Ana Sayfa » Kıbrıs » 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi Oyçokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (5)

ÇAKICI: "UBP'NİN HÜKÜMET PROGRAMINDA DA POLİSİN SİVİLE BAĞLANMASI VAR AMA UBP ÖNERİMİZE RET OYU VERDİ... YAPMAYACAĞINIZ BİRŞEY HAKKINDA HALKA SÖZ VERMEYİN... 26 MİLLETVEKİLİM OLSA BİR GÜN BİLE TEREDDÜT ETMEZDİM"

ÇAVUŞOĞLU: "POLİS NAKİL TÜZÜĞÜ'NDE DÜZENLEME İÇİN KOMİSYON ÇALIŞIYOR... MÜLTECİLER İÇİN ALTYAPIMIZ YOK"

Lefkoşa, 19 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bugün ikinci sırada 165 milyon 339 bin 960 TL öngörülen Polis Genel Müdürlüğü bütçesini görüştü ve oyçokluğuyla onayladı. Komitedeki konuşmalarda polisin sivile bağlanması, nakil tüzüğü ve mülteciler gibi konular üzerinde duruldu.

Polis bütçesiyle ilgili konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, polisin sivile bağlanması konusunun birçok hükümet programında yazıldığını belirterek, kendilerinin geçmişte yasa önerisi de verdiğini ancak UBP'nin hükümet programında da yer aldığı halde buna ret oyu verdiğini söyledi.

Çakıcı, Polis Yasası'nda yapılacak değişikliklerle polisin İçişleri Bakanlığı'na bağlanabileceğini ifade ederek, tüm muhalefet partileri buna onay veriyorsa, UBP de programına yazdığına göre bunun hayata geçebileceğini belirtti.

"Polis sivile bağlanırsa işin içine siyaset girecek ve her şey dağılacak" eleştirisini doğru bulmadığını kaydeden Mehmet Çakıcı, polisin içine siyasetin girmesi istenmiyorsa, bunun da yasayla düzenlenebileceğini ifade etti.

Çakıcı, polisin özerk ama sivil otorite tarafından denetlenen bir kurum olabileceğini kaydederek, gerçek bir devlet mi süs bir devlet mi olunacağına karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Polisin sivile, itfaiyenin belediyelere bağlanması gerektiğini ifade eden Mehmet Çakıcı, demokratik bir polis teşkilatı kurulabileceğini kaydetti.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, "26 milletvekilim olsaydı bu kararı üretmekte bir gün bile tereddüt etmezdim. Siyaset karar üretmektir. Kıbrıs Türk halkının kendi temsilcileri bu kararı üretmelidir. Yapmayacağınız bir şey hakkında halka söz vermeyin" dedi.

Son 3 yılda 350 polisin emekliye ayrıldığını belirterek yerlerinin doldurulması için bir çalışma yapılıp yapılmadığını soran Mehmet Çakıcı, para yok gerekçesiyle yapılmadığını belirtti ve devletin başka birimlerine 2 bin istihdam yapılırken çok ihtiyaç olan polisin eksiklerinin neden giderilmediğini sordu.

Eksiklerin polisin hizmetlerini aksattığını kaydeden Çakıcı, Polis Nakil Tüzüğü'nün kanayan bir yara olduğunu, birçok polisi mağdur ettiğini; polis ailelerini koruyan, adil bir nakil tüzüğünün şart olduğunu ifade etti.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, poliste, terfilerle ilgili kaos yaşandığını belirterek, Polis Yasası'nın birkaç maddesi yüzünden TDP'nin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi gündeminde olduğunu kaydetti.

Polislerin ek mesailer konusunda da büyük haksızlığa uğradığını, haklarının düzenlenip verilmesi gerektiğini belirten Çakıcı, köle gibi çalıştırılan polislere hakkaniyetçe ek mesai verilmemesinin doğru olmadığını vurguladı.

Mehmet Çakıcı, Meclis'te "poliste işkence" konusunda araştırma komitesi kurulduğunu ve bir rapor çıktığını kaydederek akıbetinin ne olduğunu, bakanlığın ne yaptığını sordu.

"UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI HASTALIK... HAPSE DEĞİL HASTANEYE GÖNDERİLMELİ"

Bir örneğini Meclis'e de sunduğu "İstanbul Protokolü" uyarınca işkencelerin yasak olduğunu ve takip edilmesi gerektiğini anlatan Çakıcı, uyuşturucu bağımlılığının bir hastalık olduğunu ve dünyanın her yerinde bağımlıların hapse değil hastaneye gönderildiğini; oysa KKTC'de bağımlılarla satıcıların ayırt edilmeksizin hapse gönderildiğini söyledi.

Çakıcı, zorunlu avukatlık müessesinin getirilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

ULUÇAY: "NAKİL TÜZÜĞÜ DEĞİŞMELİ"

Komite Başkan Yardımcısı ve CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, ülkede herkesin itinayla baktığı Polis teşkilatının görevini yerine getirmek için canla başla çalıştığını; bütçe rakamları yeterli olduğu oranda ihtiyaçların giderilmesi gerektiğini söyledi.

Poliste ek mesai sıkıntısı yaşandığını, yurt dışına çıkış ve Güney Kıbrıs'a geçişlerde bazı kısıtlamalar uygulandığını kaydeden Uluçay'ın sorusu üzerine konuya açıklık getiren Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, izinlerin geçmişte Genel Müdür'ün inisiyatifinde olduğunu ancak kendisi Genel Müdür olduktan sonra ilçe polis müdürleri ve bölüm müdürlerinin yetkili kılındığını söyledi. Zaim, poliste yasal olarak kadronun en fazla yüzde 10'unun izinli olabileceğini, izinlerdeki kısıtlamanın bu bağlamda yapıldığını anlattı.

Konuşmasını sürdüren Teberrüken Uluçay, Polis Nakil Tüzüğü'nün yarattığı sıkıntılar üzerinde durmak gerektiğini; UBP'nin bu konuda defalarca söz verdiğini kaydederek, ancak adım atılmadığını ve her bütçe döneminde aynı sorunların konuşulduğunu ifade etti.

Teberrüken Uluçay, bir süre önce yaşanan 30 Suriyeli mültecinin Türkiye'ye gönderilmesi olayına değinirken, BM yetkililerinin Cumhurbaşkanlığı'yla görüşmesi sonucu bu kişilerin Güney Kıbrıs'a iltica etmelerinin gündeme geldiğini ancak bunun başka bir makama bildirilmediğini ve gerçekleşmediğini belirtti. Uluçay, kurumlar arası iletişimsizlik ve UBP kurultayı yüzünden yaşanan iletişimsizlik yüzünden Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında iletişim olmadığını savundu.

ÇAVUŞOĞLU: "NAKİL TÜZÜĞÜ İÇİN KOMİSYON ÇALIŞIYOR"

Konuşmaları yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Polis Nakil Tüzüğü'nün değişmesini kendilerinin de istediğini söyledi. Bu amaçla 17-18 kişilik bir komisyon kurulduğunu ve çalışıldığını kaydeden Çavuşoğlu, hem polisin hizmetlerini aksatmayan, hem de polislerin tercihlerini dikkate alan bir tüzük için çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

Çavuşoğlu, Poliste nakil tüzüğü yüzünden sıkıntıda olan 120 kişi için ulaşım kolaylığı sağlandığını, 5 ilçeye de polis servisi olmasını istediklerini belirtti.

Mahkeme süreçlerinde yaşanan sıkıntıların bir daha yaşanmamasını istediklerini kaydeden Nazım Çavuşoğlu, polisin maaşının yüzde 25'ine; havaalanında ise yüzde 50'ye kadar ek mesai olanağı bulunduğunu; poliste veya cezaevinde işkenceye karşı olduklarını; kesin talimatı olduğunu belirtti.

"MÜLTECİLER İÇİN ALTYAPIMIZ YOK"

30 Suriyelinin Hatay'daki bir kamptan kaçıp geldiğini; ülkenin tanınmamışlığı ve mültecilere yönelik altyapısı olmayışının sorunlar yarattığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bu sorumluluğa girmemiz de kolay bir süreç değil. Daha önce gelenleri Metehan'dan ara bölgeye bırakılıp, Güney'de mülteci oluyorlardı. Bana göre o da çok hoş bir durum değildi. Bizim bu konularda kendimizi geliştirmemiz gerektiği söylemlerine katılıyorum. Ama burada altyapı olmadığı için bu insanları geri gönderdiğimizi tüm açıklığıyla söylüyorum" dedi.

Daha sonra Polis Genel Müdürlüğü bütçesi oyçokluğuyla onaylandı.

Komite üçüncü sırada Dışişleri Bakanlığı bütçesini görüşecek.

(GÜL/GUR)

 
19 Kasım 2012 Pazartesi 18:47
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu