Ana Sayfa » Türkiye » 2011 Ab İlerleme Raporu

2011 Ab İlerleme Raporu

Bağış: "(Kıbrıs Konusunda) Bir Çözümsüzlük Olursa, Bunun Bedelini Türk Tarafına Ödettirmeyiz".

 
 
2011 Ab İlerleme Raporu

"(AB MÜZAKERELERİNDE) ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI DA MESELA FRANSIZLAR DÖNEMİNDE YAPILMADI, RUMLAR DÖNEMİNDE DE TEYİT EDİLİR, OLMAYABİLİR, SONRAKİ DÖNEM BAŞKANLĞINDA İŞİMİZE BAKARIZ"

İstanbul, 12 Ekim 11 (T.A.K): Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rum kesiminin dönem başkanlığının Kıbrıs'ta birleşmiş bir devlet tarafından üstlenilmesini arzu ettiklerini, bunun için de müzakerelere destek verdiklerini söyleyerek, "Ama bir çözümsüzlük olursa bunun bedelini de Türk tarafına ödettirmeyiz" dedi.

Bağış, İlerleme Raporu ile ilgili düzenlediği basın toplantısında soruları da yanıtladı.

Rapordaki eleştiriler üzerine "Biz nerede hata yaptık" deyip demediklerinin sorulması üzerine Bağış, Yunus Emre'nin dediği gibi 'kendini bilmenin' önemli olduğunu söyleyerek, "Biz o soruyu kendimize her gün soruyoruz" diyerek, Türkiye'nin kendi kendini geliştirme peşinde olduğunu kaydetti.

Tutukluluk süresinin uzunluğu ile ilgili soruya karşılık da Bağış, bu konuda kendilerinin de rahatsız olduğunu belirterek, tutukluluk sürelerinin insanların hayatını cidden zora soktuğu konusunda hemfikir olduğunu kaydetti. Bağış, tutukluluk sürelerinin normal suçlarda en çok bir yıl, ağır suçlarda 2 yıl olabildiğini ancak istisnai durumlarda uzayabildiğini söyleyerek, istisnalar kaldırılırsa bundan çok sayıda kişinin etkileneceğini, o zaman da bu raporda belirtilen tutuklulardan başka suçlardan yargısı devam eden kişilerin de gündeme geleceğini belirtti.

Bağış, Adalet Bakanlığı'nın bu konuda çalışmasını hummalı şekilde sürdürdüğünü söyleyerek, 'nasıl bir çözüm bulunabilir' konusunun gündemde olduğunu, bu süreçte yapılması gerekenin yargı erkine destek vermek olduğunu bildirdi. Bağış, bu konuda Hizbullah üyelerinin serbest kalmasını göstererek, o dönemde bunun kamuoyunda rahatsızlık yarattığını anımsattı.

Tutukluluk sürelerinin kısalması ile ilgili muhalefet ile işbirliğine her zaman hazır olduklarını da söyleyen Bağış, iyi niyetlerinden şüphe duyulmaması gerektiğini, uzlaşı komisyonuna katılımlarının bunun en iyi göstergesi olduğunu kaydetti.

AB MÜZAKERE SÜRECİ

Bakan Bağış, AB ile müzakere süreciyle ilgili bir soruya karşılık da, AB'nin Türkiye için samimiyetini ispat etmesi gerektiğini söyleyerek, "AB ile 52 yıllık bir süreç var ortada, biz birbirimizi yeni tanımıyoruz. Önce samimiyetlerini ortaya koysunlar" dedi.

AB ile ilişkileri kesmeyi hiç düşünüp düşünmediklerinin sorulmasına karşılık da Bağış, Türkiye ile müzakerelerin ancak AB üyelerinin oybirliği ile kesilebileceğini hatırlattı.

Rum kesiminin dönem başkanlığı ile ilgili de konuşan Bağış, Rumlar'ın 2012'deki dönem başkanlıklarının Rum yönetiminin değil Kıbrıs'ta birleşmiş bir devlet tarafından üstlenilmesini arzu ettiklerini, bunun için de müzakerelere destek verdiklerini söyleyerek, "Ama bir çözümsüzlük olursa bunun bedelini de Türk tarafına ödettirmeyiz" dedi.

Bağış, Rumların dönem başkanlığı sırasındaki ilerleme raporunun nasıl değerlendirileceğinin sorulmasına karşılık da şunları kaydetti:

"Bizim Konsey ya da Komisyon ile bir sorunumuz yok. Rapor, komisyonun raporu dönem başkanlığının değil. Aday ülke dönem başkanı ile ya fasıl açılıp kapatılırken ya da Ortaklık Konseyi'nde aynı masada oturma durumunda kalıyor. Bir yıldır fasıl açmadık, boyumuz kısalmadı, 6 ay daha bekleyebilir Türkiye.    Ortaklık Konseyi toplantısı da mesela Fransızlar döneminde yapılmadı, Rumlar döneminde de teyit edilir, olmayabilir, sonraki dönem başkanlığında işimize bakarız."

Rum kesiminin sondaj faaliyetleri ile ilgili olarak da Bağış, Akdeniz'de gelecekte neler olacağına Rumların karar vereceğini, çünkü Türkiye'nin tepki göstermekte haklı olduğunu anlatarak, Rumlar'ın faaliyetlerini yoğunlaştırması durumunda Türkiye'nin de aynı şekilde davranacağını" belirtti.

Malatya jandarmasının misyonerlik soruşturması ile ilgili kendisi hakkındaki talimatına ilişkin basında çıkan haberin hatırlatılmasına karşılık da Bağış, şunları kaydetti:

"Ben bu iddialara sadece güler geçerim. Çok şükür benim ne olduğum, nereli olduğum çok açık ve nettir. Gizli değildir. Siirtli bir ailenin çocuğuyum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan onur duyan biriyim. Malatya da bir akrabam yok, olsa da bunu sorgulamak kimsenin haddi olmazdı. Bunlar komik şeyler. Bu konu Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin güzel bir göstergesidir aslında."

(AA/AK/SEL) FOTOĞRAFLI

 
12 Ekim 2011 Çarşamba 23:54
Okunma: 435
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)