Ana Sayfa » Kıbrıs » 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi Oyçokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

ÇAVUŞOĞLU: "VATANDAŞLIK POLİTİKALARI TARTIŞMAYA AÇILMALI... BİZ YASALARIN VERDİĞİ YETKİ DIŞINDA BİRŞEY YAPMIYORUZ"

"E-PASAPORT, E-KİMLİK, E-TAPU ÇALIŞMALARI İYİ NOKTADA. E-KİMLİK YILBAŞINDAN ÖNCE TAMAMLANACAK"

"EYLEM VE GREVE BİRŞEY DEMİYORUM AMA ÇÖZÜM MASADA BULUNACAK. HİÇBİR FEDAKARLIK DENEMESİ YAPILMAZSA ÇÖZÜM OLMAZ"

"ÇOCUK ISLAH EVİ İÇİN DOMUZCULAR BURNU BÖLGESİNDE 22 DÖNÜMLÜK ARAZİ AYRILDI"

KALYONCU: "SAKIN EŞDEĞER MAL DAĞITACAĞIM DEMEYİN... BU YENİDEN BAZI YANDAŞLARA MAL VERECEĞİZ, ÖTEKİLERİNİN DE AĞZI AÇIK KALACAK DEMEKTİR"

Lefkoşa, 19 Kasım 12 (T.A.K.): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunda yasanın verdiği yetkilerin dışında bir şey yapmadıklarını, vatandaşlık rakamlarının şeffaf olduğunu belirterek, vatandaşlığa talebi azaltacak yasal düzenlemeler için tüm partilerin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, öğle arasının ardından İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın görüşmeye devam etti ve oyçokluğuyla kabul etti.

Öğleden sonraki oturumda ilk sözü alan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunlara değindi. Lefkoşa Belediyesi uygulamalarını eleştiren Kalyoncu, özellikle partizanca uygulamalara dikkat çekti. Kalyoncu, belediye başkanının yanı sıra Cumhurbaşkanı, hükümet ve UBP'nin de yanlışları olduğunu söyledi.

Ömer Kalyoncu, belediyelerin katkı payının ödenmesinde gecikmeler yaşandığını; bazı belediyelerin mağdur olduğunu kaydetti.

Kalyoncu, demokrasinin gereği olarak basın yayın organlarının yayınlarının önemine işaret ederek "insanların olası bir seçimde de doğru düzgün hareket edeceğinden şüphe ettiğini çünkü demokrasinin işlemediğini" savundu.

UBP'nin gizli saklı işler yaptığı için seçim kazandığını öne süren Ömer Kalyoncu, eşdeğer mal dağıtımlarını verdiği örneklerle eleştirdi; toplumda adalet duygusunun bu yüzden kalmadığını söyledi.

"Sakın eşdeğer mal dağıtacağım demeyin. Bu yeniden bazı yandaşlara mal vereceğiz, ötekilerinin de ağzı açık kalacak demektir" diyen Kalyoncu, İçişleri Bakanlığı'nın vatandaşlara ve belediyelere eşit davranması gerektiğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: "E-KİMLİK YILBAŞINDAN ÖNCE..."

Konuşmaları yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, e-pasaport konusundaki çalışmaların sonuna yaklaşıldığını; e-kimliğin yılbaşından önce tamamlanacağını; e-tapu konusunda da çok iyi bir noktaya geldiklerini açıkladı.

1 yıl içinde tapunun dünya standartlarında çok iyi noktaya geleceğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, artık bu konuların komite gündeminden çıkacağı söyledi.

Vatandaşlık konusunda gayrıyasal bir şey olmadığını; yasaların verdiği yetkiler dışında hiçbir şey yapmadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, rakamların da şeffaf olduğunu; milletvekillerinin yazılı sorularına yazılı yanıt verdiğini belirtti.

"VATANDAŞLIĞA TALEBİ AZALTACAK DÜZENLEME İÇİN TÜM PARTİLER BİRARAYA GELMELİ"

Nazım Çavuşoğlu, vatandaşlıkla ilgili sayısal anlamda tartışmalar olmakla birlikte, yasanın ortada olduğunu ve başvuruların da yasa çerçevesinde geldiğini anlatarak, vatandaşlığa talebi azaltacak yasal düzenleme için tüm partilerin bir araya gelmesi düşüncesini halen koruduğunu ifade etti.

Bu yönde beyaz ve yeşil kimlik tartışması başlattıklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, ancak basında konunun ayyuka tırmandırıldığını; yüz binlerce kişinin vatandaş yapılacağının yazılmasıyla bu konuyu rafa kaldırdıklarını; şimdi konunun yeniden tartışılabileceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, vatandaşlık politikalarının tartışmaya açılması gerektiğini ifade ederek, muhalefetin vatandaşlık konusundaki görüşlerini ve manifestosunu açıklamasını; tavrını duyurmasını isteyerek, yerine göre farklı tavırlar görüldüğünü belirtti.

ÇAKICI: "UÇAĞA ATLAYIP BRÜKSEL'E ŞİKAYETE GİDECEĞİM"

Bu sırada söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, hükümetin nüfus politikalarını eleştirerek, "Eğer önlem almazsanız vallahi uçağa atlayıp Brüksel'e gidip 'buraya nüfus aktarılıyor' diye sizi şikayet edeceğim" dedi. Çakıcı, Vatandaşlık Yasası'nda kriterlerin net olarak ortaya konulması, insan hakları mağduriyetleri yaşanmaması gerektiğini söyledi.

Konuşmasını sürdüren İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, vatandaşlık konusunun bir kesimin ciddi bir sorunu olduğunu; yasada 5 (çalışma-ikamet izni) mührü olanların başvuru hakkı olduğu halde kendilerinin uygulamayı değiştirip 10 mühür aradıklarını; vatandaşlık işlemlerinde iyi bir sorgulama yapıldığı için işlemlerin uzun sürdüğünü anlattı.

"BES'İN ÇÖP KONTEYNERLERİNİ YOLLARA DEVİRMEYE NE HAKKI VAR?"

Çavuşoğlu, LTB'deki sorunlara değinirken, devletin ekstra para harcayarak vatandaşlar hastalanmasın diye Lefkoşa Kaymakamlığı'nın özverisiyle çöpleri toplatırken, BES yöneticilerinin çöp konteynlerini yollara devirmeye ne hakkı olduğunu sordu.

Demokrasiye zarar vermemek adına dikkat ettiklerini belirten İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, LTB'de ödeme gecikmesi, sosyal güvenlik primlerinin yatırılmaması sorunlarının sürdüğünü; çalışanların haklarının doğru zamanda yerine getirilmesi gerektiğini ancak çalışanların haklarının da sınırı olduğunu; mağdur oldular diye ülkeyi yakma hakları bulunmadığını söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, BES greve başladığında maaş ödemelerinde gerilik olmadığını, sadece sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin ödenmesinde gecikmeler yaşandığını kaydederek, çözümün belediye içinde bulunması gerektiğini vurguladı.

Eylem ve greve bir şey demediğini ama çözümün masada bulunacağını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, hiçbir fedakarlık denemesi yapmadan çözüm olamayacağını söyledi.

Sendikal yaşama destek veren bir yapıları olduğunu ancak çarkların sağlıklı dönmesi için denge gerektiğini belirten Nazım Çavuşoğlu, LTB'nin veznelerinin eylemler yüzünden yılın yarısında kapalı kaldığını; nasıl para toplanıp ödeneceğini sordu.

Çavuşoğlu, bugünkü yollara çöp dökme eylemine karşı sonsuz hoşgörüde bulunduklarını, polisin müdahale etmediğini ve bu tavırlarının süreceğini açıkladı.

Kırsal kesim arsası dağıtımı konusunda politik davranmadıklarını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, hak sahipliği belgelerini CTP döneminde alanlara da arsa verdiklerini söyledi.

Kırsal kesim arsalarının altyapısı için bütçede öngörülen rakamın artırılmasını öneren Çavuşoğlu, hayvan atıkları için de 300 bin TL ek ödenek istedi.

Kaymakamlıkların güçlü ve donanımlı olması gerektiğini, LTB'deki sorunla gördüklerini belirten Çavuşoğlu, bakanlığındaki bir yolsuzluk iddiası konusunda bilgi verdi ve olayın polise aktarılmadığını belirtti.

ÇOCUK ISLAH EVİ İÇİN 22 DÖNÜMLÜK ARAZİ AYRILDI

Çavuşoğlu, Çocuk Islah Evi için Domuzcular Burnu bölgesinde 22 dönümlük arazinin ayrıldığını açıklayarak, Merkezi Cezaevi'nin koşullarını sendikalar ve Gardiyanlar Birliği'yle birlikte çok iyi noktaya getirdiklerini söyledi.

Köylerin belediyelere bağlanmasını doğru bulduğunu ancak maddi kaynak yaratmak gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, komite üyelerine, bakanlık personeline ve Meclis çalışanlarına teşekkür etti.

Yeniden söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümetin yurttaşlık politikalarına ilişkin eleştirilerini sürdürdü ve insan haklarından söz edilirken ülkede yaşayan vatandaşların haklarının göz ardı edildiğini söyledi.

Komite Başkan Yardımcısı, Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da, kırsal kesim arsalarıyla ilgili rakamsal bilgiler istedi. Bakan Çavuşoğlu'nun, "Politika yapmadık, CTP'nin iktidarı döneminde dağıttığı tasarruf belgeleri olanlara arsa dağıttık" dediğini kaydeden Uluçay, net rakam söylenmesi gerektiğini belirtti.

Şehit çocukları arsaları konusunun artık çözümlenmesi; ayakları yere basan bir nüfus ve vatandaşlık politikası izlenmesi gerektiğini ifade eden Teberrüken Uluçay, "Bu insanlar niye vatandaşlık ihtiyacı hissediyor diye bakıp düzenleme yapmak lazım. Beyaz kimlikse beyaz kimlik" diye konuştu.

Uluçay, LTB'de belediye başkanının başarısızlığının neden söylenmediğini sordu. LTB'nin ülkede en büyük kaynağa sahip olduğunu, buna da bakmak gerektiğini ifade eden Teberrüken Uluçay, etraftaki belediyelere bakılmasını istedi. CTP'li belediyelerin ellerindeki kaynakla hareket etmeyi bildiğini; zaman zaman sıkıntılar yaşansa da yorganın aşılmadığını kaydeden Uluçay, LTB'de başka amaçla belediyenin yüksek faizle borçlanmasına göz yumulduğunu, belediyenin de bu hale geldiğini; şimdi de "Ziraat Bankası'nı bulmuşken bir an önce borçlanalım" tavrına girildiğini söyledi.

UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, köylerde dağıtılan kırsal kesim arsalarında partizanlık yapılmadığını; her türlü siyasi görüşe sahip gençlere verildiğini, CTP'li olduğu için arazi alamayan olmadığını belirtti.

"LTB Başkanı görevden alındı ayağa kalktınız. Şimdi niye bu belediye başkanını suçluyorsunuz?" diyen Zengin, çalışmaları için bakanlığa teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesinde kırsal kesim sosyal konut altyapı kalemi 1 milyon 200 bin TL artırıldı; Haspolat'ta kurulacak hayvansal atık merkezi için de 300 bin TL'lik yeni bir kalem oluşturuldu. Böylece bakanlık bütçesi toplamda 1 milyon 500 bin TL artışla, 148 milyon 536 bin 513 TL olarak oyçokluğuyla onayladı.

Komite daha sonra Polis Genel Müdürlüğü bütçesini görüşmeye başladı.

(FEZ-GÜL/GUR)

 
19 Kasım 2012 Pazartesi 17:11
Okunma: 531
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu