Ana Sayfa » Kıbrıs » 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı...

20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı...

İlk Tören Lefkoşa Atatürk Anıtı Önünde Düzenlendi.

 
 
20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı...

EROĞLU: "20 TEMMUZ; ANAVATANIMIZ TÜRKİYE'NİN, BİZİ, RUMUN İNSAFINA TERK ETMEYECEĞİNİ TÜM DÜNYAYA EN AÇIK BİR ŞEKİLDE İLAN ETMİŞ OLDUĞU GÜNDÜR"

Lefkoşa, 20 Temmuz 12 (T.A.K): Türkiye'nin 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirdiği ve Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Barış Harekatı'nın 38'inci yıldönümü kutlamaları kapsamında günün ilk töreni Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TBMM Başkanı temsilcisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mustafa Hamarat, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye hükümeti temsilcisi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TSK temsilcisi Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Ana Muhalefet CTP-BG Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Ana Muhalefet CHP temsilcisi Osman Korutürk, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, devlet üst düzey yetkilileri, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, muharip dernek, kurum, kuruluş, üniversitelerin yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sürdü.

Tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı adına Genel Sekreter Mustafa İsen, TBMM Başkanı adına Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mustafa Hamarat, Türkiye Hükümeti adına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve TSK adına Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın anıt özel defterini imzalamasıyla tamamlandı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anıt Özel Defterine şunları yazdı:

"Yüce Atatürk,

Kıbrıs Türk halkının kendi topraklarında, kendi bayrağı altında yaşadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden yolda ilk adım olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 30. Yıldönümünde bir kez daha huzurundayız.

20 Temmuz, kurduğun ve yücelttiğin, her zaman yanımızda gördüğümüz Anavatanımız Türkiye'nin biz Kıbrıs Türklerini Rumun insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya en açık bir şekilde ilan etmiş olduğu gündür.

Kıbrıs Türk halkına kurtuluşu müjdeleyen, kendi vatanına sahip olmasını sağlayan bu en büyük bayram gününde manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz."

İSEN

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de deftere şunları kaydetti:

"Aziz Atatürk,

Yıllarca özgürlüğü kısıtlanan ve baskı altında direnen Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık ve aydınlık geleceğini garanti altına alan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatının 38. Yıldönümünde Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle bir arada ve gönül birliği içinde manevi huzurunuzda bulunmaktan kıvanç duyuyoruz.

Kahraman Kıbrıs Türkünün liderleri ile birlikte verdiği çetin mücadele ve aziz şehitlerimizin feda ettiği canları sayesinde kazanılan özgürlüğün ilelebet devam ettirilmesine dair kararlılığımızı teyit ediyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin halkı ve meşru mücadelesinde Kıbrıslı Türk kardeşlerinin daima yanında olacağını bir kez daha vurguluyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin hürriyet ve refahının teminatı olmaya devam edecek, garantör ülke olarak sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirecektir.

Kıbrıs Türkünün halkı davası için verilen mücadeleye olan inancımızı tekrarlıyor, bu anlamlı günde aziz hatıranız önünde minnet ve tazimle eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun."

TBMM

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mustafa Hamarat'ta şu ifadeleri yazdı:

"Ulu Önder Atatürk,

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs Türk halkıyla güç ve gönül birliği içinde gerçekleştirdiği şanlı Kıbrıs Türk Barış Harekatının 38. Yıldönümünü Kıbrıs Türk halkı ile beraber idrak etmenin heyecan ve gururuyla manevi huzurundayız.

Yüce Türk Ulusu özgürlük ve egemenliğine olan sarsılmaz bağlılığını, tarihin her döneminde muhafaza ettiği insanca yaşama kararlılığını, Kıbrıs Barış Harekatıyla bir kez daha kanıtlamıştır. Onun ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk halkı, liderlerinin önderliğinde işaret etmiş olduğun çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda daima yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyetinin desteğinde kararlı bir şekilde yürümektedir.

Yaktığın meşale Kıbrıs Türk halkının elinde nesilden nesile aynı coşku ve heyecanla taşınacak, sayısız fedakarlıklar ile kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olmaya ve yücelmeye devam edecektir."

ATALAY

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da deftere şunları kaydetti:

"Büyük Önder Atatürk,

İlke ve devrimlerinden aldığı güçle onurlu mücadelesini sürdüren Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan Kıbrıs Mutlu Barış Harekatının 38. Yıldönümünde Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içerisinde manevi huzurunuzda bulunuyoruz.

Kıbrıs Türk halkının değerli liderlerinin önderliğinde bağımsızlığı hatta mevcudiyeti için yıllardır kararlılıkla verdiği mücadele ve aziz şehitlerin kanları ile kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olmaya ve yücelmeye devam edecektir.

En Yüce eserin olan Türkiye Cumhuriyeti'nin halkı ve meşru mücadelesinde Kıbrıs Türküne olan ahdi ve tarihi vecibelerini yerine getirmek konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyor, yüce huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun."

TSK

TSK temsilcisi Orgeneral Abdullah Atay da deftere şunları yazdı:

"Aziz Atam,

Türk Silahlı Kuvvetleri ve kahraman mücahitlerin çok güç koşullar altında yürüttükleri mücadele sonucu yavru vatanı barışa ve özgürlüğe kavuşturan Mutlu Barış Harekatının 38. Yıldönümünü yaşamanın gurur ve heyecanı ile yüksek huzurunuzdayız.

Ülkü ve devrimlerini en değerli hazinesi olarak yüreğinde yaşatan Kıbrıs Türk halkı, Anavatanı ile birlikte yürüttüğü özgürlük mücadelesini kazanmış olmanın ve geleceğe umut ve güvenle bakmanın huzurunu yaşamaktadır.

Gücünü yüce Türk milletinin engin sevgisi ve güvencinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türkünün uygarlık ve kalkınma yolunda attığı her adımda daima onun yanında ve en büyük destekçisi olmaya devam edecektir.

Bizlere emanet ettiğin kutsal eserini ve Kıbrıs'taki Türk varlığını sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun."

İKİNCİ TÖREN ŞEHİTLER ANITI ÖNÜNDE YAPILDI

Lefkoşa'da ikinci tören ise Şehitler Anıtı önünde düzenlendi. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulması, saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin yer aldığı tören, anıt özel defterinin imzalanmasının ardından tamamlandı.

Anıt özel defterini Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, KTBK temsilcisi Topçu Yarbay Ali Oktay Küçüktepe ve Güv.K.K temsilcisi Piyade Albay Murat Doğan imzaladı.

(EMR/HA) FOTOĞRAFLI

 
20 Temmuz 2012 Cuma 11:06
Okunma: 652
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu