eğitimi ve Aile Danışmanlık hizmetlerini de paralel olarak kurum çatısı altında yürütmektedir. Bünyesinde sağlık bakanlığımızdan görevlendirilen çocuk doktoru ve çocuk psikiyatristi aracılığı ile temel sağlık ve koruyucu hekimlik hizmetlerini de beraber yürütmektedir.Bütün bu disiplinlerin koordineli çalışması ve ailelerimizin hizmetine sunulması Dünya Standartları üzerinde bir yapılanmadır.

Gerekli desteğin verilmesi halinde ÖZEV ülkemizde özel eğitim ve rehabilitasyon konusunda dünya standartlarının üzerinde bir olanağı ülkemiz insanına kazandırma hedefindedir.

Hali hazırda yürüttüğü sistemle bunu kanıtlamış ve sistemini uluslararası konferanslarla destekleme safhasına taşımıştır. Ailelerimizin, halkımızın ve devletimizin uyumlu çalışması kısa sürede bu projenin dünya standartlarına ulaşmasına katkı sağlamıştır.

ÖZEV önümüzdeki dönemlerde de ayni heyecanla projeyi yürütme azim ve kararlığındadır.

Otizmin farkında olmak, büyük bir fark yaratacaktır..."

(KAR/HÖ)

 
31 Mart 2012 Cumartesi 13:47
Okunma: 931
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu