Ana Sayfa » Kıbrıs » 2016 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI KOMİTEDE

2016 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI KOMİTEDE

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşmeye devam ediyor.

 
 
2016 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI KOMİTEDE

 

 (T.A.K): 

4 milyar 476 milyon 452 bin TL olarak öngörülen 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı çerçevesinde bugün Polis Genel Müdürlüğü, GKK, Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bütçeleri görüşülecek.

Komite, tasarıyla ilgili görüşmelerini, hafta sonu hariç 25 Kasım'a kadar sürdürecek.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer başkanlığında, Başkan Vekili, DP UG Milletvekili Hasan Taçoy ve üyeler UBP Milletvekili Dursun Oğuz, UBP Milletvekili Hamit Bakırcı ve CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları'ndan oluşuyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri çerçevesinde ilk olarak, 211 milyon 356 bin 600 TL olarak öngörülen Polis Genel Müdürlüğü bütçesini ele alarak onayladı.

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu görüşmede ilk sözü alarak polisin personel ve yasal eksikliklerinin giderilmesini istedi.

Polisin çağa uyumunu sağlamak için Polis Örgütü Yapılandırma Projesi hazırladıklarını ve ilgililere ilettiklerini ifade eden Manavoğlu, özellikle şehirlere kameralar kurulmasının gerekli olduğunu söyledi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, polis teşkilatına büyük önem verdiklerini belirterek, huzurun önemine dikkat çekti.

Polisin iç huzuru, kamu görevlileri ve toplumun huzurunun önemine dikkat çeken Angolemli, bunun nedeninin farklı uygulamalar olduğunu söyledi.

Polisin emekliye ayrılmasında 55 yaşı doldurmak maaş almak için şart iken Güvenlik Kuvvetlerinde ise emekliye ayrıldığı anda emekli maaşı alabilmekte olduğunu belirten Angolemli, polisin güvenlik kuvvetlerine bağlı olduğunu hatırlatarak, bu farklı uygulamanın olmaması gerektiğini kaydetti.

Ülkede öğrenci sayısının artmakta olduğunu ifade ederek, bu konu göz önüne alındığında polisin yeterli olup olmadığını soran Angolemli, üniversitelerin ekonomi açısından önemine de işaret etti.

Ülkenin “çeteleşmeye” gitmekte olduğunu, alacak verecek konularının “çetelerle” halledilmekte olduğunu ifade eden Angolemli, polis teşkilatının her bakımdan donatılması gerektiğini söyledi.

Angolemli, polisin ihtiyaçlarının karşılanıp huzurlu olmasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, ancak bu şekilde polisin ülkeye yararlı olabileceğini belirtti.

Angolemli, polisin meslekleri gereği kısıtlamaları bulunduğunu ifade ederek, polisle ilgili yasalar geçerken Polis Derneği’nden görüş alınması gerektiğini söyledi.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz, Polis teşkilatına 6 yıldan sonra istihdam olanağı sağlandığını belirterek, polis açığının büyüklüğüne dikkat çekti.
Ülkede suç unsuru artmadan caydırıcılığın önemine dikkat çeken Oğuz, bilişim suçlarındaki artışa dikkat çekerek bu konuda da önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Ülkenin kendine has durumundan dolayı suç unsurlarında artış olduğunu vurgulayan Oğuz, iç yanında dış unsurlarla da mücadele edilmekte olduğunu kaydetti.

Oğuz, poliste verimlilik ve liyakatın üst düzeye çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Polis ile asker arasındaki emeklilik hakkı kazanmadaki farklıları eleştiren Oğuz, bunun giderilip giderilemeyeceğinin konuşulması gerektiğini söyledi.

Polisin de kendi içerisinde personelini denetlemesinin gerekliliğine dikkat çeken Oğuz, öngörülen bütçenin polisin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını bilmediğini ancak, karşılayacağını sanmadığını ifade etti.

BEROVA

DP-UG Milletvekili Özel Berova da, polisin adaleti sağlamakla yükümlü iken kendilerinde adalete güvensizlik olduğunu gözlemlemekte olduğunu söyledi.

Polis bütçesinde bir iyileşme görülmezken geçen yıla göre daralma olduğunu belirten Berova, polisin personel ve altyapı eksikliklerini nasıl gidereceğini sordu.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, bugüne kadar polis alımlarında seçici olunmadığını belirterek, polis aileleri yasalara uymazsa bunun nasıl olacağını sordu.

Polis teşkilatı mensuplarının kendi ehliyetlerini, eşleri ve çocuklarının ehliyetlerini kontrol edip yenilemeleri gerektiğini ifade eden Hamzaoğulları, “polisin kalitesini artırması gerektiğini” söyledi.

Hamzaoğulları, polis kendi iç disiplinini sağladıktan sonra arkasının geleceğini kaydetti.

80 bin öğrenci, toplum ve kayıtsızlar dikkate alındığında gece kimlik kontrolü yapılması gerektiğini belirten Hamzaoğulları, toplu taşımacılığı denetlemede sınıfta kalındığını düşündüğünü söyledi.

Hamzaoğulları, son polis sınavlarının doğru yapıldığını belirtti.

TAÇOY

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy, polis bütçesinde çok az bir düşüş olduğunu ancak polisin istediklerinin yapabilmesi için kaynağın şart olduğunu söyledi.

Öğrenci turist ve nüfus artışına rağmen polis sayısının artmadığını kaydeden Taçoy, polis sayısının 2 binin altında kaldığını, her yerde aynı kişileri görmekte olduklarını, polisin sürekli görevde olduğunu kaydetti.
Polisin mali işlerde yetersiz kalmasından dolayı yıllardır sıkıntı çekilmekte olduğunu ifade eden Taçoy, yeni sınır kapıları açıldığında bunların nasıl karşılanacağını bilemediğini belirtti.

Sayının artırılması gerektiğini ifade eden Taçoy, hükümetin bu konuya önem vermesi gerektiğini söyledi.

Yeni suçların görülmekte olduğunu, öğrenci sayısı arttıkça suçların da artmakta olduğunu belirten Taçoy, polisin bilişim suçları konusunda uzmanlaştırılıp yeni birim kurulması gerektiğini kaydetti.

Taçoy, siber saldırılar konusuna da dikkat çekerek, siber suçların dünya üzerindeki maliyetinin çok yüksek olduğunu belirtti ve siber saldırılar konusunda istatistiki bilgiler verdi.

Uyuşturucu sorunu konusunda polisin elinden geleni yaptığını, hapishanedeki mahkumların yüzde 30’unun uyuşturucu suçundan mahkum olduğunu söyleyen Taçoy, Polis okulu için ayrılan kaynağın ortadan kalktığını kaydetti.

Taçoy, mobese sistemi için çıkılan ihalenin iptal edildiğini belirterek, buna önem verilmesini istedi.

BAKIRCI

UBP Milletvekili Hamit Bakırcı da, poliste personel eksikliğinin ortada olduğunu ifade ederken ancak halkın kendini güvencede hissetmesi için neler yapıldığını sordu.

SOYER

Komite Başkanı CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, görüşülen bütçe ile ilgili rakamsal bilgi vererek, bütçenin genelinde 3 milyarın maaş ve ücret olduğunu söyledi.

Soyer, bu yapı nedeniyle sıkıntı çekildiğini kaydederek, maaş artışı ve personel eksikliğinin giderilmesi isteği haklı olsa da gerçeklerin ortada olduğunu ifade etti.

Anayollarda devriye uygulaması konusunda Polisi kutlayan Soyer, eldeki personelden nasıl daha verimli faydalanılabileceğine bakılması gerektiğini söyledi.

Soyer, büyük kentlerde araçlı polis devriyesinin rutin olması ve polisin birbirleriyle haberleşmesini sağlayacak cihazları olması gerektiğini vurguladı.

Özel güvenlik olgusunu bir yasaya oturtmanın şart olduğunu kaydeden Soyer, bu yasa tasarısının üzerinde çalışıldığını ve eksiklerin giderilmesinin polise bırakıldığını söyledi.

Özel güvenliğe halkı yoklama ve tutuklama hakkı verilemeyeceğini belirten Soyer, özel güvenliğin polisçe eğitilmesi gerektiğini ifade etti.

Soyer, komitede bilişim suçlarıyla ilgili tasarının son aşamada olduğuna da işaret etti.

Mobeseler artırılırken insanların özel hayatını deşifre etmenin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Soyer, polisin iç denetimini de iyi yapması gerektiğini vurguladı.

SERDAROĞLU

UBP Milletvekili Esat Serdaroğlu, polisin tüm bölgelerde denetim için personel ihtiyacı olduğunu söyledi.

Uyuşturucu uçucu madde yasası üzerinde çalışıldığını ve yakında geçeceğini kaydeden Serdaroğlu, polisin bu konularda çalışması olup olmadığını sordu.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Angolemli tekrar söz alarak, polisin görevi olmamakla birlikte ona yüklenen görevler konusunda Polis Genel Müdürünün görüşünü de sordu.

DİNÇYÜREK

DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, uyuşturucu konusunda denetimli serbestlik konusun olduğunu ve çağdaş ülkelerce uygulanmakta olduğunu ifade ederek, polisiye tedbirlerin bu konuda çok geçerli olmadığını söyledi.
Bu yasa geçene kadar polisin etkinleştirilmesini sağlayacak tedbirlerin de alınması gerektiğini ifade eden Dinçyürek, sorgu konusunda yasal düzenlemeler yapılıp kayıt altına alınacağı bir sistemin geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

TAÇOY

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy da tekrar söz alarak, uyuşturucu konusuna değindi, ailelerin çocuklarını uyuşturucudan kurtarmak için tutuklatmaya bile çalıştığını gördüklerini söyledi.

Taçoy, denetimli serbestlik konusunda birim oluşturularak siyasetçi, polis ve doktor gibi çevrelerle konunun tartışılması gerektiğini kaydetti.

ATAOĞLU

DP-UG Milletvekili Fikri Ataoğlu, Gazimağusa ve Yeniboğaziçi  karakollarının tekrar açılmasını istedi. Ataoğlu, DAܒdeki kontrolleri de olumlu karşıladığını söyledi.

MANAVOĞLU

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, Polisteki emekli yaşının 55 olduğunu, bu konuda yasal düzenleme yapılması halinde 250 kişinin emekliye ayrılacağını, bunun polis teşkilatına büyük etkisi olacağını, konunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Proje çerçevesinde polis performansı, devriyeler gibi konuları ele almakta olduklarını söyleyen Manavoğlu, milletvekillerinin aktardığı konuların takipçisi olacaklarını söyledi.

Denetimli serbestlik konusunun paket olarak ele alınıp bağlı yasalarla geçirilmesi gerektiğini, narkotikle ilgili ayrı bir birim olduğunu ancak personelin eksik olduğunu kaydeden Manavoğlu, iç örgütlenmeyi düzenlemeye çalıştıklarını ifade etti.

Manavoğlu, sorgulamada kayıt sistemini geçirmeye hazır olduklarını da söyledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi, 211 milyon 356 bin 600 TL olarak oybirliği ile kabul edildi.

Komite daha sonra çalışmalarına ara vererek, 14.00’te devam etme kararı aldı.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili görüşmelerini öğleden sonra Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesiyle sürdürdü. Komite, 259 milyon 500 bin TL’lik GKK bütçesiyle oy birliğiyle kabul etti.

GKK’yı temsilen toplantıya katılan Yüzbaşı Erdoğan Yen, toplantıda yaptığı konuşmada, GKK’nın diğer faaliyetleri gibi bütçe faaliyetlerini de Anayasa ve yasal mevzuat çerçevesinde yürüttüğünü ifade etti. Yen, talep ettikleri ödeneklerin hepsini almalarının mümkün olmadığını; tahsis edilen ödeneklerin dağılımını yaptıklarını belirterek, katkıları nedeniyle komite başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

Komite Başkanı Ferdi Sabit Soyer de, GKK’nın ülkenin önemli bir kurumu olduğunu, güvenlik ve savunma için özveriyle çalıştığını belirterek görevlerinde başarı diledi. Soyer, görüş, düşünce önerilerini GKK ile görüşüp tartışmaya büyük dikkat ve titizlik gösterdiklerini belirtti.

Komite daha sonra 51 milyon 415 bin 200 bin TL’lik Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'yla ilgili görüşmelerini 51 milyon 415 bin 200 bin TL'lik Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesiyle sürdürüyor.

EVREN: "ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ?

Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, yeni kurulan bakanlığın 7 daireden oluştuğunu belirterek, 2015'e nazaran 2016 bütçesinin küçültüldüğünü gördüklerini, bunun bazı sıkıntılar getireceğini, ancak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

DİNÇYÜREK: "VERİM DÜŞECEK?

DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, bakanlığın 4 aylık performansı için olumlu konuşamayacağını söyledi. Dinçyürek, hükümetlerin ülkeye en iyi şekilde hizmet etmek için kurulduğunu varsaydıklarını belirterek, bakanlık dağılımlarına bakınca çevre konusunda verimliliğin düşeceğinin görüldüğünü savundu.

Bayındırlık, çevre ve kültürün birarada olduğu başka bir ülke olmadığı görüşünü ifade eden Dinçyürek, "Bu bakanlık kurulurken mantığın topluma daha iyi hizmet olduğunu herhalde biri bize anlatamaz? dedi.

Dinçyürek, "bugüne dek birlikte çalışmamış, farklı binalarda yer alan dairelerin bir anda takım oluşturup çalışmasını beklemenin abesle iştigal olduğu? görüşünü ifade etti.

Hakan Dinçyürek, "Bu bakanlığın ülkeye hizmet için, organizasyon, teşkilat anlamında doğru kurgulanmadığının sonucu ortadadır? dedi.

"KALİTELİ YAKITA GEÇİŞ ISRARIM DİRENÇLE KARŞILAŞTI?

Kendi bakanlığı döneminde enerji üreten tesislerde kaliteli yakıta geçiş için ısrar ettiğini ve Bakanlar Kurulu'na önerge götürdüğünü,ancak dirençle karşılaştığını anlatan Dinçyürek, KIB-TEK'in elektrik üretim maliyetini artıracağı argümanı olduğu için buna karşı çıktığını belirtti.

DP-G Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, kaliteli yakıta geçilince değil zam indirim yapılması gerektiğini defalarca izah ettiğini, ancak KIB-TEK'in "hükümetin önüne öcü korkusu serdiğini? ve başka gerekçeler de öne sürdüğünü, böylece önergesinin reddedildiğini, bakanlığının yetkisini kullanarak yakıt girişini denetleyeceğini söyleyince yüzde 1 kükürt içeren daha çevreci yakıta geçilmesi kararı alındığını anlattı.

Kaliteli yakıta geçiş kararının uygulanması için KIB-TEK'e altı aylık geçiş süreci verdiklerini belirten Dinçyürek, KIB-TEK'in 2015 yılı için talep ettiği 50 milyon TL'yi de 115 milyona çıkardıklarını kaydetti.

Dinçyürek, hükümet değişir değişmez KIB-TEK Yönetim Kurulu'nun "Teknecik'e filtre takmayacağız? diye açıklama yaptığını; kendisinin bunu asla kabul edemeyeceğini ifade etti. Dinçyürek, KIB-TEK'in Bakanlar Kurulu'na bu konuda taahhütte bulunmuşken bu tavrının doğru olmadığını anlattı.

İnsan ve çevre sağlığının hiçe sayılmaması adına görevleri olmasa da Avrupa'dan ilgili jeneratör üreticisi firmayla görüşmeler yaptıklarını belirten Hakan Dinçyürek, AKSA'nın kullandığı filtrenin uluslararası standartlara uygun olduğunu; Teknecik'in ise uymadığını kaydetti.

Dinçyürek, hükümet değişikliği üzerine yüzde 1'lik kükürt içeren yakıt gelmesinin yine askıya alındığını; insan sağlığını hiçe sayan bu uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. "Bu kötü yönetimdir, yasalarımıza göre de suçtur? diyen Dinçyürek, insan sağlığının bilerek ve istenerek tehdit edildiğini söyledi.

"FARK 5 DOLAR?

Dünya petrol fiyatlarının düşüş eğiliminin sürdüğünü kaydeden Hakan Dinçyürek, bir ton yüzde 3.5 kükürt içeren yakıt ile yüzde 1 kükürt içeren yakıt arasındaki fiyat farkının sadece 5 dolar olduğunu ifade etti ve "Bu mu bizim insanımıza verdiğimiz değer?? diye sordu.

Bakan Kutlu Evren'in çevreyle ilgili önergelerde daha hassas olmasını isteyen Dinçyürek, AKSA'daki verilerin online olarak Çevre Dairesi'nce görüldüğü halde bu konuda spekülasyonlar yapılmasına izin verildiğini savundu. Eğer ölçümlere göre sorun varsa bunun da halka şeffaf olarak açıklanmasını isteyen Hakan Dinçyürek, "AKSA'daki filtre çalışmıyorsa bakanlık bunu çalıştıracak, çalışıyorsa açıklayacak. Biz verimli şekilde çalışmasını ve kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz? diye konuştu.

KIB-TEK'in 2 jeneratörü ÇED raporu olmadan devreye koyduğunu, bu konuda Çevre Dairesi'ni defalarca göreve davet ettiğini belirten Dinçyürek, filtre, jeneratörün verimliliği gündeme gelmesin diye ÇED raporu alınmadığını savundu.

"Sürdürülebilir bir çevre gündemden düştü mü?? diye soran Hakan Dinçyürek, "Adına reform hükümeti diyen hükümet, kaliteli yakıta geçiş kararını askıya aldı. Bu İyi İdare Yasası'na da aykırıdır. Kimsenin insan sağlığıyla oynama hakkı yoktur. Bu dünyaya, insanlığa karşı da bir suçtur? dedi.

"EURODİZELE GEÇİLMELİ?

Eurodizel ile mazot konusundaki devlet politikasını eleştiren Dinçyürek, vergiler yüzünden vatandaşın kötü yakıt kullanmaya teşvik edildiğini, oysa artık mazot ithalatına son verilmesi gerektiğini anlattı.

Hakan Dinçyürek, çiftçiler için renkli Eurodizel uygulamasına geçilmesi gerektiğini de ifade ederek, insan sağlığını koruyan, devlete zararı olmayan bu uygulamaya niçin geçilmediğini sorgularken ortada bir akıl tutulması olduğunu gördüğünü söyledi.

Binlerce aracın Eurodizele geçmesi gerektiğini belirten Dinçyürek, Çevre Bakanı'nın buna öncülük etmesini istedi.

Dinçyürek, katı atık yönetim planına geçilmemesi nedeniyle doğanın gördüğü zarardan örnekler vererek, "bu yüzden turizm ve eğitim sektörlerinin böğründen bıçaklandığını? kaydetti.

"SERHATKÖY VE MEVLEVİ'DE YENİ VAHŞİ DEPOLAMA ALANLARI OLUŞTU?

Vahşi depolama alanlarının kapatılacağı vaadine işaret eden Hakan Dinçyürek, Serhatköy ve Mevlevi'de yeni ve vahşi depolama alanları oluşturulduğunu; oysa yapılan anlaşmaya göre çöplerin Güngör'e taşınması gerektiğini belirterek, bu konuda önlem alınmasını istedi.

Hakan Dinçyürek, özel çevre koruma bölgelerinin korunması için kendi giderinin kendi içinde finanse edilmesi amacıyla kendi bakanlığı döneminde hazırladıkları taslağın sonuçlandırılmasını talep etti.

Devletin kaçak elektrik çektiğini savunan ve eleştirilerde bulunan Dinçyürek, bakanlığı göreve çağırdı.

Yine bakanlığı döneminde hazırlanan risk analizi ve acil müdahale planı konusunda adım atılıp atılmadığını soran Hakan Dinçyürek, taş ocaklarının çalışmaları konusunda dengeyi Çevre ve Orman dairelerinin sağlaması gerektiğini belirterek, alçı taşının ihracına izin verilmesini eleştirdi.

Beşparmak Dağları'nın mahvedildiğine işaret eden Dinçyürek, gelecekte güneyde yapılacak yol ve limanlar için de bu dağın mı patlatılacağını sordu.

Dinçyürek, bu hafta Bakanlar Kurulu'ndan geçen tüzükle yeni taş ocaklarının düzenlendiğini belirterek, kendi bakanlığı dönemindeki düzenlemelerden geri adım atıldığını savundu ve tüzüğü eleştirdi.

Kendisi bakanlığa geldiğinde taş ocakları konusunda objektif görünen sübjektif kriterler bulduklarını ve düzenlemeler yaptıklarını anlatan Dinçyürek, işletme için 13 tane olmazsa olmaz kriter koyduklarını kaydederek, bunlarla ilgili bilgi verdi.

Hakan Dinçyürek, "Taş ocakları sadece maden mühendislerinin insafına bırakılamaz. Çevre Koruma Dairesi ve Çevre Bakanlığı'nın mutlaka sürecin içinde yer alması lazım. Çevrenin korunması ve geleceğe düzgün bir çevre bırakılması amacıyla bu tüzükte gerekli yeri almalısınız. Lütfen bu tüzükle ilgili itirazlarınızı koyun? dedi.

Ülkede 59 taş ocağı bulunduğunu, ama özelde çalışan maden mühendisinin bir elin parmaklarını geçmediğini ifade eden Dinçyürek, Bakanlar Kurulu'ndan geçen tüzüğün objektiflikten uzak olduğu görüşünü dile getirdi ve birkaç kişiye rant sağlama adına yapılmışsa bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Dinçyürek, Türkiye ile imzalanan Orman Eylem Planı'nın gerisinde kalındığını, bunun hızlandırılması gerektiğini belirterek, bu gerilemenin yıllar içinde oluştuğunu kaydetti. Çam kese böceğiyle mücadelede entegre sistemin sürüp sürmediğini soran Dinçyürek, yapılanlar hakkında bilgi istedi.

"Ercan Havalimanı'nın onaylanmış herhangi bir projesi var mı, ÇED değerlendirmesi ona göre mi yapıldı? Olmayan bir projenin neresinden kaç ağaç kesildiğini nasıl belirlediniz?? diye soran Dinçyürek, yasal sürecin tamamlanması konusunda kendilerinin üzerlerine düşeni yaptıklarını anlattı.

Daha sonra UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu söz aldı.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi,Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesini görüşmeyi sürdürüyor.

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu,ilk olarak elektrik santralları üzerinde durdu.

Milletvekilliği sürecince santralların zararlarını defalarca gündeme getirdiğini hatırlatan Serdaroğlu, insanların sağlığını etkileyen bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Serdaroğlu, Türkiye'den gelen bir profesörün de "santralların bir saat bile çalışmaması gerektiği? yönünde görüş verdiğini savundu.

Katı atık yönetimi konusunda iyi bir proje hazırlandığını ancak kaçaklara önlem alınması gerektiğini belirten Serdaroğlu, sistemin denetlenmesini istedi.

Serdaroğlu, çevre konusunda bilinci artırmak için eğitime önem verilmesi, okullara dersler konulması gerektiğini söyledi.

Taş ocaklarında rezerv kontrolü yapacak teknik imkan olup olmadığını soran Serdaroğlu, karayollarında yük taşıyan kamyonların yol tahribi ve çevre kirliliği yönünden kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Bayındırlık Çevre Kültür Bakanlığı'nın yeni dinamik ekibiyle hedeflerini gerçekleştirmesini isteyen Serdaroğlu, Teknecik'e filtre takılmasının ve daha kaliteli yakıt kullanımına geçilmesinin şart olduğunu kaydetti.

"Çevre yaşamdır, sağlığımıza ve lokomotif sektör turizme etkisi çoktur. Adalar turizmle yaşar, turist gelmezse nasıl yaşayacağız?? diye soran Serdaroğlu, turistlerin KKTC'yi kirli bulduğunu belirtti.

Serdaroğlu, Lefke'de yeni maden işletmesine izin verilmemesini de istedi.

BEROVA

Serdaroğlu'ndan sonra söz alan DP-UG Milletvekili Özdemir Berova da, kültür konusuna değinerek, ambargoların ülkenin en önemli sorunu olduğunu söyledi.

Ambargolardan çıkışın dünyanın evrensel olgusu kültür ve sanatla sağlanmaya çalışıldığını kaydeden Berova, geçen hükümet döneminde ülkedeki kültür sanat olaylarının bir ajandada toplandığını, dairenin bütçesinin yetersiz kaldığını anlattı.

Bu yıl Kültür Dairesi bütçesinin 600 bin TL eksildiğini belirten Berova, dairenin fonksiyonlarını nasıl yerine getireceğini sordu.

TAÇOY

Komite Başkan Vekili DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy da, "Sayın bakanın Allah yardımcısı olsun? diyerek, inşaatlar konusunda standartların sağlanması gerektiğini söyledi.

Planlama ve İnşaat Dairesi'nin yüküne işaret ederek personelin yeterliliğini sorgulayan Taçoy, bakanlığı döneminde yaptıkları incelemede personel sayısının yetersiz kaldığını saptadığını anlattı.

Taçoy, İnşaat Encümeni'nin daha iyi hizmet vereceği bir binaya taşınması, ilgili yasanın ve Müteahhitler Birliği Yasası'nın acilen değişmesi gerektiğini kaydetti.

Şehitler Abidesi'nin tadilatının 15 Kasım'a denk getirilmesini ise eleştiren Taçoy, koordinasyon eksikliğine dikkat çekti.

Çevre kirliliğine işaret eden Taçoy, doğada çözülmeyen atıklar için acil tedbir alınmaması halinde ülkeye yazık edileceğini vurguladı.

Taçoy, Meclis'in bahçesine bile pet şişeler atıldığını kaydetti.

Hem Cumhurbaşkanlığı'nda hem devlette senfoni orkestrası kurulmasını eleştiren Taçoy, bunun israf olduğunu vurguladı.

Ülke sanatçılarının desteklenmesi gerektiğini belirten Taçoy, el sanatlarının tanıtım ve satışında yeknesaklığın sağlanması halinde ekonomiye katkının artacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları ve yıllardır tartışılan bina sorununa da değinen Taçoy, kıt kanaat bütçe içinde buna da imkan sağlanması dileğinde bulundu.

SOYER

Komite Başkanı, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Tarım Bakanlığı bütçesinde santralların tartışılacağını, yakıt konusunun tartışılması gerektiğini söyledi.

"Zorluklarımız var ama insanları halk düşmanı olarak tanımlamamak lazım. Önemli olan birlikte iyi sonuçlar üretmek. Olayın taraflarını iyice dinlememiz lazım? diyen Soyer, Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren'den ormanlara önem vermesini, ormanların artması için eylem planı hazırlanmasını istedi.

Soyer, çöplerin geri dönüşümü sağlanmazsa çevre kirliliğinin sadece kültürle aşılamayacağını belirterek, Avrupa ülkelerinde bu konuda yapılanlardan örnekler verdi. Ekonomik değer sağlanacağı bilinirse bu konuda başarılı olunabileceğini kaydeden Soyer, çocukluğu döneminde eşek arısı toplayarak harçlık çıkardığını anlattı.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, çevre bilincinin ilkokuldan başlatılması gerektiğini vurguladı ve turistlerle vatandaşlar arasındaki davranış farkına dikkat çeken bir anekdotu paylaştı.

Milletvekillerinin ardından Bakan Kutlu Evren söz aldı.

Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, Kalecik'teki AKSA elektrik santralına,hava kirliliğini önlemek için takılan filtrenin sadece 10-15 gün çalıştığını, daha sonra çalışmadığını ve ilgili firmaya para cezası kesildiğini açıkladı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nde bakanlığının bütçesi görüşülürken yapılan konuşmaları yanıtlayan Evren, baca gazı kontrolü ve santralları kapatmak gibi yetkileri bulunduğunu ancak ülkenin içinde bulunduğu durumda santral kapatamayacaklarını belirtti. Evren, KIB-TEK tarafından yüzde 1 kükürt içeren yakıta geçileceği sözü verildiği için Teknecik'teki duruma göz yummak zorunda kaldıklarını da söyledi.

AKSA santralına filtre takıldığını ancak filtrelerin sadece 10-15 gün çalıştığını; o günden beri filtrelerin hiç çalışmadığını ve şirkete Çevre Dairesi'nin denetlemeleri sonucu ceza kesildiğini açıklayan Bakan Evren, "Para cezası kesebiliriz veya kapatabiliriz. Yapabileceğimiz başka bir şey yok?  diye konuştu.

Katı atık konusuna da değinen Kutlu Evren, yaşanan sıkıntıları anlattı. Evren, Kalkanlı'daki katı atık alanının rehabilitasyonu yanında, Mağusa ve İskele için de çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Kutlu Evren, ormanlara önem verdiklerini, çam kese böceği sorununa mekanik bir yöntemle mücadele sürdürmeyi düşündüklerini söyledi.

AKM REVİZE EDİLİYOR

Kültür Dairesi'nin ciddi ve disiplinli çalıştığını kaydeden Evren, Atatürk Kültür Merkezi'nin1 450 bin liralık ihaleyle kökten revize edileceğini açıkladı.

Kutlu Evren, AKM kütüphanesindeki gazetelerin dijital ortama taşınması için 50 bin Euro'luk bir proje başlatılacağını da ifade etti.

"SENFONİYİ KAPATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ?

Boğaz Piknik Alanı'nda sözleşmeden kaynaklanan sorunlar olduğunu ancak bunları aşacaklarını ve bölgenin daha temiz olacağını belirten Evren, Devlet Senfoni Orkestrası'nı kapatmayı ve var olan 2 personeli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na aktarmayı düşündüklerini açıkladı.

Bakan Evren, tiyatro için 7 milyon TL'lik yeni bir proje hazırlandığını bildirdi.

DİNÇYÜREK

Yeniden söz alan DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak gerektiğini vurguladı.

Dinçyürek, elektrik santrallarında yüzde 1 kükürt içerikli yakıta geçmenin hiçbir maliyet artışı getirmeyeceğini, kararlı duruşlarıyla ülkeye yüzde 1 kükürtlü yakıtın geldiğini ama uygulanmadığını; KIB-TEK'e verilen süre dolduğu halde kararın ötelenmesinin mantıklı gerekçesi olamayacağını belirtti.

KIB-TEK yönetiminin hükümet değişimini fırsat bilerek yanlış bir uygulamaya gittiğini; reform hükümeti diye kurulan hükümetin de yaman bir çelişki sergilediğini savunan Hakan Dinçyürek, Kalkanlı çöplüğünü yerinde incelemeyi de önerdi.

Dinçyürek, Kalkanlı çöplüğü için TC Yardım Heyeti'nin gereken parayı vereceğini belirterek "Keşke kapatmasaydınız? dedi. Kendi bakanlığı döneminde yapılanları anlatarak Güzelyurt'tan toplanan çöplerin Güngör'e taşınmamasının mazereti olamayacağını belirten Dinçyürek, "Lütfen Güzelyurt'ta vahşi depolama alanı oluşturulmasını engelleyin? dedi.

Deniz kirliliği konusunda bazı üniversitelerin dalışlar yaparak raporlar hazırladığını da belirten Dinçyürek, bakanlığın bu raporlardan yararlanabileceğini belirtti.

Yeniden söz alan Bakan Kutlu Evren ise, Güzelyurt bölgesindeki çöp sorununun kendisinin 2 buçuk aylık bakanlığı döneminde oluşmadığını belirterek Dinçyürek'in konuşmasında abartı olduğunu söyledi.

Komite Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise komitenin bütçe görüşmelerinin ardından iki gün daha toplanıp İhale Yasası'nı görüşmeye karar verdiğini belirterek, Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren'den İhale Yasası hakkındaki görüş ve düşüncelerini olgunlaştırarak komiteyle paylaşmasını istedi.

Daha sonra 51 milyon 415 bin 200 TL'lik Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesi oy çokluğuyla onaylandı.

Komite bugün son olarak Dışişleri Bakanlığı bütçesini görüşecek.

 Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 41 milyon 140 bin 800 TL'lik Dışişleri Bakanlığı bütçesini oy çokluğuyla onaylayarak bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, komitede yaptığı konuşmada, yasalarla belirlenmiş görevlerini en iyi şekilde yerine getirirken, özellikle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve gelmesiyle yeniden başlayan müzakere sürecine destek vermenin de ana hedef ve uğraşları olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın müzakere sürecine destek verdiğini, müsteşar ve iki memurun heyette yer aldığını anlatan Çolak, liderlerin aldığı karar uyarınca açılması kararlaştırılan 2 yeni geçiş kapısı konusunda gerekli çalışmaların da bakanlıkça yürütüldüğünü kaydetti.

Çolak, kapıların süratle açılması için çaba sarf ettiklerini ifade etti.AB uyum grubu da oluşturulduğunu ve Kıbrıslı Türklerin AB sürecine hazırlanmasında önemli bir misyon yürüttüklerini kaydeden Çolak, kurulması hedeflenen federal devlet konusunda da çalışmalar yaptıklarını ve yurt dışı temaslarda bulunduklarını anlattı.

Çolak, devlet bütçesinden yüzde 0.92 pay ayrılmasını üzüntüyle karşıladıklarını ifade ederek, rakamın 24 yurt dışı uygulama biriminin görevlerini layıkıyla yerine getirmede önemli bir engel oluşturduğunu söyledi.

"YURT DIŞI GÖREV YOLLUKLARI KALEMİ YETERSİZ?

Bakan Çolak, yurt dışı görev yollukları kaleminin de yetersiz kaldığını ve bu kaleme artışın elzem olduğunu kaydetti. 2008'den beri meslek memuru istihdam edilmemesinin bakanlık faaliyetlerinin daha verimli yürütülmesine engel teşkil ettiğini belirten Çolak, emekliye ayrılan personelin yerine de istihdam yapılmadığını kaydetti.

"20 MESLEK MEMURU İSTİHDAM EDİLMELİ?

Dışişleri Dairesi'ne acilen 20 meslek memuru istihdam edilerek eğitimden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, kurulacak federal yapıda Kıbrıslı Türklerin donanımlı ve eşit şekilde hazır olabilmesi için bakanlığın istihdamları bir an önce gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

2008'den beri Enformasyon ve Tanıtma Dairelerine de istihdam yapılmadığını bildiren Emine Çolak, hizmet içi çalışmaların ise sürdüğünü kaydetti.

Güncellenen internet sitesinin bakanlığın ve temsilciliklerin faaliyetlerini güncel olarak duyurduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çolak, bakanlığın alt yapısını güçlendirmek için TC Dışişleri Bakanlığı ile bilişim alanında yaptıkları işbirliği anlaşmasının önemli bir adım atıldığını söyledi.

ARŞİV ELEKTRONİK SİSTEME ALINIYOR

Çolak, 30 Kasım'a kadar tamamlanacak çalışmalarla bakanlığın arşivinin elektronik sisteme alınacağını ve geçmiş belgelere erişimin kolaylaşacağını ve bundan sonraki yazışmaların elektronik ortamda yapılarak kağıt kullanılmadan yapılacağını anlattı.

Bakanlığının, çözüm vizyonunu canlı tutacak çalışmalar yürüttüğünü belirten emine Çolak, yaptığı yurt dışı temaslar hakkında da bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, yabancı diplomatlarla da makamında düzenli görüşmeler yaptığını kaydetti ve bunları da sıraladı.

Çolak, bakanlığının çözüm odaklı siyasetlerinin yeni dönemde de süreceğini ve yurt dışı temasların artarak sürmesini hedeflediklerini söyledi.

DİNÇYÜREK: "YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLER ÜLKEYİ LAYIKIYLA TEMSİL ETMELİ?

Daha sonra söz alan DP UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, dış temasların önemli olduğunu, gelecekle ilgili beklentileri dünyayla daha etkin paylaşmak dileğinde olduklarını, bakanın bu yöndeki sözlerini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Dinçyürek, yurt dışı temsilciliklerin önemli olduğunu ancak açılan temsilciliklerin ülkeyi layıkıyla temsil etmesi gerektiğini belirtti.Temsilcilikleri kapatmanın yanlış olduğunu ancak mutlaka gereğinin yapılması gerektiğini ifade eden Dinçyürek, temsilciliklerde yerel personel istihdamının daha uygun olacağını kaydetti.

Yurt dışı temsilciliklerindeki ihtiyaçların ivedilikle tespit edilmesini devlete yaraşır, fonksiyon görebilecek şekilde düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Hakan Dinçyürek, "Devlet olmanın gerekleri vardır, Dışişleri de bunun önemli bir yeridir? dedi.

Dinçyürek, Dışişleri Bakanlığı'nın personel eksikliğine dikkat çekerek yurt dışındaki görevlerin bir onur, bir kariyer ve hedef olması gerekirken, koşulların uygunsuzluğu nedeniyle personelin yurt dışı görevden kaçınır hale geldiğini söyledi.

Çözüm olsun veya olmasın KKTC'nin güçlü olması gerektiğini belirten Hakan Dinçyürek, dışişlerinin bir takım çalışması gerektirdiğini, yetişmiş, devleti temsil edecek nitelikte personel yetiştirmenin önemini vurguladı.Dinçyürek, bakanlığın personel sıkıntısının ivedilikle giderilmesi için  mutlaka girişim yapılması gerektiğini belirtti.

Yurt dışına görevlendirilen temsilcilerin o ülkenin şartlarına uygun yaşayabileceği ödenek ve tahsisatları alabileceği ve o üülkeye gitmekten gocunmayacağı bir noktaya getirilmesi gerektiğini belirterek "Dışişlerinin başarısı ülkenin başarısıdır. Zafiytlerin giderilmesi devletin, hükümetin görevidir. Hep beraber çözmeliyiz? dedi.

TAÇOY

Komite Başkan Vekili, DP UG Milletvekili Hasan Taçoy, Kıbrıs'ta hiç bitmeyen bir mücadele olduğunu, müzakere sürecinin 1968'den beri sürdüğünü hatırlattı.

Taçoy, devletten devlete müzakere sürecine önem verdiklerini, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın geçtiğimiz salı akşamı Alman Büyükelçiliği'nin resepsiyonuna bu hassasiyetle katılmamasını takdir ettiklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Akıncı'nın 15 Kasım konuşmasındaki Rum tarafının müzakerelerdeki tutumuyla ilgili sözlerinden alıntılar da yapan Hasan Taçoy, bu sözleri desteklediğini belirtti.

Taçoy, müzakere süreci iyi gidiyor denilirken Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerinin de dikkate aldıklarında vatandaşların sorularına net yanıtlar vermek istediklerini anlattı.

Bulunacak çözümde vatandaşlık konusundaki düzenlemelere değinen Taçoy, Kıbrıslı Rum nüfusun fazlalığının sorun yaratacağını ve bazı söylemleri doğru bulmadığını söyledi.

İki kesimliliğin korunacağı ve kuzey kurucu devlette ne kadar Rum nüfusu barınabileceğini belirleyen bir anlaşma yapılması gerektiğini kaydeden Hasan Taçoy, mülkiyetle ilgili düzenlemeler konusunda da bazı kaygılarını ifade etti.

Taçoy, çözüme yönelik uyum yasalarının yapılması gerektiğini, güneyin yaptığı yasaları uygulamanın doğru olmayacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın yurt dışı temsilciliklerde görev yapan personelinin maddi sıkıntılar yaşadığını; bunun düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Hasan Taçoy, özellikle Brüksel'de ihtisas yapmış personelin görevlendirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Taçoy, birincil hukuk konusunda çalışmalar ve araştırmalar yaptığını kaydederek, Garanti ve İttifak anlaşmalarının devamının önemli olduğunu belirtti.

Ordusu olan bir devlet değil, devleti olan bir ordunun önemli olduğunu ifade eden Hasan Taçoy, yapılacak çalışmalara destek vereceklerini kaydetti.Milletvekillerinin yurt dışı temaslarında da Dışişleri Bakanlığı ile koordineli çalışması gerektiğini ve bir hedef için çalışılması gerektiğini söyleyen Hasan Taçoy, bunun için geniş kadrolarla çalışmanın şart olduğunu belirtti.

Komite Başkan Vekili ve DP UG Milletvekili Hasan Taçoy, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler için Dışişleri Bakanlığı'nda bir birim kurulmasını önerdi.

Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın dış temsiliyetlerle ilgili tüzüğü hazırlayıp Bakanlar Kurulu'ndan geçirmesi gerektiğini ifade eden Taçoy, bir network kurulmasını da önerdi.

SOYER

Komite Başkanı, CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, 1968'de başlayan görüşmelerin var olan devletin anayasasının revizesi için yapıldığını; 1977'den sonrakilerin ise nitelik anlamında çok farklı olduğunu, iki devletli bir federasyonun görüşüldüğünü söyledi.

Kıbrıslı Türkler arasında federal bir çözümü bir kısım çevrelerin konfederal tecrübeleriyle yorumladığını; Rum tarafının ise dominant anlayışını federasyonda da sürdürme anlayışıyla masada yer aldığını kaydeden

Soyer, 11 Şubat 2014 ortak belgesiyle federasyonun ve iki kurucu devletin de reel bir noktaya geldiğini anlattı.

Soyer, şu anda devam eden müzakere sürecinde bu temel noktalarda yakınlaşmalar sağlanmasının önemli bir aşama olduğunu, bunun kıymetini bilmek gerektiğini ifade etti.

Toprak, mülkiyet konularının tartışmalı olduğunu kaydeden Ferdi Sabit Soyer, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun kurulmasıyla mülkiyetin de doğru zeminde konuşulduğunu belirtti.

Soyer, "Egemenlik konusunda yapılan kırıcı tartışmalar günümüzde yaşanmıyor, siyasi partiler arasında ana ilkelerde bir yakınlaşma var. Bu en sevindirici yan? dedi.

Dünyadaki yeni devletlere işaret eden Soyer, federal temelde çözüme gitmenin ayrılıkçılığı def etmek için, birleşik bir Kıbrıs'a gitmenin TC için de önemli olduğunu; bu konuda hırslı ve istekli olmak gerektiğini; bu konudaki koordineli çalışmadan memnun olduğunu söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, bütçedeki bazı kalemlerin genel bir havuza atıldığını; Dışişleri Bakanlığı'nın bazı taleplerini de bu havuzdan karşılanması için Maliye Bakanlığı'yla görüşmesi gerekeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın haklı taleplerinin genel havuzdan karşılanması ve meslek memuru istihdamının sağlanması gerektiğini ifade eden Soyer, komite olarak bu konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

ÇOLAK

Yeniden söz alan Dışişleri Bakanı Emine Çolak, tespitlerini ve düşüncelerini paylaştığı için komite üyelerine teşekkür etti.

Yurt dışı temaslarında temsilciliklerin durumunu da değerlendirme fırsatı bulduğunu ifade eden Çolak, Brüksel, Londra gibi merkezlere daha fazla yoğunlaşmak gerektiğini söyledi.

"Dışişleri'nin güçlenmesi çözüm olsa da olmasa da Kıbrıslı Türklerin çok acil ihtiyacıdır ve giderilmesi gereken bir eksikliğidir? diyen Çolak, hükümetin geniş tabanlı bir koalisyon olması ve dış ilişkilerde konsensüs görmenin en büyük güçleri olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, yurt dışı temaslarında yaptığı konuşmada bunu vurguladığını ve bu konsensüsten güç aldığını ifade etti. Yeni kadrolar için girişimlerinin sürdüğünü kaydeden Çolak, personelin görevlerini layıkıyla yapacağı ve yurt dışına gitmekten kaçınmayacağı şekilde düzenlemeler için çalıştıklarını; bakanlık görevi süresince ellerindeki kısıtlı imkanlarla en verimli şekilde çalıştıklarını belirtti.

Yeniden söz alan Komite Başkanı CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, "Ben bir meslek memurunun ?bu göreve gitmem' demesini asla kabul etmem, bunu bir hak olarak görmem? dedi. Soyer, Bakanlığın teşkilat yasasında bu yönde gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanlığı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece komite bugünkü çalışmalarını tamamladı. Komite pazartesi günü Sağlık, Ulaştırma ve Turizm bakanlıklarının bütçelerini görüşülecek.

 
20 Kasım 2015 Cuma 10:34
Okunma: 1020
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu