Ana Sayfa » Kıbrıs » 20 Temmuz barış ve özgürlük bayramı tören ve etkinlik programı

20 Temmuz barış ve özgürlük bayramı tören ve etkinlik programı

(T.A.K): Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974'teki Barış Harekatı'nın 40. yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

 
 
20 Temmuz barış ve özgürlük bayramı tören ve etkinlik programı

 

 

Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkenin temsilcileri de Kıbrıs Türk halkının coşkusuna ortak olmak üzere KKTC'ye geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bugün saat 12.45 sıralarında 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere adaya gelecek.

Cumhurbaşkanlığı görevine seçildiği 2007 yılında ilk resmi ziyaretini KKTC'ye yapan Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Gül, bugün geleceği KKTC'ye son resmi ziyaretini de yapmış olacak.

20 Temmuz Barış Harekatı'nın 40. yıldönümü resmi kutlamaları, bugün saat 12.00'de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun BRT'den yapacağı konuşmayla başlayacak.

Bayram nedeniyle başkent Lefkoşa ve tüm ilçelerde törenler düzenlenecek; çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

CUMHURBAŞKANI VE EŞİ RESEPSİYON VERECEK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle resepsiyon verecek.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yarın akşam gerçekleştirilecek resepsiyon, saat 19.30'da başlayacak.

Bayram nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber Siber ve eşi Rifat Siber de, KKTC'ye davet edilen resmi konuklar onuruna bu akşam Merit Park Otel'de akşam yemeği verecek.

TÜRK YILDIZLARI VE SOLOTÜRK GÖSTERİ SUNACAK

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Türk Hava Kuvvetleri Solotürk Gösteri Ekibi ile Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları Girne'de hava gösterisi yapacak.

Türk Hava Kuvvetleri Solotürk Gösteri Ekibi yarın saat 18.00'de, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları saat 18.30'da Girne Atatürk Anıtı üzerinde hava gösterisi yapacak.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ GEMİLERİ ZİYARETE AÇILACAK

Türk Deniz Kuvvetleri'nin TCG Gaziantep Firkateyni, TCG Bodrum Korveti, TCG Poyraz Hücumbotu ile TCG Gür Denizaltısı bugün ve yarın 10.00-12.00 ile 14.00-18.00 saatleri arasında Girne Turizm Limanı'nda halkın ziyaretine açılacak.

Ziyarete açılacak gemilere ulaşım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nca sağlanan deniz vasıtalarıyla, Girne Yat Limanı'ndan olacak.

MEHTERAN KONSERLERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği de halka açık konserler veriyor. Önceki gün başlayan konserler, bugün saat 19.00'da Girne Atatürk Anıtı'nda, saat 21.45'te Yavuz Çıkarma Plajı'nda, 20 Temmuz'da saat 18.00'de Güzelyurt'ta konser verecek.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, 20 Temmuz'da saat 17.30'da Gazimağusa tören alanında, Kıbrıs Türk Barış Kuvveleri Komutanlığı bandosu ise saat 19.00'da Girne Atatürk Anıtı'nda halka açık konser verecek.

20 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

20 Temmuz sabahı gerçekleştirilecek ilk etkinlik olan "Zıpkın ve Olta ile Balık Avlama Yarışması? sabah 06.00'da başlayacak. Yarışma Yeni Erenköy Limanı'nda yer alacak.

Girne 20 Temmuz Kordonboyu Sokak'ta bulunan Atatürk Anıtı'nda saat 16.00'da ise Beşiktaş Belediyesi Bando Konseri gerçekleştirilecek.KTBK Komutanlığı Bando Konseri de yine aynı yerde saat 19.00'de başlayacak.

Gazimağusa tören alanında GKK Bando Konseri yapılacak. Konser saat 17.30'da başlayacak.

Güzelyurt'ta yapılacak Mehteran Takımı Konseri de saat 19.00'da başlayacak.

Öte yandan Atletizm Federasyonu, "20 Temmuz Yol Koşusu? düzenleyecek. Koşu, saat 19.00'da Yavuz Çıkarma Plajı-Girne Atatürk Büstü güzergahında yapılacak.

"20 TEMMUZ BAYRAK RALLİSİ?

Bayrak Rallisi için çarşamba sabahı Girne'den Aydıncık'a gitmek üzere denize açılan tekneler, Aydıncık'ta yapılacak törende KKTC bayrağı verip TC bayrağı alacaklar.

Bu sabah Yavuz Çıkarma Plajı'na varacak bayraklar, yarın sabah sivil ve askeri erkan huzurunda 21 pare top atışıyla askeri güçlere teslim edilecek.

VAKKAS ALTINBAŞ ANAMUR'DAN GİRNE'YE YÜZECEK

Öte yandan Altınbaş Holding Başkanı Vakkas Altınbaş, Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye yüzme mesafesi kadar yakın olduğunu göstermek amacıyla Anamur'dan Girne'ye yüzecek.

Vakkas Altınbaş, Anamur'dan Girne'ye 40 saatte yüzecek. Bugün başlayacak yüzme maratonu yarın sona erecek.

ŞAFAK NÖBETİ... ZUHAL OLCAY VE KÜRŞAT BAŞAR DA KATILACAK

Son 4 yıldır yapılan Şafak Nöbeti, bu gece de gerçekleştirilecek.Şafak Nöbeti etkinliği saat 21.00'de başlayacak ve etkinlikte Türkiyeli sanatçı Zuhal Olcay sahne alacak. Olcay'a Burçin Büke piyanosu ve yazar - müzisyen Kürşat Başar saksafonuyla eşlik edecek.

Nöbette, kırk yıl önce Yavuz Çıkarma Plajı'na çıkan 50. Alay tekrar aynı sahile gelecek ve sahilde sancaklarını açarak Mücahitlerle buluşacak.

İstanbul'dan gelen 110 kişilik kadrosuyla dünyanın en kalabalık Mehteran Bölüğü de Şafak Nöbeti'ne katılacak.

Şafak Nöbeti bu yıl da her yıl olduğu gibi geleneksel meşale yürüyüşüyle devam edip, şafak saatindeki havai fişek gösterisi ve dualarla sabah ezanının okunması ile sona erecek. Sahur ikramı ise neyzen dinletisi eşliğinde yer alacak.

BUGÜN 3 TÖREN

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde bugün 3 tören gerçekleştirilecek.

İlk tören, Boğaz Şehitliği'nde saat 18.00'da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak; saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve anıt özel defterinin imzalanması yer alacak.

İkinci tören Cumhuriyet Parkı'nda, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın anıt kabrinde saat 18.30'da başlayacak.

Anıtlara çelenklerin konulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Üçüncü tören ise, Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarının bulunduğu Anıttepe'de saat 19.00'da anıta çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

Tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından, anıt özel defterinin imzalanmasıyla son bulacak.

YARINKİ TÖRENLER

Yarın Lefkoşa'daki ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde yer alacak.Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.30'da başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, anıt özel defterin imzalanmasıyla tamamlanacak.

Lefkoşa Şehitler Anıtı'nda gerçekleştirilecek ikinci tören ise, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.50'de başlayacak.

Törende, saygı duruşu, saygı atışı ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

DR. KÜÇÜK BULVARI'NDAKİ GEÇİT TÖRENİ

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi tören saat 09.30'da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.

Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı'ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı'na sunulacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmasının ardından tören, Gençlik Dairesi halk dansları gösterisi, Mehteran Birliği Konseri ve resmigeçitle sona erecek.

Türk Yıldızları ve Solotürk tören alanı üzerinden uçarak gösteri sunacak.

İLÇELERDE DE TÖRENLER VAR

20 Temmuz'da Gazimağusa'daki ilk tören, saat 17.30'da Zafer Anıtı'nda; ikinci tören ise, Polat Paşa Bulvarı'nda saat 18.00'de başlayacak.

Girne'deki ilk tören saat 08.55'de Yavuz Çıkarma Plajı'nda; ikinci tören ise Atatürk Anıtı önünde saat 16.05'te yapılacak.

Güzelyurt'taki tören, saat 18.45'te Atatürk Anıtı'nda; İskele'deki tören saat 18.00'de Ecevit Meydanı'nda; Lefke'deki ilk tören 09.15'te Lefke Şehitliği'nde ve ikinci tören de saat 10.00'da Atatürk Anıtı'nda yer alacak.

ALAMİNYO, TOPÇUKÖY, TUZLA VE TAŞPINAR ŞEHİTLERİ TÖRENLE ANILACAK

Öte yandan milli mücadele yıllarında ve 1974 Barış Harekatı sırasında şehit düşenler de düzenlenecek törenlerle anılacak.

Geçitkale Bölüğü Alaminyo Takımı'ndan görev yaparken şehit olan 20 kişi için, 21 Temmuz Pazartesi günü saat 19.30'da Değirmenlik'te Alaminyo Şehitler Anıtı önünde anma töreni yapılacak.

Topçuköylü 9 şehit, 22 Temmuz Salı günü saat 18.30'da Topçuköy Şehitliği'nde düzenlenecek törenle anılacak.

Tuzla Şehitleri için, 23 Temmuz Çarşamba günü saat 09.00'da Tuzla Şehitliği'nde yer alacak törenle anılacak.

Taşpınar Şehitleri için ise, 25 Temmuz Cuma günü saat 09.00'da Taşpınar Şehitliği'nde tören düzenlenecek.

(GÜL/ŞEB)

 
19 Temmuz 2014 Cumartesi 09:38
Okunma: 3641
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu