Ana Sayfa » Kıbrıs » 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı'nda 6 Açılış Birden...

20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı'nda 6 Açılış Birden...

Tc Başbakanı Erdoğan GaziMağusa'da Toplu Açılış Törenine Katıldı; Halka Hitap Etti.

 
 
20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı'nda 6 Açılış Birden...

EROĞLU: "HER TEDBİRE TEPKİ HER ZAMAN DOĞRU DEĞİL, BAZI TEDBİRLERİ BERABER ALACAĞIZ, SONUÇLARINI GÖĞÜSLEYECEĞİZ VE BİLECEĞİZ Kİ YARINLAR DAHA GÜZEL OLACAK"

ERDOĞAN: "USTALIK DÖNEMİ ADIMLARIMIZLA KUZEY KIBRIS 2015'TE ÇOK FARKLI OLACAK"

"BU GİBİ SOMUT PROJELER KIBRIS TÜRK HALKINA UYGULANAN HAKSIZ İZOLASYONUN MENFİ ETKİLERİNİ ASGARİ DÜZEYE İNDİRECEK"

"BAŞBAKAN YARDIMCIM ATALAY HER AY GELECEK, DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK"

"HALİHAZIRDA UYGULANAN EKONOMİK PROGRAMIN MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLAMASI ÖNEMLİ VE SEVİNDİRİCİDİR. KKTC KAMU MALİYESİ BİRÇOK AB ÜLKESİNİN DAHİ SINIFTA KALDIĞI BİR SINAVDAN ÇOK BAŞARILI SONUÇLAR ALIYOR"

KÜÇÜK: "TÜRKİYE'NİN TÜM SİYASİLERİNE KKTC'NİN KAPILARI AÇIK"

KAYALP: "GAZİMAĞUSA KIBRIS ADASININ KÜLTÜR VE KONGRE BAŞKENTİ"

Gazimağusa, 20 Temmuz 11 (T.A.K): 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nda KKTC'nin değişik bölgelerindeki altı yatırım için toplu açılış, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldı.

Gazimağusa'da Namık Kemal Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde İskele'ye bağlı Bafra'daki "Nuh'un Gemisi Oteli'nin, Kuzey Sahil Yolu'nun 50 kilometrelik Geçitkale - Bafra bölümünün ikinci etabının, Gazimağusa Limanı'ndaki yüzer tersanenin, Lefke Avrupa Üniversitesi Çok Amaçlı Eğitim Bloğu Yapım Projesi'nin, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin Haspolat'taki Sosyal Konutlar Projesi'nin ve Güzelyurt Belediyesi Açık Amfi Tiyatrosu'nun açılışı gerçekleşti.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'den gelen bakanlar, KKTC bakanları, milletvekilleri, konuk heyet üyeleri, üst düzey diğer yetkililer ve kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Başbakan Erdoğan, saat 20.20'de Gazimağusa'ya helikopterle gitti ve Namık Kemal Meydanı'na makam aracıyla ulaştığında sevgi gösterileriyle karşılandı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı.

EROĞLU: "YATIRIM OLMADAN KALKINMA OLMAZ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, Namık Kemal Meydanı'nda birçok kez konuşmalar yaptığını, ama ilk kez Cumhurbaşkanı olarak hitap ettiğini belirterek, meydanı dolduran ve sabırla bekleyen vatandaşlara teşekkür etti.

"Bir ülkede yatırım olmadan kalkınma mümkün değildir" diyen Eroğlu, turizm ve üniversiteleri itici güç ilan ettiklerinde tepkiyle karşılandıklarını belirterek, yıllardır KKTC'ye yatırım için gerekli teşvikleri verdiklerini anlattı.

Hizmet sektörünün önemine işaret eden Eroğlu, sektörlerin birbirini desteklemesiyle kalkınma olabileceğini vurguladı.

"Bu yatırımların ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diyen Eroğlu, KKTC'nin ancak halkının birlik ve beraberliğiyle ve Anavatan'a bağlılığıyla ayakta durabileceğini belirterek, halktan birbirini sevmesini, anlamasını rica etti.

Anavatan Türkiye olmasaydı, 1974 Barış Harekatı'nın da olmayacağını ve Namık Kemal Meydanı'nda bulunamayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunun kıymetinin bilinmesini istedi.

"UFAK TEFEK SESLERE KULAKLARINIZI TIKAYIN"

"Ufak tefek seslere kulaklarınızı tıkayın, mühim olan bu ay yıldızlı bayrakların altında yan yana yürümek. Bize elini uzatacak bir anavatanımız olduğuna şükredelim" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anavatanları olmasaydı bugün Filistinlilerin düştüğü duruma düşeceklerini kaydetti.

Eroğlu, özetle şöyle konuştu:

"Anavatan'la el ele gönül gönüle bugünlere geldik, yarınlarda da birbirimizi severek birlik ve beraberliğimizi devam ettirerek bir yere varabiliriz.

Görüşmelerin devam ettiği bugünlerde Sayın Hristofyas'la masada görüştüğüm bugünlerde aramızdan çıkacak çatlak sesler elimi zayıflatır.

Çok şükür Sayın Başbakan dün ve bugün gerekli mesajları verdi. Bunlar Güney'deki komşular gibi Avrupa'ya da gitmiştir. Kıbrıs Türkü'nün yalnız olmadığı, birlik ve beraberlikle geldiği bugünlerden geriye gitmesinin mümkün olmadığı, çünkü Türkiye'yle birlikte geleceğin de programını çizdi. Bu programla yürüyeceğiz".

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ekim'e kadar müzakerelerden bir şey çıkıp çıkmayacağını yine bu meydandan halka söyleyeceğini, o zaman Anavatan'la ne yapacaklarını saptayacaklarını kaydederek, Güney'in de, KKTC'nin de sorunları bulunduğunu, bu sorunların tedbirlerle çözülebileceğini söyledi.

"HER TEDBİRE TEPKİ HER ZAMAN DOĞRU DEĞİL"

"Her tedbire tepki her zaman doğru değildir. Bazı tedbirleri beraber alacağız, sonuçlarını göğüsleyeceğiz ve bileceğiz ki yarınlar daha güzel olacak" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC'nin yatırımlarla her geçen gün kalkınan bir ülke pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Eroğlu, Anavatan'ın desteğiyle müzakere masasında ellerinin güçlü olduğunu, dünyanın da kendilerini anlamaya başladığını, uygulanan haksız ambargoların ne denli insanlık dışı olduğunu bildiğini ama kabullenemediğini, gün gelecek bunun da gerçekleşeceğini anlatarak, "Anavatan'ın gayretiyle birlik ve beraberliğimizi bozmadan bu ambargolardan kurtulacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anavatan Türkiye gününde müdahale yapmasaydı bayrakların gölgesinde yaşayamayacaklarını kaydederek, aralarına fitne fesat sokmaya çalışanlara verecekleri tek cevabın "Biz anavatanımızla yürüyeceğiz. Birlik beraberlik içinde daha da çalışacağız, yarınları kurtaracağız" olduğunu söyledi.

Eroğlu, gelecekten zerre kadar şüphe duymadığını da yineleyerek, "Birbirimize güvendiğimiz sürece Kıbrıs Türk halkının saçından tek bir tel sökecek bir cesur göremiyorum" dedi.

ERDOĞAN: "ELİMİZ BOŞ GELMEDİĞİMİZ İÇİN DE AYRICA MUTLUYUZ"

Bayraklarıyla meydanı dolduran, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları atan coşkulu kalabalığa hitap eden Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan sloganlara karşılık "Biz sizlerle gurur duyuyoruz" dedi.

Erdoğan, hükümeti kurduktan sonra ilk ziyaretini KKTC'ye yapmaktan ve Kıbrıs Türk halkıyla birlikte olmaktan, sevinçlerini paylaşmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Kıbrıs'ın kendileri için mübarek şehit kanlarıyla yoğrulmuş Çanakkale gibi aziz bir toprak olduğunu ifade ederek, şehitleri anan Erdoğan, "KKTC'nin bu bağımsızlık gününde, özgürlük gününde buraya eli boş gelmediğimiz için de ayrıca mutluyuz, bahtiyarız" diye konuştu.

Türkiye'nin desteğiyle gerçekleştirilen tesislerin Kuzey Kıbrıs ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"KKTC bugüne kadar bütün engelleme ve ambargolara rağmen dimdik ayakta durmayı ve güçlüklere karşı direnmeyi başarmıştır. KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durması ve ekonomik açıdan kendine yeterli hale gelmesi için TC olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız.

"MENFİ ETKİLER ASGARİ DÜZEYE İNECEK"

Bugün açılışını yaptığımız gibi somut projeler Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonun menfi etkilerini asgari düzeye indirecektir. Elbette diplomatik alanda Kıbrıs Türklerine uygulanan bu haksızlığı sona erdirmek için gerekli her adımı atmaya devam edeceğiz, ancak bu gibi projelerle Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin sorunlarının çözülmesine, bu ülkenin kalkınmasına azami destek sağlayacağız."

"HELİKOPTERLE GEZDİM"

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Gazimağusa'ya gelmeden önce helikopterle Güzelyurt'u ve 7 Mart'ta temeli atılan Alaköprü Barajı'ndan gelecek suyun ulaşacağı yeri gezdiğini ifade etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Allahın izniyle bu değerli projeyi 3 yılda tamamlayacağız ve Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir sorununu daha çözüme kavuşturacağız. Sadece su değil, Türkiye'den KKTC'ye elektrik getirecek projemizin çalışmalarına da büyük hızla devam ediyoruz. Ne olur, ne olmaz diyoruz. Böyle dev projeler bir yandan Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik açıdan kabuğuna sığmasını sağlayacak bir yandan da sizleri yalnızlığa itmek isteyenlere anlamlı bir mesaj teşkil edecek.

"KKTC, BİRÇOK AB ÜLKESİNİN SINIFTA KALDIĞI SINAVDA ÇOK BAŞARILI"

Ancak bu tür projelerden daha önemli bir husus var. Öncelikle KKTC'nin ekonomik altyapısının sağlam bir zemine kavuşması gerekiyor. Halihazırda uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başlaması son derece önemli ve sevindiricidir. KKTC kamu maliyesi açısından bugün birçok AB ülkesinin dahi sınıfta kaldığı bir sınavdan çok başarılı sonuçlar almaktadır. İşte Yunanistan'ın hali ortada. Güney Kıbrıs da aynı hale düşerse şaşmayın. Şimdi niye böyle konuştum diye de kızabilirler, onu da söyleyeyim.

Bugün birlikte göğüs gereceğimiz bir takım zorluklar yarın sizler için yolunuzu açacak, umutlarınızı artıracak. 2002'de göreve geldiğimizde biz de Türkiye'de benzer bir ekonomik program uyguladık kardeşlerim. Bugün dünya ekonomileri arasında Türkiye büyümede 1. sıradadır.

Hamdolsun kişi başına milli gelir 10 bin doların üstündedir. Bu yılsonu itibarıyla zannediyorum ki 11 bin doları bulacak. Bakın beraber yola çıktığımız birçok ülke, Avrupa'nın en güçlü ülkelerinden İspanya işsizlikte yüzde 20'lere ulaştı. Biz ise hamdolsun kriz dönemlerini atlattık ve yüzde 9.9'a düştük. Daha da iyi olacak ama ne yapacağız, birbirimize inanacağız. Eyvallah, durmak yok yola devam."

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de uyguladıkları ekonomik programın gelecek için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu, Türkiye'nin makro ekonomik yatırımlarda parmakla gösterilen bir ülke haline geldiğini ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüyen, dünyada çift haneli büyüyen tek ülke olduğunu anlattı.

"USTALIK DÖNEMİ ADIMLARIMIZLA KUZEY KIBRIS 2015'TE ÇOK FARKLI OLACAK"

KKTC'nin ekonomik adımlarının uygulanan haksız ambargoya son verilmesi için uluslararası baskı oluşturacağını kaydeden Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının 2015'i hedeflemesini istedi ve ustalık dönemlerinde atacakları adımlarla Kuzey Kıbrıs'ın 2015'te çok farklı olacağını söyledi.

"CANIMIZ, CİĞERİMİZ, BAŞTACIMIZSINIZ"

Erdoğan, "Bazı marjinal grupların, Türkiye'ye karşı tavır takınan bazı adeta sığınmacı grupların söylediklerine sakın kulak asmayın" ifadelerini de kullanarak, muhataplarının Kuzey Kıbrıs'ın samimi halkı olduğunu belirtti. Erdoğan, "Siz bizim canımızsınız, ciğerimizsiniz, baş tacımızsınız. Türkiye olarak ekonomi yönetiminde 8.5 yılda kazandığımız tüm bilgi ve tecrübeyi Kuzey Kıbrıs ekonomisinde dönüşüm sürecine de aktaracak, tüm imkanlarımızla Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olacağız" dedi.

Açılışı yapılan tesisler hakkında tek tek bilgi veren Başbakan Erdoğan, Nuh'un Gemisi Oteli gibi yatırımlara ülkenin turizm potansiyelini ortaya çıkarıp turizm cennetine çevirmek için büyük ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Nuh'un Gemisi Oteli'nin KKTC turizmine dinamizm getireceğini belirterek, Türkiye'de işsizliği bu gibi yatırımlarla düşürdüklerini anlattı ve turizmin Kıbrıslılar için yeni istihdam kapısı olacağını söyledi.

"ATALAY HER AY GELECEK, DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAK"

Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın sık sık KKTC'de olacağını, her ay gelip birlikte durum değerlendirmesi yapacağını, "Çünkü ustalık dönemi yan gelip yatarak olmaz, çok çalışacağız. Kardeşlerim yolsuzluklara, çetelere, mafyaya prim vermeyeceğiz, onları çökerteceğiz ki Kuzey Kıbrıs halkı ayağa kalksın. Mesele bu" dedi.

Erdoğan, KKTC'nin daha fazla turistin ilgisini çekmek için yaptığı yatırımlara ve çabalarına her türlü desteği verdiklerini belirtti.

Açılışı yapılan 50 kilometrelik Kuzey Sahil Yolu'nun Geçitkale - Tatlısu - Bafra bölümüyle Girne'den Bafra'ya ulaşım için yeni ve ekonomik bir alternatif oluşturduklarını kaydeden Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de iktidarda oldukları 9 yılda 114 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, KKTC'de şehirlerarası yollarla ülkenin her noktasına kaliteli ulaşım sağlanmasına desteklerinin süreceğini söyledi.

Erdoğan, Gazimağusa'da özel sektör tarafından Türkiye kaynaklarıyla yaptırılan yüzer tersane sayesinde daha büyük gemilere hizmet verilebileceğini ve KKTC'nin ciddi bir merkez haline geleceğini kaydederek, LAÜ'deki çok amaçlı eğitim bloğuyla da 60 bin üniversite öğrencisi hedefine katkı yapıldığını; Afrika'dan da öğrenciler hedeflenmesi gerektiğini, mezunların Kuzey Kıbrıs'ın birer büyükelçisi olacağını anlattı.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'nin yardımıyla LTB tarafından yaptırılan sosyal konut projesiyle düşük gelirli insanların kira öder gibi 14 yılda ev sahibi olacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan Güzelyurt Belediyesi açık amfi tiyatrosunun sadece Güzelyurt'un değil, üniversitelerin de yararlanacağı bir yer olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, KKTC'nin sosyal açıdan gelişip güçlenmesi için bu gibi somut ve yararlı projelere desteğe devam edeceklerini vurgulayarak konuşmasını "İnşallah yakın gelecekte başlatacağımız büyük projelerin açılışını da siz Kıbrıslı kardeşlerle yapacağız. Tüm bu proje ve altyapıların hayırlı olmasını dilerim. Emeği geçen tüm dostlarımıza özellikle teşekkür ediyorum" sözleriyle tamamladı.

KÜÇÜK: "TÜM KAPILARIMIZ AÇIK"

Başbakan İrsen Küçük, iki gündür aralarında çok saygın misafirler olduğunu, Anavatan Başbakanı'nı Kıbrıs Türkü'nün bağrına bastığını söyledi.

Kopmayan, çıkar ilişkisi olmayan Anavatan - Yavruvatan ilişkilerine gölge düşürecek insan tanımadığını belirten Başbakan Küçük, Türkiye'nin tüm siyasilerine KKTC'nin tüm kapılarının açık olduğunu bir kez daha tüm dünyaya Gazimağusa'dan haykırmak istediğini ifade etti.

Küçük, Kıbrıs Türkü'nün güvencesinin sadece Anavatan olduğunu belirterek, 1974 Barış Harekatı'na gelene kadar Kıbrıs Türkü'nün mukavemetinin gerek İngiliz sömürge yönetimine, gerekse Rum mezalimine karşı olduğunu; 20 Temmuz 1974'te Mücahitle Mehmetçiğin bir kez daha bu toprakları Türk'ün vatanı yaptığını anlattı.

Başbakan İrsen Küçük, "Sayın Başbakanımızı ve heyetini Kıbrıs'ta bağrımıza bastığımızı dünyaya haykıralım" dedi.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise, dünyada çok kültürlü kentlerin başında gelen, Leonardo da Vinci'nin mimari tasarımlarının, Shakespeare'in, 28 Çelebi Mehmet Efendi'nin kenti Gazimağusa'da konukları ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.

Kayalp, Mağusa'nın 20 Temmuz 1974'te 10 bin Türk nüfusuyla küçücük bir kasaba olduğunu; 1975'ten itibaren Baf'tan, Limasol'dan göç edenlerin geldiğini, Türkiye'den de çok sayıdan soydaşlarının geldiğini ve bugün 45 bin nüfusuyla ülkenin en stratejik kenti olduğunu kaydetti.

Mağusa'da yaşayanların farklılıklarını hoşgörüyle karşılayarak kenetlendiğini ve Mağusa'nın dünya kenti olması için birlikte çalıştığını ifade eden Kayalp, kentte yıllar içinde kaydedilen gelişmenin ortada olduğuna dikkat çekti.

Bu gelişimi kendi kaynakları yanında Türkiye'nin sağladığı desteği en akılcı ve rasyonel kullanarak sağladıklarını belirten Kayalp, yılsonunda tamamlanacak kültür ve kongre merkezinin bütünüyle bu destekle yapıldığını anlattı.

Tamamlandığında bütün Kıbrıs adasının en büyük kültür ve kongre merkezi olacağını vurgulayan Oktay Kayalp, bu merkezin Gazimağusa'yı Kıbrıs adasının kültür ve kongre başkenti yapacağını söyledi.

Kayalp, yıllardır programlı yürüttükleri stratejik çalışma su hatlarının yenilenmesi projelerinin gelecek yıl tamamlanacağını bildirdi. TC'den getirilecek suyun evlere ulaşmasında önemli bir projeyi tamamlamış olacaklarını, suyun sağlıklı ve kayıpsız evlere ulaşmasında sorunun aşılacağını anlatan Kayalp, çok kültürlüğünün, dünyada bilinirliğinin artırılmasında TC Büyükelçiliği ve yerel kaynakları birleştirerek kültürel mirasın gelecek kuşaklara taşınmasında önemli yatırımların sürdüğünü belirtti.

Ciddi altyapı projelerinin KKTC ekonomisini daha da güçlendireceğini, amaçlarının daha çağdaş bir Gazimağusa ve KKTC olduğunu vurgulayan Kayalp, uğraşlarında büyük destek gördükleri Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşini, kentlerinde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyduklarını ekledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı, başbakanlar, bakanlar, Gazimağusa Belediye Başkanı ve diğer yetkililer kürsüye çağrılarak açılışı yapılacak altı noktaya canlı bağlantı yapıldı.

Türkiye Başbakanı Erdoğan açılış yerlerinde bulunan bakan ve diğer yetkililerle konuşarak ve "Ya Allah bismillah" diyerek yaptırdı. Son olarak da 6 açılışı simgeleyen kurdele kesildi.

(GÜL/SEL) FOTOĞRAFLI - EK VERİLECEK

 
21 Temmuz 2011 Perşembe 01:44
Okunma: 583
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu