Ana Sayfa » Kıbrıs » 2011-2012 Akademik Yılına Girerken DAÜ...

2011-2012 Akademik Yılına Girerken DAÜ...

Öztoprak: "esas Amacımız Uluslararasılaşmak Ve Uluslarararası Tanınmışlık. Bu Hedefte Yürüyoruz".

 
 
2011-2012 Akademik Yılına Girerken DAÜ...

"YÜKSEKÖĞRETİMİN YAŞAYABİLMESİ İÇİN DEVLETİN TÜM BİRİMLERİ BUNA ADAPTE OLABİLMELİ"

"TÜRKİYE DAHİL BÖLGEDE EN FAZLA YABANCI GETİREN ÜNİVERSİTEYİZ. ULUSLARARASI REKABETTE AVANTAJLI KONUMDAYIZ"

"2012-2013 AKADEMİK YILINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE TIP EĞİTİMİ BAŞLATILACAK. EĞİTİMLER DAÜ VE GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDE VERİLECEK.. HASTANE YOK"

DAÜNÜN MALİ YAPISI GÜÇLÜ... 2 YILDIR BÜTÇE AÇIK VERMİYOR.. UZUN VADELİ TEK BİR KURUŞ BORCUMUZ YOK"

DOĞA KOLEJİ KONUSUNDA HİÇ BİR YANLIŞ YAPMADIK.. YAPTIKLARIMIZIN İLERİDE ÜLKE EĞİTİMİNE KATKISI GÖRÜLECEK"

Gazimağusa, 17 Eylül 11 (T.A.K.-YILMAZ YAKAR): KKTC'nin "eğitim adası" olma hedefinin mihenk taşlarından biri  Doğu Akdeniz Üniversitesi. 1979 yılında yüksek  teknoloji enstitüsü olarak kurulan üniversite bugün 60 ülkeden öğrencisiyle yine bir çok ülkeden öğretim görevlisiyle  adeta Birleşmiş Milletler'i andıran uluslar arası bir üniversite.

DAÜ, çok kültürlü yapısını  zenginlik olarak görmekle birlikte, "uluslar arası kariyer için" konseptini seçerek, uluslararası akreditasyonlarla eğitim kalitesini tescil ettirirken, ABD ve Avrupa ülkeleri dahil bir çok dünya üniversitesiyle işbirliği gerçekleştirip, ikili ilişkiler yürütüyor.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, 2011-2012 akademik yılında üniversitenin hedefleri, uluslarararasılaşma çalışmaları, yeni açılan fakülte ve bölümler,Tıp Fakültesi açılması, üniversitenin mali yapısı, üniversite öncesi eğitim kurumlarının devri gibi konularda TAK'ın sorularını yanıtladı

"DEVLETİN TÜM BİRİMLERİ YÜKSEKÖĞRETİME ADAPTE OLABİLMELİ"

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, üniversite olarak esas amaçlarının uluslararasılaşmak ve uluslar arası tanınmışlık olduğunu ifade etti.

Uluslarararası tanınmış, çevrede bilinen, tercih edilen bir üniversite olma hedefini kısmen gerçekleştirdiklerini söyleyen Öztoprak, "Bu yürüyüşte biz çok iyi tanınan, çok iyi eğitim veren ve araştırma yapan bir üniversite haline geldik esas amacımız  uluslararasılaşmış, uluslar arası  tanınmış ve saygı gören bir üniversite olmak" dedi.

Rektör Öztoprak, KKTC yükseköğretiminin yaşayabilmesi ve ilerleyebilmesi için devletin tüm birimlerinin kendini buna adapte etmesi gerektiğini kaydetti.

Öztoprak, bu çerçevede YÖDAK'ın kurulması gibi yasal  adımlar atılmasına rağmen, gerekli desteğin verilemediğini söyledi.

Öztoprak,Yükseköğrerim Planlama, Denetleme ve Akresitasyon Kurulu olan YÖDAK'ın, kuruluş görevlerni hakkıyla  yerine getiremediğini ifade ederek, "Bu YÖDAK Başkanı ve üyelerinden kaynaklanan bir sorun değil. Gerekli yapılar oluşturulamamıştır" dedi.

Denetimsiz bir yüksek öğretim olamayacağını vurgulayan Öztoprak, "Biz akreditasyonlardan bahsediyoruz ama bunu gönüllü olarak yapıyoruz. Ülkenin kendi kurumlarının da kendi üniversitelerini  bir şekilde denetlemesi gerekir. Ama bizim sorunlarımız sadece bunlar değil. Devletin tüm birimleriyle kendisini yükseköğretime adapte edebilmesi gerekir" diye konuştu.

Öztoprak, yabancı öğrenciler ülkeye gelirken, giriş kapılarında yabancı dil bilen, öğrencilerin halinden anlayabilecek kişilerin görev yapması gerektiğini, öğrencilerin ikamet izinlerinin daha kolay hale getirilmesi gerektiğini, Türkiye'den çocuklarını görmek için KKTC'ye gelen velilerin ikamet izinlerinde sorunlar yaşadıklarını, tüm bunların KKTC üniversitelerini  Türkiye üniversiteleri karşısında dezavantajlı duruma getirdiğini ifade etti.

DAÜ Rektörö Öztoprak, turizmle birlikte ülkenin ekonomik güçlerinden biri olan yükseköğretimle ilgili politikaların ne olacağının hükümet tarafından belirlenmesi gerektiğine işaret ederek, istikrarın önemine dikkat çekti. Öztoprak, turizmde alınan tedbirlerin aynısının  yükseköğretimde de alınması gerektiğini vurguladı.

"ULUSLAR ARASI REKABETTE DAÜ AVANTAJLI"

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak,  Türkiye'deki üniversite sayısının hızla artmasının rekabet koşullarını da artırdığını, Türkiye üniversitelerinin de çevre ülkelerden öğrenci getirebilmek için yarış içine girdiğini söyledi.

Öztoprak,  bu rekabette uluslar arası akreditasyonların çok önemli bir hale geldiğini, uluslar arası alanda daha iyi  tanınmış, akreditasyonları olan ve 60 ülkeden öğrencisi bulunan DAÜ'nün süreci yaşaması nedeniyle Türkiye üniversiteleri arasında avantajlı bir konumda olduğunu kaydetti.

YENİ YILDA 4000 YENİ ÖĞRENCİ BEKLENİYOR

DAÜ'ye yeni öğrenci kayıtlarıyla ilgili bilgi veren Öztoprak, KKTC, Türkiye ve üçüncü ülkelerden 4 bin 658 öğrencinin DAÜ'ye kayıt hakkı kazandığını belirterek,  bu dönem 3 bin 500, Şubat ayında da 500 olmak üzere  4 bin yeni öğrenci beklediklerini ifade etti.

Yeni öğrenci kayıtlarında, geçen yıla oranla önemli artış gerçekleştiğini kaydeden Öztoprak, bu başarıyı doğru tanıtım  ve stratejilerle yakaladıklarını vurguladı.

DAÜ'ye  kayıt hakkı kazanan öğrencilerden yarıdan fazlasını  Türkiye ve KKTC dışındaki üçüncü ülkelerin oluşturduğunu söyleyen Öztoprak, bunda yabancı ülkelerde doğru tanıtım gerçekleştirmelerinin, ülkeleri iyi tanımalarının ve lokal isteklerini karşılamalarının önemli yer tuttuğunu belirtti.

Uluslarararasılaşma adımlarının DAÜ'nün prestijini Türkiye'de de artırdığını vurgulayan Öztoprak, bölgede, üçüncü ülkelerden en fazla öğrenci getiren üniversite olduklarını, bu sayının ileride daha da artacağını kaydetti.

"AKREDİTASYONLAR ETKİLİ OLDU"

DAÜ Rektörü Öztoprak,  uluslar arası akreditasyonlara büyük önem verdiklerini söyleyerek, özellikle Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika'dan öğrenci sayısının artmasının en önemli sebeplerinden birinin akreditasyonlar olduğunu söyledi.

Üniversiteler açısından akreditasyonların önemine dikkat çeken Öztoprak, "Herkes düşmezse bu işin peşine ileride üniversitelerde negatif bir durum yaratacak. Biz bu işe önem veriyoruz, herkesin de vermesini istiyoruz. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti'nden de gerekli yardımları alıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'DEN GELEN ÖĞRENCİLERDE ARTIŞA RAĞMEN ESKİ RAKAMLARI YAKALAYAMADIK"

Rektör Öztoprak, son iki yıldır Türkiye'den gelen öğrenci sayısında belli bir artış yaşanmasına rağmen, 3-4 yıl önceki rakamlara ulaşamadıklarını, bu açığı üçüncü ülke öğrencileriyle kapattıklarını belirtti.

Türkiye'den öğrenci sayısında eski rakamlara ulaşılmamasının nedenlerini sıralayan Öztoprak, Türkiye'deki üniversite sayılarının hızla arttığını, devlet üniversitelerinin kontenjanlarını artırdığını, eskiden bir milyona yakın öğrenci dışarıda kalırken bugün neredeyse liselerdeki öğrenci kadar kontenjan oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye üniversitelerinin de artık çevre ülkelerden öğrenci getirme yarışına girdiğini anlatan Öztoprak, "Şu anda biz Türkiye üniversitelerinden daha avantajlı konumdayız. Oraları daha iyi tanırız, daha iyi tanınmış bir üniversiteyiz, akreditasyonlarımız var" diye konuştu.

YENİ BÖLÜMLER

DAÜ'de yeni açılacak fakülte ve bölümlerle ilgili bilgi veren Öztoprak, uzun yıllardır yeni fakülte açılmayan DAÜ'de geçen yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni açtıklarını, Eczacılık Fakültesi'nin de bu akademik yılda eğitime başlayacağını ifade etti.

Öztoprak, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Spor Bilimleri ve Sağlık Yönetimi  programlarının da yeni açılan bölümler arasında yer aldığını kaydetti.

Öztoprak, yeni fakülte ve bölümler açarken, Türkiye'de dahil olmak üzere  toplumun ihtiyaçlarını ve istatistikleri göz önünde bulundurduklarını söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL TIP FAKÜLTESİ... 3 YIL KKTC'DE 3 YIL ANKARA'DA... HASTANE OLMAYACAK

DAÜ Rektörü Öztoprak, önümüzdeki yılla ilgili hedeflerinin arasında Tıp Fakültesi açmanın da bulunduğunu kaydetti.

Geçmişte Ankara Üniversitesi ile birlikte tıp fakültesi açtıklarını ancak  KKTC'de eğitimi başlatamadıklarını söyleyerek, şimdi Gazi Üniversitesi ile birlikte yeniden tıp eğitimini başlatacaklarını, 3 yıllık eğitimin DAÜ'de geriye kalan 3 yıllık eğitimin de Gazi Üniversitesi'nde verileceğini açıkladı. Gazi Üniversitesi ile detaylar üzerinde mutabakata vardıklarını söyleyen Öztoprak, yakın zamanda işbirliği anlaşmasını imzalayacaklarını kaydetti.Öztoprak, Tıp Fakültesi bünyesinde hastane oluşturulmayacağını da ifade etti.

KÜLTÜR KONGRE MERKEZİ ŞUBATTA TAM FAALİYETE GEÇECEK

DAÜ ile Gazimağusa  Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden kültür ve kongre merkezinde son aşamaya gelindiğini  iç donanımla ilgili son ihalelerin yapıldığını söyleyen Öztoprak, merkezin Aralık ayında kongre amaçlı kullanılmaya başlanılacağını ve önemli bir kongreyi Aralık'ta burada gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Merkezin, tiyatro salonlarının açılmasıyla birlikte şubat ayında tam faaliyete geçeceğini söyleyen Öztoprak, "KKTC'deki en büyük kültür ve kongre merkezi haline gelecek, üniversite ve Gazimağusa halkına çok büyük katkısı olacak, bize de ayrıcalık  katacak" dedi.

ÜNİVERSİTE-KENT BÜTÜNLEŞMESİ

Öztoprak, DAÜ-kent bütünleşmesi ile ilgili olarak da, " İlk yıllarda DAÜ kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaydı. Şimdi kent yapı olarak bize geldi, kent merkezi olduk. Ancak Mağusa halkıyla, esnafıyla üniversite ilişkilerinin çok üst düzeyde olduğunu söyleyemem" ifadelerini kullandı..  Üniversite olarak kent-üniversite bütünleşmesi için gayret sarf ettiklerini ancak davetlerine icabet edilmediğini söyleyen Öztoprak, Gazimağusa halkının; DAÜ'ye yakın olarak öğrencilerin sorunlarını  daha iyi anlamaları gerektiğini, öğrencilerin "para kaynağı" olarak görülmemesi gerektiğini kaydetti.

"DAÜ'NÜN MALİ YAPISI GÜÇLÜ... UZUN VADELİ BORCUMUZ YOK"

Rektör Öztoprak, DAÜ'nün güçlü bir mali yapıya kavuştuğunu ifade etti. Öztoprak, geçmiş yıllarda oluşan borçların faizlerini de ödemelerine rağmen, son iki yıldır DAÜ bütçesinin açık vermediğini vurguladı.Öztoprak, DAÜ'nün 9 milyon dolar tutarındaki uzun vadeli borçlarının tamamının TC Yardım Heyeti tarafından ödendiğini belirtti.

İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımları konusunda spekülasyon yapıldığını söyleyen Öztoprak, "O dönemde Sosyal Sigortalar'a borcumuz yoktu. İhtiyat Sandığı'na bir miktar borcumuz vardı. Bu da ödememe değildi. İlgili bakanlıkla görüşülerek birkaç ay geciktirilmişti. Şu anda bu kuruluşlara tek bir kuruş borcumuz yoktur" dedi.

DAÜ'nün nakit akışını sağlamak amacıyla kullandığı cari borcu (over-draft) dışında borcu bulunmadığını, güçlü bir mali yapısı bulunduğunu tekrarlayan Öztoprak, bütçenin dengelenmesinde ve borçların ödenmesinde yapılan tasarrufların ve maaş düzenlemelerinin önemli katkısı olduğunu kaydetti.

"DOĞA KOLEJİ KONUSUNDA  HİÇ BİR YANLIŞ YAPMADIK"

Öztoprak, DAÜ'nün üniversite öncesi kurumlarının Doğa Koleji'ne devri konusunda hiçbir yanlış yapmadıklarını kaydederek şunları söyledi:Bütün yaptıklarımızı hukukçularımızın görüşünü alarak, aldığımız kararın doğru olduğuna inanarak yaptık. Hiçbir yanlış da yapmadık. Kimseye de peşkeş çekmedik. İleride göreceksiniz yaptığımızın ülkenin eğitimine katkısı olacak. O dönemde en fazla gürültü yapan arkadaşlarımız çocuklarını güvenerek bu kuruma göndermişlerdir.

Öztoprak, Gazimağusa'daki bir sivil toplum örgütünün İstanbul Teknik Üniversitesi'nin gelişini selamladığını söyleyerek, Doğa Koleji'ne aşırı tepki göstermesinin bir tezat oluşturduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE'DEN GELECEK ÜNİVERSİTELER KOPYA OLMASIN" 

Türkiye'den gelerek KKTC'de kampus açan üniversitelerin çizilen politikalar çerçevesinde yapılandırılması gerektiğini kaydeden Öztoprak, "Bu üniversitelerin, KKTC'deki mevcut üniversitelerin kopyası olması ülkeye katkı sağlamaz" dedi.

(YIL/PHA) FOTOĞRAFLI

 
17 Eylül 2011 Cumartesi 12:20
Okunma: 567
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu