Ana Sayfa » Kıbrıs » 2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6.Gün

2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6.Gün

çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi Görüşülmeye Başlandı

 
 
2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6.Gün
ADEM: "YÜZDE 15 İŞSSİZ... YABANCI İŞGÜCÜNE KOTA GETİRİLMELİ"

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşmeye devam ediyor.  Çalışma programına göre Komite  bugün sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Turizm Çevre ve Kültür bakanlıkları ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı bütçelerini görüşecek.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi ilk olarak 2011 bütçesine göre  milyon 214 bin 724 TL'lik kesintiyle 114 milyon 728 bin 482 TL'lik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

Bütçe hakkında söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın gelenekselleşmiş yıllık faaliyet raporunun bütçe görüşmeleri öncesi milletvekillerine ulaştırılmamasını eleştirdi.

Adem, faaliyet raporunun bu sabah itibarıyla eline geçmesi nedeniyle detaylı eleştirilerin genel kurul aşamasına bırakacağını söyledi.

Sonay Adem, doğumdan ölüme insanların tüm yaşamını ilgilendiren alanda faaliyet gösteren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmalarına "hazan rüzgarında savrulan yaprak" benzetmesi yaptı.

Adem, şu an Meclis gündeminde bulunan Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla söylendiği gibi kaçak yaşımın sonlanmayacağını, aksine durumun daha da karmaşık hale geleceğini anlatarak, bunun hükümet ile uzlaşma girişimlerine yönelik Başbakan ve kendi partisinin uzattığı elin havada kaldığı anlamına geldiğini ifade etti.

Yapılması gerekenin, nereden gelirse gelsin ülkede kaçak yaşama son verilmesi olduğunu, bunun için de yapılması gereken ve atılması gereken adımlar konusunda hükümetin korkak olduğunu iddia eden Adem, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonay Adem, hükümetin, Kıbrıs Türk halkının iradesine sahip çıkıp çıkmayacağı konusunda kendisini sınaması gerekliliği üzerinde durarak, hükümet edenlerin bunu yapma niyeti olmadığını, biraz daha hükümette kalmak için mevcut ortamı sineye çekme tavrı içinde olduğunu ileri sürdü.

Adem, Türkiye Büyükelçisi'nin "cinayet ve ırza geçmek dışında Türkiye vatandaşlarının gönderilmesine karşıyım" diye açıklama yaptığını kaydederek, bunun hiçbir ülke tarafından kabul edileme-yeceğini anlattı.

Adem, Türkiye'nin kendi yurttaşlarının insanlık dışı koşullarda bu ülkede yaşamasına izin vermesinin doğru olmadığını, ancak doğru olmayan başka bir gerçeğin ise başka bir ülkenin yurttaşının kendi ülkesinde insanlık dışı koşullarda yaşaması olduğunu söyledi.

Sonay Adem, "naylon çadırlar altında" ülkede insanlık dışı ortamda yaşayan Türkiye yurttaşlarının hastalanması halinde Kuzey Kıbrıs'ta alacağı sağlık hizmetinin karşılığının Türkiye tarafından ödenmesi amacıyla iki ülke arasında protokol yapma durumunun söz konusu olduğunu anlatarak, bunun anlaşılır ve kabul edilebilir bir yaklaşım olamayacağını kaydetti.

Adem, ülkedeki işsizliğin yüzde 15'leri aştığını, işsizliği önlemeye yönelik herhangi bir politika da olmadığını belirterek,  bu konuyla ilgili ne gibi adımlar atılması gerektiğine birlikte yanıt bulunması gerektiğini söyledi.

Adem,  yüzde 15 işsizin bulunduğu ülkede ilk olarak yapılması gerekenin ülkedeki kaçak nüfusun yurtdışına çıkışının sağlanması olduğunu anlatarak, bunun arkasından yapılması gerekenin ise yüzde 15 denilen işsizlerin hangi alanlarda istihdam edilebileceğine yönelik ciddi bir çalışma olduğunu anlattı.

Adem, bu iki uygulamadan sonra yabancı işgücüne kota getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, sektörel bağlamda çalışabilecek vatandaş olduğu sürece işgücü gelişimine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Sonay Adem, ülkede her alanda yetişmiş işgücü varken ve bunlar iş bulamazken bu alanlarda yurtdışından öğretmen getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, ülkede bir tek yerli öğretmeni olmayan dershaneler bulunduğunu anlattı.

Adem, bankacılık alanında kendi bakanlığı döneminde kota uygulandığını, kendisinden sonra buna sahip çıkılmaması nedeniyle yurtdışından bankacı getirilmesinin serbest bırakılmasını eleştirerek, "Her alanda kota sistemine geçilmeli, sıkı denetim uygulanmalı ve işgücü bulunan hiçbir alanda yurtdışından işgücü getirilmemesi gerekir" dedi.

Bu ülkeyi yönetme iddiasında olan herkesin nereden gelirse gelsin tüm vatandaşlarının yaşamını devam ettirmesini düşünmek zorunda olduğunu ifade eden Adem, sosyal güvenlik sisteminin anlamlı bir duruma yükseltilmesinin yolunun ekonominin kayıt altına alınmasına bağlı olduğunu ifade ederek, kaçak yaşamın her zaman niteliksiz işgücü anlamına geldiğini, bunun da ülkedeki tüm kurumsal yapıyı bozarak, kriminal vakaların artması sonucunu yarattığını kaydetti.

Tüm bunları önlemek için Meclis gündeminde bulunan Muhaceret       (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı buna göre düzenlemek, ön izin uygulamasın her sektör için uygulamak, ülkeye girişlerdeki vize süresini asgari düzeye indirmek, yakalanan kaçakların derhal ve müdahaleye olanak sağlamadan sınır dışı etmek gerektiğini anlatan Sonay Adem, "Aksi halde bunların çözümü mümkün olmayacaktır" dedi.

Adem, kaçak işçi çalıştıranlara yönelik yüksek  para cezaları getirilmesi gerektiğini anlatırken, Çalış-ma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin "Hapis cezası konusunda destek verecek misiniz" sorusuna da,  "Evet, CTP kaçak işçi çalıştıran işverenlere hem ağır para cezası hem de hapis cezası verilmesine destek verecek" diye yanıt verdi.

Sonay Adem, vasıflı iş gücü sağlanmasının koşulunun sertifikalı iş gücü  olduğunu anlatarak, bunun için gerekli titizliğin gösterilmesinin anlamlı olacağını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bu konuda görev düştüğünü söyledi.

Adem,  ülkedeki sosyal  güvenlik kurumlarıyla ilgili durumun iç açıcı olmadığını, bu konularda halen Meclis gündeminde bulunan ve tartışılan değişiklikler olduğunu anlatarak, kısa vadede sorunun çözümünün pek mümkün görülmediğini kaydetti.

Adem, sosyal sigortalarda aralık ve 13'üncü maaşlar dışında  100 milyon TL açık olduğunu, gündem-deki yasaların  geçirilmesi halinde Türkiye'nin 90 milyon TL vereceğinin söylendiğini anlatarak, bunun anlamının nisan ayından sonra maaş ödemesi konusunda yine sıkıntılar yaşanması olduğunu kaydetti.

Adem, milletvekilleri tarafından tehdit edilen, şantaja uğrayan bir hükümetin ömrünü doldurduğunu, böyle bir konumda olan UBP'den bir şey beklememek gerektiğini anlattı.

Adem, polisin sivil otoriteye bağlanması konusunda CTP'nin hükümete tam destek vermeye hazır olduğunu da yineledi.

Adem, siyasetle uğraşan insanların şeffaf olacağı yeni bir döneme girildiğini, bu nedenle siyasette yeni bir sayfa açılması gerektiğine işaret ederek, bir bütün olarak şeffaflaşma olması halinde Kuzey Kıbrıs'ın önünün açılacağını belirtti.

Lapta Huzurevi ve arazisinin birilerine peşkeş çekilmek istendiğini de savunan Adem, Girne'nin akciğerleri olan bu alanın Türkiyeli bir firmaya verilmesi konusunda adım atılması halinde UBP'liler de dahil Girne milletvekillerinin tepki göstereceğini  söyledi.

Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapması, çözmesi gereken temel sorunlarından  birinin 18 yaş üstü özürlülerin bakım ve rehabilite edilmesi olduğunu anlatarak, ailelerin yıllarca  özürlü çocuklarına baktığını ancak ailelerin ölmesinden sonra bu çocukların ne olacağını meçhul olduğunu kaydetti.

 
24 Kasım 2011 Perşembe 14:16
Okunma: 548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu