Ana Sayfa » Kıbrıs » 2012 Bütçesinin Komitede Görüşülmesi Bugün Tamamlanıyor

2012 Bütçesinin Komitede Görüşülmesi Bugün Tamamlanıyor

maliye Bakanlığı Bütçesi Görüşülüyor

 
 
2012 Bütçesinin Komitede Görüşülmesi Bugün Tamamlanıyor
Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Ombudsman Bütçesi'ni onayladıktan sonra, 1 Milyar, 383 Milyon, 882 Bin 322 TL olarak öngörülen Maliye Bakanlığı  bütçesini ele aldı.  

Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine ilk sözü alan CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay,  bütçelerin hükümetlerin aynası olduğunu dile getirerek, Maliye Bankalığının çalışmalarının da gelir ve gider anlamında dengeli olmak durumunda olduğunu kaydetti.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tablonun Maliye Bakanlığının mali disiplin içinde yapmaya çalıştıklarını da deforme edebileceğini söyleyen Uluçay, Maliyenin görevinin sadece harcamalara para yetiştirmek değil, bütçesel anlamda gerek tasarrufu sağlayıcı, gerekse yatırım harcamalarının yapılmasının sağlanması ve ayrıca gelirlerin artırılması yönünde bütünsel çalışmaların yürütülmesi olduğunu kaydetti.

2012 Bütçesinde personel giderlerinde artış öngörüldüğünü belirten Uluçay, Bütçe Dairesi'nde de eksikliği görülen teknik personel ihtiyacının karşılanmasına dönük artışın yerinde olduğunu ifade etti.

Uluçay, ek mesailer için ayrılan  ödeneğin, ek mesai çalışmalarındaki  kısıtlamalara rağmen, 2012'de de pek aşağıya çekilmeyeceğinin görüldüğünü belirtti.

Uluçay,  2012 bütçesinde seçim ve sayım giderlerinin yetersiz kaldığını belirtirken doğal afetler için gerekli ödeneğin ise artırılması gerektiğini ifade etti.

Bakanlıkların AB'ye uyum çalışmalarına da değinen Uluçay, bu çalışmaların  zaman zaman yavaşlasa da belli çerçevede devam ettiğini belirtti. Uluçay, yasama boyutunun Mecliste kurulan komiteyle yürütüldüğünü söyledi ancak bakanlıkların bu yöndeki çalışmalarının da biraz daha teşvik edilmesinin gerekliliği üzerinde durdu.

Belediyelere katkı payında yapılan artışa karşın, miktarın yeterli olmayacağından, belediyelerin de gelir toplayıcı tedbirler alması gerektiğini vurgulayan Uluçay, nüfus sayımının ardından, belediyelere yapılacak katkı payının da yeniden şekilleneceğini söyledi.

Gelir ve Vergi Dairesi'nin gelirlerin toplanması açısından önemine işaret eden Uluçay, bunun ülke açısından da önemli olduğunu belirterek dairenin personel bakımından güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Uluçay, kaynakların daha dikkatli kullanılması açısından performans bütçenin 2013'te artık yaşama geçmiş olması gerektiğini söyledi.

Özellikle maliyeyi ilgilendiren ancak işletmelerin iş takibi açısından da yararlanacağı otomasyon sistemini,  ekonominin kayıt altına alınması açısından da önemli bir adım olarak değerlendiren Uluçay, bu sistemin  bir an önce hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Gümrüklerin de gelirlerin toplanması açısından  önemli olduğunu ifade eden  Uluçay, "gümrüklerin kesintisiz hizmet sunması, vardiya sistemine geçmesi önemlidir" dedi.

Gelirler bütçesine de değinen Uluçay, gelirlerde genel olarak yüzde 8; giderlerde de yüzde 10'luk artış öngörüldüğünü belirtirken 2012'ye dönük gelir tahminlerinin gerçekleşme olanağının var olduğunu ancak içinde bulunulan koşullara bakınca bundan şüphe duyulabileceğini söyledi.

Uluçay, "2012'de ekonomiyi olumlu yönde dürtükleyecek bir gelişmenin mümkün olmadığı görülüyor" dedi.

Uluçay, konuşmasının sonunda, bütçe çalışmalarına katılan herkese teşekkür ederek bütçenin hayırlı olmasını diledi.

Uluçay'ın konuşmasının ardından komite çalışmalarına 14.30'a kadar ara verdi.
 
29 Kasım 2011 Salı 15:00
Okunma: 521
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu