Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 2013 Rum Başkanlık Seçimleri...

2013 Rum Başkanlık Seçimleri...

Diko Anastasiadis'e Yöneliyor, Seçimlere Özerk Katılımı Da Dışarıda Bırakmıyor.

 
 
2013 Rum Başkanlık Seçimleri...

DİSİ'DEN DİKO'LU MÜZAKERECİ

EDEK'İN LİLİKAS'I DESTEKLEME KARARI RESMİLEŞTİ

Lefkoşa, 29 Temmuz 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta DİKO Merkez Komitesi ezici çoğunluğunun 2013 yılındaki başkanlık seçimlerinde DİSİ'yle işbirliği yapmak için diyaloğa başlama kararı alması ve EDEK'in, seçimlerde bağımsız aday Yorgos Lilikas'ı desteklemeye karar vermesinin ardından, siyasi sahnede yeni koşulların oluştuğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi "DİKO'nun Anastasiadis'e Yönelik Adımları... Belirleyici Noktanın Eylül Ayı Olmasıyla, Sıkı Şartlar Altında DİSİ ile Diyalog... Kararlar... DİKO Merkezde 90 Delege DİSİ ile Diyalog Lehinde, EDEK Merkezde 90 Delege Yorgos Lilikas Lehinde" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, DİKO'daki kararın; dün sabah 8.45'te başlayan ve akşam geç saatlerde tamamlanan, temel unsur DİSİ'nin Rum Başkanlık seçimlerindeki adayı Başkan Nikos Anastasiadis'e yönelik güven eksikliği olmak üzere, partinin organlarındaki -Yürütme Ofisi ve Merkez Komite- zor aşamalı ve fırtınalı tartışmalarla geçtiğini yazdı.

Seçimlere özerk katılma tezinin aksine, Lilikas'ı lehinde az sesin duyulduğunu kaydeden gazete, tüm delegelerin isteğinin, Kıbrıs sorunu ve ekonomiyle ilgili ortak yönetim programına geçebilmeleri için DİSİ ile katı müzakere yapılması olduğunu yazdı.

Diyaloğun başarısızlığa uğraması durumunda seçimlere özerk katılma perspektifini açıkta bırakan Sekreterliğin oybirliğiyle alınmış kararının, nihai kararın alınmasında belirleyici rol oynadığını da aktaran gazete, izlenecek çalışmaların sonucunun, başkanlık seçimleriyle ilgili DİKO'nun nihai kararının alınacağı Eylül ayında değerlendirileceğini belirtti.

Haberi "DİKO Anastasiadis'e Göz Kırpıyor... Merkezdeki 90 Delege Sıkı Koşullar Altında Diyalog Önerisi Lehinde Oy Kullandı" başlıklarıyla veren gazete, DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, partinin başkanlık seçimlerinde takip edeceği süreçle ilgili belirleyici toplantılarda parti organlarından "oybirliği" istediğini yazdı.

Karoyan'ın "Kararlarımızın oybirliğiyle ve sadece partinin ve yetkililerinin değil, vatanımızın orta vadeli çıkarlarına hizmet ettiği emniyetiyle alınması gerekiyor" yönündeki sözlerini aktaran gazete, Nikoas Anastasiadis'le diyalog yolunu açan sekreterliğin önerisinin, Partinin Yürütme Bürosu'nda iyi karşılanmadığından söz ederek, öte yandan bunun, Merkez Komite'de, delegelerin büyük çoğunluğunun, yani 90 delegenin olumlu oylarını topladığını belirtti.

Habere göre oylamada, aralarında DİKO'nun Avrupa Parlamentosundaki Milletvekili Antigoni Papadopulu'nun da yer aldığı 3 delege çekimser kaldı, aralarında Milletvekili Andonis Andoniu, Andonis Papis, Kostas Mavridis, Dora Kaçelli ve Y. Luka'nın bulunduğu 8 delege de karşıt oy kullandı.

Bazı aşamalarda yoğun tartışmalar yaşandığına dikkat çekerek, büyük miktardaki delegenin, DİSİ Başkanıyla işbirliği perspektifine ilişkin çekince ve tepkilerini ortaya koyduğunu belirten gazete, herkesin, katı müzakere yapılmasını ve başkanlık adayından taahhütler talep edilmesini istediğini, öte yandan, Pindaru (DİSİ Genel Merkezi) ile olan diyaloğun sonuca varmaması durumunda, seçimlere özerk katılım (seçeneğinin) masada muhafaza edilmesinin rahatlatıcı işlev gördüğünü yazdı. 

Diğer taraftan gazeteye göre Lilikas'ın adaylığı lehinde sadece 3 delege açıklamada bulundu, delegelerin büyük bir kısmı -özellikle yeni delegeler- seçimlere özerk katılımı lehinde savunma yaptı.

"Merkez Komitedeki kumar; ulusal birlik ve ulusal kurtuluş hükümetinin oluşumu önkoşuluyla, belirli bir yönetim programı içerisinde ortak bir anlaşmanın mümkün olduğu ya da olmadığının saptanması amacıyla DİSİ ve merkez sağ ve sol güçlerle diyaloğun devam etmesinden bahseden Sekreterliğin oybirliğiyle alınmış önerisiyle kazanıldı" şeklinde yazan gazete, haberin devamında şunlar aktardı:

"DİKO'lu başkana göre belirli bir anlaşmanın; ortak hükümet karalarının oluşturulması ve uygulanmasının kontrolüne ilişkin belirli garantilerle birlikte yönetim modeli ve Kıbrıs sorunu, enerji, eğitim ve savunma alanlarda hükümetin öncelikleriyle ilgili belirli şartları ve ön koşulları kapsaması gerekecek."

Karoyan'a göre diyaloğun en geç Eylül başlarına tamamlanması gerektiğini belirten gazete, diyaloğun neticeye varmaması durumunda, DİKO seçimlere özerk katılımı dışarıda bırakmadan, seçeneklerini yeninden inceleyeceğini ki bu hareketin, bu seçeneği destekleyen partilileri rahatlatma ve arzuladığı anlaşma için DİSİ'ye baskı yapma hedefi taşıdığını belirtti.

Habere göre peşinen ortaya konan şartlar şunlardır: "Kıbrıs sorunu ve ekonomide uzun süreli ve sabit tezler."

Öte yandan gazeteye, Karoyan'ın, konuşmasında, DİSİ ile geçmişteki çatışmalardan kaynaklanan tepkiler konusunda "Gelecek, geçmişin tutsağı olarak kalamaz. Geçmişin yaraları geleceğin ölümcül yaraları olamaz" ifadeleri kullandı ve geçmişe değil geleceğe bakılması çağrısında bulundu. AKEL ve AKEL'li aday ile işbirliği perspektifini kapayan Karoyan, Lilikas'ı da "fırsatçılıkla" suçladı, ayrıca merkez sağ ve sol partilerle diyalogla ilgili icraatlarını savundu.

Haftalık yayımlanan Kathimerini gazetesi ise "DİKO'da Eylül Ayında Anastasiadis'i Mühürlüyorlar... Marios Karoyan: 'Lilikas'ı Olası Destekleme, Fırsatçılığın Ödüllendirilmesi'... Özerklik İçin Sesler... Net Bir Şekilde Anastasiadis... Lilikas ve AKEL" başlıklarıyla verdiği haberinde, birçok zıt görüş ve özlü zorluklar olmadan, DİKO'nun, nihai kararın alınacağı Eylül ayına kadar, Anastasiadis'in desteklenmesi yönünde DİSİ ve diğer siyasi güçlerle istişarelerde bulunulması kararı aldığını yazdı.

"MÜZAKERECİ DİKO'DAN"

Öte yandan gazete "Müzakereci DİKO'dan... DİSİ Önerilere Açık - Ekonomi, Enerji ve Ana Noktalar" başlık ve spotuyla yayımladığı haberinde, DİKO ve EVRO.KO'nun uzlaşılar aranması yönünde diyalog kararının ardından bekleyişinin mükâfatlandırıldığını gören DİSİ'nin DİKO, EVRO.KO ve Çevrecilerle ortak bir programa hazır olduğunu beyan ettiğini yazdı.

Habere göre gazeteye konuşan DİSİ adayının (Anastasiadis) yakın çalışma arkadaşı; DİSİ ve Anastasiadis'in, "vatanı ilgilendiren hassas ve önemli meselelerde uzlaşının kesin görülmesi gerektiğini" düşündüğünü söyledi.

Bu kişi sözlerine "Ekonomi ve enerji gibi konularda uzlaşılar, Meclis ve yasama çalışmalarının gerek içinde ve dışında çok önceden ortaya çıkmıştı" ifadelerini ekledi.

Gazete bunu ötesinde, zirve olarak görülen ve üzerinde uzlaşılar bulunması gereken bir başka başlığın var olduğunu, bunun da Kıbrıs sorunu olduğunu yazdı.

DİSİ'nin; partilerin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın önerilerinin geri çekilmesi konusunda aralarında uzlaştığı andan itibaren "iyi bir perspektifin" bulunduğunu düşündüğünü kaydeden gazete, bunun ötesinde Anastasiadis'in, DİKO'dan bir müzakereciyi ya da kendi adaylığını destekleyecek partiler tarafından ortak kabul edilecek bir şahsı kabul etmeye hazır görüldüğünü, öte yandan DİSİ'ye sürekli, "karşılıklı saygı ve eşit zemine" verilen önemin vurgulandığını kaydetti.

EDEK'in seçimi konusunda DİSİ'li yetkilerin oldukça ölçülü göründüğüne de işaret eden gazete, partiden üst düzey bir yetkilinin, "EDEK'in yolunu seçti ve ona başarılar diliyoruz" dediğini aktardı. 

Öte yandan Haravgi gazetesi ise "Anastasiadis ile Diyaloğa Devam ya da Özerklik" başlıklı haberinde, DİKO Sekreterliğinin, dün toplanan Merkez Komitesine Nikos Anastasiadis ve merkez sağ ve sol partilerin liderlikleriyle diyaloğa devam edilmesi ya da başkanlık seçimlerine özerk katılım önerisinde bulunduğunu kaydetti.

Diğer gazeteler ise DİKO'da alınan kararı şu başlıklarla verdi:

Politis: "Diyalog Yoluyla Anastasiadis'i Öneriyorlar... Tarihi Karar... Sekreterlik... Diyalog... DİSİ ile Temaslar Başlıyor"

Simerini: "Diyalog ve Bakalım... Karoyan'dan Lilikas'a Saldırı"

Alithia: "Nikos Anastasiadis ya da Özerk Katılım"

EDEK'İN LİLİKAS'I DESTEKLEME KARARI KESİN

Fileleftheros gazetesi EDEK Merkez Komitesinin, 2013 yılındaki Rum başkanlık seçimlerinde, seçimlerde aday olacağını açıklayan bağımsız Yorgos Lilikas'ın adaylığını "kilitlediğini" yazdı.

Gazete "90 Olumlu Oyla EDEK Lilikas İle... Omiru: Siyasi Tercih, İhtiyaç Önerisi Değil - Kıbrıs Sorunundaki Tezler Özdeş" başlıklarıyla verdiği haberinde, Komite'de yapılan oylamada, 90 lehte, 4 aleyhte ve 9 çekimser oyla Lilikas'ın adaylığının desteklenmesi kararı alındığını belirtti.

LİLİKAS: "İKİ KESİMLİLİK VE BÖLÜNME AYNI"

Haftalık Mahi gazetesine demeç veren 2013 yılındaki Rum başkanlık seçimlerinde bağımsız aday olan ve EDEK'in de destekleme kararı aldığı Yorgos Lilikas, iki kesimlilikle bölünmenin aynı olduğunu savundu.

Habere göre Kıbrıs sorunundaki tezlerinin tehlikeli olduğu ve bunun nihai bölünmeye sebep olacağı yöndeki AKEL'in eleştirilerini değerlendirmeye çağrılan Lilikas, "Hükümetin üzerinde müzakere ettiği Annan Planı'ndan da ortaya çıktığı üzere, iki kesimli, iki toplumlu federasyon çözümü bizi bölünmeye sürükledi" iddiasında bulundu.

"Neden halka gerçeği söylemiyorlar? Neden iki kesimin ne öngördüğünü izahat etmiyorlar? İki oluşturucu devlete sahip olacağımızı, iki kesimle Türk yayılmacılığının sabit stratejik hedeflerini yerine getirdiğimizi, antidemokratik ve bölücü bir çözümün, ulaşılmaz bir hedefin peşinden koştuğumuzu..." diyen Lilikas, Kıbrıs sorununu 1977'nin koşullarıyla müzakere edemeyeceklerini, ayrıca tüm dünyanın değiştiğini, soğuk savaşın sona erdiğini, Avrupa ailesinin büyüdüğün, ancak kendilerinin geçen asrın içerisine yapışık kaldıklarını savundu.

Lilikas, demokratik ve "işgal koşullarını" alaşağı edecek bir çözüm istediklerini söyleyerek, "Biz her çeşit bölünmeyi reddediyoruz, bu şekilde adlandırılsa bile" dedi.

(HC/GÜL) * * * * * * * * * * * * * *

 
29 Temmuz 2012 Pazar 14:21
Okunma: 522
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu