Ana Sayfa » Kıbrıs » 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (5)

2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (5)

CumhurBaşkanlığı, Meclis Başkanlığı Ve Başbakanlık Bütçeleri Yarın Görüşülecek.

 
 
2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Komitede Görüşülüyor (5)

Lefkoşa, 12 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 3 milyar 421 milyon 632 bin 28 TL olarak öngörülen "2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı"nın bütünü üzerindeki görüşmelere öğleden sonra da devam etti.

Saat 14.00'de komite başkanı UBP Milletvekili Afet Özcafer başkanlığında başlayan komitede, ilk sözü CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu aldı.

Kalyoncu, devletin gizli hesapları ve borçları bulunduğunu, bunların bütçede açıklanmadığını ancak yıl içinde ödeneceğini savundu.

Bütçenin göstermelik olduğunu, bir şekilde bunların dolanılarak geçilmekte olduğunu ileri süren Kalyoncu, BRTK'nin elektrik borcunu kimin ödeyeceğini sordu ve bunu devlet ödeyeceği halde bütçede yer almadığını iddia etti.

"Aslında bu bütçenin açığı büyük" diyen Kalyoncu, şimdiki hükümetin gelmiş geçmiş en kötü hükümet olduğunu savundu.

Kalyoncu, "Devleti göstermelik bir duruma soktunuz" dedi.

İhalelerin Türkiye'de açılmakta olduğunu, müdahale edilemediğini, ihale yasasının da değiştirilemediğini savunan Kalyoncu, iktidardaki partinin bile yönetiminin dışardan belirlendiğini iddia etti.

"Bütçe Yasasını ve TC-KKTC protokolünü deldiniz" diyen Kalyoncu, insanların uygulanan vergi politikasıyla fakirleştirilmekte olduğunu ileri sürdü.

Eşel mobilin fiilen kalkmakta olduğunu bunun emekli sayısını tetikleyeceğini iddia eden Kalyoncu, hükümetin ek mesailerde hiçbir başarısı olmadığını ve 1.5 misli arttığını savundu.

Kalyoncu, Lefkoşa Belediyesi'ndeki sorunlara da dikkat çekti.

Ercan Havaalanı şartnamesinde esas faaliyetler ve esas olmayan faaliyetler meselesi olduğunu anlatan Kalyoncu, sözleşmenin şimdiki gibi onaylanması halinde devletin kaybı olacağını savundu.

Kalyoncu, Türkiye'den gelecek su konusunun önemli olduğunu ancak hükümetin bu konuda çalışma yapmadığını ileri sürdü.

Kalyoncu, mecliste dağıtılan Belediyeler Değişiklik yasası konusunda da eleştiri yaparak "popülizm kokuyor" dedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da söz alarak, yıllar itibarıyla bütçe açıklarına değinerek, hükümete son gelen 27 milletvekiline sahip UBP'nin büyük bir şans yakalamasına ve TC'nin de desteğine rağmen başarısız olduğunu savundu.

Eskiden "davul bizim tokmak başkasının elinde" denilirken bugün davulun da tokmağın da başkasının elinde olduğunu ileri süren Çakıcı, hükümeti tedbir almayarak toplumu bugünlere getirmekle suçladı. Çakıcı, "Başbakan bugün mahkemelik... Bugün kaosun tam ortasındayız" dedi.

Mehmet Çakıcı, Faiz Yasası'nın akıbetini sorarak, 3 bin 700 kişinin mahkemelerde süründüğünü ve bunun büyük bir ekonomik israf olduğunu savundu.

Bütçe disiplini ve tedbir diye açıklamalar yapan bakanların "lüks" makam arabalarının sürekli değiştiğini ileri süren Çakıcı, ekonominin büyüdüğü yönünde açıklama yapılırken tüm piyasanın, esnafın iflas ettiğini iddia etti.

Çakıcı, "Ne ekonomik büyümesi? Çöplük içinde yaşıyoruz. Benim çocuklarım dizanteri ve kolera tehdidi altında yaşıyor. Traktör istersiniz, Lefkoşa sokaklarında gezebilmek için" dedi.

Mehmet Çakıcı, hayvan kaçakçılığına da değinerek, diğer tüm konularda olduğu gibi, bu konuda da hükümetin olayın üstüne yeterince gitmediğini ileri sürdü.

Çakıcı, Türkiye takımlarının, Rum takımlarıyla maç yaptığı gibi KKTC takımlarıyla da en azından dostluk maç yapabilmesi gerektiğini belirterek, bunun niçin yapılmadığının açıklanmasını istedi.

Vizyonsuzluğun sorunların başında geldiğini ileri süren Çakıcı, hükümetin, gereken tedbirleri almayacağına inandığını çünkü çok kısa bir süre sonra seçime gideceğini savundu.

Çakıcı ayrıca Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun ne iş yaptığının ve neyi sonuçlandırdığının açıklanmasını istedi.

Mehmet Çakıcı, "Siz zamanınızı iyi değerlendiremediniz ancak başarısızsınız. Lefkoşa'nın içine düştüğü durum bunun en iyi göstergesidir" dedi.

Kısa süre sonra seçime gidileceğinden bütçenin bu hükümet ve bu meclisle yapılmasının doğru olmadığını savunan Çakıcı, yeni hükümetin eski hükümetin belirlediği bütçeye mahkum edilmemesi gerektiğini ileri sürdü.

ZENGİN

UBP Milletvekili Ahmet Zengin, Türk takımlarının KKTC'deki takımlarla dostluk maçı yapmaya can attığını, ancak Rumların UEFA'ya şikayetinden dolayı bunun gerçekleşemediğini söyledi.

Zengin, maçları engelleyenin Rum Yönetimi olduğunu belirtti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de konuşmasında, hükümetin bütün icraatlarında karşılarına çıkan plansızlığın bütçe görüşmelerinde de kendini gösterdiğini ve gerekli bilgilerin kendilerine sunulmadığını savundu.

Angolemli, tartışma konusu olan ekonomik paketin hala kendilerine ulaşmadığına işaret ederek, "Bütçe, bakkal defteri gibi. Hükümet hesapları, bakkal defteri gibi olamaz. Sadece dolaylı vergilere ve fiyat istikrar fonuna yaslanarak bir yere varamazsınız" dedi.

KKTC vatandaşı olarak bazı olaylardan utandığını kaydeden Angolemli, yargıçların, mahkemede davası bulunan bir kişi tarafından uçakla Paris'e götürülüp, gezdirildiğine işaret ederek, günümüzde artık yargıya olan güvenin de sarsılmaya başladığını savundu. Angolemli, "Tuz koktu. Her şey dibe vurdu" iddiasında bulundu.

Angolemli, partiyle hükümetin birleştiği yerde büyük bir faşizanlığın söz konusu olduğunu ileri sürerek, toplumun icraat beklentilerinin karşılanmasını için özellikle hükümete büyük görev düştüğünü söyledi.

Seçim bölgelerinin 3'ten 5'e çıkarılmasının bir hata olduğunu ileri süren Angolemli, hep birlikte bunu düzeltmek gerektiğini kaydetti.

Angolemli, bir partinin kendi içindeki sorunun yargıya taşınması ve bunun sonucunda meydana gelen gelişmelerden dolayı ülkenin sosyo-ekonomik yapısının kökünden sarsıldığını savundu.

Türkiye'den getirtilecek suyun nasıl değerlendirileceğini ve hangi bölgede neler yapılacağının bilinmediğini kaydeden Angolemli, "Mesarya'da bu su nasıl değerlendirilecek? Hangi ürün yetiştirilecek? Pazarlaması nasıl yapılacak? Bütçe görüşmeleri sırasında bu konunun ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekirdi" dedi.

Angolemli, AB ile Gümrük Birliği anlaşması imzalayan Türkiye'nin ABAD kararlarına uymayı da kabul ettiğini ileri sürerek, üretilecek ürünlerin, mevcut ürünlerin girmede zorluk çektiği Türkiye pazarına nasıl sokulacağına açıklık getirilmesi gerektiğini belirtti.

ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, UBP iktidara geldikten sonra CTP döneminde işe alınanlarla ilgili tartışmalara değinerek, CTP'nin iktidarda olduğu Ocak 2004-Nisan 2009 döneminde devlete 4 bin 454 kişinin alındığını söyledi.

Konuşmaların ardından tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Tasarının madde madde görüşülmesine yarın başlayacak olan komite ilk olarak Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi ve Başbakanlık bütçelerini görüşecek.

PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK

Bu arada, komitenin 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşme programında değişiklik yapıldı.

Buna göre, 20 Kasım Salı gününün gündeminde olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi 21 Kasım Çarşamba gününe, 21 Kasım'da görüşüleceği açıklanan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi de 20 Kasım gündemine alındı.

19 Kasım Pazartesi gündeminde olan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi, 21 Kasım Çarşamba günü; 21 Kasım Çarşamba günü görüşüleceği açıklanana İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesi ise 19 Kasım Pazartesi ele alınacak.

 (ŞEB-FEZ/HÖ)

 
12 Kasım 2012 Pazartesi 16:48
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu