Ana Sayfa » Kıbrıs » 2014 Bütçesi Görüşmeleri Başladı (3)

2014 Bütçesi Görüşmeleri Başladı (3)

Tatar: "mesai Saatleri Verimlilik Dikkate Alınarak Düzenlenmeli".

 
 
2014 Bütçesi Görüşmeleri Başladı (3)
"EK MESAİ GİDERLERİ AZALMADI... BU HAKSIZLIK DEĞİL Mİ?"


MUNGAN: "EMEKLİLERLE İLGİLİ VERGİ VE GERİ ÖDEME İÇİN BÜTÇEDE İMKAN YOK"


Lefkoşa, 12 Kasım 13 (T.A.K.): UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, kamudaki mesai saatlerinin, verimlilik dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Tatar, kendi dönemlerinde tek mesai uygulamasına geçildiğini ancak ek mesai giderlerinin azalmadığını belirterek "Ben birilerini suçlamıyorum ama bu gerçekten bir haksızlık, adaletsizlik değil mi?" diye sordu.


Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nde 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerinde Maliye Bakanı Zeren Mungan'ın sunuş konuşmasından sonra söz alan Komite Başkan Yardımcısı, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, bütçe hazırlamak için özverili çalışmalar yapanları kutlayarak son yıllarda alınan önemli ve can yakıcı tedbirlerin meyve verdiğini, Bakan'ın sunuşundan da gördüklerini ve bundan memnun olduklarını söyledi.


Tatar, KKTC'nin alınan tedbirler ve yapılan çalışmalarla mali ve ekonomik anlamda bir istikrara kavuştuğunu belirterek, bu önlemlerin program çerçevesinde devam edeceğinin söylenmesi gerektiğini kaydetti.


Fonlara el atılacağının görüldüğünü belirten Ersin Tatar, 13. maaşların nasıl ödeneceğinin tartışılmaya başlandığını; bir yol bulunacağını söyledi.


Ersin Tatar, "Ben emekliye vergi getirmiş bir bakanım ve neler çektiğimi bilirim. Emekliler Cemiyeti Başkanı Mustafa Tolga aylarca güne her sabah bana bir şeyler söyleyerek başlardı ama altı aydır sesi çıkmıyor, nerdedir. Ben de bugün ona seslenmek isterim. Bu bütçede emeklilik fonları için kalem konulup konulmadığına bakıyor mu?" diye konuştu.


Tatar, emekli maaşlarından vergi konusunda geçmişte çıkan mahkeme kararıyla ilgili yorumlar yaptı.


Yeni Kamu Görevlileri Yasası'nın ne zaman çıkacağını soran Tatar, üçlü kararnameyle atamalarda hatalar yapıldığını böylece kaynakların çarçur edildiğini ve yanlışlar yapıldığını belirterek, "Bunlar kimseye yarar sağlamaz, sizi parti içi yıpratacak bu gibi şeylere bir an önce son verin" tavsiyesinde bulundu.


Kamuda çalışma saatleriyle ilgili hükümetin ne yapacağını soran Tatar, ek mesai giderlerinin azalmadığını; kamudaki ek mesaileri herkesin eğil 3-4 bin kişinin aldığını; kendi dönemlerinde Gümrük'te bazı tedbirler aldıklarını ancak ek mesai giderlerinde bekledikleri azalmanın olmadığını anlattı.


"Ben birilerini suçlamıyorum ama bu gerçekten bir haksızlık, adaletsizlik değil mi?" diye soran Ersin Tatar, kamudaki mesai saatlerinin değişmesine rağmen ek mesai giderleri azalmamışsa, devleti yönetenlerin buna bir çare bulması gerektiğini söyledi.


Tatar, 2014 bütçesinde 58 milyon TL ek mesai gideri öngörüldüğünü ancak incelenirse bu parayı alanın 18 bin devlet çalışanından 4'te 1'i bile olmadığının görüleceğini belirtti.


Tatar, kamu reformu hedefleri arasındaki "Kamuda çalışma saatleri, verimlilik dikkate alınarak düzenlenecektir" ibaresinin çok önemli olduğunu ve bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etti.


Bütçeler konusunda herkesin günün sonunda Maliye'nin kapısını çalmayı alışkanlık haline getirdiğini belirten UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, Sosyal Sigortalar'a her ay Maliye'den önemli rakamlar ödendiğini ancak yine de 100 milyon lira açık bulunduğunu bildirdi.


Tatar, KKTC devletinin erdeminin, büyüklüğünün ve halkına hizmetlerinin de bütçe görüşmeleri sırasında dile getirmek gerektiğini ifade ederek, bütçenin gayri safi yurt içi hasılanın yarısı kadar bir bütçeyle, Türkiye'nin de desteğiyle birçok şey yapıldığını anlattı.


Belediyelerin sıkıntılarına da değinen Ersin Tatar, katkı paylarının nüfus ve yüzölçümüne göre yeniden değerlendirilmesini istedi.


Tatar, reformlar zamanında gerçekleşmezse çok şeyin havada kalarak sıkıntı yaratacağını belirterek, Maliye Bakanı'nı zor işlerin beklediğini; ekonomik programdaki birçok konunun da yapısal bozuklukların ortadan kalkması, ekonomik büyüme için en kısa zamanda gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.


Kıdem tazminatı konusundaki hedefin zor olduğunu ve tepkilerin de olabileceğini belirten Ersin Tatar, "Ama sen eğer iktidarsan erksen bunları gündeme getirip yapacaksın" dedi.


Tatar, "Bu bütçede Elektrik Kurumu'nun görev zararları ile ilgili bir ödeme de yok. Benim zamanımda saati kesmek için kapıda beklerlerdi" şeklinde bu sabah attığı Twit'i de okuyarak yorumlar yaptı.


Ercan ihalesine de değinen Ersin Tatar, verilen taahhüdün çiğnenip geçilemeyeceğini söyledi. Tatar, yargının Ercan'daki vergi meselesiyle ilgili davada daha çabuk, hassas ve ülke menfaatlerini düşünerek duyarlılık gösterirse memnun olacaklarını ifade etti. 


Sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerini yapmayan kurumların borçlarının çok yükseldiğini belirten Ersin Tatar, "Bu devletin en önemli sorunlarından biri de iç borçlanmadır. 3.5 milyar TL iç borç stoku var" dedi.


"Kendi kendimizi yönetirken denetimin önemini vurgulamak isterim" diyen Tatar, İhtiyat Sandığı'nın 1.5 milyon liraya çıkan devletten alacakları için bir şeyler yapılmasını istedi.


İyi bir performans sergilenerek reel gelirlerin arttığını belirten ve bundan dolayı Gelir ve Vergi Dairesi'ni kutlayan Tatar, kendi bakanlığı döneminde başlanan dairenin yeni binasının bitmesi için müteahhidin taahhüdünün 15 Kasım 2012 olduğunu ancak bugüne dek binanın bitmediğini söyledi. Tatar, iyi donanımlı bir binanın vergi kaçaklarının önlenmesi ve ekonominin kayıt altına alınması için önemli olduğunu anlattı.


MUNGAN YANITLADI: "EMEKLİLERLE İLGİLİ VERGİ VE GERİ ÖDEME İÇİN BÜTÇEDE İMKAN YOK"


Maliye Bakanı Zeren Mungan, Tatar'ın konuşmasını yanıtlamak için söz aldı ve emeklilere vergilerin geri ödenmesi konusunda "Eğer geri ödeme yapılacaksaydı, bunun zamanında yapılması lazımdı. Kamu çalışanlarına 2013 ilk yarısı için 100 TL avans ödenmesiyle ilgili yasa tasarısı hazırlamamız lazım. Aksi halde yıl sonunda kesinti gerekir. Demek istediğim zamanında iş yapmamız lazım" dedi.


Mungan, "Emeklilerle ilgili vergi ve geri ödeme için bütçemizde bir imkan yok. Zamanında verilen sözler yerine getirilmeliydi. Sözlerin bizim üzerimizden yerine getirmenin doğru olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.


Kamu Görevlileri Yasası ve üçlü kararnameler konusunda çalışmaların sürdüğünü; yeni düzenlemelerin son olarak elden geçirildiğini ve kısa zamanda meclis gündemine geleceğini bildiren Mungan, çalışma saatleriyle ilgili Tatar'ın kaygılarına katıldığını belirtti.


Yemek arası olmadan, masasında yemek yiyerek nasıl kamu hizmeti verilebileceğini halkın takdirine bıraktığını kaydeden Zeren Mungan, belediyelerle ilgili düzenlemeleri olabildiğince gerçekçi yapmaya çalıştıklarını vurguladı.


Mungan, yerel gelirlerde ciddi artış bulunduğunu belirterek, belediyelere oransal bir artış öngörmediklerini; ancak rakamsal olarak belediyelere verilecek rakamın büyüdüğünü anlattı.


Maliye Bakanı Zeren Mungan, Ercan ihalesini alan firmanın 16 milyon Euroluk KDV ödemeyip mahkemeye başvurduğunu hatırlatarak, devletin de eylül ayında bankalardan yaptığı 30 milyon TL'lik borçlanmayı buradan gelecek parayla ödemeyi planladığını ancak mahkeme sürecinin devam ettiğini; bunun üzerine devletin borcunu faiziyle birlikte 31 milyon TL civarında bir rakamla ödediğini belirtti.


Zeren Mungan, Ercan'daki sözleşmede eksiklikler bulunduğunu ancak kiralama yapılırken kiralar ve kiralama vasıtasıyla ilgili gelirlerin devlet bütçesinde yer almamasının çok ciddi bir devlet kaybı olduğunu söyledi.


Fonların zaten bütçede olduğunu, yasal bir düzenleme yapılacağını; ayrı kalem olarak yazılsa da tüm harcamaların bütçe üzerinde yapıldığını; şu anda öngörülenin "fonların bütçenin diğer kalemleri gibi gösterilmesi" olduğunu; buna istisna Teçhizat Fonu ve Güç-Kur fonu olabileceğini belirtip Onkoloji Hastanesi için de fonların kullanılacağını aktaran Mungan, bunun önemini vurguladı.


Kamu kurumları arasındaki mahsuplaşma için belediyelerin yeterli durumda olmadığını; onların ayrıca düşünülmesi gerektiğini kaydeden Maliye Bakanı Zeren Mungan, uzlaşarak ve faizleri ödeyerek rakamın büyümesinin önlenmesi için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.


VERGİ DAİRESİ BİNASI YARIN BİTİYOR


Gelir ve Vergi Dairesi'nin yeni binasının bir yıl önce bitmesi gerektiğini ancak yetişmediğini; yarın itibarıyla binanın biteceğini ve teslim edileceğini açıklayan Mungan, binadaki donanım hazırlıklarından sonra yeni yılda halka teknolojiyi de kullanarak hizmet vermeye başlanacağını bildirdi.


Bütçe gerçekleşme oranlarına değinen Maliye Bakanı Mungan, bütçedeki öngörülerin buna uygun yapıldığını; KDV gelirlerinde bütçe ödeneğinin oldukça gerisinde bir rakam göründüğünü anlattı.


"BÜTÇE VERİLERİ YANINDA İSTİHDAM VE SOSYAL YARDIMLAR DA WEB'E GİRİYOR"


Bakanlığın web sayfasında bütçedeki durumun düzenli yayımlandığını hatırlatan Bakan Mungan, her türlü veriyi paylaşmaya hazır olduklarını; istihdamlar ve sosyal yardımlarla ilgili de bir yeni veri sayfası oluşturmayı planladıklarını açıkladı.


2013 bütçesi öngörüsüyle tadil bütçe arasında yaklaşık 250 milyon TL artış bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Zeren Mungan, bunun 200 milyon TL'sinin TC'nin tahsis ettiği yardımların 2012'de kullanılmaması yüzünden 2013'e sarkmasından kaynaklandığını anlattı. Mungan, bu nedenle 2013-2014 bütçesi kıyaslanırsa yüzde 9 artış; tadilli bütçe kıyaslandığında ise yüzde 1 artış görüldüğünü; ancak bunun doğru olmadığını; çünkü mart ayında da 2013 bütçesinden sarkanların tadil edilerek 2014 bütçesine ekleneceğini kaydetti.


Mungan, "Bu yıl alacağımız tedbirlerle kaynakları zamanında kullanmaya dönük düzenlemeler yapacağız" dedi.


Zeren Mungan'ın konuşmasından sonra oturuma yemek arası verildi.


(GÜL/HA)  EK VERİLECEK


 
12 Kasım 2013 Salı 15:30
Okunma: 879
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu