Ana Sayfa » Kıbrıs » 2011 Kktc Ulusal Pul Sergisi Açıldı

2011 Kktc Ulusal Pul Sergisi Açıldı

Bozer: "Pullar, Kültür Ve Yaşam Şeklini İzah Eden Küçük Ama Önemli Bir Olgu"

 
 
2011 Kktc Ulusal Pul Sergisi Açıldı
KÜÇÜK: "BİZİMKİSİ GİBİ BİR MÜCADELE TARİHİ OLAN BİR ÜLKENİN TARİHİNİN YANSITILMASI BAKIMINDAN PULLAR AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın katkılarıyla Posta Dairesi Müdürlüğü ile Kıbrıs Türk Filateli Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "2011 KKTC Ulusal Pul Sergisi" bugün açıldı.

Lefkoşa Bedesten'deki serginin açılışına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Türkiye PTT Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür Osman Tural, Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğulları, Bayındırlık ve Ulaştırma eski bakanı, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, K.T.Filateli Derneği Başkanı Sedat Çomunoğlu ve çok sayıda konuk katıldı.

5 Aralık'a kadar devam edecek sergi süresince posta kartı satışı yapılacak ve 5 ilçenin ayrı ayrı tarih damgası tatbiki yapılacak.

Posta Dairesi Müdürlüğü konferans salonunda Cuma günü Kıbrıs Türk Postaları ve Kıbrıs Türk Postalarında Damga ve Taahhütlü gönderileri ilgi sunum gerçekleştirilecek. Filateli Derneği, Cumartesi günü açık artırmayla pul satacak.

Sergide PTT'nin Kıbrıs, Atatürk ve Cumhuriyet pullarının sanatçı çizim ve baskı örnekleriyle Kıbrıs Türk Postaları'nın kuruluşundan bu yana basılan pullardan örnekler yer alıyor.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, açılışta yaptığı konuşmada, pulların, kültür ve yaşam şeklini izah eden küçük ama önemli bir olgu olduğunu söyledi.

Bozer, sergi gibi etkinliklerin, Kıbrıs Türkü'nün ve kültürünün tanıtılması ve turizm açısından büyük katkı sağlayacağından emin olduğunu belirtti.

Daha geniş çaplı sergiler düzenleyip, bunu sürekli hale getirmek gerektiğini kaydeden Bozer, bu gibi sergilerin kalıcılık arz etmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bozer, ülkeye turist olarak geleceklere bir şeyler öğretmek açısından da bu sergilerin çok faydalı olduğunu belirtti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türkü'nün hayatında çok önemli yeri olan postanın, özellikle yüksek öğrenimin yurt dışında gerçekleştirilmek zorunda olduğu günlerde vazgeçilmez olduğunu söyledi.

İletişimin çok geliştiği bugünlerde Posta Dairesi'nin işlevinin daha farklı yöne kaydığını kaydeden Küçük, pulların, Kıbrıs Türkü'nün adadaki varlığını, üretimini, kültürel zenginliğini yansıtması bakımından büyük önem taşıdığını belirtti. Küçük, pullarda kullanılan resimlerin tesadüfi olmadığını belirterek, bu resimlerin ülke hakkında ön bilgi sahibi olunması şansı sağladığını kaydetti.

Küçük, "Bizimkisi gibi bir mücadele tarihi olan bir ülkenin tarihinin yansıtılması bakımından pullar ayrı bir önem taşıyor" dedi.

Başbakan Küçük, meraklıları sayesinde gelişerek yaşamaya devam eden pul koleksiyonculuğunun kendisinin de hobileri arasında olduğunu belirtti.

KKTC'de Posta Müzesi kurulması fikrinin ise güzel bir fikir olduğunu kaydeden Küçük, Vakıflar İdaresi'nin Lefkoşa Surlar içinde uygun bir bina bulması için gerekli talimatı verdiğini söyledi.

Küçük, "Hem tarihin sergilenmesi, hem de turistlere ziyaret edebilecekleri yeni bir yer sağlamak açısından müze çok önemli bir ihtiyaç" dedi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de Posta Dairesi ile derneğin işbirliği içinde böylesi bir sergi düzenlemesinin büyük bir heyecan kaynağı olduğunu söyledi.

Saner, serginin, ülkenin geçmişinden bugüne kadar ki tarihi olayları, kültürü, gelenek ve görenekleri, insanların yaşam şekli, mekanları ve geçmişle ilgili merak edilen tüm konuları yansıtıp, ziyaretçileri etkileyeceğini belirtti.

Ersan Saner, K.T. Posta İdareleri'nin 50. kuruluş yıldönümün nedeniyle uluslararası bir sergi açılması talebini, Başbakan'ın da ortaya koyacağı kararlılıkla, hep beraber başaracaklarından emin olduğunu kaydetti.

Bir yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetleri ve pul basımları hakkında da bilgi veren Saner, Posta Dairesi'nin son çalışmasının tarihe de ışık tutacağını belirtti.

"POSTA KODU SORUNU ÇÖZÜLECEK"

Saner, KKTC'nin posta kodu olmaması sorununun da Türkiye'nin yardımıyla yakın zamanda çözümleneceğini söyledi.

Telgraf sisteminin de Telekomünikasyon Dairesi'nden alınıp, Posta Dairesi'ne devredildiğini kaydeden Saner, e-telgrafın sözkonusu olduğunu ve telgrafların bundan sonra telefon etmeden Internet üzerinden çekilebileceğini belirtti.

EMİROĞULLARI

Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğulları ise konuşmasında, serginin, Filateli Derneği işbirliği içinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun himayelerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Sergide, ülkenin tarihi olaylarının, kültürünün, güzel sanatlarının, tarihi eserlerinin, turizminin, gelenek ve göreneklerinin pullarla yansıtılacağını kaydeden Emiroğulları, sergiyi ziyaret edecek insanların halkın pullara ilgisini artırıp, hayal dünyalarını etkileyeceğini belirtti. Emiroğulları, "Bizdeki tarihi eserlerin hiçbiri başka yerde yoktur. Hem ülke kalkınmasına, hem de turizme katkı koymak amacıyla bu eserleri pullarda ön plana çıkarıyoruz" dedi.

Emiroğulları, sivil toplum örgütleriyle istişare içinde olan dairenin Filateli Derneği ile işbirliği içinde çalıştığını kaydetti.

Doğan Emiroğulları, konuşmasında ayrıca sergi süresince gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında da bilgi verdi.

TURAL

Türkiye PTT Genel Müdürü Osman Tural da konuşmasında, böylesi bir güzel etkinliğe katkı koymak ve burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi; pul ve postaların ülkenin hükümranlığını yansıtan unsurlardan olduğunu dile getirdi.

Fonksiyonunu yitirmiş gibi görünse de posta ve pulculuğun, geçmişi geleceğe taşımak bakımından önemli fonksiyonu bulunduğunu kaydeden Tural, K.T.Posta İdareleri'nin kuruluş yıldönümünde ortak pul çıkarma dahil her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

ÇOMUNOĞLU

K.T.Filateli Derneği Başkanı Sedat Çomunoğlu da konuşmasında, sergi ve fuarların bir konuyla ilgi duyanları bir araya getiren sosyal faaliyetler olduğuna işaret ederek, pul sergilerinin de pula ilgi duyanları, koleksiyoncuları ve filatelistleri bir araya getirdiğini belirtti.

Çomunoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Posta Dairesi ile birlikte gerçekleştirdikleri serginin, K.T. Postaları'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle Ocak 2014'de yapmayı tasarladıkları uluslararası boyuttaki büyük kutlamanın bir provası niteliğinde olduğunu söyledi.

Sedat Çomunoğlu, şöyle devam etti:

"1964'de kurulan K.T. Postaları'nın 50. Kuruluş yıldönümü büyük organizasyonla kutlanacak. Postamız, kendi yönetimimizi oluşturmaya başladığımız ilk kuruluştur. Bu yönden biz Kıbrıs Türkleri için büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle şimdiden ilgili devlet kurumlarını 2014 yılındaki bu büyük sergi organizasyonuna katkı koymak için çalışma başlatmaya ve kaynak yaratmaya davet ediyoruz."

Kıbrıs Türk Postaları'nın Tarihi konulu kitabın basıma hazır olduğunu kaydeden Çomunoğlu, Posta Müzesi'nin de bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

 
1 Aralık 2011 Perşembe 14:31
Okunma: 712
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu