Ana Sayfa » Kıbrıs » 2011 Nüfus Ve Konut Sayımı Çalışmaları...

2011 Nüfus Ve Konut Sayımı Çalışmaları...

korhan: "Büyük İşgücü Ve Para Gerektiren Bu Çalışmaların Başarısı Sayım Memurlarının Özenine Ve Halkın Vereceği Doğru, Güvenilir Bilgilere Bağlıdır"

 
 
2011 Nüfus Ve Konut Sayımı Çalışmaları...
Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Müsteşarı Ali Korhan, büyük işgücü ve para gerektiren nüfus sayımı çalışmalarının başarısının sayım memurlarının özenli çalışmaları ve halkın vereceği doğru, güvenilir bilgilere bağlı olduğunu belirterek, "Herkesin bu bilinçle hareket ederek 4 Aralık tarihinde başarılı bir sayım gerçekleştirmemize katkı sağlayacağı inancındayız" dedi.  

Sayımda elde edilecek bilgilerin yalnızca istatistiksel çalışmalarda kullanılmak amacıyla toplandığını, gizliliğinin İstatistik Yasası ile teminat altına alındığını, Yasa uyarınca kişilerden alınan bilgilerin hiçbir makam veya kişiye verilemeyeceği ve istatistik dışında kullanılamadığını belirten Korhan, ayrıca yasa ile tüm bireylerin ankete katılma ve doğru bilgi verme yükümlülüğü bulunduğunu da hatırlattı.

"ÇALIŞMALARIMIZI  TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜYORUZ"

DPÖ Müsteşarı Ali Korhan tarafından yapılan yazılı açıklamada, örgütün  ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını ortaya koymak ve doğru politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla karar alıcıların, araştırmacıların ve diğer kullanıcıların beklentilerine cevap verebilecek çeşitlilikte, kaliteli, güncel, güvenilir, tarafsız ve uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek ve kullanıma sunmak için çalışmalarını büyük titizlikle sürdürdüğünü belirtti.

Ülkede şu ana kadar ilki 1996 ve ikincisi de 2006 yılında olmak üzere 2 kez nüfus sayımı yapıldığını anımsatan Korhan, 2006 yılında yerel yönetimlerin de katkılarıyla başarılı bir "Nüfus ve Konut Sayımı" gerçekleştirildiğini ve son yapılan bu nüfus sayımından bugüne kadar geçen süreç içerisinde nüfusun çok hızlı bir değişim gösterdiğini, bunun da yeni bir nüfus sayımının yapılması gereğini gündeme getirdiğini kaydetti.

Korhan, bu amaçla nüfusun demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri hakkında bilgi derlemek amacıyla 4 Aralık  tarihinde sokağa çıkma yasağı uygulanarak KKTC sınırları dahilindeki bütün yerleşim yerlerinde 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı yapılacağını hatırlattı.

SORU FORMUNUN İÇERİĞİ

Nüfus ve konut sayımında kullanılacak soru formunda, 2006 yılındaki sayımda olduğu gibi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin birlikte geliştirdikleri Tavsiyeler Metni'nin tam olarak uygulandığını, ek olarak 2006 yılından sonra tavsiyelere eklenen değişkenler de kapsanarak soru formunun güncellendiğini ifade eden Korhan, "Böylece diğer ülkelerle karşılaştırılabilir sonuçlar elde edilmesine fırsat verilmiştir" dedi.

Açıklamaya göre,  2011 Nüfus ve Konut Sayımı soru formunda şu bölümler  yer alıyor:

"Adres; sayımın yapıldığı yerin niteliği; konut özellikleri; hanehalkı ve misafir listesi; fert bilgilerine yönelik soru formu."

"BÜYÜK İŞGÜCÜ VE PARA GEREKTİREN ÇALIŞMA..."

DPÖ Müsteşarı Korhan, büyük işgücü ve para gerektiren bu çalışmaların başarısının sayım memurlarının özenli çalışmaları ve halkın vereceği doğru, güvenilir bilgilere bağlı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Herkesin bu bilinçle hareket ederek 4 Aralık tarihinde başarılı bir sayım gerçekleştirmemize katkı sağlayacağı inancındayız.

Unutulmamalıdır ki bu bilgiler yalnızca istatistiksel çalışmalarda kullanılmak amacıyla toplanmakta olup, gizliliği 16/1970 sayılı İstatistik Yasası ile teminat altına alınmıştır. Yasa uyarınca kişilerden alınan bilgiler hiçbir makam veya kişiye verilemez ve istatistik dışında kullanılamaz. Ayrıca, 16/1970 sayılı yasa ile tüm bireylerin ankete katılma ve doğru bilgi verme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Devlet Planlama Örgütü tarafından yapılacak 4 Aralık 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımının öneminin yukarıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde değerlendirilmesi sayıma büyük katkı sağlayacaktır. Halkımızın bu duyarlılıkla hareket edeceği beklentisiyle herkese şimdiden teşekkür ederim."

 
25 Kasım 2011 Cuma 16:23
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu