Ana Sayfa » Kıbrıs » 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı... Bozer Yabancı Konuklara Kıbrıs Konusunu Anlattı

20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı... Bozer Yabancı Konuklara Kıbrıs Konusunu Anlattı

Lefkoşa, 18 Temmuz 11 (T.a.k): Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları İçin Kktc'de Bulunan Konuk Heyetleri Kabul Etti..

 
 
20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı... Bozer Yabancı Konuklara Kıbrıs Konusunu Anlattı

Bozer, bugün 10:00 - 12:00 saatleri arasında Belçika Milletvekili Fatma Pehlivan, Danimarka Milletvekili Hüseyin Araç, Bulgaristan Halk Özgürlük Partisi Grup Başkan Vekili Remzi Osman,  Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolae Stoinanov, Türkiye'den gelen Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Makedonya Ufuk Derneği üyesi gençler ile yabancı gazetecileri kabul etti.

Heyetleri kabulü sırasında konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer 20 Temmuz'un Kıbrıslı Türkler'in kaderinin değiştiği gün olduğunu, bu tarihten sonra her şeyin adım adım daha iyiye gittiğini söyledi.

1960 yılına kadar adada yaşananları anlatan Bozer, 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulduğunu, Rumlar'ın Kıbrıslı Türker'i Kıbrıs Cumhuriyeti'nden dışladığını, bu nedenle cumhuriyetin 1963 yılında bozulduğunu kaydetti. Bozer konuşmasında, 1963 - 1974 yılları arasında yaşananları ve Kıbrıslı Türkler'in verdiği varoluş mücadelesini de ayrıntılı şekilde anlattı.

HAKİMİYET KAVGALARI

Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Rumlar'ın hakimiyet kavgaları ile başladığını; Kıbrıslı Rumlar'ın adaya hakim olmak ve adayı Yunanistan'a bağlamak için Kıbrıslı Türkler'e ekonomik ve siyasi olarak baskı  uyguladığını anlatan Bozer, Rumlar'ın hala Kıbrıslı Türkler'e haklarını verme niyetinde olmadığını vurguladı.

Rumlar'ın adayı Yunanistan'a bağlamak hedefiyle askeri darbe yapmasının ardından Anavatan Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarına dayanarak Barış Harekatı'nı gerçekleştirip Kıbrıslı Türkler'in can ve mal güvenliğini sağladığını dile getiren Bozer, Barış Harekatı ile adanın kaderinin değiştiğini, iki taraf arasında imzalanan bir anlaşma ile Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında nüfus mübadelesi gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ardından Kıbrıslı Türkler'in devletlerini kurduğunu ve dağınık halk kitlesinden devlet sahibi olma mertebesine ulaştığını anlatan Meclis Başkanı Bozer, bir yere gelmenin önemli olduğunu, ancak onu korumanın öneminin daha büyük olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Türkler'e şu an insanlık dışı ambargolar uygulandığını ifade eden Bozer, Avrupa'nın Kıbrıslı Türkler'e ambargoların kaldırılacağı yönünde verdiği sözleri yerine getirmediğine işaret etti.

"KIBRISLI TÜRKLER SONLARININ NE OLACAĞINI ARTIK GÖREBİLMELİ"

Müzakerelerde artık bir neticeye ulaşılması gerektiğini dile getiren Meclis Başkanı Hasan Bozer, müzakerelerin ilanihaye süremeyeceğini, artık Kıbrıslı Türkler'in sonlarının ne olacağını görebilmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıslı Türkler'in dünyaya kendini anlatamadığını dile getiren Bozer, "Haklı olan biz olmamıza rağmen hep dışlanan ve suçlanan biz oluyoruz" diye konuştu.

Süren Kıbrıs müzakerelerini ve nasıl bir çözüm istediklerini de anlatan Bozer, Kıbrıslı Türkler'in bir anlaşma için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirtti ve "Tüm dünya ile Rum tarafı bize haklarımızı verince bir anlaşma olacak. Aksi takdirde adada iki devlet varlığını sürdürecek" diye konuştu.

Meclis Başkanı Bozer, Kıbrıslı Türkler'in uzun yıllar boyunca verdiği varoluş mücadelesinde Anavatan Türkiye'nin verdiği güç ve desteğin de altını çizdi ve bu desteğin hala sürdüğüne işaret etti.

Kabuller sırasında konuklar da konuşmalar yaptılar.

PEHLİVAN

Belçika Milletvekili Fatma Pehlivan, Kıbrıs Türkü'nün bu mutlu gününü paylaşmak için adada bulunduklarını söyledi.

Avrupa'nın aslında Kıbrıs'taki durumu bildiğini, ancak bilmezden geldiğini dile getiren Pehlivan, adada yaşananları ve Kıbrıslı Türkler'in verdiği mücadeleyi her fırsatta Avrupa'da anlattıklarını söyledi.

ARAÇ

Danimarka Milletvekili Hüseyin Araç da eskiden KKTC'ye ziyaretler gerçekleştirdikleri zaman ülkelerinde sert tepkiler aldıklarını ancak şimdi bunun böyle olmadığını söyledi.

Dünyanın bir yerindeki anlaşmazlık ve huzursuzluğun diğer kesimleri de etkilediğini kaydeden Araç, Kıbrıs'ta çözüm olması, her iki kesimin de barış ve huzur içinde yaşaması için mücadele verdiklerini ifade etti.

Araç, Kıbrıslı Türkler'in yanında olduğunu ve haklı davalarını duyurmak için elinden geleni yapacağını kaydetti.

OSMAN

Bulgaristan Halk Özgürlük Partisi Grup Başkan Vekili Remzi Osman da, Türk ulusunun esas sorunlarından birinin lobicilik yapamaması ve haklılığını anlatamaması olduğunu anlattı.

Osman, zor olacağını ancak birlikte mücadele ederek iyi bir neticeye ulaşacaklarını dile getirdi.

STOİNANOV

Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolae Stoinanov da, Kıbrıslı Türkler'in kardeşleri olduğunu söyledi ve kardeşler arasında birliktelik ne kadar güçlü olursa güçlerinin de o oranda büyük olduğunu kaydetti. Stoinanov, KKTC'de eğitim gören birçok Gagavuz öğrenci olduğunu da ifade etti.

AKDEMİR

Muharip Gaziler Derneği Sözcüsü Bayram Akdemir de, 37 yıl önce 20 Temmuz sabahı cennet bahçesine koşar gibi adaya geldiklerini söyledi ve Kıbrıs Türk halkının barış ve huzur içinde yaşamasında bir katkıları varsa bundan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

İBRAHİM

Makedonya Ufuk Derneği Başkanı Enes İbrahim de dernekleriyle ilgili bilgiler verdi.Adadaki durumu yerinde görmek için adada bulunduklarını söyleyen   İbrahim"Umarım Kıbrıs'ta bir çözüm olur da siz de biz de rahatlarız. Sizin rahatlamanız bizim rahatlamamız demektir" diye konuştu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, öğleden sonra da Kırgızistan Arabayev Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tuugunbai Konurbaev ve Arabayev Üniversitesi Yeni Bilimler Teknoloji Enstitüsü Direktörü Kadyrbek Aldbaev ile Gagavuz Meclis Başkan Yardımcısı Cissa Vladimir'i kabul edecek.

(ÖZ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
18 Temmuz 2011 Pazartesi 18:13
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu