Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 2 Şirket Ve 2 Banka Doğalgaz Sıvılaştırma Kara Terminaline Talip

2 Şirket Ve 2 Banka Doğalgaz Sıvılaştırma Kara Terminaline Talip

Talipler "chınook, Noble, Deustche Bank Ve Credıt Agrıcole".

 
 
2 Şirket Ve 2 Banka Doğalgaz Sıvılaştırma Kara Terminaline Talip
Lefkoşa, 21 Mayıs 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın Vasiliko bölgesinde yaptırmayı planladığı ve maliyeti 10 milyar Euro olarak hesaplanan doğalgaz sıvılaştırma kara terminalinin inşasına iki şirket ve iki bankanın talip olduğu bildirildi.


Haravgi, "Devlerden Terminale De İlgi... İki Şirket ve İki Banka Doğalgaz Sıvılaştırma Terminali İçin Gerekecek 10 Milyar Euro'luk Yatırıma İlgi Gösteriyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde "güvenilir bir kaynağa" dayanarak doğalgaz sıvılaştırma terminali için birçok şirketin fazlaca ilgi gösterdiğini yazdı.


Gazete ilgi gösterenler arasında; Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği sözde "münhasır ekonomik bölge"deki 12 parsel için son olarak çıktığı imtiyaz hakkı ihalesine başvurmayan "Chinook" isimli Çin şirketinin de bulunduğunu hatta Rum Ticaret Bakanlığı'na başvurusunu da sunduğunu yazdı.


Habere göre öneri henüz incelenmiyor, bunun için önce terminale ilgi gösterenler arsında bulunan ve Rum Elektrik İdaresi'nin (AİK) elektrik üretimi için doğalgaz alımı konusuna iştirak eden Noble Energy şirketiyle olan konuların netleşmesi bekleniyor.


Terminal için 10 milyar Euro civarında bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunu, meblağın yüksek olmasından dolayı inşaat işinin 1-2'den fazla şirket veya konsorsiyum tarafından üstlenilebileceğine işaret eden gazete bu noktada belirleyici unsurun, Rum yönetiminin hâkim rolü olduğuna dikkat çekti.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak doğalgaz sıvılaştırma terminali inşaatıyla halen Deutsche Bank ve Credit Agricole'ün de ilgilendiğini kaydetti.


Gazete Hristofyas hükümetinin bu konuda Kıbrıs'taki fiili durumu ve uluslararası koşulları da dikkate alarak, uluslararası piyasanın ve ekonomi diplomasisinin istediği güvenilirlikle hareket ettiğini belirterek özetle şunları yazdı:


"Hristofyas hükümeti hidrokarbon alanının gelişmesiyle ilgili temel hatları sessiz sedasız belirledi. Ticaret Bakanlığı daha geçen hafta siyasi parti başkanlarını bilgilendirdi ve o toplantıda, kapsamlı projeler; yani bu doğal zenginliğin üretilmesi ve bundan faydalanılmasının pratiğe dökülmesi için faaliyet ve kararların yavaş yavaş ilerlemesi gerektiği genel hatlarının var olduğu ortak saptamasına varıldı.


Edindiğimiz bilgilere göre şu anda 'tutuşmuş' bulunan mesele -ki bu siyasi partilerin bilgilendirilmesi sırasında da gündeme geldi- elektrik üretimi için ülkeye doğalgaz gelmesi konusudur. Bilindiği gibi AİK, santralin 5'inci ünitesi için kendisini finanse eden Avrupa Yatırım Bankası'na 2015'e kadar doğalgaza geçme taahhüdü verdi.


Şu anda Noble'ın gerek Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinden veya İsrail rezervlerinden AİK'e doğalgaz getirip getirmeyeceğini ve bunu ne zaman yapacağı konusunda bakanlık-teknokratlar ve şirket düzeyinde diyalog devam ediyor.  Şirketin belirli bağlayıcı takvim vermesi bekleniyor.  Aksi halde AİK de, doğalgaz konusundaki taahhütlerine uyabilmek için ya ihaleye çıkarak veya başka yöntem uygulayacak. Noble'dan ay içerisinde kesin cevap alınması bekleniyor ki AİK de doğalgaz getirmek için kendi planlarını yapabilsin.


Yurtdışına doğalgaz nakili ve ticaretine ilişkin en muhtemel çözüm kara sıvılaştırma terminalidir. Yani düşünceler ve incelemeler Kıbrıs parsellerinden doğalgazın, küçük hatlarla Vasiliko'daki sıvılaştırma terminaline nakledilmesi ve burada sıvılaştırıldıktan sonra bu şekilde ihraç edilmesiyle ilgilidir.


Güvenilir bir kaynak bize 'terminal için birçok büyük şirketten çok fazla ilgi bulunduğunu, bunlar arsında ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesine katılmayan Chinook isimli büyük Çin şirketinin de bulunduğunu, bu şirketin ilgili öneriyi halen Ticaret Bakanlığı'na sunduğunu söyledi. ancak AİK'e doğalgaz tedarikinin de dâhil olduğu Noble ile olan bir dizi mesele netleşmeden önce Chinook'un önerisi incelenmiyor. Bilindiği gibi Noble, 12'nci parsele yoğunlaşmak istediği için diğer parsellerle ilgilenmedi.


Doğalgaz sıvılaştırma kara terminali için 10 milyar Euro gerekecek. Büyüklüğü nedeniyle bu iş, hâkim rolün devlete ait olacağı belirleyici unsuru ile; 1-2'den fazla şirket veya şirketler konsorsiyumu tarafından üstlenilebilir. Terminale halen Deutsche Bank ve Credit Agricole da ilgi gösterdi.


Terminal meselesi halen inceleme aşamasında bulunuyor ve ileri götürülebilmesi için devlet hidrokarbon şirketinin derhal oluşturulması gerekir."


Öte yandan Alithia, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun şubat ayında gerçekleşen Güney Kıbrıs ziyaretinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a, doğalgaz sıvılaştırma kara terminalinin, bütün masrafını üstlenmeyi teklif ettiği ancak inşaatta çalışacak 10 bin kişinin aileleriyle birlikte İsrail'den Güney'e götürülmesini şart koştuğu haberine yer verdi.


Gazete, Hürriyet gazetesinin internet sayfasında yayınlanan Anadolu Ajansı kaynaklı haberi "Türkler Şimdi Kıbrıs'ta 20 Bin İsrail Komandosu Görüyor" başlığıyla okurlarına aktardı.


(ŞA/HÖ)


 
21 Mayıs 2012 Pazartesi 10:14
Okunma: 461
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)