Ana Sayfa » Kıbrıs » 200 kişi multi skleroz hastası

200 kişi multi skleroz hastası

Multi skleroz (MS) hastalığının kesin tedavisi yok, nedeni de bilinmiyor. Ülkemizde 200 kişinin MS hastası olduğu biliniyor

 
 
200 kişi multi skleroz hastası
20 VE 40 YAŞ ARASINDA ORTAYA ÇIKIYOR… Multi skleroz hastalığı daha çok 20 ve 40 yaş arasında olan bireylerde görülüyor. 15 yaş altı ve 50 yaş üzerinde ise çok nadir rastlanıyor. Uzmanlar hastalığın oluşmasında genetik faktörlerin ve vücut yapısının etkisi olabileceğine inanıyorBELİRTİLER KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR… Bazı kişilerde göz bozukluğu, denge kaybı, dilde peltekleşme gibi belirtilerle ortaya çıkan MS hastalığının belirtileri kişiye göre değişiyor. MR aletlerinin KKTC’ye gelemsinin ardından hastalığın tespit edilmesi daha da kolaylaştı


Sinir sistemi rahatsızlığı olan multi skleroz hastalığının tüm dünyada henüz neden kaynaklandığını tespit edilemedi. Hastalığın belirtileri ise kişiye göre değişiyor. Bazı kişilerden göz bozukluğu, çift görme, gözün irade dışı hareketi, dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları olarak kendini gösterirken bazen de aşırı halsizlik veya kendini alışılmamış biçimde yorgun hissetme, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi olarak gösteriyor.

Kıbrıs Türk Multi Skleroz Derneği’nden alınan bilgilere göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaklaşık 200 MS hastası bulunuyor. Ancak bu rakam hastalığının bilincinde olmayan kişiler olması nedeniylede değişkenlik gösteriyor.Genellikle 20-40 yaş arası ortaya çıkıyor…

Kesin bir tedavisi olmayan MS hastalığı genellikle 20 ve 40 yaş arasındaki bireylerde görülüyor. 15 yaş üstü ve 50 yaş üzeri bireylerde ise nadiren ortaya çıkıyor.Kadınlarda daha çok görülüyor…

Multi skleroz hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok karşılaşılan bir rahatsızlık. Bu hastalığın oluşmasında ise uzmanlar genetik faktörlerin de etkisi olabileceği görüşlünde. Ailesel riskler ise bu hastalığın oluşumunu yüzde 5 oranında etkiliyor.Öldürücü bir hastalık değil

Uzmanlar MS hastalığının tek başına ölümcül bir hastalık olmadığını açıklıyor. Ancak hastalığın ilerlemesi halinde hasta yatağa bağlı kalabiliyor ve diğer etkenlerle birlikte ölümcül olabiliyor. MS hastalığının beyindeki görme, yürüme ve konuşma gibi fonksiyonları etkilediğini ifade eden uzmanlar, erken tanının önemini vurguluyor.Kesin bir tedavisi yok…

Uzmanlar MS hastalığının kesin bir tedavisi olmadığını söylemekle beraber MR aletinin KKTC’deki hastanelere gelmesinin ardından MS vakalarının daha kolay tespit edildiğini söylüyor. MS hastalığının tespiti için belden su alınıp test yapıldığını kaydeden uzmanlar, geçmişe oranla MS tanılarının kolaylaştığını ifade ediyor.İlaç masrafları devlet tarafından karşılanıyor…

MS hastalığı için kullanılan ilaç masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Bir hasta için ayda bin dolarlık ilaç gerekiyor.Saymen: “Sebepleri bilinmiyor”

Kıbrıs Türk Multiple Skleroz Derneği Başkanı Ercan Saymen, MS hastalığının sebeplerinin bilinmediğini söyledi ve hastalık teşhisinin bel suyuna test yapılarak tespit edildiğini ifade etti. Saymen şu şekilde konuştu:

“Merkezi sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. 20-40 yaş arası genç yetişkinlerde ortaya çıkar. Daha küçük ve daha büyük yaşlarda da görüldüğü olur. Rahatsızlık bazı sendromlar ortaya çıktıktan sonra tespit edilir. Bel suyuna tahlil yapılır ve teşhis konur. Akıl hastalığı ya da bulaşıcı bir hastalık değildir. Ölümcül bir hastalık değildir. Vücut hareketlerinde dengesizliğe neden olabilir. Sebepleri bilinmiyor. Ne yapılması gerektiği de bilinmiyor.”“Kesin bir tedavisi yok”

Hastalığın görme kaybı, çift görme, denge kaybı gibi ataklarla kendini belli ettiğine dikkat çeken Saymen şu ifadeleri kullandı:

“Ara sıra ortaya çıkan ataklarla seyrediyor. Bu atakların da ne zaman ortaya çıkacağı bilinmiyor. En çok görülen görme kaybı, kollarda ve bacaklarda uzun süreli uyuşmalar, aşırı yorgunluk ve denge bozukluğudur. İleri sendromlar da idrarını altına kaçırmaya kadar ilerliyor. Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla beraber tedavisi kortizonla yapılıyor. MR geldikten sonra bu rahatsızlıkta artış görüldü. Tahminimize göre yaklaşık 200 MS hastası var. Yanlış teşhis konulan hastalar var. Ancak MR’ın gelmesinin ardından bu oran düştü.”“İlaçlar devlet tarafından karşılanıyor”

MS tedavisi için kullanılan ilaçların parasının devlet tarafından karşılandığını ifade eden Saymen ilaçların bir hasta için aylık maliyetinin yaklaşık bin dolar olduğunu söyledi. Saymen şu şekilde konuştu:

“Hastalığın tedavisi ile ilgili ilaçlar devlet tarafından karşılanıyor. Aylık dozu bin dolar civarındadır. MS hastalarına olan tavsiyem mümkün oldukça morallerini yüksek tutmaları, günlük yaşamdan kopmamaları kendilerine bir faaliyet bulup uğraşmalarıdır.”“Tüm dünyada aynı yöntemler kullanılıyor”

Tüm dünyada MS tedavisinde kullanılan yöntemle KKTC’de kullanılan yöntemin aynı olduğunu söyleyen Saymen şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada kullanılan tedavi yöntemleri ile ülkemizde kullanılan tedavi yöntemleri aynıdır. Amerika’ya gidilse de aynı tedavi uygulanacaktır. MS’te psikolojik ve fiziki tedavi çok önemlidir. İnsanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Aktif hayattan kendilerini soyutlamasınlar.”

Tulay: “Tek başına ölümcül değildir”

Nöroloji uzmanı doktor Emine Akçın Tulay, MS hastalığının daha çok 20’li ve 30’lu yaşlarda ortaya çıktığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber ailesel faktörlerin etkili olduğu ya da vücudun kendisinin oluşturduğu düşünülüyor. Kadınlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Hastalık ilerleyici bir hastalık olmakla beraber hastaları yatağa bağlı yapabilir ve diğer rahatsızlıklarla birlikte ölümcül olabilir.”“Erken tanı önemli”

MS hastalığının tedavisinde erken tanı koymanın önemine değinen Tulay, doktora gidip erken tedavi olunması gerektiğini söyledi. Tulay, hastaların dikkat etmesi gereken şeyleri şöyle sıraladı:

“MS hastaları sıcak ortamlardan uzak durmalıdır, stresten uzak durmalıdır, beslenmesine dikkat etmelidir ve enfeksiyon hastalıklarından uzak durmalıdır.”“Nedeni anlaşılamadı”

Nöroloji uzmanı doktor Senem Mut ise, MS’in henüz tam olarak nedeninin anlaşılmamış bir hastalık olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Multiple skleroz (MS) hastalığı beyni ve/veya omuriliği tutabilen kronik bir hastalıktır. Sebebi tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen genetik yatkınlıkla beraber çevresel faktörlerin (örneğin virüslerin) tetiklemesi ile oluşan otoimmün ( vücudun kendi hücrelerine yabancıymış gibi saldırması) bir hastalıktır. MS sıklıkla genç erişkinlerde (20-40 yaş) görülen bir hastalıktır. En sık görülen belirtiler uyuşmalar, karıncalanmalar, yanmalar gibi duyusal semptomlardır. Duyusal semptomlar dışında kol ve/veya bacaklarda kuvvetsizlik, görme kaybı, çift görme, yüzde ağrı, dengesizlik, idrar kaçırma, sık idrara çıkma, cinsel fonksiyon bozuklukları da MS’te görülebilecek diğer semptomlardır. MS  tedavisini kısaca  ikiye ayırabiliriz. Birincisi atak sırasında verilen yüksek doz steroid tedavisi, ikinci olarak hastanın ömür boyu  kullanacağı immün modulatuar (bağışıklık sistemi üzerine etki eden)  tedavilerdir. Hasta atak sırasında en kısa sürede doktoruna başvurmalı ve tedavisini almalıdır. O dönemde verilen yüksek doz steroid tedavisinin hastalığın seyrini iyi yönde etkilediği çalışmalarla görülmüştür. Uzun dönemde hastaların kullanacağı immun modulatuar tedaviler, belirli aralıklarla derialtına veya kas içine uygulanan enjeksiyonlar ve yakın zamanda  kullanılmaya başlanan ağızdan alınan tablet şeklinde  tedavilerdir. Bu tedavilerin MS hastalığının seyrini yavaşlattığı, çalışmalarla desteklenmektedir.”“MS yaşam süresini etkilemiyor”

Mut, MS hastalığının kronik bir hastalık olmasına rağmen yaşam süresini etkilemediğini ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“MS hastalığı kronik bir hastalık olmasına rağmen hastanın yaşam süresini sıklıkla etkilememektedir. MS hastalarının yukarda  belirtilen semptomları takip etmesi ve herhangi bir değişkenliği doktoru ile hemen paylaşması ve tedavilerini doktorlarıyla iş birliği içerisinde olacak şekilde devam ettirmesi, hastalığın iyi yönde seyri açısından büyük önem taşımaktadır

Ceren ÖZBİL
 
2 Nisan 2012 Pazartesi 09:46
Okunma: 1184
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)