Ana Sayfa » Kıbrıs » 20 Temmuz Mesajları... Dgp: "Kıbrıs'ta Barışın Da Anlaşmanın Da Teminatı, Ekonomik Kalkınmasını Tamamlayan Güçlü Bir Kktc Olacaktır"

20 Temmuz Mesajları... Dgp: "Kıbrıs'ta Barışın Da Anlaşmanın Da Teminatı, Ekonomik Kalkınmasını Tamamlayan Güçlü Bir Kktc Olacaktır"

Lefkoşa, 18 Temmuz 11 (T.a.k): Demokrasi Ve Güven Partisi (Dgp) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta Barışın Da, Anlaşmanın Da Teminatının, Ekonomik Kalkınmasını Tamamlayan Güçlü Bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Olacağını İfade Ederek, "Türkiye Cumhuriyeti İle Birlikte Saptanan Dış Politika Ve Müzakere Stratejisi Sürdürülürken; Devletimizi Yeniden Yapılandırmak Ve Hak Ettiği Yere Ulaştırmak Zorundayız" Dedi..

 
 
20 Temmuz Mesajları... Dgp:

Ertuğruloğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının barış ve özgürlüğüne kavuştuğu Barış Harekatı'nın 37. yıldönümünde haklı bir gurur ve coşku yaşandığını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük haklarını kullanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatı'nın, Kıbrıs Türk halkını zulümden kurtararak, özgürlük ve refaha kavuşturduğu gibi; bölgede barış ve istikrarı da güçlendirdiğini kaydetti.

Aradan geçen yıllar içerisinde Türk tarafının, ortaya koyduğu barışçı ve samimi tutumu ile kalıcı bir anlaşma hedefini ortaya koyduğunu belirten Ertuğruloğlu, "Beklentimiz, Kıbrıs Rumlarının da, Türk tarafının yapıcılığına aynı şekilde karşılık vermesidir" dedi.

Kıbrıs Türkleri'ne uygulanan insanlık dışı izolasyonun daha fazla sürdürülemeyeceğini herkesin idrak etmesi gerektiğini, uzlaşmaz tarafın ödüllendirilmesi, uzlaşmadan yana olanların cezalandırılması gibi vahim bir durumun devamının kabul edilemeyeceğini ifade eden Ertuğruloğlu, bu konuda başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere, tüm ilgili tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti. Ertuğruloğlu şunları ifade etti:

"Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutlarken; 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve Mücahitlerimize minnet duygularımızı sunar, kurtuluş ve özgürlük mücadelesi şehitlerimize Tanrı'dan rahmet dileriz."

MAP: "MİLLİ BAYRAMLAR ÖZEL GÜNLERDİR... AMACINDAN SAPTIRILMAMALIDIR"

Milliyetçi Adalet Partisi (MAP), milli bayramların geçmişten ders alabilmek için anıları canlı tutmak, o tarihi yazanları yad etmek, şükran, minnet ile anmak, gelecek nesillere aktarabilmek üzere kutlanan özel günler olduğunu belirterek, "Amacından saptırılmamalıdır" dedi.

MAP Genel Başkanı Ata Tepe mesajında, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'nın 37'nci yılında Barış ve Özgürlük Bayramı'nı gururla ama derin üzüntüler içerisinde kutladıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Önce Anavatanımızda hain, alçak bir pusuda şehit verdiğimiz kardeşlerimiz, Mehmetçiklerimiz, ardından ambargolar altında ezilen yurdumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gururu, dünya şampiyonumuz, evladımız Zeka Özteknik'i elim bir kaza ile zamansız kaybetmemiz... Hükümetimiz ve Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi, milletimizin ağıtına kayıtsız kalmamalı, yas ilan etmeli ve bu büyük bayrama özel bir anlam daha yükleyebilmeliydiler. Ulusal yas bugün değilse ne zamandır?"

"Türkiye'den gelecek misafirleri ağırlama telaşının bu hassasiyetlerin göz ardı edilmesine sebebiyet verdiği" iddiasında bulunan Tepe, "Anavatanımızın sayın Başbakanı, bu gurur günümüzü şereflendirme teveccühünü göstermişlerdir. Ancak, makamına tüm saygımız baki kalmak kaydı ile, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına gösterilmeye çalışılan abartılı tezahürat samimiyetten çok uzak ve misafirperverlik anlayışımızdan öte bir hal almıştır" ifadelerini kullandı.

Tepe, "Bizlere özgürlüğümüzü hediye eden, başta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve Türk Mukavemet Teşkilatı'nın tüm mensuplarına, cefakar halkımıza, gazilerimize, mücahitlerimize şükranlarımızı sunar, şehitlik mertebesine ulaşmış kahramanları rahmet ile anar, emanetlerinin sonsuza kadar yılmaz, yorulmaz bekçileri olacağımıza bir kez daha söz veririz" dedi.

TBK GAZİLER DERNEĞİ

TBK Gaziler Derneği Genel Başkanı Alaettin Aydın, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Mutlu Barış Harekatı'nın 37. yıldönümünü kutlarken harekata katılan gaziler olarak gurur, mutluluk ve coşku yaşadıklarını ifade ederek, KKTC halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutladı. Aydın, bu uğurda şehit düşenleri de saygıyla andı.

Kıbrıs Türk halkının barış ve anlaşma isteğini birçok defa göstermiş olmasına rağmen Rum tarafının uzlaşmaz tutumunu sürdürdüğünü ve Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak gördüğünü ifade eden Aydın, " KKTC'nin yaşaması, Anavatan'ın etkin ve fiili garantisinin sulandırılmaması, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin yaşam güvencesini garanti altına alıncaya kadar, adada kalıcı olması esasına dayanmayan hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz" dedi.

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya da mesajında, mutlu barış harekatının; Kıbrıs Türk halkına, vatan topraklarında egemen varlığını koruyup dünyayla bütünleşmesini ve barış ve özgürlük içerisinde yaşayabilmesine olanak sağladığını belirterek, 37. yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Bu harekatın, Türk'ün direniş azmi ve gücünü dünyaya bir kez daha gösterdiğini ifade eden Alasya, şunları ifade etti:

"Kıbrıs Türk halkı, geçmişte yaşananları unutmayacak, asla unutturmayacaktır. Gelecek nesillerin, bir daha asla geçmişin acılarını yaşamaması için, Kıbrıs Türk halkı olarak, egemen varlığımızdan ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğünden, hiçbir şart altında taviz vermeyeceğiz. Sözde çözüm formülleri adına, egemen varlığımızın ve gelecek güvencemizin AB'nin ve Rumların insafına bırakmayacağımızın dünyaca bilinmesinde yarar görüyoruz. Bugünkü kazanımlarımızın değerini bilmek için, geçmişte yaşananları bilmek, öğrenmek ve geleceğimizi sağlam temellerde oluşturmak zorundayız."

Alasya, bu varoluş ve kurtuluş mücadelesinde, vatan uğrunda can veren tüm şehitleri rahmet, gazileri minnet, saygı ve şükranla anarken,"Emanetiniz emin ellerdedir. Halkımızın ve Silahlı Kuvvetlerimizin Barış ve Özgürlük bayramı kutlu olsun" dedi.

GKK EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü ise, 20 Temmuz mesajında, Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs'a Barış ve Özgürlük getiren 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 37. yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadığını belirterek, "KKTC'nin sınırlarını belirleyen, egemen varlığımızı koruyup, dünyaya tescil eden bugün, bizlerin Barış ve Özgürlük Bayramımızdır. Bayramımız kutlu olsun" dedi.

1960 Garanti ve İttifak Anlaşmaları'nın verdiği hukuki garantörlük hakkını kullanan Türkiye'nin Barış Harekatı'yla, Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakını önlediği, Rumlar arasındaki iç savaşı sonlandırarak, Kıbrıs Türk halkının soykırımına engel olduğu, Yunanistan'daki cuntayı yıkarak, demokratik düzene geçişini sağladığını kaydeden Ömürlü, şunları kaydetti:

"Bunun için bu günün yıldönümünde Rum - Yunan tarafı, tepki yerine, Türkiye'ye minnet ve şükran duymalıdır. Egemen varlığımızın korunması ve vatan topraklarımızın savunulması mücadelesinde canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Halkımızın, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri mensuplarımızın Barış ve Özgürlük Bayramı kutlu olsun."

ÇUKUROVALILAR DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

Çukurovalılar Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Turgut Kara da mesajında, Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'nin kopmaz bir parçası olduğunu belirterek, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın KKTC'yi ziyaretinden onur duyduklarını ifade etti.

20 Temmuz'da Türkiye'nin müdahalesiyle Ada'da her iki halk içinde güven sağlandığını kaydeden Kara, "Bugün artık Kıbrıs'ta birbirinin düzenine saygı duyan iki eşit tarafın bulunmasının yararlarının Rumlar tarafından da anlaşılması gerektiğini belirtti.

Kara şunları ifade etti:

"Birkaç gün önce Limasol'daki patlama sonrası ortaya çıkan talihsiz durumda yine Rumların yardımına Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye koşmuştur. Birbirine saygı temelinde yardımlaşmak, Kıbrıs'ta yaşayan iki halkın yapması gereken en doğal işbirliğidir."

ATATÜRKÇÜ YAŞAM DERNEĞİ

Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan da, 20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kahraman mücahitle buluşması neticesinde kazanılan zaferle adada yaşayan hem Rumlar'ın hem de Türkler'in kaderinin değiştiğini, kaos ortamından çıkılarak barış ve huzur ortamına geçildiğini belirterek, "Her zaman yanımızda olan Anavatan'daki kardeşlerimiz bu mutlu günümüzde de bizlerle beraber mutluluğumuzu paylaşmaya devam etmektedirler. Bu vesileyle adamıza teşrifte bulunacak olan tüm Kıbrıs gazilerimizi saygıyla selamlıyoruz" dedi.

İşcan, kutlamalar çerçevesinde bu yıl başta Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın olmak üzere toplam 90 kişiden oluşan heyetin yarın KKTC'ye geleceğini kaydetti.

Türkiye'yle varolan düzgün ve düzeyli kardeşlik bağlarının daha güçlenerek sonsuza dek sürmesi dileklerini de ifade eden İşcan, şunları kaydetti:

"Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların aşılabilmesi için herkesin elini taşın altına koyarak çaba göstermesi gerekmektedir.

Devletimizi yönetenlerden başlayarak yapılacak olan fedakarlık neticesinde 37 yıldır özgürce yaşadığımız bu topraklarda geleceğimizi emanet edeceğimiz Atatürk gençliğine mutlu ve müreffeh yarınların garanti edilmesi de sağlanmış olacaktır.

Bu vesile ile 37 yıl önce 20 Temmuz Barış Harekâtı'nda şehit düşenlere Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı yaşam dilerken barış ve özgürlüğün değerinin hiç bir şeyle ölçülemeyeceğinin önemini tüm üyelerim adına bir kez daha vurgularım."

(ÖK/SEL)

 
18 Temmuz 2011 Pazartesi 19:52
Okunma: 646
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu