Ana Sayfa » Kıbrıs » 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (6)

2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (6)

Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Oyçokluğuyla.

 
 
2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülüyor (6)

ÖZGÜRGÜN: "MÜZAKERELERİN HAZIRLIĞINDA BİR KISIM PERSONELİMİZ CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA TAM MESAİ YAPIYOR... MÜZAKERELERİN MUTFAĞINDAYIZ"

"3 YENİ TEMSİLCİLİK GÜNDEMDE"

YEKTAOĞLU: "KIRBIS TÜRK HALKI ÖZNE OLMALI... 2013 KENDİ POLİTİKALARIMIZI ORTAYA KOYMAK İÇİN BİR FIRSAT"

ULUÇAY: "2013'TE DIŞ POLİTİKADA DAHA SIKI ÇALIŞMAK LAZIM"

Lefkoşa, 19 Kasım 12 (T.A.K.): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, müzakere sürecinde bakanlığının bir kısım personelinin Cumhurbaşkanlığı'nda tam mesai yaptığını; müzakerelerin mutfağında yer aldıklarını söyledi.

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin 2013 bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanlığı'nın 35 milyon 450 bin 380 TL öngörülen 2013 bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı bütçesiyle ilgili ilk konuşmayı yapan Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, bu bakanlığın, Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece en önemli bakanlık olacağını söyledi.

Yektaoğlu, UBP içindeki kavga sürerken, Kıbrıs Türk toplumunun kaybettiğini; politikanın da yozlaştığını belirterek "UBP'nin mahkeme duvarları arasında kaldığını" ifade etti.

Kıbrıs'taki politikalarda özne olması gereken halkın bundan uzaklaştığını belirten Mustafa Yektaoğlu, Kıbrıs Türk halkının en etkili olabileceğini belirttiği enerji konusundaki görüşlerini yineledi.

"Enerji"nin Kıbrıs sorununa yeni boyut getirdiğini kaydeden Mustafa Yektaoğlu, Kıbrıs meselesinin her boyutta sürdüğünü; Doğu Akdeniz'de enerji konusundaki gelişmelerin Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarıyla ilgili olduğunu ancak ne Cumhurbaşkanı'nın, ne Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı'nın açıklama yaptığını savundu.

Yektaoğlu, Kıbrıs Türk halkının bu konuda özne olması gerektiğini ama Kıbrıs Türk halkının uluslararası hakları konusunda icraat yapılmadığını kaydederek, Meclis'te "Dışişleri Komitesi olmamasını" eleştirdi.

"Özne değil nesne olduk. Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini savunacağımız hiçbir şey yok" diyen Mustafa Yektaoğlu, UBP'nin memleket meselelerini konuşmak yerine mahkeme koridorlarında koşturduğunu savundu.

Anamur'un 4 mil yakınından geçen FIR hattının AB ve BM tarafından resmi hat kabul edildiğini belirten Yektaoğlu, Kuzey Kıbrıs'ın hava sahasından 600 uçak geçtiğini ama 1 kuruş bile almadığını; Rum tarafının ise yüksek rakamlar kazandığını belirten Yektaoğlu, "Yani Rum tarafı bizim yine kurucu ortaklık haklarımızı gasp ederek ekonomik gelirlerin tümünü kendi kasasına atıyor" dedi.

Yektaoğlu, uluslararası örgütlere üye olmaya çalışılmazsa, balıkçılıkla ilgili düzenlemelere dahil olunmazsa bir yere varılamayacağını kaydetti.

Mustafa Yektaoğlu, petrol, doğalgaz ve FIR hattı meselelerinde uluslararası hukuka uygun öneriler götürerek masada güçlü duruma geçilmesi ve dünyaya barış mesajı verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kıbrıs Türk halkı için 2013, kendi politikalarını ortaya koymak için de bir fırsattır" dedi.

"Vesayet demokrasisinin sürdürülmemesi, hep beraber özne olmaya çalışmak gerektiğini" kaydeden Yektaoğlu, TPAO'yla yapılan anlaşmanın içeriğiyle ilgili bilgi verilmemesini eleştirdi ve hiçbir şeyin Meclis'ten gizlenmemesini istedi.

ULUÇAY

Komite Başkan Yardımcısı, CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Kıbrıs konusunda gelinen noktada, gereği kadar değerlendirilemediğini savunarak, Dışişleri Bakanlığı'nın da Kıbrıs konusu ile ilgili en önemli bakanlık olduğunu kaydetti.

Uluçay, Rum tarafında şubat ayında yapılacak seçimlerden sonra Kıbrıs sorununun yeniden ısınacağını belirterek, uluslararası camianın da sorunun çözümünden yana olduğunu söyledi.

Güney'deki başkanlık seçiminde Anastasiades seçilirse, Annan Planı'na evet demiş bir partinin lideri olarak uluslararası alanda yer alacağını kaydeden Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk tarafının buna uygun önlemler ve politikalar geliştirmesi gerektiğini, aksi halde bugünden daha ciddi sıkıntılar yaşanacağını belirtti.

Uluçay, dış politikada ülkenin Cumhurbaşkanlığı, Meclis, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir şeyler yapıldığını; 2013'te daha sıkı çalışmak gerektiğini söyledi.

Teberrüken Uluçay, doğal kaynakların kullanımı konusunda bir şeyler yakalamak için biraz daha adres üzerine giden dış politika üretmek gerektiğini ifade etti.

KKTC'nin Berlin'de temsilcilik açmasının önemli olduğunu belirten Uluçay, Avrupa ülkelerinde ne kadar çok temsilcilik açılırsa o kadar iyi olacağını; Londra Temsilciliği'nin güçlendirilmesinin de bu yıl gündeme alınması gerektiğini kaydetti.

Uluçay, Londra'daki Kıbrıslı Türklerin KKTC'ye uygulanan ambargolara karşı 100 bin imza hedefiyle bir kampanya yürüttüğünü de belirterek, daha güçlü bir temsilcilik yapısına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Dış Türkler Birimi'yle ilgili sorular yönelten Teberrüken Uluçay, Kıbrıs sorununda 2010'dan beri sürdürülen müzakerelerde Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında kopukluk olduğunu gördüklerini belirtti.

Uluçay, bütçesinin yetersiz olması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı bütçesine oylarının ret olduğunu açıklayarak sözlerini tamamladı.

ÖZGÜRGÜN

Konuşmacıları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, enerji konusunda masaya sundukları önerilerin daha görülmeden Rumlarca reddedildiğini söyledi.

Kıbrıs etrafında enerji arayan ilgili şirketlere yazılar gönderdiklerini, gerekli müdahalelerin zamanında yapıldığını belirten Özgürgün, İslam Konferansı Örgütü'nde gözlemci üye sıfatıyla toplantılarda yer aldıklarını anlattı.

Münhasır ekonomik bölgeyi sadece Türkiye'yle paylaştığını, Rum tarafının ise bundan büyük paralar aldığının doğru olduğunu kaydeden Özgürgün, Kıbrıs sorunu masadayken bunun ellerini kollarını bağlayan konulardan biri olduğunu ifade etti.

Özgürgün, doğal gaz konusunda müzakere masasında Kıbrıs Türk tarafının önerileri bulunduğunu; üçüncü tarafların sıcak yaklaşımı da olduğunu ancak Rum tarafından aynı yaklaşımın görülmediğini ifade etti.

"MUTFAKTAYIZ"

Müzakere sürecinde Cumhurbaşkanlığı ile bakanlığının ilişkileri konusuna değinen Bakan Özgürgün, (müzakere sürecindeki) mutfakta bakanlığının çok ciddi bir etkisi olduğunu, bir kısım personelin Cumhurbaşkanlığı'nda tam mesai yaptığını ancak Rum tarafı masada Dışişleri Bakanlarının bulunmasına karşı çıktığı için müzakere masasında yer almadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, bakanlığının profesyonel kadrolarıyla 2. Cumhurbaşkanı Talat döneminde olduğu gibi şimdi de müzakere sürecinde tüm yeteneklerini kullandığını belirtti.

Özgürgün, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tüm kazanımlarını kullanmaya çalıştığını ifade etti.

3 YENİ TEMSİLCİLİK

Stockholm ve Berlin'de temsilcilik açarken çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, bu yüzden çok temkinli davranıp halen Berlin'deki temsilciliğin resmi açılışını yapmadıklarını kaydeden Hüseyin Özgürgün, 3 yeni temsilcilik açma çalışmaları olduğunu ve 2013'te açılabileceklerini belirtti.

Bakan Özgürgün, KKTC New York Temsilciliği'nin de yer aldığı Türkevi'nin yıkıldığını ve temsilcilik yeni bir binaya taşınacağı için bütçeye kalem konulduğunu belirterek Londra'daki temsilciliğin de taşınmasının gündemde olduğunu bildirdi.

11 boş diplomat kadrosunun doldurulması gerektiğini ifade eden Hüseyin Özgürgün, 3 yeni temsilciliğin de gündemde olduğunu ve bu yüzden boş kadroların doldurulmasının elzem olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanlığı bütçesi oyçokluğuyla onaylandı.

Komite son olarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesi görüşülecek.

(GÜL) FOTOĞRAFLI

 
19 Kasım 2012 Pazartesi 20:00
Okunma: 559
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu