Ana Sayfa » Kıbrıs » 2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri

2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri

komite Bugünkü Çalışmalarına İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi İle Başladı

 
 
2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşmeye bugün de devam ediyor.  

Komite bugün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve Ulaştırma  Bakanlığı bütçelerini görüşecek.

"MUHACERET POLİTİKALARIYLA KIBRIS TÜRKÜ YOK EDİLİYOR..."

İlk olarak  138 milyon 644 bin 294 TL'lik İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesini ele almaya başlayan komitede konuşan CTP Milletvekili Abbas Sınay, hükümeti kaçak iş gücü konusunda gerekeni yapmamakla suçladı ve muhaceret affıyla kaçakların serbest bırakılmaya çalışıldığını savundu.

Sınay, teknolojinin ve imkanların bu kadar gelişmiş olduğu bu günlerde kaçak sayısının bilinmemesinin çok büyük bir ayıp olduğunu belirterek, kaç kişinin affedileceğinin bilinmediği koşullarda af getirmenin büyük yanlış olacağını söyledi.

Mevcut muhaceret yasasının uygulanması halinde hiçbir kaçağın ülkeye giriş yapmayacağını kaydeden Sınay, "Rumların yok edemediği Kıbrıs Türkü'nün uygulanan nüfus politikalarından dolayı yok olmak üzere olduğunu" savundu.

"GİRİŞİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YASA YAPILIYOR... "

CTP Milletvekili Salih İzbul da, af yasasının hayata geçmesinin ardından vatandaşlık yasasının gündeme getirileceğini söyledi.

Muhaceret yasası hazırlanırken neyin murat edildiğinin merak konusu olduğunu kaydeden İzbul, amacın nüfusu şişirmek ise bunun başarıldığını belirtti. İzbul, "Amaç nüfus artışıysa, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türk nüfusu adaya çekecek politikalar uygulamak lazım. Biz, 70 milyonluk nüfusun işsizine ilaç olamayız. Bu kamyonun kapasitesi 2 tondur, 40 tonu çekmez" dedi.

"Her gelene kapının açılması sonucunda ülkenin yangın yerine döndüğünü ve bunun bedelini de Kıbrıs Türkü'nün ödediğini" söyleyen İzbul, çok sayıda işsiz varken Türkiye'den iş gücü getirilmesinin çok yanlış olduğunu belirtti.

İzbul, "Diğer ülkelerde muhaceret yasası, ülkeye giriş çıkışı kontrol altına almak için yapılır. Bizde ise girişi kolaylaştırmak için yasa yapılıyor" dedi.

İmar konusunda Girne ile ilgili çıkarılan emirnameye de değinen İzbul, Beyaz Bölge'yi koruyucu tedbirler almak yerine bölgeye gökdelenler dikilmeye başlandığını söyledi.

"ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI GEÇİCİ HADIMLIK..."

CTP Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da, ülkedeki çocuk istismarının ulaştığı noktanın düşündürücü olduğunu belirterek, devletin bu gibi konularda koruyucu olması gerektiğini belirtti.

Meclisin bir an önce Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi'ni çıkarması gerektiğini söyleyen Yektaoğlu, kadına yönelik şiddet konusunda da Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin kabul edilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Yektaoğlu, çocuk cinsel istismarına karşı dünyanın birçok yerinde "geçici hadımlık"ı da kapsayan ilaçlı "dönemsel psiko seksüel tedavi" yöntemiyle cezalandırmanın uygulandığını ve suç oranlarının düştüğünü belirterek,  bu yöntemlerin KKTC'de de uygulanabileceğini söyledi.

"YATAY DEĞİL DİKEY GELİŞME..."

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba ise, Girne'deki gökdelenlerle ilgili eleştirilere değinerek, elverişli tarım arazisi sıkıntısı karşısında yatay yerine dikey gelişmenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Kaçak iş gücü ve muhaceret yasasına yönelik eleştirilere de değinen Arslanbaba, yasalara saygı gösterilip, harfiyen uygulanması gerektiğini söyledi.

Arslanbaba, insan haklarının evrensel ve bir bütün olduğunu belirterek, buraya çalışmak için gelen nüfusun rahatlatılacağı yasal düzenlemelerin şart olduğunu kaydetti.

"YENİ PASAPORT HANGİ BÜTÇEYLE"

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, vatandaşlığın oturma ve çalışma izinlerinden farklı olduğunu, her başlığın ayrı ele alınması gerektiğini söyledi.

Uluçay, Muhaceret Yasa Tasarısı'nın mevcut haliyle geçmesi halinde çözümlenmesi murat edilen sorunların aynen kalacağını ve çok büyük sıkıntılara neden olacağını belirtti.

DAÜ'de sendikada görev yapan ve eylemlere katılan akademik personelin haklarında açılan disiplin soruşturmasına bağlı olarak despotik yöntemlerle baskı altına alınmaya çalışıldığını savunan Uluçay, amacın sendikayı ortadan kaldırmak olduğunu ileri sürdü.

Teberrüken Uluçay, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesinde düşüş öngörüldüğüne işaret ederek, yeni pasaporta geçişi öngören projenin hangi bütçeyle hayata geçirileceğini merak ettiğini söyledi.

Belediyelerin yaşadığı ciddi sıkıntılara değinerek, bakanlığın belediyeleri denetleme konusunda bir şey yapıp yapmadığını soran Uluçay, ülkesel fiziki plan konusunda ne gibi çalışmalar yapıldığını açıklanmasını istedi.

Uluçay, CTP'nin bütçeye oyunun ret olacağını ekledi.

"HÜKÜMET POLİSE HÜKMEDEMİYOR... TARTIŞMALAR IRKÇILIK BOYUTUNDA"

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu da, vatandaşlık meseleleriyle ilgili tartışmalara değinerek, hükümetin polise hükmedememesinin muhaceret sorununu büyük bir sorun olarak kalmasına neden olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türkü'nün başı dik durmamasının da olayın bu kadar vahim olmasının bir başka boyutu olduğunu savunan Kalyoncu, yurttaşlık konusunu daha fazla kurcalamamak gerektiğini, çünkü tartışmaların ırkçılık boyutuna ulaştığını belirtti.

Kalyoncu, arsa dağıtımının politik çıkara dönüştürüldüğünü kaydederek, bu gibi uygulamaların ülkeye hiçbir faydası olmadığını söyledi.

Klayoncu, Belediyeler Yasası'nda belediyelerin muafiyet hakkı tanıma yetkisini elde etmeye dönük değişikliğin CTP'li belediyelere dönük bir girişim olduğunu da savundu.

 
25 Kasım 2011 Cuma 14:21
Okunma: 548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu