Ana Sayfa » Kıbrıs » 2011 Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi 2. Aşamasında

2011 Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi 2. Aşamasında

Taslak 45 Günlük Yasal Katılım Süreci Çerçevesinde 76 Kuruma Gönderildi.

 
 
2011 Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi 2. Aşamasında

ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ KURUMLARIN GÖRÜŞLERİNİN ALINMASININ ARDINDAN TASLAĞA SON ŞEKLİNİ VERECEK

2020 YILINDA 80 BİN NÜFUSA ULAŞMASI ÖNGÖRÜLEN LEFKOŞA'NIN, BU RAKAMA 2010 YILINDA ULAŞMASI DA PLANDA DEĞİŞİKLİK SEBEBİ

KONUT SAYISI 5 YILDA 18 BİNDEN 33 BİNE ÇIKTI... BOŞ KONUT SAYISI 1500

ÖZNUR, PLANDA SINIRLARI DÜZELTME VE ULAŞIM SİSTEMİ İLE BÜTÜNSELLİĞİ SAĞLAMA YÖNÜNDE DÜZENLEME YAPTIKLARINI, ALTERNATİF YOLLAR PLANLADIKLARINI BELİRTTİ

GÜZELYURT, GİRNE VE MAĞUSA'DAN LEFKOŞA MERKEZİNE DİREKT İNEN YOLLARIN YANI SIRA, ÇEVRE YOLU OLARAK ADLANDIRILAN MEVCUT GÜZELYURT-LEFKOŞA-MAĞUSA YOLUNA ALTERNATİF BİR YOL DA PLANDA YER ALIYOR

Lefkoşa, 14 Eylül 11 (T.A.K. Şebnem Ö. FASLIGİL): Başkent Lefkoşa'yı  talepler çerçevesinde toparlama ve bütünleştirme amacıyla İmar Planı revize edildi.

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Alayköy Belediyesi'nin başvurularının değerlendirilmesinin ardından Kasım 2010'da başlayan Lefkoşa İmar Planı değişiklik süreci, ikinci aşamasına girdi...

Yerel yönetimler ve kaymakamlık tarafından raporlaştırılan halkın talepleri ve kendi tespitleri çerçevesinde 2011 Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi'ni hazırlayan Şehir Planlama Dairesi, taslağı incelenmek için 76 kuruma göndererek 45 günlük yasal katılım sürecini başlattı.

Daire, 45 gün sonunda gerekli değerlendirme ve öneriler ışığında taslağa son şeklini verecek.

TAK muhabirinin sorularına karşılık, imar planındaki değişiklik taleblerinin nüfus yoğunluk katsayısının artırılması, ticari bölgelerin artırılması ve imar sınırının genişletilmesi yönünde olduğunu belirten Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölüm Sorumlusu Şehir Plancısı Ali Öznur, 2020 yılında 80 bine ulaşması öngörülen Lefkoşa'nın bu rakama 2010 yılında ulaşmasının da planda değişiklik gerektirdiğini söyledi.

Öznur, planda sınırları düzeltme ve ulaşım sistemi ile bütünselliği sağlama yönünde düzenleme yaptıklarını, alternatif yollar planladıklarını ifade etti.

Değişiklik taslağı ile Güzelyurt, Girne ve Mağusa'dan Lefkoşa merkezine direkt inen yolların yanı sıra, çevre yolu olarak adlandırılan mevcut Güzelyurt-Lefkoşa-Mağusa yoluna alternatif bir yol da öngörülüyor.

İLK PLAN 2001

Nisan 2001'de yürürlüğe giren Başkent Lefkoşa İmar Planı'nın 2005 ve 2009 yıllarında iki kez değişikliğe uğradığını kaydeden Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölümü Sorumlusu Şehir Plancısı Ali Öznur, Lefkoşa ve Alayköy belediyelerinin isteği ve bakanlığın direktifleri çerçevesinde değişiklik sürecinin Kasım 2010'da başlatılığını kaydetti.

İlk olarak ilgili yerel yönetimler ve kaymakamlık tarafından halka duyuru yapılarak istekleri, beklentileri ve şikayetlerinin alınarak rapor halinde Şehir Planlama Dairesi'ne sunulduğunu anlatan Öznur, dairenin de mevcut sorunları tespit ederek Lefkoşa İmar Planı'ndaki değişiklikleri hazırladığını söyledi.

TAK muhabirine açıklamalarda bulunan Şehir Plancısı Öznur, "Şimdi ikinci aşamadayız" diyerek, taslağın  yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, meslek odalarının da dahil olduğu 76 kuruma gönderildiğini ve 45 günlük yasal katılım sürecin başlatıldığını ifade etti.

Öznur, "Bu 45 günlük yasal süreçte bizim yaptığımız değişiklikler değerlendirilerek kurumlardan gelen görüşler çerçevesinde plana son şekli verilecek" dedi.

DÜZENLEMELER

İmar planındaki değişiklik taleplerinin nüfus yoğunluk katsayısının artırılması, ticari bölgelerin artırılması ve imar sınırının konuta açık bölgelerin genişletilmesi yönünde olduğunu belirten Ali Öznur, "Biz yaptığımız tespitlerde mevcutta ticari bölge olup bizim planımızda yer almayan bölgeleri bu çerçeveye aldık" ifadesini kullandı.

İmar Planı ile yerleşmeye açılmış bölgelerin 550 bin kişiyi sığacak kapasitede olduğunu ancak yaşayan nüfusun 80 bin, yani öngörülenden yüzde 15-20 fazla olması nedeniyle taslakta fazla genişlemeye gitmediklerini anlatan Planlama Bölüm Sorumlusu Ali Öznur, "Öyle olunca imar sınırı içerisinde öncelikli geliştirmek istediğimiz ve ikinci aşamada geliştirmek istediğimiz yerleri belirledik..Kent merkezinin kademeli olarak yoğunluklarını artırdık ki cazibesini artıralım. Ulaşım sistemini yeniden gözden geçirerek revize ettik" dedi.

Öznur, sınırları düzeltme ve ulaşım sistemi ile bütünselliği sağlama yönünde düzenleme yaptıklarını, imarın dışında kalan konutları içe aldıklarını ve Güney Lefkoşa ile Kuzey Lefkoşa arasındaki yapı arsa oranlarını karşılaştırarak farklılıkları düzenlediklerini belirtti.

33 BİN KONUT

Yıllara bakıldığında imar konusunda en büyük gelişmenin 2005'den sonra Lefkoşa'da olduğuna dikkat çeken Öznur, 1996'da yapılan sayımda Lefkoşa'da 18 bin konut varken bugün 33 bin olduğunu ifade etti.

Su sayaçlarına göre tespit edilen 33 bin konutun 23 bin 625'i Lefkoşa'da, 7 bin 397 Gönyeli'de ve 735 Alayköy'de olduğunu kaydeden Öznur, yaklaşık 1500 de boş konut bulunduğunu kaydetti.

İhtiyacın çok üzerinde boş arsa da bulunduğunu ifade eden Öznur, "Kentin esas prensibi toparlama ve bütünleme. İmar sınırı içerisinde insanları toplayıp hizmetleri bu sınırlar içerisinde verebilmek" dedi.

LEFKOŞA'DA 2020'DE ÖNGÖRÜLEN NÜFUSA ULAŞILDI

2006 nüfusu sayımına göre 256 bin 644 olan KKTC nüfusunun Devlet Planlama Örgütü tarafından 2010 yılı için yapılan tahmini nüfusu hesaplamalarına göre 287 bin 443 olduğunun varsayıldığına dikkat çeken Ali Öznur, bu çerçevede planlama alanında 2010 yılı için tahmin edilen nüfusun yüzde 12 artarak 80 bin 433'e ulaştığını, bunun ise planlama alanı için öngörülen 2020 nüfusuna eşdeğer olduğunu vurguladı.

Öznur, "Bir başka ifade ile 2020'de ulaşılması öngörülen nüfusa 2010 itibarı ile ulaşıldığı tahmin edilmektedir. Bu da planı revize etme gerekliliğini getirdi. İleride de ihtiyaca göre ara revizyonlar yapılacak" dedi.

Ali Öznur, bundan sonra sürekli planlama anlayışı çerçevesinde planların revize edileceğini de belirtti.

LEFKOŞA'YA ALTERNATİF YOLLAR

Planla ulaşım sistemini çok iyi bir seviyeye getirdiklerini vurgulayan Ali Öznur, şöyle devam etti:

"Örneğin Güzelyurt yönünden yeni bir yol önerdik. Kentin içine girmeden direk merkeze gelen bir yolumuz var. Gönyeli Ağıllar Kavşağı'ndan girip şehit arsalarından geçip Dereboyu'na, Pizza Pronto'nun yanına çıkacak olan bir yol... Direk dıştan gelecek.

Girne'den de yeni bir yol önerimiz var. Gönyeli kentinin batısından gelip yeni ağıllar kavşağına bağlanacak ve güneye doğru devam edip merkeze gelecek.

Üçüncü alternatif yolumuz ise, doğu kesimi için... Haspolat Sanayi bölgesinden direkt Atatürk Öğretmen Akademisi'ne ve oradan kente yayılması...

Ülkesel çevre yolu dediğimiz Güzelyurt-Lefkoşa-Mağusa yolunun yükünü hefifletmek amacıyla da ikinci bir yol önerdik. Bu ikinci önerimiz; yani akademi, haspolat sanayi bölgesi ve Ercan Havayoluna giden yolumuz de ikinci bir protokol yolu olabilir.

Kuzey'den Taşkent yolundan başlayıp Hamitköy'ün kuzeyinden geçerek, sanayinin ve fuarın kuzeyinden geçerek Kanlıköy'e bağlanan bir yolumuz da var. Kuzey Çevre Yolu olarak adlandırdığımız bu yolumuz mevcut Güzelyurt-Lefkoşa-Mağusa yoluna alternatif olacak.

Biz ana projeyi oluşturduk. Karayolları Dairesi ihale aşamasında..."

Alternatif yolların diğer birçok nedenin yanında doğal afetler sırasında da büyük önem taşıdığına dikkat çeken Öznur, sanayi bölgelerinin de aynı amaçla ayrı bölgeler dağıtıldığını, kentlerde de küçük küçük merkezler oluşturulduğunu söyledi.

(ŞEB/GÜR)    FOTOĞRAFLI

 
14 Eylül 2011 Çarşamba 11:57
Okunma: 857
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu