Ana Sayfa » Kıbrıs » 2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6'ıncı Gün

2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6'ıncı Gün

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

 
 
2012 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerinde 6'ıncı Gün
Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesini114 milyon 810 bin 670 lira olarak oyçokluğuyla onayladı.

Bütçe üzerinde söz alan UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba, çalışma hayatıyla ilgili yasal düzenlemelere karşı çıkılmasına karşın, yeni düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Emeklilik yaşının 60'a yükseltilmesine karşı çıkılırken, 50'li yaşların insanın en verimli yaşları olduğunun dikkate alınması gerektiğini belirten Aslanbaba, "Avrupa Birliği'ne baktığımızda ortalama emeklilik yaşı 63. Hangi ülkede 50 yaşında emeklilik var..." diye sordu.

Geçmişte yapılan hatalara artık bir nokta konulması gerektiğinin altını çizen Aslanbaba, Sigortalarla ilgili yasa değişikliğinin derhal meclisten geçmesi gerektiğini ifade etti.

Muhaceret af  yasasının geçmesi ile kaçak olarak çalışanların da rahata kavuşacaklarını belirten Aslanbaba, ülkede doğmuş büyümüş kişilerin ülkeden atılmasının insan haklarına aykırı olduğunu belirtti ve  Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın danışmanının bile bu yönde açıklama yaptığını savundu.

Aslanbaba,  bu sorun şimdi çözülmezse önümüzdeki yıllarda 4-5 katı daha büyüklüğünde gündeme geleceğini, bu nedenle bu konuda popülizm yapılmaması gerektiğini söyledi.

Değişimin şart olduğunu kaydeden Aslanbaba, yeni yasa konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Aslanbaba "Çocuklarımızın geleceğini düşünürsek, bu sosyal sigortalar yasasının mutlaka geçmesi gerekir" dedi.

AHMET ZENGİN

UBP Milletvekşili Ahmet Zengin de, yıllardır sosyal hizmetlerde çalıştığını belirtti.

Zengin, şu anda Sosyal Hizmetler Dairesi personelinin çok sıkıntı içinde ve özveriyle çalıştığını, dairenin araç gereç eksikliklerinin bulunduğunu anlattı.

Muhaceret af yasası konusuna da değinen Zengin,  kaçak duruma düşmüş işçilerin değil, onları kaçak çalıştıran ve sömürenlerin üzerine gidilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

TEBERRÜKEN ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, bütçe rakamları incelendiğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinde geçen yıla göre çok büyük bir değişiklik görmediğini ifade etti, Kadın Çalışmaları Dairesi'nde ne gibi çalışmalar yapılacağını sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Yıllık Çalışma Raporu içinde yer alan rakamlar ve verileri değerlendiren Uluçay, çalışma izinsiz kişi sayısının kaç olduğunu sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise verdiği kısa yanıtta, bu rakamın 10 bin olduğunu düşündüklerini söyledi.

Konuşmasına devam eden Teberrüken Uluçay, Muhaceret Yasası'nda yapılacak değişiklikle kaçak yaşam sorununun çözülebileceğine inanmadığını belirterek, öncelikle kaçak yaşamın nedenlerinin  ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Kaçak yaşamın üzerine gidilmesi konusunda mevcut yasalarda da her hangi engel bulunmadığına işaret eden Uluçay, "Bu yasa geçtiğinde bu sorun bitecek demek kolay değildir" dedi.

İhtiyaç olan alanlarda iş gücü getirilmesine karşı olmadıklarını ifade eden Uluçay, bu çerçevede Ön İzin uygulamasının sürdürülmesinin şart olduğunu söyledi.

Emeklilik yaşının 65'e çıkarılmasının yaratacağı sıkıntılar olduğunu ifade eden Uluçay, bu konunun tüm yönleriyle ele alınarak, geçiş döneminde endişesi bulunan kişiler için çözüm üretilmesini istedi.

Uluçay, Çalışma Bakanlığı'nın kayıt altına alma konusunda ciddi adım atması ve bunun devamlılığının sağlanması gereğinin altını da çizdi.

Uluçay, sosyal devlet olgusunun sağlanabilmesi için Sosyal Hizmetler Dairesi'ne ayrılan payın artırılmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

ŞERİFE ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de yanıt konuşmasında, yapıcı eleştirilerden dolayı komite üyelerine teşekkür etti

Bakanlığının ülke ihtiyacına cevap verecek çağdaş konuma gelmesi için gerekli çalışmaları sürdüreceğini vurgulayan Ünverdi, huzurlu ve mutlu bir çalışma yaşamı yanında diğer alanlardaki sorumluklarını da en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kadın Çalışmaları Dairesi konusunda bazı çalışmaları bulunduğunu ve bunları 2012 yılında tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Ünverdi, ülkedeki gençlerin işsiz kalmamasına önem verdiklerini, ihtiyaç olan alanda genç varsa başka ülkeden o alanda işçi getirilmesine kesinlikle izin vermediklerini kaydetti.

Kaçak yaşama yönelik olarak Sosyal Sigorta Affı ve Muhaceret Affı konusunda atacakları adımlar hakkında da bilgiler veren Ünverdi,  bu adımların kayıt dışılığın önlenmesi ve ekonominin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Yaratılacak af  olanaklarından yararlanamayan kişiler için Bakanlık olarak üzerlerine düşen görevi  yerine getireceklerini  belirten Ünverdi, kaçak işveren konusunda da gerekenin yapılacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından  Kadın Çalışması Dairesi'ne 82 bin 20 lira ek  ödenek konulmasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi 114 milyon 810 bin 670 lira olarak  oy çokluğu ile onayladı.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, daha sonra  45 milyon 218 bin 457 liralık Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

 
24 Kasım 2011 Perşembe 16:14
Okunma: 655
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu