Ana Sayfa » Kıbrıs » 2016 BÜTÇESİ KOMİTEDE GÖRÜŞÜLÜYOR

2016 BÜTÇESİ KOMİTEDE GÖRÜŞÜLÜYOR

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, Hukuk Dairesi'nin 9 milyon 814 bin 700 TL olarak öngörülen bütçesini oy birliğiyle kabul etti.

 
 
2016 BÜTÇESİ KOMİTEDE GÖRÜŞÜLÜYOR

 

 (T.A.K): 

Ferdi Sabit Soyer başkanlığında bu sabah saat 10.20'de toplanan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi ilk önce Hukuk Dairesi bütçesini ele aldı.

9 milyon 814 bin 700 TL olarak öngörülen bütçenin görüşmesinde Hukuk Dairesi Başkanı, Başsavcı Aşkan İlgen de hazır bulundu.

İlk sözü Başsavcı Aşkan İlgen alarak, bina, resmi hizmet aracı ve jeneratör eksiklikleri olduğunu kaydetti.

İlgen, dairenin araç sıkıntısına "İki değil, bir buçuk aracımız? var diyerek dikkat çekti.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Vekili, DPUG Genel Sekreteri Hasan Taçoy da konuşmasında, Hukuk Dairesi'ne verilen ve "eski polis binaları? olarak bilinen binaların tamirinin bu yıl yapılmasının hedeflendiğimi söyledi.

Ulaşımın sağlanması için Hukuk Dairesi'ne araç sağlanması gerektiğini kaydeden Taçoy, "Bütçede bunlara cevap bulamadıklarını ancak bunun cevabını en iyi İlgen'in verebileceğini? söyledi.

Başsavcı'ya bazı sorular da yönelten Hasan Taçoy, mahkemede olan bir konunun Meclis'te görüşülüp görüşülmeyeceğini ve mahkemeye sevk edilen Sayıştay raporlarının Meclis'te Anayasa'ya ve yasaya uygun şekilde nasıl ele alınacağını sordu.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz da komitede söz alarak, "Geç gelen adalet değildir? vurgusu yaptı ve yargının beklentileri karşılamasının yargının ihtiyaçlarının karşılanmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Hukuk alanındaki eksikliklerin adalete karşı zafiyet yaratabileceğini söyleyen Oğuz, "Yargının beklentileri karşılanması için adım atılması gerek? dedi.

SOYER

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise konuşmasında, Hukuk Dairesi'nin nasıl örgütlenmesi gerektiğinin tartışılması gerektiğini söyledi.

"Savcılığın örgütlenmesi gerekiyor? diyen Soyer, "Savcılığın bugünkü yapıda çağın ihtiyaçlarına cevap verdiğine tanık değilim, yeni örgütlenme gerek. Bununla ilgili ortaya çaba koymalıyız? dedi.

Rekabet Kurulu'nun "Savcılık bizi savunmuyor? dediğini ve bütçe görüşmesinde buraya 10 bin lira ekstra katkıda bulunduklarını da söyleyen Ferdi Sabit Soyer, "Savcılık belli konularda inisiyatif üretmekten çekince duyuyor? şeklinde konuştu.

Savcılık devletin methalder olduğu bir takım konularda "bunu savunmam? derse yeni maliyetler ve problemler oluşacağını söyleyen Soyer, "Böyle bir tavır Savcılığın fonksiyonunun hem toplumda, hem de siyasette tartışılır hale gelmesine neden olur? dedi.

"Başsavcılığa yağmur gibi yazı yağdığını biliyoruz? diyen Soyer, örgütlenmenin bunun için de bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

İLGEN

Yeniden söz alan Başsavcı İlgen, "Bir kurumun avukatlığını yapmak gibi bir lüksümüz yok. Bir görüş soruyorlar,? olmaz' desek de devam edince dava edilenler var, bakanlıklar var? dedi.

İlgen, "Buna rağmen bu iş yapıldı, biz bunu savunamayız diyoruz? şeklinde konuştu.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da komitede söz alarak, Maliye Bakanlığı döneminde emekli maaşlarından kesilen vergilere işaret ederek, "Aşkan İlgen'i her her gördüğümde o da aklıma geliyor? dedi.

Süreçle ilgili bilgi veren ve bu kesinti konusunda Başsavcılık'tan görüş aldıklarını anımsatan Tatar, "Sayın Soyer beni, Anayasa'ya aykırı davranmakla suçluyordu? dedi.

Kararın Anayasa'ya aykırı olabileceği durumunun ortaya çıktığını söyleyen Tatar, "Böyle büyük olaylarda sıkıntılar var? dedi. Tatar,  Digitürk ve Ercan Havaalanı'nın yap-işlet-devret modeli konusunda sorunlar yaşandığını da söyledi.

Tatar, "Verdiğiniz karar o günün şartlarında doğru olabilir ama bir zaman sonra olaylar değişir. Hukuk yoruma ve şartlara göre değişir. Savcılığa yük bindirmemek gerekir. Özelden hukuk hizmeti alınması sorun yaratır.

Savcılığın güçlendirilmesi ve iyi savcıların yetiştirilmesi gerekir. Birçok konuda hukukun yorumlanması zor. Bu konuda Başsavcılığın konuları yorumlaması bizim için çok önemli? dedi.

Konuşmaların ardından Hukuk Dairesi bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.Kısa bir aranın ardından komite Milli Eğitim Bakanlığı'nın 503 milyon 113 bin 200 TL'lik bütçesini görüşüyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi,Milli Eğitim Bakanlığı'nın 503 milyon 113 bin 200 TL'lik bütçesini görüşüyor.

Bütçe görüşmesinde hazır bulunan Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, komitede ilk söz alarak, eğitimin gelecek nesillerin sağlıklı şekilde yetiştirilmesi için önemsenmesi gereğini vurguladı.

Geçmişten gelen hataların farkındalığıyla eğitimin önünün açılması ve kaliteli gençler yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Dürüst,  yükseköğretimin ülkede önemli bir noktaya geldiğini kaydetti.

Dürüst,  "İç tüketim üniversitelerin sağlamış olduğu imkânlarla gerçekleştiriliyor? dedi.

ARABACIOĞLU

DP UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Dürüst'e, "bütçenin eğitim için nasıl bir açılım içerdiğini? sordu.

13 ay Milli Eğitim Bakanlığı yaptığını da anımsatan Arabacıoğlu, "Bakanlığım döneminde öğrendiğim en önemli şey nedir diye sorarsınız, bu eğitimin en güçlü silah olduğudur? dedi.

Eğitimle ilgili yapısal dönüşümün gerekliliğine işaret eden Mustafa Arabacıoğlu, "Milli eğitimin bir devlet politikası olması gerektiğini savundum, savunacağım. Eğitim yap-boz tahtasına döndü? dedi.

Arabacıoğlu, eğitimle, sistemle, müfredatın içeriğiyle ilgili ciddi bir tartışmalara ve yapılanmalara gerek olduğunu söyledi.

Okullardaki hademe sorunları, okul güvenliği, uyuşturucuyla mücadele eğitimi, kantinler ve gıda güvenliği gibi konulara değinen Arabacıoğlu, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmen kadrosunun artırılması gerektiğini vurguladı.

Merkezi sınav sisteminin müfredatın ve öğretmenlerin denetlenmesi açısından fayda saylayacağını kaydeden Arabacıoğlu, özel okulların denetlenemediğini söyledi.

Bakanlığı döneminde bazı özel okullardan bilgi talep ettiğini ancak yanıt alamadığını ifade eden ve bunu eleştiren Arabacıoğlu, "Hiçbir kurum devletin üstünde değil? dedi.

Yükseköğretime de değinen Mustafa Arabacıoğlu, üniversitelerin açılması konusunda verilen ön izinleri değerlendirdi, YÖDAK'ın hem binasının hem de yasal alt yapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Arabacıoğlu, yükseköğretimde kaliteyi düşürmenin kırılma noktası olabileceğini kaydederek, bazı okullardaki öğrenci sayılarının artırılması konusunda Dürüst'ü eleştirdi.

Arabacıoğlu, "Sayılardaki değişiklik bizim dönemimizde yapılsaydı yer yerinden oynardı ama bu dönemde ne basından, ne sendikalardan tıs çıktı? dedi.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar, "Genel bütçenin yüzde 10'undan fazlası eğitime gidiyor. Bunun karşılığını iyi eğitim olarak çocuklarımıza vermeliyiz? dedi.

Güneydeki eğitim sistemine değinen Tatar, buradaki eğitimin Türk düşmanlığı içerdiği görüşünü ifade etti.

Tatar, Kıbrıslı Türklerin ulusal duruşunun eğitim müktesebatta tekrar tekrar gözden geçirilmesi önemine dikkat çekti.

Hala Sultan İlahiyat Fakültesi, özel okullar gibi konulara da değinen Ersin Tatar, 220 bin vatandaş nüfusu olan ülkede 82 bin üniversite öğrencisi olduğunu da vurguladı.

DENKTAŞ

Daha sonra söz alan DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, öğretmen sendikalarının grevlerini eleştirerek, "Eğitim konusunda doğru bir politika sağlayıp devlet okullarını örnek noktaya taşımalıyız? dedi.

Kendilerinin öğrencilik dönemlerinde yabancı dil eğitimine ne kadar önem verildiğini anlatan Denktaş, "Şu an üniversiteden mezun olan bazı gençler İngilizce bilmiyor. Özel okul olsun ama bu okullar özellikli okullar olsun. Çözüm olsa da olmasa da gençlerin 2 lisans bilmesi gerekir. Özel ve devlet okullarındaki gençleri, İngilizce öğretmenlerini British Council sınavına koysak kaçı başarılı olur merak ediyorum? ifadesine yer verdi.Eğitim sistemi, müfredat ve öğretmenlerin tutumu konusunda sıkıntılar olduğunu söyleyen ve bunlara eleştiri getiren Denktaş, sınıfta kalan öğrencilerin bir kararla üst sınıfa geçirildiğini anımsattı, "Bu kadar öğrencinin sınıfta kalmasından ötürü öğretmenler ve sistem sorgulandı mı?? diye sordu.

KKTC'de İmam Hatip Fakültesi açılmasını halen içine sindirmediğini kaydeden Serdar Denktaş şunları kaydetti:

"Halbuki Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarındaki din dersi seçmeli ders olmalı... Alevilere, Katolik öğrencilerin sayısı fazlaysa onlara de eğitim verebilmeliydik. Biz bunu başarmadık. İmam Hatip Koleji adı altında benim okullarımdan daha ayrıcalıklı, bakanlığın çok fazla müdahil olamadığı bir okul var? Bu zaman içinde düzeltilmeli.?

Yükseköğretime de değinen Denktaş, "Her üniversite benzinci, taşımacı esnaf ve bankacı da oluyor? şeklinde konuştu.

Denktaş, bir üniversite açana ikinci bir izin verilmesinin yanlış olduğunu da kaydederek, diğer bir yanlışın üniversitelerin taşımacılık yapmasına izin verilmesiyle yapıldığını söyledi.

Herkesin bir odaya kapanması ve eğitimle ilgili karar üretmesi gerektiğini de kaydeden Denktaş, "Bunu, sendikaların şantaj, baskı, ?sağlam durun da size destek oluruz' konuşmalarına rağmen yapmalıyız? dedi.

Serdar Denktaş, konuşmasında komiteye Özel Eğitim Vakfı ile Çıraklık Eğitim Merkezi'ne verilen katkının artırılması önerileri olduğunu da söyledi.

SOYER

Denktaş'tan sonra yeniden söz alan Komite Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise, "Etütler, özel dershaneler, özel ders evleri, kreşler, anaokulları, özel okullarda dönen para ne kadardır? Özel hastane, klinik, diş kinliği, güzellik merkezlerinde dönen para ne kadardır? Bunların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'daki payı nedir? Bu pasta korkunç büyüktür? Bunu kim üleşir, devletin kasasına ne kadar girer? Esas mesele budur? dedi.

Komite öğle arasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini görüşmeye devam edecek.

 
18 Kasım 2015 Çarşamba 12:09
Okunma: 502
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu