Ana Sayfa » Kıbrıs » 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (2)

2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (2)

Komite İlk Olarak CumharBaşkanlığı Bütçesini 122 Bin Tl Artışla 20 Milyon 943 Bin 80 Tl Olarak Oy Çokluğuyla Kabul Etti.

 
 
2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (2)

BIÇAK: "ÜNİVERSİTELER ÜLKESİ OLACAKSAK YÖDAK'IN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİR..."

YEKTAOĞLU: "DERVİŞ EROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE KIBRIS MÜZAKERELERİNDE İLERLEME OLMAMIŞTIR"

ULUÇAY: "RUM TARAFINDA ANNAN PLANI'NA EVET DİYEN ANASTASİADİS'İN SEÇİLMESİ HALİNDE SIKINTI DAHA DA ARTACAK..."

EMİROĞLULARI: "CUMHURBAŞKANLIĞI ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİYLE DELEGE AVI YAPILMITIR...ÖRTÜLÜ ÖDENEK VE HARCAMALARI HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM..."

KALYONCU: "YAZILANLARIN HİÇBİRİ YAPILMAYAN SEÇİM BİLDİRGESİYLE ÖNCE BAŞBAKAN VE SONRA CUMHURBAŞKANI OLUNDU..."

Lefkoşa, 13 Kasım 12 (T.AK.): Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 20 milyon 821 bin 80 TL olarak öngörülen Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'ni, 122 bin TL artışla  20 milyon  943 bin 80  TL  olarak oy çokluğuyla kabul etti.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak Cumhurbaşkanlığı Bütçesi görüşülürken ilk sözü alarak, 2013 yılı Mali Bütçelerinden yüzde 2.5 kesinti yapıldığını, yıllık enflasyonun yüzde 8-9 olacağı düşünüldüğünde aslında bunun YÖDAK Bütçesi'nden yüzde 10-15 kesinti anlamına geldiğini söyledi.

Bıçak, üniversiteler ülkesi olması öngörülen bir ülkede böyle bir kesintiyi anlamının mümkün olmadığına işaret ederek, yıllar itibarıyla aslında buraya gelen bütçe rakamlarının değişmeyeceğini bilerek konuştuğunu anlattı.

Hasan Ali Bıçak, ülkenin üniversiteler adası olarak öngörülmesi halinde yapılması gerekenin buna uygun bütçe hazırlamak olduğuna işaret ederek, bunu yapmak için de bütçe hazırlanmadan önce YÖDAK'tan bilgi alınmasını istedi.

Üniversitelerin protokoldeki yerinin uygun olmadığını, YÖDAK'ın ise protokolde yerinin olmamasını eleştiren Bıçak, üniversiteler ülkesi iddiasında olan bir ülkede bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bıçak, konuşmasını iktidara yönelik değil, muhalefete yönelik de yaptığına işaret ederek, YÖDAK'ın dünyada saygın bir yeri olduğunu, benzer bir saygınlığı ve sahiplenilmesini ülkede de talep ettiklerini ifade itti.

YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Mustafa Yektaoğlu söz alarak, Kıbrıs sorununun hala çözülmediğini, bu  nedenle Kıbrıslı Türklerin dünya ile entegre olamadığını anlatarak, Kıbrıslı Türklerin bu nedenle acil çözüme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yektaoğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde, altı başlığın üçünde önemli ilerlemeler olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun görüşmeleri devraldığı dönemde, tüm sorumluluk kendisine ait olmamakla birlikte hemen hemen hiç ilerleme olmadığını anlattı.

Yektaoğlu, Hükümeti eleştirerek, çözülmesi gereken binlerce sorun varken Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin aylardık kurultayına takılıp kaldığını ifade etti.

NAMİ

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami ise konuşmasında, Kıbrıs sorunu ve görüşmelerde yapılan hatalar üzerinde durarak, tüm uyarılarına karşın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun yaptığını belirttiği  hatalara işaret etti.

Nami, müzakere sürecinin en büyük engellerinden birinin Rum tarafının Avrupa Birliği dönem başkanlığı olduğunu sürekli söyleyen bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıya kalındığını; yaşanan sürecin, Rum tarafının dönem başkanlığının, müzakerelerin sürmesiyle ilgili olmadığını belirtti.

Nami, Eroğlu'nun kamuoyuna sürekli kendisinin olumlu yapıcı öneriler yaptığını, karşı tarafın ise sürekli ret ettiğini söylediğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanın "ölü, hatta bitkisel hayatta olan" müzakerelerde ileriye dönük ne yapacağını merak ettiklerini söyledi.

Özdil Nami, Rum seçimleri sonrası için dış temasların bu dönemden başlayarak en üst düzeye çıkarılması gerektiğini ifade ederek, bu anlamda kaç ve ne tür temaslar yapıldığını öğrenmek istedi.

Nami, AB'nin Kıbrıslı Türkler için önemli olduğunu, Mehmet Ali Talat döneminde burayla ilgili birim oluşturulduğunu belirterek bu konunun bugün itibarıyla nerede olduğu veya ne yaptığı konusunu merak ettiğini söyledi.

İzolasyonların delinmesinde Cumhurbaşkanı'nın girişim ve inisiyatif üstlenmesinin önemli olduğunu anlatan Nami, bu konuda görebildiği hiçbir adımın atılmadığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu eleştirdi.

ULUÇAY

CTP-BG Mağusa milletvekili Teberrüken Uluçay komitedeki konuşmasında, geçen yılki bütçe görüşmelerinde yaptığı önerileri kısaca hatırlatarak, Kıbrıs sorunu konusunda görüşmelerin kesilmesinin, görüşmeye devam edilecek denilen teknik komitelerin de görüşmemesinin bir sonuç olarak ortada durduğunu söyledi.

Uluçay, kamuoyu yoklamalarına göre Şubat ayında Rum tarafında yapılacak seçimi Anastasiadis'in kazanacağını, onun seçilmesiyle birlikte daha büyük sorunlarla karşılaşılacağını çünkü Anastasiadis ve DİSİ'nin Güney'de Annan Planı'na evet kampanyası sürdüren parti olduğunu söyledi.

Teberrüken Uluçay, Rum tarafında böyle bir sonucun ortayı çıkmasının, Kıbrıs Türk tarafının zafiyetleri nedeniyle Türk tarafını zorlayacağını ifade ederek, tüm bunlar yaşanırken ülkenin UBP Kurultayı ile uğraşmakta olmasını eleştirdi.

Uluçay, Cumhurbaşkanlı ile Başbakanlık arasında koordinasyon gereken meselelerin askıya alındığını, bunun sadece dış politikada değil, her alanda sorun oluşturduğunu ileri sürerek, "Eroğlu, UBP Kurultayı'nda yaptığı konuşmayla ne kadar UBP'li olduğunu ortaya koydu" dedi.

Başbakan ile Cumhurbaşkanlığı arasındaki rekabet veya yarışmanın ülkeye çok şeyler kaybettirdiğini, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan olumsuzlukların bir kısmının da bundan kaynaklandığın ileri süren Uluçay, seçimin pek çok sorunu, hatta UBP'nin kendi içindeki rekabeti de bitireceğini iddia etti.

Teberrüken Uluçay, Rum tarafından Annan Planı'na "evet" diyen bir başkanın olduğu bir ortamda, bugünkü politikayı sürdürecek Türk tarafından daha da büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olunacağını savundu.

Uluçay, bir önceki yıla göre Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'nde önemli bir artış değil, küçük bir düşüş olduğunu, bunun da bütçenin aynı kaldığı olarak yorumlanabileceğini ancak Başbakanlık bütçesinde önemli bir artış olduğunu, bunun öğleden sonraki toplantıda detaylı ele alınacağını kaydetti.

Teberrüken Uluçay, bütçe görüşmeleri sırasında YÖDAK'ın hep konuşulduğunu ancak bu konuda bir devlet politikası oluşturulmadığını belirterek eleştirirken, bu konunun farklı bir ortamda her yönüyle ele alınıp değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

EMİROĞLULARI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasında, görüşülmekte olan bütçenin ülkedeki sorunlara çare üretmekten uzak olduğunu söyledi.

Emiroğluları, gelinen aşamada ülkede, Kıbrıs Türk toplumu için bir egemenlik sorunu olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk toplumunun kendi kurumlarına sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çözüm vizyonu olmadığını ileri süren Emiroğluları, böyle bir vizyona sahip bir cumhurbaşkanıyla çözüme ulaşılmasını beklemenin zaten doğru olmayacağını ifade etti.

Emiroğluları, ortada bir Hükümet olmadığını, Hükümet'in mahkemelere düştüğünü ifade ederek, böyle bir ortamda Kıbrıs sorununun çözümünün beklenemeyeceğini, yaşananların da bunu gösterdiğini söyledi.

Mustafa Emiroğluları, ülkede yaşananın aslında rejim sorunu olduğunu, rejimin değişmediği sürece sağlıklı bir sonuca varmanın mümkün olamayacağını ifade ederek, böyle bir ortamda böyle bir bütçeye onay vermeyeceklerini kaydetti.

Emiroğluları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu, iç politikaya bulaşmakla suçlayarak, Cumhurbaşkanlığının örtülü ödeneğiyle delege avını çıkıldığını; yapılanların aslında bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir mücadele olduğunu iddia etti.

Mustafa Emiroğluları, kurultayla ilgili durumun mahkemede olduğunu, mahkemede ne karar çıkarsa çıksın bunun halkın yararına olmayacağına işaret ederek, yapılması gerekenin erken seçime süratle gidilmesi olduğunu söyledi.

Emiroğluları, Cumhurbaşkanlığı'nın örtülü ödeneği ve buradan yapılan ödemelerin kime yapıldığını bilmek istediğini belirtti.

YÖDAK'ın aslında, ismi var kendi olmayan bir kurum olduğunu, hiçbir denetim ve kontrol yetkisinin olmadığını anlatan Emiroğluları, "YÖDAK aslında YÖK'ün de tanımadığı ve istemediği bir kurumdur" dedi.

Emiroğluları, YÖDAK'ın harcadığı elektriği bile ödeyemeyen bir kurum olduğunu ifade ederek, yapılması gerekenin YÖDAK'ın YÖK gibi güçlü bir hale getirilmesi olduğuna işaret etti.

KALYONCU

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise konuşmasına, bugünkü Cumhurbaşkanı geçmişin Başbakanı Derviş Eroğlu'nun "hiçbir maddesinin yerine getirilmediğini" savunduğu  seçim bildirgesinden alıntılar yaparak, "Herhangi bir siyasinin seçim dönemlerinde böyle havadan sallama hakkı var mı" sorusunu sordu.

Kalyoncu, UBP'nin bir önceki seçimlere katıldıkları seçim bildirgesinde yer alanların bir tanesini bile yaşama geçirmediklerini anlatarak, "UBP seçim bildirisinde ne söylediyse bunun tersini yaptı" dedi.

Kalyoncu, böyle bir "atma ve sallama" ile önce başbakan sonra cumhurbaşkanı olan bir insanla halkın karşı karşıya olduğunu ileri sürerek, seçim bildirgesinde yer alan ve yerine getirilmeyenleri sıralamaya devam etti.

Ömer Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun hala bugün itibarıyla Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutloğluları'na sahip çıkmasının dikkatle incelenmesi gerektiğini, bunun seçimlerde kullanılan ve belediye tarafından borçlanılan 10 milyon Sterlinden 3 milyon sterlinle birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, UBP seçimlerinde yapılan reklamların içinde her zaman Derviş Eroğlu'nun ailesinin olduğunu, böylece toplanan paranın aslında ailesine aktarıldığını iddia ederek, "Tüm bunlardan sonra Sayın Eroğlu bize yakışan bir cumhurbaşkanı mı" sorusunu sordu.

Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kendi imzaladığı protokolü bile inkar edebildiğini; gelinen aşamada, Eroğlu'nun ülkenin yarısının değil, UBP'nin yarısının cumhurbaşkanı konumunda olduğunu savundu.

Ömer Kalyoncu, Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'ne hayır oyu vereceklerini belirterek konuşmasını tamamladı.

(HY/ÖK)

 
13 Kasım 2012 Salı 14:30
Okunma: 531
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu