Ana Sayfa » Kıbrıs » 2012 Bütçe Görüşmelerinde 5.Gün

2012 Bütçe Görüşmelerinde 5.Gün

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi, Verdiği Öğle Arasından Sonra 54 Milyon 977 Bin 120 Tl'lik Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı'nın Bütçesini Görüşmeye Başladı.

 
 
2012 Bütçe Görüşmelerinde 5.Gün
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, verdiği öğle arasından sonra 54 milyon 977 bin 120 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bütçesini görüşmeye başladı. Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, belirli kurallar içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlarının kumarhanelere girmesiyle ilgili değişiklik yasa çalışmasına işaret ederek, bunun olumsuzluklar yaratacağını söyledi.
Yektaoğlu, kumarhanelerin denetiminin yeterince yapılmadığını ifade ederek, Avrupa Birliği’nde (AB) kumarhanelerin sahibinin devlet olduğuna işaret etti.
Kumarhanelerin AB’de sıkı şartlar altında çalıştığını ifade eden Yektaoğlu, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) bu konuda yapmaya çalıştığının yanlış olduğunu savundu.
FELLAHOĞLU
CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bütçesi’yle ilgili eleştirilerini rakamlar üzerinden yapmayacağını ifade ederek, bakanlığın bütçesinde özellikle elektrik üretimi, çağdaş sistemlere geçişle ilgili yatırım kalemlerine hiçbir yatırım yapılmamasını eleştirdi.
Fellahoğlu, “Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) kullanımındaki bir arazinin hükümet eli marifetiyle şehrin merkezinde yeni bir kumarhane yapılması amacıyla tahsis edilmesinin kabul edilemez olduğunu” ifade etti.
Fellahoğlu, “şehrin merkezinde, bir üniversitenin hemen yanında ve kullanımında bir arazinin casino otel yapılması girişiminin doğru olmadığını” anlatarak, buradaki amacın hükümet çevrelerine yakın birilerine çıkar sağlamak olduğunu iddia etti.
Ülke ve toplum olarak zor bir dönemden geçildiğini; “halka sürekli ve düzenli yalan söyleyen bir hükümetin seçimlerde yine yalanlarla hak etmediği bir gücü elde ettiğini” savunan Fellahoğlu, “Derviş Eroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte UBP’nin hak etmediği bu gücü kaybettiğini” öne sürdü.
Kadri Fellahoğlu, “UBP’nin bunun gereğini yapmak yerine çeşitli vaatlerle 3 milletvekilini kendisine transfer ederek haksızlığı sürdürmesini” eleştirdi.
Fellahoğlu, “sendikalara yazılı olarak verdiği her şeyin tersini yapan” hükümetin hazırladığı 2012 Mali Yılı Bütçesi’ni görüşmenin doğru almadığını” öne sürdü.
Fellahoğlu, bugün itibarıyla 300’den fazla insanın Güney Kıbrıs’a yerleştiği duyumlarının ortada dolaştığını ifade ederek, bunun kendisini ürperttiğini, kendi partisinin hükümetleri döneminde KKTC’ye geliş yönündeki göçün yeniden ters dönerek KKTC’den kaçışa dönüşmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
Kadri Fellahoğlu, Şans Oyunları (Değişiklik) Yasası ile 5 bin Euro borçlanan herkesin gidip kumar oynayabileceğini, bunun yanlış olduğunu kaydederek, hükümete; aklıselime gelerek tasarıdan geri adım atma çağırısı yaptı.
Fellahoğlu, “bu ve benzer bazı yasal değişiklikleriyle KKTC adının kara para aklayan ülkeler listesiyle birlikte anılmaya başladığını, bunun yanlış bir durum olduğunu” ifade ederek, bunu kabul etmenin mümkün olmadığını, herkesin buna karşı tepki göstermesi gerektiğini söyledi.
Fellahoğlu, ülkenin milli hava yolu Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın şaibeli bir şekilde kapatıldığını anlatarak, bunun halkın malı olan kurumların “özelleştirme” adı altında birilerine devredilmesi sürecinin bir parçası olduğunu savundu.
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’nin sırada olduğunu ileri süren Fellahoğlu, Geçitkale Havalimanı’nın ekonomiye kazandırılması gerektiğini, bunun için hükümetin gerekeni yapması gerektiğini anlattı.
Fellahoğlu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun dünyadaki benzer uygulamalar ve ülkenin kendi özel durumu nedeniyle özelleştirilmemesi, aksine sahip çıkılması, geliştirilmesi gereken bir kurum olduğuna işaret ederek, CTP/BG’li hükümetler dönemine kadar ülkede elektrik sorununun çözülemediğini söyledi.
Kadri Fellahoğlu, CTP/BG’li hükümetlerin yaptığı yatırımlar nedeniyle bugün Güney’e elektrik enerjisi verilebildiğini, kendi partisinin hükümetleri sonrasında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na yatırım yapılmadığını iddia etti.
Fellahoğlu, elektrik üretiminden rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanma oranının artırılması gerekliliği üzerinde durarak, bu konuda gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.
Fellahoğlu, ülkedeki ekonomik durumu “hiç iyi değil” diye tanımlayarak, hükümetin yaptıklarıyla başarısız olduğunu herkese gösterdiğini öne sürdü.
Kadri Fellahoğlu, ülkede bir şeyleri çözemeyecek, verdiği sözleri tutamayacak ise illa ve ısrarla koltukta kalmakta ısrar etmenin doğru olmayacağını anlatarak, hükümetin en büyük yanlışının milletvekili transferleri olduğunu iddia etti.
Hükümetin yapması gerektiğinin, sorumluluğu paylaşmak olduğunu, aksi halde yıkılanın altında kalınacağını, ancak bunun da herkesin yıkıntılar altında kalması demek olduğunu ifade eden Fellahoğlu, hükümette sorumluluğu paylaşma gibi bir anlayış görmediğini söyledi.
ULUÇAY
CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ise konuşmasında, ülke piyasasının içinde bulunduğu sıkıntının açıkça ortada olduğuna işaret ederek, buna dünyadaki ekonomik krizin de eklenmesiyle durumun daha da vahim hale geldiğini ifade etti.
Uluçay, temel sıkıntıların birinin ekonomiyi kayıt altına almaya çalışırken, giderlerin önünün alınamaması olduğuna işaret ederek, ekonomiyi ileriye götürmek için yapılması gereken yatırım harcamalarının bütçede yeterli olmadığını söyledi.
Uluçay, ekonomi konularında ülke gerçeklerine uygun adımlar atılarak önlemler alınması gerektiğini ısrarla vurgulayarak, önlem alınacak diye ülkede haksız rekabetin yaratılmaması gerekliliği üzerinde durdu.
Teberrüken Uluçay, bir bütün olarak 2012 bütçesin rakamlarına bakıldığında ülkede daha da daralan bir ekonomiyle karşı karşıya kalınacağının görüldüğünü ileri sürdü.
Uluçay, “CTP/BG hükümetleri döneminde elektriğe yapılan yatırım sonucu bugün Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi verilebildiğini”, kurumun bu anlamda stratejik önemini ortaya koyduğunu kaydetti.
Uluçay, Ticaret Dairesi’nin önemli bir daire olmasına karşın 2012 yılı bütçesi için bu daireye personel artışı öngörülmediğini, ancak başka dairelere personel artışı öngörüldüğünü anlatarak, bunun Ticaret Dairesi çalışanlarına bir tiyo olmasını istedi.
Meclis Genel Kurulu toplantısına kadar ülkede sahip olunan ekonomik rakamların bildirilmesi halinde daha sağlıklı değerlendirme yaparak katkı yapabileceklerini anlatan Teberrüken Uluçay, verilere bakmadan yapılacak değerlendirmelerin önümüzdeki yıllara yönelik yanıltıcı sonuçlar yaratabileceğini kaydetti.
Uluçay; Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı Dairesi’ni Sigortalar Yasası’nın uygulanmasında bazı eksiklikler olduğunu bildiği halde gerekli uyarıları yapmamakla eleştirerek, bunun doğal olarak kazaların maddi olarak karşılanmasında sorunlar yarattığını anlattı.
Kara paranın aklanmasıyla ilgili olarak daha önceden çıkarılan yasaya göre 10 bin Euro’nun üzerinde bir paranın herhangi bir bankaya yatırılması halinde paranın kaynağının sorulması gerektiğini anlatan Uluçay, bu tür yatırımlarda gerekli bildirimin yapılıp yapılmadığını sordu.
Uluçay, 2011 gerçekleşme tahmini rakamlarına bakıldığında ülke ekonomisinde 2012 yılına yönelik öngörülerin de bu yılkı gibi gerçekleşmeden uzak olduğunun görüleceğini anlatarak, sayım yapılacak olmasına karşın Devlet Planlama Örgütü için herhangi bir bütçe artışı öngörülmemesinin garip olduğunu söyledi.
Uluçay, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı daire ve birimlerin son durumlarıyla ilgili olarak ilgili bakandan bilgi istedi.
Teberrüken Uluçay, bir süre önce Meclis Genel Kurulu’ndan ilgili komiteye geri çekilen muhaceret yasa tasarısının bu şekilde uygulanmasıyla işgücü piyasasını dağıtacağını, bunun da ekonomiye etkisinin olumsuz yansıyacağını anlattı.
Teberrüken Uluçay, halen uygulanan ekonomik önlemlerin ülke gerçeklerine uygun olmadığını, başarının yakalanamamasının nedeninin bu konularda konsensüs sağlanmaması olduğunu belirterek, konsensüs aranması ve ülke koşullarına uygun çözümler yaratılması gerekliliği üzerinde durdu.
Uluçay, sorunları orta ve uzun vadede çözmeye yönelik programlar yapılması gerekliliği üzerinde durarak, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bu soruyu kendisine sorması gerektiğini söyledi.
Teberrüken Uluçay, kumarhanelerin elektrik teşvik kapsamında olup olmadığını merak ettiğini anlatarak, bu konuda gerekli yanıtları almak istediğini kaydetti.
Uluçay, iki buçuk yıllık hükümet döneminde UBP’nin elektriğe ne kadar yatırım yaptığını bilmek istediğini de ifade etti.

 
23 Kasım 2011 Çarşamba 22:00
Okunma: 595
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu